שבוע מהיום: ליגת העל חוזרת

הקיץ כבר מאחורינו ובלי ששמנו לב, גביע ווינר כמעט הסתיים, אוקטובר כבר מעבר לפינה ואיתו גם ליגת העל שחוזרת עלינו לטובה. בעוד שבוע בדיוק הליגה תיפתח עם מחזור סופ"ש ומשחק פתיחה חם במיוחד, וזה הזמן להכרות ראשונית עם הקבוצות. (צילום: מנהלת ליגת העל)


| אדי מינץ

 

אחרי קיץ ארוך של דיבורים, הודעות לתקשורת ולא מעט מיילים, בסופו של דבר 12 קבוצות יפתחו בשבוע הבא את עונת 22/23 בליגת העל. כבר ביום שישי במשחק הראשון של העונה מחכה לנו משחק סופר מעניין בין האלופה מחולון לאחת היריבות הקשות שלה הפועל ירושלים, בשחזור של חצי גמר הפלייאוף מאשתקד. בהמשך הסופ"ש מחכה לנו גם דרבי גלבוע - גליל, ומשחק ביתי של קרית אתא העולה החדשה שתנסה לפתוח את עונת החזרה שלה ברגל ימין. ועכשיו לסקירת הקבוצות:

 

מכוונות גבוה

הפועל ירושלים:

מגיעה אחרי עונה מאכזבת שבסיומה הקבוצה החליפה את כל הצוות המקצועי ואת כל הזרים, כשהעונה תהיה הקבוצה היחידה בליגה עם מאמן זר. הגיעו 6 זרים חדשים ו-3 ישראלים בכירים (בלייזר, קורנליוס ולוי), ונשארו שני ישראלים - שגב ודוברת. למרות החלפתם של כמעט כל שחקני הסגל הקבוצה התחברה מהר ונראתה נפלא לאורך כל משחקי ההכנה שלה כשהיא מנצחת את כולם (שישה במספר), עד שהפסידה בחצי גמר ווינר להפועל ת"א. הקבוצה תשחק בשתי מסגרות - ליגה וליגת אלופות. תחזית: מקומות 1-3.

 

מכבי תל אביב:

מגיעה אחרי אחת העונות המאכזבות בתולדותיה שבו היא הפסידה את כל התארים בארץ ולא הגיעה לפיינל פור ביורוליג. כל הזרים הוחלפו והגיעו 8 זרים חדשים. ארבעה שחקנים נבחרת נשארו (סורקין, ג'ון-די, כהן וזיו) ואליהם הצטרפו שני שחקני נבחרת נוספים - מנקו ופניני. משחקי ההכנה לא העירו לה פנים והיא הפסידה 3 מתוך ה-5 שקוימו, כשבין לבין גם העפילה לגמר גביע ווינר. רכז הקבוצה בראון שזכה עם נבחרת ספרד באליפות אירופה לא השתתף כמעט בהכנה ולמרות החשש שזה יפגע בקבוצה, במשחק הראשון שלו הוא נראה חד מאוד. הקבוצה תשחק בשתי מסגרות - ליגה ויורוליג. תחזית: מקומות 1-3.

 

הפועל חולון:

מגיעה אחרי עונת אליפות היסטורית כשהיא מצליחה לשמור על 6 שחקני סגל בכירים (4 זרים ושני ישראלים) ואליהם לצרף שני זרים וישראלי בכיר (דאוסון) נוסף. עזבו שני שחקני נבחרת משמעותיים (פניני ומנקו) ועל פניו נראה שהסגל נחלש, בטח אחרי פציעתו של האריס שחייבים למצוא לו תחליף בהקדם. יחד עם זאת, לחולון עדיין יש סגל איכותי וראינו כבר מה היא יכולה לעשות עם הרבה רצון, תמיכה של הקהל וגודס על הקווים. חולון עשתה 8 משחקי הכנה ובכולם הפסידה למעט ניצחון אחד על גליל עליון בגביע ווינר.  לקבוצה כרגע שישה זרים ושתי מסגרות-ליגה וליגת אלופות. תחזית: מקומות 2-4.

 

הפועל תל אביב:

אחרי שתי עונות מאכזבות שהסתיימו מחוץ לפליי אוף העליון הפועל ת"א הגדילה תקציב, החליפה ספונסר ראשי ומכרה מינויים עד לסולד אאוט. צוינה המשכיות בגזרת המאמן, עם חלק מהזרים (בראון וטוקוטו הפציעים, יאנג הפציע כבר הספיק להיפצע והוחלף) ובישראלים (בני, טימור וזלמנסון) אבל גולת הכותרת הינה בחיזוק. 5 זרים חדשים (סה"כ 7) ושני ישראלים סופר בכירים - גינת ואריאל. האם סוף סוף נראה את האימפריה באדום בצמרת? הפועל ת"א נראתה טוב במשחקי ההכנה עם 5 ניצחונות (כולל שניים על קבוצות אירופיות בכירות) כשהיא מפסידה רק לירושלים החזקה ולהפועל חיפה ומעפילה לגמר ווינר כמו היריבה העירונית. ה. ת"א תשחק בשתי מסגרות, ליגה ויורוקאפ. תחזית: מקומות 2-4.

 

שואפות להשתלב למעלה

בני הרצליה:

מחזיקת הגביע והפינאליסטית הצליחה לשמור על 4 מששת זריה מהעונה המצוינת שלה ועל שניים מתוך שלושת הישראלים הבכירים שלה (כהן וקרביץ). הגיעו שני זרים חדשים וישראלי בן 35 (ברנדווין). בדיוק כמו במקרה של חולון נראה נכון לעכשיו שהסגל נחלש במעט. הרצליה עשתה 4 משחקי הכנה, בארץ ובחו"ל, וניצחה בשלושה מהם. לקבוצה כרגע שישה זרים ושתי מסגרות-ליגה וליגת אלופות. תחזית: מקומות 3-6.

 

הפועל חיפה:

אחרי עוד עונה שבה התברגה לפלייאוף העליון ולמוקדמות היורופקאפ, הקבוצה החליפה מאמן (דרוקר במקום חסין) אבל ציינה הרבה המשכיות בצוות הישראלי כשלא פחות מ-5 שחקנים חתמו לעונות נוספות (אביטל, שמחון, וייס, ריימן ולביא). 3 מהזרים הוחלפו ואחד נשאר, ישראלי אחד צורף (לוטאטי). משחקי ההכנה לא האירו לה פנים ולמעט המשחק הראשון ארבעת האחרים הסתיימו ללא ניצחונות (3 הפסדים ותיקו). תחזית: מקומות 4-6 יחשבו הצלחה, פיינל פור יחשב חלום וכל מה שפחות מזה-אכזבה. חורף אירופי חם-עונה היסטורית נוספת. כמו גליל, חיפה גם היא אחת מ-3 הקבוצות היחידות עם 4 זרים בלבד.

 

הפועל גליל עליון:

עונת הבכורה בליגת העל הייתה לא פחות מחלומית והסתיימה עם מקום חמישי, גביע בלקני ושלב בתים ביורופקאפ. הגיעו 3 זרים חדשים ו-3 ישראלים חדשים (מלמד, הובר ורינסקי), זר אחד נשאר ואיתו נשארו גם 3 ישראלים (מושקוביץ שבינתיים שוב פצוע, כהן ולוי). גליל הינה הקבוצה הצעירה בליגה יחד עם גלבוע (גיל ממוצע 23) ובמשחקי ההכנה היא הפסידה 4 מתוך 5 משחקים (אבל ברובם שיחקה ללא לוי שנח אחרי קמפיין נבחרת). גליל שוב תשחק בשתי מסגרות (ליגה ויורופקאפ) והינה אחת מ-3 הקבוצות היחידות בליגה עם 4 זרים בלבד. תחזית: 5-8.

 

מסומנות למטה אבל ינסו להפתיע

הפועל גלבוע גליל:

אחרי עונה שהסתיימה בתחתית, החברה מגן נר החליפו כמעט הכל. החל ממאמן, בהמשך את הספונסר הראשי, את הזרים (מתוך 6 יש 5 חדשים) ואת הישראלים (רק סרור המשיך ואליו הצטרפו 5 - למפרט (בינתיים פצוע), בן משה, רויינה, שניידרמן וזיס. במשחקי ההכנה גלבוע ניצחה את הגליל ואת ב"ש (גביע וינר), הפסידה לאתא ולמכבי ת"א ועשתה תיקו עם הפועל חיפה. גלבוע הינה הקבוצה הכי צעירה בליגה (גיל ממוצע של 22.5). תשחק במסגרת אחת - ליגה. תחזית: מקומות 7-10.

 

הפועל אילת:

אחרי מספר שנים בצמרת אילת חוותה עונה מאכזבת בה נלחמה בעיקר בתחתית. הצוות המקצועי המצוין בראשותו של בית הלחמי ימשיך אבל בגזרת השחקנים השינויים רבים. הובאו 5 זרים חדשים ואילו היחיד שנשאר שוב \ עדיין פצוע. מבין הישראלים כנ"ל, רק קרטר ממשיך (וגם הוא שוב / עדיין פצוע) ואליו הצטרפו אביבי, גרשון וארצי. במשחקי ההכנה הקבוצה בעיקר הפסידה, 6 מתוך 7 והניצחון היחיד היה בקאמבק מאוחר בגביע וינר על נסצי (בפעם ה 18 ברציפות באילת, מסורת לא שוברים). הקבוצה תשחק במסגרת הליגה בלבד. תחזית: מקומות 8-11.

 

עירוני נס ציונה:

אחרי עוד עונה בפלייאוף התחתון נסצי עשתה מתיחת פנים והחליפה מאמן (חסין שהגיע אחרי מספר עונות מוצלחות בהפועל חיפה), 4 זרים חדשים ומיינסי אחד חדש/ישן, נפרדה מהסמל טל דן שירד להנאתו לארצית והביאה שני ישראלים צעירם חדשים, אהרוני ואדם. נשארו מעונה קודמת גוט, קררה ולוינסון. במשחקי ההכנה התוצאות היו מעורבות, 3 ניצחונות (חולון ופעמיים אתא) ושני הפסדים (להרצליה ואיך לא, באילת). הקבוצה תשחק במסגרת הליגה בלבד. תחזית: מקומות 9-12.

 

הפועל באר שבע:

מאז שחזרה לליגה לפני מספר עונות ב"ש הינה דיירת פלייאוף תחתון די קבועה ולא מצליחה להרים את עצמה לצמרת. העונה הוחלף הצוות המקצועי וליובין הגיע מנסצי. גם במצבת השחקנים השינויים רבים. הובאו 5 זרים חדשים ו-4 ישראלים (פריצקי, שוכמן, קולשוב ופורת). נשארו מעונה קודמת: אייזנהארט (מהישראלים/מתאזרחים הכי ותיקים בליגה), סגל וציפר. משחקי ההכנה היו מעורבים, שני ניצחונות (על אילת) ושני הפסדים (לי-ם ולגלבוע בגביע וינר). הקבוצה תשחק במסגרת אחת בלבד. תחזית: מקומות 9-12.

 

עירוני קריית אתא:

אחרונה חביבה, העולה החדשה. בניגוד לכל תחזית אתא ניצחה, די בקלות יש לומר, פייבוריטיות ברורות כמו נהריה ועירוני ר"ג ומצאה את עצמה אחרי חצי דור שוב בליגה העליונה. אברהמי חזר לליגת העל דרך הדלת הראשית אחרי 5 עונות וכיאה לעולה חדשה אופיינית (גם הפועל חיפה וגליל עליון נקטו בשיטה) רוב הסגל ממשיך. מבין 4 זרים (אחת מ-3 הקבוצות היחידות בליגה ששמרו על צביון ישראלי) אחד ממשיך משנה קודמת ושנים הגיעו אחרי שכבר שיחקו בליגה. צורפו 3 ישראלים חדשים (משעור, חנוכי ומלו-קליין) ואיתם ממשיכים מעונה קודמת ראובן, לוגשי, עמירם ודוידי. במשחקי ההכנה הקבוצה ניצחה פעמיים (גלבוע וחיפה) והפסידה 3 פעמים (פעמיים לנסצי ותבוסה כואבת להפועל ת"א בגביע וינר). תחזית: מקומות 9-12.

 

שנה טובה לכל אוהדי הספורט, הכדורסל ובכלל. שנה של בריאות (בלי פציעות) ושנה של הצלחות
בפרקט ומחוצה לו. ונאמר אמן !

 

 

.