סופה של תקופה?

במשך עשור שלטה הגימנסיה הריאלית מראשון לציון בליגת העל לתיכונים. עם 10 גמרים רצופים, 4 אליפויות תיכונים והשתתפות ב-2 אליפויות עולם. קבוצת התיכון, בניהולו של זיו ארז, הצמיחה כוכבות ושלטה בליגה. כעת כשהיא ללא ניצחון מתחילת העונה מגיעה מחר (רביעי, 13:00) למשחק מכריע מול ריאלי חיפה על ההישרדות בליגת העל. האם נאלץ להיפרד מהפרויקט הנפלא?


| שי ברק

(בתמונה, הניצחון הגדול בהיסטורית גמר ליגת התיכונים לבנות, אליפות 2019)

במשך עשור שלטה הגימנסיה הריאלית בליגת העל לתיכונים. לא תמיד זכתה באליפות, אבל היתה גורם דומיננטי, פיתחה וגידלה כוכבות כדורסל, הגיעה ל-10 גמרים וזכתה ב-4 אליפויות. האם כל זה בדרך לסיום?

נראה היה שהגימנסיה הריאלית ואליפות התיכונים היו שמות נרדפים זו לזו מאז ומעולם, אבל למעשה רק בשנת 2012 עלתה הגימנסיה לליגת העל לתיכונים.  הפרויקט של זיו ארז שהתחיל את כדורסל הנשים המקצועני בראשל"צ במכבי ראשון לציון, שילב את המחלקה הצעירה עם בית הספר "הגימנסיה הריאלית" בפרויקט משולב שעשה שינוי אמיתי בכדורסל הנשים (לשם הדוגמה כמחצית מנבחרת ישראל הבוגרת היום, הן יוצאות הגימנסיה).

בשנת 2012 העפיל התיכון לראשונה לטורניר ה-ISF (עם 27 נקודות של טל יעקב ושיר לוי ניצחון את אוסטרובסקי 40:53, בדרך לאליפות העולם בקפריסין), עוד לפני בכלל שהיה בליגת העל (אז החוקים היו שונים בהקשר זה). כמה חודשים לאחר מכן, סגל צעיר של שחקניות מוכשרות (בין היתר: טל יעקב, שיר לוי, שקד טייר ברקוביץ, האחיות הולצמן...) העפילו לליגת העל. משם ובאופן חסר תקדים כמעט, כל שנה הגימנסיה הריאלית הגיעה לגמר.

כן, זה לא שהגימנסיה הפכה להיות עוד קצת טובה, אלא ה-קבוצה ה-טובה (או לפחות אחת מתוך שתיים). ב-2013, שנה אחרי ההעפלה כבר זכתה הגימנסיה הריאלית באליפות הראשונה וההיסטורית, אחרי ניצחון על מקיף ז' אשדוד (עם האחיות ששון), 47:38. בשלוש השנים שאחרי הגיעה הגימנסיה לגמר אבל הפסידה (פעם אחת לקרית שרת, פעמיים לאוסטרובסקי).

האליפות השניה הגיעה במשחק דרמטי עם ניצחון בשלשת קלאץ' של גאיה סלס (12 נק') ועם דאבל-דאבל של דניאל קארש ניצחה ראשל"צ 45:47, את אוסטרובסקי (גם צימרינג, מיכאילץ, אייזנר ובן אליעזר היו חלק מאותה קבוצה). כל אלה היו רק הקדמה לגמר שהגיע שנה אחרי. בשנת 2018-2019 היה זה השיא של הגימנסיה הריאלית עם הניצחון הגדול בכל הזמנים בגמר תיכונים אחרי 43:79(!)
שילוב בין סלס (22 נק'), קארש (18 נק') ציפל (10 נק') ויחד עם גילי אייזנר, מאי רווח ושחר ברנר. זו היתה קבוצה אולי חד פעמית, שגם העפילה בעקבות הניצחון לאליפות העולם.

האליפות האחרונה היתה בשנה שעברה. אולי סיום העידן הגיע בשנתן האחרונה של "הדור השלישי", הילה קארש (26 נק') עם עמית טרנר, רוני גופר ותהל קוור, השלימו גמר שישי ברציפות של אוסטרובסקי נגד הגימנסיה (ולהפך), 3 ניצחונות לזו, 3 ניצחונות לזו. האם זו היתה מסיבת פרידה?

 


טל יעקב עם אליפות התיכונים הראשונה של הגימנסיה הריאלית 2013

 

אחרי עשור במהלכו עמד זיו ארז על הקווים וגידל את תלמידות הגימנסיה להגיע לפסגות הכדורסל הישראלי, נבחרות ישראל הצעירות, ליגת העל, והנבחרת הבוגרת – השנה הוא לקח צעד אחורה, על הקווים של הגימנסיה המאמנת הצעירה, מוריה חסון (שמאמנת גם את נערות א'), והתוצאות לא מזכירות את אותה הגימנסיה של העשור האחרון.  הפסדים לרוטברג, עמק חרוד ולריאלי חיפה ללא ניצחונות עדיין הופכים את ההישרדות לקשה ביותר.

במשחק הראשון של האליפות בריאלי חיפה הפסידו בנות הגימנסיה 46:47, וכעת חייבות ניצחון, מחר, בגומלין. הפסד נוסף יחרוץ את גורלן. ניצחון והן יישארו שנה נוספת בליגת העל, ניצחון אחד(!) משהו שפעם היה מובן מאליו הופך לאתגר הגדול של המעצמה מראשל"צ. האם יעמדו בו?

 


האליפות האחרונה? הגימנסיה הריאלית עם אליפות התיכונים 2022.

 

מי שעומדת מולן היא כאמור תיכון הריאלי חיפה, על הקווים עומרי צירלין מאמן בליגת העל ועוזר מאמן נבחרת העתודה. לפני שנה הריאלי עלו לליגת העל מהאליפות הארצית, אז עם תמר זינגר הקבוצה עשתה היסטוריה, אבל זינגר כבר חיילת ובריאלי נועה לפישיץ ודניאלה גיל מתקשות לשחזר את ההישג מאותו ניצחון גדול בתחילת השנה. האם ישלימו את המשימה מחר?

המשחק הגדול, 9/11/2022, שעה 13:00 בגימנסיה הריאלית בראשון לציון.

 

 הדור הבא - האם מכאן תגיע האלופה החדשה?

מי שכנראה יחליפו את הגימנסיה הריאלית בגמר (ואולי גם את אוסטרובסקי) הן עמק חרוד מהגלבוע ותיכון רוטברג מרמת השרון. שני התיכונים סיפקו משחקי כדורסל גדולים ואתמול (7/11) נאבקו בקרב ישיר על ראש הבית לקראת שלבי ההצלבה.
עמק חרוד הגיעו אחרי ניצחון במשחק הראשון בין השתיים וברוטברג הרשימו בפתיחה עם יתרון דו ספרתי מהיר אחרי 5 דקות (10:21), ברוטברג לא ויתרו וחזרו לפיגור 3 בלבד בסוף הרבע הראשון (18:21). הרבע השני המשיך להיות צמוד, כשרוטברג שלא הובילה לכל אורכו של המשחק הצליחה לפחות לסגור את ההפרש לקבוע שוויון 30 בהפסקה ולפתוח את המשחק מחדש לקראת המחצית השניה. אלא סשבמחצת השניה, שוב ברחו עמק חרוד. ניהול משחק מצוין של מורג'ן סעדה, שליטה טובה של נגה הרן בצבע (המצטיינת במשחק) ונקודות חשובות של נטע חן, החזירה את השליטה לעמק חרוד ולמרות שרוטברג לא ויתרו (אריאל סולומון במשחק נפלא), היה נראה כי לרוטברג קשה להפוך את המשחק. כמה דקות בתחילת הרבע האחרון סגרו את המשחק. עמק חרוד רצו, הגדילו את ההפרש לדו ספרתי, אחרי ריצת 0-13 עד 44:58 בדרך ליתרון שיא של 17 נקודות. רוטברג לפני הסיום קיזזו מעט מההפרש אך לא הצליחו להפוך.  בסיום 52:66 לעמק חרוד (במשחק הראשון היה 41:49, גם כן לעמק חרוד)

המשמעות היא שעמק חרוד תסיים בראשון הבית ותימנע מפגישה עם אוסטרובסקי רעננה בשלבים ההכרעה ועד הגמר. רוטברג, כדי לחזור לגמר תצטרך לעבור משוכות קשות יותר (יתכן שאת התיכון מרעננה בחצי) אך דרכה לתואר עדיין קיימת. האם גם דרכן של הגימנסיה הריאלית עוד תישאר פתוחה מחר?

 

קלעו לעמק חרוד:
מורג'אן סעדה 26, נגה הרן 17, נטע חן 12, ליהיא שחם 4, נגה מנטל 4, גילי לייבל 3

קלעו לרוטברג:
אריאל סולומון 38, יערה ים 5, נעמי כהן מינץ 4, גלי רוטשילד 3, רותם ורסנו 2, שי לי קרניסקי 2.