לב ירושלים עלתה ללאומית

הפרויקט של רבקה רוס שיצא לדרך לפני שנה, השלים עוד צעד בדרך לבניית המועדון כמוביל. אחרי שכל הקבוצות הצעירות משחקות בליגות הראשונות (כולל הצלחות גדולות בילדות ובנערות א') אמש קבוצה הנשים העפילה לליגה הלאומית, אחרי מותחן וניצחון דרמטי על מכבי הוד השרון הנהדרת.


| שי ברק

(משמאל: רוס, אבוגוב, גבריאלי וגלמן - אדריכליות הפרויקט)

 

 

"הפרויקט של רוס" - לב ירושלים בלאומית

לפני שנה רבקה רוס החלה להוציא לפועל את החזון שלה למועדון כדורסל חדש ומקצועני לנשים בירושלים. השחקנית שגדלה בירושלים (אס"א ירושלים) והעלתה אותן לליגת העל וגם שיחקה בקבוצה בליגה הראשונה זיהתה שנדרש שינוי בבסיס, בגילאים הצעירים.

בשנת 2017 הצטרפה למלה"ש ירושלים ("משחקות למען השלום" או בשמן המוכר יותר peace players). 4 שנים אח"כ המועדון התמודד והעפיל לליגות הבכירות ובגיל ילדות היו קרובות להיסטוריה והעפלה לגמר גביע המדינה כשרק בתום מותחן והארכה נכנעו למועדון הפאר מהפועל ראשל"צ. רוס שאפה לקחת את הפרויקט צעד קדימה ובתקופת הקורונה החלה לרקום תוכנית לקבוצת דגל בעיר, מועדון שבעיקר יהווה בית ויחבר את כל הכישרונות שיש בעיר להצעיד את ירושלים קדימה. רוס רתמה למשימה את נטע אבוגוב, שתביא מניסיונה כמנהלת המועדון הצעיר והפרויקט יצא לדרך.

בברכת מלה"ש ירושלים, עברו כמה משחקניותיה המובילות במלה"ש ירושלים לאגודה החדשה ולצידן הצטרפו עוד מספר רב של שחקניות צעירות בכל הגילאים. כך רק העונה בגיל ילדות הפועל (לב) ירושלים הגיעו לחצי גמר גביע המדינה והן בצמרת הליגה ובמאזן זהה למוליכה, בנערות ב' הקבוצה בליגה הראשונה ובנערות א', העפילו בליגת העל לנערות לפלייאוף העליון. 

אבל ידוע שכל מועדון ששואף רחוק צריך קבוצה בוגרת שתקלוט אליה את הכישרונות הצעירים וכך לב ירושלים שמה לה למטרה להעפיל לליגה הלאומית בתום העונה הנוכחית.  הבסיס של קבוצת הארצית היה קבוצת הנערות, מחוזקות במאמנות המחלקה ושחקניות ירושלמיות, כך לצד רבקה רוס שאימנה (ונרשמה כשחקנית להוסיף מניסיונה על הפרקט) שיחקו בקבוצה עדי גלמן, מאמנת במועדון, כישרון כדורסל גדול וקלעית מחוננת בעצמה, נועם עובד-גבריאלי הירושלמית ושירה אמסל שיצרה חיבור בין לב ירושלים לפרויקט שלה 'שירהליגה'.  כדי להוסיף עוד מהניסיון ולספק חוויה מיוחדת לדור הצעיר, הצטרפה לקבוצה שחקנית נבחרת ישראל בעבר, רוני בן נון וביחד יצא לדרך הפרויקט שנקרא "הפועל לב ירושלים".

אמש, הוכתרה בהצלחה המשימה הראשונה בדרך לקדמת הבמה כש'לב ירושלים' העפילה ללאומית בתום ניצחון דרמטי בהוד השרון, נגד מכבי המקומית, מתוך 64 הנקודות שקלעה הקבוצה 31 מהן קלעו שחקניות מחלקת הנערות, הדר מור יוסף, תמר גרינבויים וקרני ארוטשאס, יש הווה, יש עתיד ויש 

 

 

ומילה על אלופת השרון - מכבי הוד השרון

מכבי הוד השרון ראויה לכל המחמאות וחבל שבעונה כזו נשארה "רק" עם המחמאות. הוד השרון בנתה מועדון מפואר בשקט ובסביבה כמעט בלתי אפשרית. כשסביבן מועדוני ענק כרעננה, רמה"ש וכפ"ס, בהוד השרון עבדו בשקט ויצרו מחלקה צעירה עם לא מעט כישרונות ובראשן שירה הלוי, טל הבר ונטע פיגנבויים. דניאלה גיל שהגיעה בקיץ לנבחרות ועברה למכבי חיפה גם היא תוצר של המחלקה הנהדרת הזו. הוד השרון, כמו לב ירושלים הגיעו לרמות הגבוהות בגילאים הצעירים וקרובות-קרובות לרבע הגמר בנערות א'. בנשים שמו להן כמטרה להעפיל ללאומית, הצליחו לזכות באליפות מחוז השרון החזק (עברו בדרך את קבוצת הבת של מכבי חיפה ואת מעגן מיכאל) כשהן מתבססות על המחלקה הצעירה ומספר חיזוקים נקודתיים (במהלך העונה היו שם שחקניות כשירה עתיר, ובמהלך הפלייאוף צירפו את ליטל סולקוביץ-מויאל ויפעת ושלר), ויחד עם דניאל מיכאלי, ירדן לוינסון ושירה לונדנר הגיעו למשחק על העליה. הן היו קרובות במיוחד לנצח פעמיים או לפחות לכפות משחק שלישי, אך על חודו של סל הן נשארו, כאמור, עם המחמאות ובשאיפה שהפרויקט הנהדר ימשיך עוד שנה - כי הוד השרון גם היא אגודה שזקוקים לה כאן לעתיד טוב יותר. 

 

 

סיכום המשחק

מול אולם מלא ואווירה נהדרת בהוד השרון פתחה הקבוצה המקומית את המשחק בסערה ואחרי 6 דקות של כדורסל עלו ליתרון 2:15 מדהים. נטע פיגנבויים היתה מצוינת עם 8 נקודות והמון מנהיגות וביטחון ויפעת ושלר בקאמבק ראשון מאז הפרישה והלידה (ונקווה שעוד נראה אותה בכדורסל בשנים הבאות) קלעה פעמיים מבחוץ, כל זה מול 2 נקודות של הדר מור יוסף. ירושלים הצליחה להתאושש מעט מהפתיחה המשוגעת ועם 5 נקודות של עדי גלמן, לרדת בסוף הרבע הראשון "רק" בפיגור 10. 9:19 להוד השרון.

ירושלים המשיכה את הקאמבק גם בתחילת הרבע השני, עם הגנה טובה וריצה מהירה להתקפות מעבר נעם עובד ותמר גרינבוים החזירו את ירושלים עד מינוס 5, 22:17 אבל בהוד השרון לא נבהלו. מפסק זמן חזרו המקומיות עם הגנה טובה, הרבה שקט ושירה הלוי אחת שלקחה אחריות והובילה את קבוצתה, שוב, ליתרון דו ספרתי 17:28 לפני שהלוי ביצעה עבירה שלישית וירדה לספסל. ירושלים לא ויתרו ושוב היתה זו עדי גלמן שהחזירה את ירושלים למשחק עם שלשה חשובה, 24:28 להוד השרון דקה וחצי להפסקה, הלוי חזרה לשחק קלה מיד 2 נקודות, אחריה דניאל מיכאלי (משחק נהדר!) קבעה 32:24 ומי אם לא גלמן סגרה את המחצית בשלשה לתת עוד סיכוי לירושלים מול הוד השרון שנראו נפלא 27:32 במחצית.

 

המחצית השניה: הדר מור יוסף, מהטובות בשורות ירושלים פתחה את הרבע השלישי מצוין והיתה קרובה להפוך את התוצאה במו ידיה כששלשה שלה קיזזה את ההפרש לנקודה בלבד, 34:33 אבל אז הוד השרון לפתע חזרה להיות הקבוצה מהרבע הראשון ובמקום להישבר דרסה את האורחות שכבר הריחו מהפך. ריצת 2-16 בארבע דקות, כולל 8 נקודות רצופות של דניאל מיכאלי ושליטה מוחלטת בצבע של הלוי קבעו 35:50 להוד השרון, רבע שעה לסיום ובירושלים לא נראה היה שיש פתרונות, עד שבוגרות המחלקה התחילו לשחק את הכדורסל שלהן, למור יוסף הצטרפה ארוטשאס עם שלשה, גם גרינבויים הוסיפה נקודות ואפילו רוני בן נון איימה על הסל ועשתה נקודות במתפרצת.  הבר ומויאל עוד שמרו את הוד השרון בטווח ביטחון, אך הפרש 15 הנקודות קוזז עד 54:45 בסוף הרבע השלישי. חילופי סלים בתחילת הרבע המכריע בין מור יוסף והלוי, עוד השאיר את הוד השרון ביתרון עד שנועם עובד לקחה את המשחק אליה ועליה, קלעה 6 נקודות בשיא המאני טיים, הורידה את ההפרש עד 59:55 משם מור יוסף בחמש נקודות משלה וירושלים ביתרון ראשון(!!!), 59:60, חמש דקות לסיום. הלחץ דיבר בשתי הקבוצות וכתוצאה מכך בדקות ההכרעה התוצאה היתה 4-4 בלבד, אך לירושלים זה לא שינה, הן שמרו על יתרונן כשעלו כשרבקה רוס עם 4 רצופות משלה קבעה 61:64. הבר קיזזה מהקו לתוצאת המשחק שנקבעה דקה וחצי לסיום. משם הקבוצות הרבו להחטיא וירושלים חגגה ניצחון גדול-גדול וכרטיס ללאומית. 

קלעו למכבי הוד השרון:
שירה הלוי 22, דניאל מיכאלי 12, נטע פיגנבויים 10, טל הבר 7, יפעת ושלר 6, ירדן לוינסון, שירה לונדנר וליטל מויאל 2 כ"א

קלעו להפועל לב ירושלים:
הדר מור יוסף 18, עדי גלמן 13, נעם עובד-גבריאלי 12, תמר גרינבויים 8, קרני ארוטשאס 5, רוני בן נון 4, רבקה רוס 4.