הערב בבלגיה: משחק העונה של ליאז' ורוטברג

הערב, מוצ"ש (22:00, שעון ישראל), משחק עונה לעדן רוטברג וליאז' פנתר'ס בליגה הבלגית. שתי הקבוצות עם מאזן דומה של 4 ניצחונות (לליאז' משחק פחות) וכדי לשמור את עצמן בתמונת הרביעייה הראשונה והכרטיס ליורוקאפ הן חייבות ניצחון. העיניים, בשתי הקבוצות (ובבלגיה בכלל) על רוטברג.


| שי ברק

פאנטומ'ס בום - ליאז' פנרת'רס

(21:00, בום/אנטוורפן)

 
עד לפני 3 שנים פאנטומ'ס בום הקבוצה מהעיירה הקטנה שליד אנטוורפן היתה קבוצה אלמונית בליגות הנמוכות. לפני 3 שנים עם מאזן 1-25 בליגת המשנה זכתה באליפות והעפילה לליגה הראשונה, כבר בעונתה הראשונה השתלבה בצמרת והגיעה לראשונה ליורוקאפ. בשנה שעברה ובשנה הנוכחית השתיים ממשיכות להיות חברות בחלק העליון של הטבלה ונאבקות על מקומן ברביעייה הראשונה ועל הכרטיס ליורוקאפ. זו גם הסיבה שהמשחק הנוכחי בין השתיים הולך להיות אחד הגדולים של העונה ובמילים אחרות , "משחק העונה".
ליאז' מגיעה בסיטואציה הכי פחות אופטימלית למשחק הכי חשוב שלה העונה. אחרי שפתחה את העונה עם 5 ניצחונות רצופים החל שלב הבתים ביורוקאפ והגיעו המשחקים הקשים בליגה ומאז 13 באוקטובר לקבוצה ניצחון אחד מ-8 משחקים. אם לא דיי בכך, עדן רוטברג שהפכה להיות מהשחקניות החשובות בקבוצה נפצעה בקרסול במשחק הנבחרת נגד לטביה. היא נעדרה ממשחק ההפסד למכלן בשבוע שעבר (75:42) ונגד אסטודיאנטס ביורוקאפ שיחקה "רק" 15 דקות וסיימה ללא נקודות.
עדן רוטברג היא הקלעית המובילה בקבוצה בליגה עם 16.4 בממוצע (מקום חמישי בליגה הבלגית כולה!) ומובילה גם באסיסטים (2.2). ביורוקאפ היא הקלעית השניה בקבוצה עם ממוצע של 9.3 נק' למשחק ומוסרת 2.3 אס' [הסטטיסטיקה נפגעה מעט לאחר המשחק האחרון].
לצידה של רוטברג מובילה את הקבוצה בריטני ברואר, האמריקאית ששיחקה בעונה שעברה במכבי חיפה. העונה היא עם 10.7 נק' בליגה (14.3 נק' באירופה) ו-7.3 ריב'.  הבלגית המובילה בקבוצה היא ג'ליסה מאס הסנטרית (188, 29)  שקולעת העונה 10.2 נק' ולוקחת 7.5 ריב'.
 
 
לקראת המשחק:
בזמן שקסטורס בריין ממשיכה להיות ב"ליגה משלה" בבלגיה ולהוביל את הליגה בביטחה נראה שגם נמור ומכלן (הקונגרו'ז) בצמרת הליגה נותר המקום הרביעי פתוח ומוביל לכרטיס האחרון ליורוקאפ. 
בשנה שעברה הקבוצה מהעיירה בום סיימה רק במקום השישי וליאז' שסיימה במקום הרביעי המשיכה לפיינל פור על האליפות  ונכנסה ליורוקאפ.
שנה קודם לכן המצב היה הפוך ובום סיימה לפני ליאז' בדרך לפיינל פור וליורוקאפ. 
השנה הן שוב צמודות בטבלה.
היריבה פאנטומס בום מדורגת במקום הרביעי במאזן 4 ניצחונות ו-3 הפסדים, כשעד כה הפסידו למדורגות לפניהן קסטורס בריין (97:59), מכלן (77:47) ונמור (88:85). את יתר המשחקים ניצחו דיי בקלות, למעט וורגם (73:78) כשנגד לומן בפתיחה, פפניסטר וקרויטריק לא התקשו.
ליאז' במצב דומה, יחסית. קבוצתה של עדן רוטברג ניצחה בפתיחת העונה רת פפניסטר 42:85, התקשתה נגד וורגם כשניצחה 65:72,  והמשיכה לניצחונות על לארן וקרויטריק ואז הגיע חודש משחקי הצמרת. תחילה נגד קסטורס בריין נכנעה 81:67, יצאה לפגרת הנבחרת אך חזרה להפסד נוסף הפעם למכלן 75:42, ורגע לפני המשחק נגד נמור בשבוע הבא, הן פוגשות בשבת את פאנטומס בום.
 
 
אינה יורס, הכוכבת הבלגית הצעירה של היריבה מפאנטומ'ס בום (FIBA.COM)
 
על היריבה:
פאנטומס בום, היא קבוצה המגיעה מהעיירה בום הסמוכה לאנטוורפן. הם עלו לליגה הראשונה בבלגיה רק בתום עונת 2018-19 וכבר בעונת הבכורה התברגו בצמרת והגיעו ליורוקאפ ומאז הן קבוצת חלק עליון בליגה הבלגיה (אחרי קסטורס בריין הפייבוריטית המובהקת ונאמור שבצמרת. ועד השנה הנוכחית גם סיינט קטלינה וויבר).
הסגל של בום דומה לזה של ליאז', כשהבסיס הוא סגל בלגי צעיר מחוזקות בשחקנית אמריקאית (שאניטה לנדריי) ומרלין פייק ההולנדית, שתיהן שחקניות פנים גבוהות וחזקות (190 ס"מ ו-196 ס"מ בהתאמה).
את הקבוצה מובילה הפורוורדית, אינה יורס (187, 20). היא בולטת בכל המדדים עם 14.9 נק', 8.1 כ"ח, 3 אס'. שניטה לנדריי (190, 34) האמריקאית קולעת בממוצע 10.3 נק' ולוקחת 6.1 ריב'. לנדריי היא בוגרת אוניברסיטת טמפל. שיחקה באירופה בגרמניה, ליטא, פינלנד והונגריה ומספר שנים בליגה השניה בצרפת.
ג'ולין חויברטס (172, 24) היא רכזת הקבוצה והאתגר של עדן רוטברג להוריד אותה מ-13 נק' , הממוצע שלה. היא אמנם גם מוסרת 2.6 אס' אך רחוקה מלהיות מנהלת משחק כשמאבדת יותר (3.9 בממוצע).
העוצמה של הקבוצה היא בעיקר בחיבור וההמשכיות כשלמעט הזרות שהצטרפו העונה לקבוצה, שאר הסגל המשיך מהשנה שעברה.
 
ראש בראש:
אם בליאז' מחפשים נקודות לאופטימיות, אז כמובן שהעובדה שליאז' מעולם עוד לא הפסידה לבום, היא המרכזית שבהן. מאז עלתה בום לליגה הראשונה נפגשו הקבוצות 4 פעמים, בכולן יצאה ליאז' כמנצחת. הכל בתוצאות דומות כשליאז' ב-3 משחקים ניצחה כשהגיעה ל-74 נקודות ועצרה את היריבה על פחות מ-60 נקודות.  58:74 ניצחה במפגש הראשון בין השתיים, 57:61 ניצחה בגומלין ב-2019, ובשנה שעברה 51:74, 68:74.
 
1. מספרי המפתח האלה הם חשובים במיוחד לקראת המשחק הנוכחי. הסיבה: ליאז' העונה קולעת 69.3 נקודות בממוצע (רק פעמיים העונה בליגה קלעה מעל 74 נקודות) ואילו בום מצליחה להעמיד ממוצע 73.7 נקודות למשחק (כשרק בשני משחקים, שני הפסדים נגד קבוצות הצמרת, קלעה פחות מ-70 נקודות).
לכן, המפתח הראשון הוא גם לקלוע יותר מהממוצע העונתי שלהן ומצד שני להוריד את בום מהממוצע ההתקפי שלהן. זה אומר שניצחון תלוי במשחק מושלם משני צידי המגרש.
2. כיאה לקבוצות הצמודות אחת לשניה בטבלה יתר המדדים דיי דומים. לבום שמחזיקה בסגל 4 שחקניות פנים דומיננטיות מעל גובה 187, הן מובילות בריבאונד 37.9-34.5, הפרש לא גדול כי גם לליאז' שתי שחקניות פנים מצוינות, ובראשן כאמור ברואר.
3. אסיסטים: הקבוצות זהות ליאז' (13) בום (13.3)
4. אחוזי הקליעה גם הם כמעט זהים לחלוטין: כשמהצבע יתרון לליאז' בחצי אחוז 47.8-47.2 ומחוץ לקשת יתרון לבום באחוז בודד 30.7-29.6.