"פגועים ומאוכזבים מהחלטת פיב״א"

בדרך החוצה מאירופה - הפועל גליל עליון, עירוני נס ציונה ובני הרצליה הוציאו הבוקר הודעה משותפת על כך שפיב"א מערימה קשיים גדולים על ההשתפות שלהם העונה באירופה ביורופקאפ. הקבוצות לא מתכננות לפרוש אבל גם לא מסכימות לתנאים ההזויים לטענתם ונראה שהן בדרך להדחה חד צדדית פיב"א.


| safsal

 

תחושות קשות בקרב הנציגות שלנו ליורופקאפ העונה. בני הרצליה, עירוני נס ציונה והפועל גליל עליון היו אמורות לייצג את ישראל העונה במפעל, אבל נראה שזה כבר לא יקרה העונה. כידוע המלחמה שלחה את הקבוצות הישראליות לארח באירופה, אבל בעוד קבוצות ליגת האלופות הפועל ירושלים והפועל חולון קיבלו את האפשרות לבחור היכן יארחו, ל-3 הקבוצות הנ"ל לא ניתנה האפשרות. פיב"א החליטה כי הקבוצות חייבות לארח בקפריסין, ולצד זה הציבה תנאים בלתי אפשריים לעמוד בהן מבחינת הקבוצות ועל הדרך גם נתנה הפסד טכני לגליל שהיו אמורים לארח את המשחק שלהן כבר ברביעי הקרוב.

הבוקר יצאה הודעה משותפת מהקבוצות על כך שהם מאוכזבים מאוד מההתנהלות של פיב"א כלפיהן, חוסר הגמישות וכאמור התנאים הבלתי אפשריים לאירוח המשחקים. בקבוצות רצו מאוד להשתתף העונה במפעל ונס ציונה כבר נערכה עם טיסות למשחקי החוץ שלה שעליהן קיבלה הודעת דחיה במפתיע. בתגובה למכתב שנשלח מפיב"א הקבוצות הגיבו שהן אינן מתכוונות לארח בקפריסין ומוכנות להמשיך במפעל אם יתנו להן לארח בבולגריה או לשחק רק משחקי חוץ מול הקבוצות. בקבוצות לא אופטימיים ומעריכים שפיב"א תדיח אותן מהמפעל לאור אי הרצון לשחק בקפריסין.

אם הרצליה, גליל עליון ונס ציונה אכן יודחו, הן יצטרפו לרמלה ורמה"ש שגם הן לא יקחו העונה חלק באירופה בעקבות המצב.

 

 

ההודעה המלאה של הקבוצות:

"בשבועות האחרונים עשינו מאמצים רבים - כלכליים ומקצועיים - בכדי שנוכל להמשיך ולהשתתף במפעל היורופקאפ גם השנה. צעדים אלו נבעו מתוך הבנה של החשיבות בכך שהקבוצות הישראליות תמשכנה להתחרות ולייצג את ישראל, והמשמעות שיכולה להיות בעתיד לקבוצות הישראליות אם נפרוש בצורה חד צדדית. למאמצים אלו היו שותפים בחלקם גורמים באיגוד, שר התרבות והספורט מיקי זוהר, ואפילו משרד החוץ. לצערנו נתקלנו בחוסר שיתוף פעולה ורצון מצד פיב"א לעזור או למצוא כל פתרון שיאפשר לקבוצות להמשיך להתמודד במפעל, והיום קיבלנו הודעה מפיב"א שהיה ולא נאשר את התנאים שלהם לאירוח הם יראו זאת כהחלטה שלנו לפרוש מהמפעל.

בצעד תמוה מאד וללא כל בקשה מאיתנו הקבוצות, אלא תוך ניצול ציני לפנייה של האיגוד הישראלי למקבילתה הקפריסאית - שסיפקה מכתב בו תנאים בלתי אפשריים לקיום המשחקים אצלה - פיב״א נתנה את אישורה רק למתכונת זו, בה ידרשו הקבוצות הישראליות לשחק את כל משחקי ה״בית״ שלהן בקפריסין בין התאריכים 6 ל-17 בנובמבר ותחת המגבלות שיתאפשר רק משחק אחד בשבוע (דבר שאפילו לא אפשרי מתמטית). הקבוצות לא יורשו לשהות בקפריסין בין המשחקים ויאלצו להגיע יום לפני המשחק ולעזוב יום אחריו, כשמקבוצת הפועל גליל עליון נדרש בנוסף למצוא מקום אירוח למשחק הקרוב תוך 24 שעות - וזאת כשפיב"א דוחה כל מדינה אחרת לאירוח הנ"ל, דבר שהוביל להודעתם אתמול על הפסד טכני לחובת גליל.

בשבועיים האחרונים ניסינו, באמצעות האיגוד וגם באופן ישיר, להציע מספר חלופות - ביניהן אירוח בבולגריה של כל המשחקים הביתיים בעזרת הליגה הבלקנית שהתגייסה לעזרתנו, קיום כל משחקי הקבוצות הישראליות כמשחקי חוץ תוך השתתפות בעלויות עם הקבוצות המארחות - אך פיב״א סירבה לקבל חלופות אלה ושוב ושוב שלחה לקבוצות מכתבים עם דדליין שבו הם נדרשות לאשר את הסכמתן לתנאי האירוח בקפריסין. התנאים כאמור, בלתי אפשריים לביצוע טכני גם אם היינו רוצים בכך, וכאלו ושיובילו בהכרח למספר הפסדים טכניים ולאיבוד כל ערך ספורטיבי של ההשתתפות במפעל. נראה שהתנהלות פיב"א בשבועיים החולפים נועדה בכדי לדחוק אותנו מחוץ למפעל ומחוסר רצון לראות קבוצות ישראליות בו, ולצערנו נראה שמאמצים אלו נשאו פרי.

אנו פגועים ומאוכזבים מהחלטת פיב״א, שעשתה איפה ואיפה בין הקבוצות הישראליות בליגת האלופות שקיבלו תנאים וסבלנות אין קץ לעומת היחס, החלופות, הדרישות והדדליין שהוצב לנו. כמועדונים עם עבר מכובד במפעלי פיב״א וביורופקאפ בפרט, ציפינו לאור זאת לקבל יחס מבין ומכיל הרבה יותר. בזמנים כאלה הכדורסל והספורט צריכים להיות גשר של שלום המחבר בין אנשים ותרבויות, ואנו מאוכזבים מכך שנמנעה מאיתנו הזכות לחצות את הגשר הזה. אנו מתנצלים בפני האוהדים שלנו - להם קיווינו להעניק קצת נחת ובריחה מהמציאות הקשה שנכפתה על כולנו בחודש האחרון - עשינו את כל המאמצים גם עבורכם.

אנחנו מחזקים את העורף והחיילים שלנו, ומקווים לחזור ולייצג את האוהדים שלנו ואת ישראל במהרה."