סיכום אירוע מצטיינות העונה

ביום שישי האחרון התקיים אירוע מיוחד שכולו הוכרה ללאומית נשים. לראשונה נערך משחק "אולסטאר" בין שחקניות ליגת העל לשחקניות הלאומית. קודם למשחק התקיימו טקסים ובהם הוכתרו מצטיינות העונה 20-21 ושחקניות העשור. בתחרות השלשות שפתחה את האירוע זכתה שדא כנעאן.


| שי ברק

סיכום האירוע

אם יש דבר אחד מרכזי, שהורגש מתחילתו של אירוע מצטיינות העונה ועד לסופו - היה אהבה.
זה היה אחר הצהריים, ערב שבת, מלא באהבה לכדורסל נשים. אירוע שלא זכה למעטפת רשמית או מחייבת, אירוע שכל מי שהגיע אליו, הגיע מאהבת הכדורסל בכלל, כדורסל נשים בפרט והליגה הלאומית לנשים.

בין האורחים שכיבדו את האירוע היתה, יושבת ראש ועדת נשים, אורנית שוורץ ; מנכ"לית מנהלת ליגת העל החדשה, קרן מוזס ; מנכ"ל ארגון שחקניות ושחקני הכדורסל, עודד שעשוע ; יושבי ראש ליגת העל, מאמני נבחרות העתודה והנערות וגם מאמן נבחרת הבוגרות היוצא, מנהלים ומאמנים בליגות השונות - כולם הגיעו לעשות כבוד לשחקניות הענף.

מילה טובה מגיעה לשחקניות ליגת העל, כוכבות ליגת העל, שכשהתבקשו להוות יריבה למשחק הראווה התייצבה כל מי שרק יכולה, שיחקו בשיא המקצוענות כדי לנצח, לקחו חלק בתמיכת האירוע, תרמו גופיות נבחרת (דניאל קארש, גילי אייזנר...) או חולצת מכללות (דור סער) והרימו את האווירה באנרגיות - וואו!.

מילה טובה מגיעה לאנשים שהובילו את האירוע והגישו אותו לצופים הכרוז, הנפלא אדם שטיינר , שניהל את האירוע מצוין ותמיר ירדן אנגלר ששידר את המשחק לצופים שנאלצו להישאר בבית (עד כה למעלה מ-2,000 צפיות). תודה גם לקבוצת הפייסבוק "שקר הסוכן, הבל הפרשן" שנתנו חשיפה לכדורסל הנשים והעבירו את השידור ב-LIVE. 

נחזור לבסיס, כל מי ששידר, הנחה, שיחקה, תרמה, הגיעה או הגיע ונתנו את הכבוד, עשו את זה כדי לתת עוד קצת אהבה לענף והוכיחו שכל עוד יש מי שמוכנ.ה לתת מעצמם למען כדורסל הנשים (וכאמור ברשימה יש לא מעט כאלה), כדורסל הנשים בכלל והליגה הלאומית בפרט תמשיך להתקיים ולשבור שיאים ותיקרות. אחרי אולסטאר לאומית 2008, התקיים מפגש "על-לאומית" ראשון ב-2021. מכאן השמיים הם הגבול לאירוע הבא, שבוודאי לא ייקח עוד 13 שנים עד שיתקיים.

שחקנית כדורסל, אוהבים את כולכן - אוהבים כדורסל נשים!

 


היילייטס ממשחק הראווה בין ליגת העל ללאומית (שידר וערך: תמיר ירדן אנגלר)

 

טקס המצטיינות

טקס מצטיינות העונה היה הגדול ביותר שהתקיים עד כה, בעיקר בעקבות העובדה שהליגה העונה חולקה למחוזות וכך היו מצטיינות העונה מהדרום והצפון שהגיעו יחד לקבל את הגביעים. 
זה גם היה הטקס המרגש ביותר, כשלראשונה כיבדו את השחקניות יו"ר ועדת נשים של ארגון הכדורסל, אורנית שוורץ ; מנכ"לית ליגת העל נשים, קרן מוזס ; מנכ"ל ארגון שחקניות ושחקני הכדורסל, עודד שעשוע ; מאמן נבחרת העתודה, טל נתן ; ויו"ר מחלקת הבנות בהפועל כפר סבא, עדי גרנות

שחקניות העונה: ג'ואן מוחמד, טל יעקב 
שחקניות ההגנה: שיר תירוש/טל יעקב, עלית כהן
חמישיית העונה: מיכל אפשטיין, שדא כנעאן, שני ברמן, עמית כהן, עדן פורת, ענבר לברון, דבי בלייברג, עמית גור, שיר תירוש, עלית כהן
מאמני העונה: אוהד גל, חמודי מנאע
תגליות העונה: דוריאן דהן סוייץ' , מיקה ביתן

 

לאחר הטקס לשחקניות העונה, התקיים הטקס המרכזי - לראשונה בליגה הלאומית נשים הוכתרו שחקניות העשור. זה קרה בחודשים אוקטובר-נובמבר, בעיצומה של מגיפת הקורונה, כשמעל 5,000 הצבעות ל-70 שחקניות שהיו מועמדות ובסופה של הצבעה ארוכה, הכריעו אוהדי הענף ומאמני הליגה בעשור האחרון, על חמישיית העשור ושחקנית ההגנה של העשור. 
הטקס נדחה עד אשר אפשר יהיה לקיימו בנוכחות קהל, כיאה לשחקניות העשור ורגע לפני משחק הראווה, הוא נערך כשבין מעניקי הגביעים היו, יושבי ראש ליגת העל, אורה גלזר (מכבי עירוני רמת גן), מנחם ויידהורן (אליצור חולון), אלי רבי (יו"ר א.ס רמת השרון ומאמן נבחרת ישראל), ואורנית שוורץ יו"ר ועדת נשים באיגוד הכדורסל.

שחקנית ההגנה של העשור: טל אנקונה
חמישיית העשור: מורן שטרית, עמית גור (מקום 5), שירלי שבתאי (מקום 4), ענבר לברון (מקום 3), דניאל חג'ג' (מקום 2 וסגנית שחקנית ההגנה)
שחקנית העשור: טלי בן ישי

 

 
מצטיינות ומצטיינות ליגה לאומית (מחוזות צפון ודרום) עונת 2020-21.


מצטיינות העשור, 2011-2020

 

משחק ה"אולסטראס" ליגת העל נגד הלאומית

זה היה נסיון לייצר אירוע שטרם התקיים כמותו בכדורסל הנשים, כוכבות ליגת העל מול כוכבות הליגה הלאומית. כרגיל לשנת בכורה משוגעת (שהובילה לדחיית סיומה של העונה כך שיש קבוצות שסיימו את העונה לפני קרוב לחודשיים...), הארגון של האירוע היה לא אידיאלי, אבל ההיענות מרשימה. שחקניות מובילות מליגת העל ונבחרת ישראל התייצבו לעשות כבוד לליגה הלאומית (ואז לנצח אותה!). מאלופת המדינה, טל לב ומדיסון שה, מהפיינליסטית יערה יצחקי ונועה זליבנסקי, דניאל רבר מאליצור חולון, נגה פלג פלץ מבנות הרצליה, אופיר קסטן-רז ממכבי חיפה, דניאל חג'ג' מהפועל פתח תקווה, וגם הופעה מרגשת של דור סער ממכללת מיין עד העונה שעברה ומהעונה הבאה ממכללת טנסי.

נגדן שיחקו כוכבות הליגה הלאומית וביניהן שחקנית חמישיית העשור מורן שטרית, ממצטיינות העונה דבי בלייברג, עדן פורת, שדא כנעאן, עמית כהן, דוריאן דהן סוייץ' וגם השחקניות המובילות הדר רפאל, אופיר פרפרה, יעל טויטו, מיקה יקיר, נועה שמעוני (מיבנה, כפ"ס, בני יהודה וגלבוע).

הפתיחה היתה צמודה כשהלאומית עוד החזיקו את עצמן קרובות עם פיגור 11:7 בלבד אחרי 8 דקות, לפני שהרבע הראשון הסתיים 16:7. אחרי קאמק שחקניות הלאומית בפתיחת הרבע השני (18:13), ברחו כוכבות ליגת העל ליתרון דו ספרתי ראשון 23:13 אחרי 4 דקות ברבע, הפרש שנשמר עד 32:22, ואז עם שלשה של כנעאן ונקודות של פרפרה החזירה את שחקניות הלאומית עד 32:29 והזדמנות במתפרצת לקבוע שוויון, אבל  זליבנסקי הלכה לסל ועשתה 5 נקודות רצופות, עצרה את הריצה של הלאומית הגדילה את ההפרש עד 37:29 ובמחצית, 39:31 אחרי 2 סלים גדולים בצד אחד פרפרה ובצד השני פלג פלץ במבצע מרשים.
ברבע השלישי ההפרש נע סביב 11-9 הפרש, כשאף אחת מהקבוצות לא מצליחה לייצר מומנטום והרבע השלישי הסתיים 51:40. עד הרבע האחרון בו השחקניות מליגת העל רצו להראות את היכולת שלהן, הידקו את ההגנה ורצו, אחרי 5 דקות ברבע, ריצת 14-7 קבעה 65:57 ומשם לכוכבות הלאומית כבר לא היתה את היכולת לחזור. 
תוצאת הסיום: 74:56 לזכות ליגת העל

בסיומו של המשחק, הוכתרה טל לב ל-MVP , עם 21 נקודות וקיבלה את הגביע ממאמן נבחרת הנערות ומאמנה במכבי רמת גן, רועי לזר.

קלעו לכוכבות ליגת העל:
טל לב 21 נק'
נועה זליבנסקי 11 נק'
דור סער , נגה פלג פלץ ודניאל רבר 9 נק' כ"א
אופיר קסטן-רז 7 נק'
יערה יצחקי 6 נק'
דניאל חג'ג' 2 נק'

קלעו לכוכבות הלאומית:
אופיר פרפרה 15 (4 כ"ח, 2 אס')
עמית כהן 12 (3 אס')
הדר רפאל 7 (3 אס')
מיקה יקיר (2 אס'), יעל טויטו (5 כ"ח) 5 כ"א
דבי בלייברג (2 אס'), שדא כנעאן, מורן שטרית 3 כ"א
דוריאן דהן סוייץ' 2
עדן פורת 1

 

תחרות שלשות

לא מעט שחקניות הרשימו העונה בשיאי קליעה מחוץ לקשת.  דפנה מלר, ניקול מיכאילץ ושדא כנעאן קלעו כל אחת העונה 9 שלשות במשחק. 
גלי קונטס ודניאל קריינין הקלעיות מאלופת הליגה הלאומית, עידן שלוש מהפועל באר טוביה וגם כוכבת אורחת, טל לב מאלופת המדינה ונבחרת ישראל.
השחקניות מאליצור יבנה (כמו שחר עמית שקלעה 7 שלשות במשחק העונה) לא הגיעו לבסוף.

בתום סיבוב המוקדמות לא היתה הכרעה מי הקלעית הטובה בליגה העונה כששלוש השחקניות שמחזיקות בשיא העונתי העפילו גם הן לגמר. בסיבוב הגמר הדרמה היתה גדולה, שדא כנעאן שסיימה עם 12 נקודות מ-20 כדורים, הובילה, כשאחריה עלתה דפנה מלר. אחרי 3 עמדות היו לה 11 נקודות, אך העמדה האחרונה הכדורים קפצו על החישוק וסירבו להיכנס ומלר סיימה עם 11 נקודות ובמקום השני. במקום השלישי עם 9 נקודות כ"א היו ניקול מיכאילץ וטל לב.

 


שדא כנעאן מקבלת את הגביע מעודד שעשוע, מנכ"ל ארגון שחקניות ושחקני הכדורסל.דפנה מלר, במקום השני בתום דרמה גדולה