"חוג סגור" - קומבינה במקום ספורטיביות

בזמן שבכל ליגה מקצוענית בארץ ובעולם מנסים לעשות הכל כדי להחזיר קהל, לקיים את הליגות ולהביא להכרעה ספורטיבית את העונה, למרות המגבלות, במנהלת הליגה כדורסל נשים עובדים בימים אלה על שני דברים אחרים לגמרי, קיצור הליגה והקפאת ירידות. כן כן, לקצר עוד את הליגה ולהרוס את הספורטיביות


| שי ברק

בתמונה: הילה קניסטר בר דוד, יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים, מצופה ממנה לנווט להחלטות שיקדמו את הענף. (צילום: מנהלת הליגה)

 

מזמן לא היה מצב כזה אבסורדי (בעצם מאז עונה שעברה, ועדיין...). מצד אחד, מנהלת הליגה מוציאה מכתבים למשרדי הספורט ולשרים הרלוונטיים שמבקשות (ובצדק גמור!) שוויון לספורט הנשים, נלחמו (וקיבלו) תקצוב על קידומה של השחקנית הישראלית, ומבקשים (בצדק גמור!!) תקצוב שווה מהטוטו-ווינר לכספי שיווק, בדיוק כמו שמקבלים בספורט הגברים.  מאבק מבורך שהגיע הזמן שב-2021, כבר תיפסק האפליה.

אבל מיד אחרי שכלפי חוץ מבקשות שוויון, שיווק וקידום השחקנית הישראלית – בישיבות המנהלת האחרונות בעיקר עובדים שני דברים – ולא, בין הדברים אין את דחיית משחקי הגביע כדי לאפשר הכנסה של יותר קהל (כמו בליגת העל גברים) ולא, אין שיחות איך לתת יותר מקום ובמה לשחקנית הישראלית, ולא גם אין שום שיח על השוואת משך הליגה והפופולריות לליגת העל גברים.

במנהלת הליגה עובדים במרץ בימים אלה על הקפאת הירידות וקיצור הליגה בכחודש!!

 

נתחיל מהשורה התחתונה, זה המצב:

6 מחזורים לסיום הליגה, המטרה המרכזית כרגע של מנהלת הליגה היא לראות איך קובעים שלא תהיה יורדת מליגת העל ללאומית ובכך מרסקים כל אלמנט ספורטיבי (אין מפסידות יש רק מנצחות, זה חוג, זה לא ספורט מקצועני), לקצר את הליגה (ביטול הסיבוב השלישי, וקיום 'מיני פלייאוף', שמעולם לא התקיים בשום ליגה. הראשונות יעפילו לפיינל פור ויחכו ליריבה. זה בגדול). הליגה תתקצר בחודש לפחות ועד שהקהל יהיה מחוסן ויוכל לחזור למגרשים – יישארו לו רק משחקי גברים לצפות בהם. העיקר שוויון כן?

והשחקניות הישראליות? שיחפשו תעסוקה, אם תשאלו את מנהלת הליגה לא אתפלא אם ימליצו להן על הסבת מקצוע.

כל זה בשבוע שבו התבשרנו בגאווה על תקצוב של 6 מליון ₪ ממשרדי הממשלה על חיזוק וקידום מעמדה של השחקנית הישראלית. במנהלת לקחו את הכסף, אמרו תודה, ושולחות את השחקניות הביתה לפגרה של 7 חודשים!

בשיחות סגורות, עולה כי לצד הרוב שבעד ההחלטה ההזויה יש מיעוט שעדיין מתנגד, אז אולי עוד יש סיכוי, תיאורטי, שהספורט ינצח.

 

רוצות שוויון? כספי שיווק? קהל? – אז למה עושים הכל נגד???

שיווק? הקהל רק מפריע! כן, קראתם נכון, בזמן שניתן סוף-סוף אישור להחזיר קהל למגרשים וסמוך לתחילת החיסונים של האוכלוסיה הצעירה (משפחות ונערות ונערים שיגיעו למשחקים בעוד כחודש עם קבלת תעודה ירוקה) הכוונה לסיים את הליגה בדיוק ברגע שהקהל הצעיר יוכל לחזור ולהגיע למשחקים. בדיוק כשירצה לחזור הליגה תצא לפגרה של מעל חצי שנה עד תחילת העונה הבאה.

שוויון? המנהלת לא מעוניינת בשוויון! בזמן שבליגת העל גברים (שוויון מבקשות) ישחקו את העונה עד סוף מאי ואת משחקי הגמר בחודש יוני, השאיפה של ליגת על נשים לסיים את הליגה כמה שיותר מוקדם ואם אפשר לקראת חודש אפריל (חודשיים קודם) – וההחלטה לקצר את המשך הליגה מגיעה, כזכור, אחרי שפתיחת העונה נדחתה בחודש לסוף נובמבר (30.11). בזמן שבגברים מצאו רעיונות יצירתיים ושילבו ליגה אדריאטית בלוח המשחקים, הקבוצות חסכו עלויות זרות ודחו את העונה בחודש וכעת גם מקצרים אותה...

קידום השחקנית הישראלית? בזמן שלשחקניות הזרות יהיה זמן עוד לשחק את הפלייאופים באירופה (כי אף ליגה לא נגמרת כ"כ מוקדם) ולשחק בקיץ ב-WNBA.  השחקניות הישראליות ייצאו להפסקה מעיסוק בכדורסל מקצועני באפריל ויחזרו לאימונים באוקטובר.  כשבעצם הפעילות המקצוענית שלהן התחילה רגע לפני חודש דצמבר ולמשך 4 חודשים וחצי ברוטו.  הכסף שהגיע למנהלת נועד לקדם אותן. המנהלת אומרת להן "תודה" ושולחת אותן לחפש עבודה חדשה לרוב שנת 2021.

ספורטיביות? גם לא. בשנה שעברה הקורונה הפתיעה את כל העולם. רק שבזמן שבליגת על גברים עשו הכל למצוא את הדרך לסיים את העונה בצורה ספורטיבית, ליגת על נשים היתה הראשונה להיסגר ולא רק שלא התקיימו משחקי הגמר, אלא שהקבוצה שסיימה אחרונה (אחרי שסיימה לשחק את כ-ל משחקיה) נשארה בליגה.
העונה, הקורונה היתה חלק מאיתנו, נלקחה בחשבון בכל תחומי העולם, האימונים לא הופסקו לרגע, המשחקים הופסקו לשבועיים – ולמרות שכל הליגות ממשיכות להתקיים כסידרן, בליגת על נשים מבקשים להקפיא יורדות שנה שניה ברציפות!!
אם ישאלו את דעתי גם רעננה וגם ראשון לציון שכרגע נמצאות בתחתית הן קבוצות קריטיות לענף ולליגה, קבוצות עם מחלקות הנערות הטובות במדינה ואלה שמייצרות בשנים האחרונות הכי הרבה שחקניות לליגה וקבוצתן בנויה על מקומיות – אבל להחליט בסוף פברואר על הקפאת הירידות?

קידום דרך הווינר? איך אפשר לקדם משחקים כשקבוצה מופיעה ללא זרות (ולא משנה כרגע מה הסיבה, גם אם מוצדקת) וגם יודעת שלא תרד ליגה. על משחקים כאלה מבקשים מהווינר לחלק כסף? כ"כ מסובך להמר מי תנצח? האם זה בכלל משנה מי מנצח אם אין שום ערך ספורטיבי לתוצאות?

 

אז מה אנחנו מציעים? כי לקטר תמיד אפשר –

לעשות הפוך, פשוט הפוך. במקום להקדים את משחקי הגביע והפלייאוף לדחות אותם. במקום לקצר את הליגה להאריך אותה (או לפחות להשאיר אותה ללא שינוי). רוצים סדרות הצלבה לפני הפיינל פור? מצוין! סיבוב שלישי ואז סדרות בחודש מאי, כולם כבר יהיו מחוסנים והמגרשים יהיו מלאים. השחקניות הישראליות ישחקו 7 חודשים בשנה, הקהל יגיע, יהיה עניין ויש מספיק זמן לשווק את השיא שיהיה בעוד חודשיים.

אבל צריך לומר את האמת – לא הקהל, לא השחקנית הישראלית ולא הספורטיביות מעניינת את המנהלת? איך אני מעז לומר את זה? זה לא אני אומר. ההחלטה מדברת בעד עצמה.

 

ממנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל נמסר. "מספר קבוצות פנו בנושא למנהלת הליגה והוא יעלה לדיון בישיבה הקרובה"