הדרבי בוטל, מכבי בגמר

גביע ווינר: פארסה ענקית במה שאמור היה להיות חצי הגמר השני בין מכבי להפועל ת"א. אחרי שאוהדי האדומים מחו על יחס המשטרה כלפיהם ולא נכנסו לאולם, הקבוצה שלהם הצטרפה למחאה ולא עלתה לפרקט. מכבי שכן עלתה למשחק זכתה בניצחון טכני ותפגוש בגמר את הפועל ירושלים.


| תמיר ירדן

 

נתחיל מהסוף: ביום ראשון יתקיים גמר גביע ווינר בין מחזיקת התואר בשלוש השנים האחרונות, מכבי ת"א להפועל ירושלים. אך ספק אם כך רצו הצהובים לעלות למשחק הגמר כאשר שערוריית הבידוק הביטחוני בכניסה "לדרייב אין" והארועים שהגיעו אחריה תלווה עם עננה את העליה הזאת. אולי אם היו מודיעים לפני יכלו לעשות כאן אחרת, אבל במקרה הזה החלטה של משטרת ישראל לבקש תעודות זהות ללא התראה מוקדמת שיבשה את כל מהלך הערב עד שאוהדיה האדומים של הפועל החליטו לא להכנס ובהמשך קיבלו גיבוי מלא מהשחקנים והמועדון.

ההודעה המלאה של הפועל: "אוהדי ספורט - לא עבריינים! החל משעות הבוקר התחלנו לקבל מסרים מהם הבנו שמשטרת ישראל מתייחסת למשחק הערב כאל אירוע מלחמה בו כלל האוהדים, מגיל שמונה ועד שמונים, נשים, ילדים - כולם עבריינים בפוטנציה. לאור היחס בו התייחסו לקהל בכניסה לאולם, החלטנו שאין טעם לעלות לשחק הערב".

כמו שאירע לפני יומיים בדרבי הכדורגל בבלומפילד, המשטרה הגיעה בכוחות מתוגברים, סוסים, מגנומטרים והפרדה מוחלטת בין הקהלים. בשעה שהמשקיף המתין להפיכת ההחלטה של האדומים (21:15), שחקני מכבי תל אביב עמדו על קו החצי לצד מאמנם עודד קטש והצוות המקצועי. מחזה סוריאליסטי מכיוון שבזמן זה בחוץ, שחקני הפועל תל אביב יצאו להודות לקהל והצטרפו עליו בשעה שהם היו אמורים לשחק על טהרת העיר. האם מכבי יכלה והיתה צריכה לפעול אחרת? האם לא היה מקום להפגנת סולידריות עם היריבה מעבר לכביש כדי להראות שהגיעו מיים עד נפש? אולי? את התשובות לכך לא קיבלנו הערב ואולי בוצעה כאן החמצה היסטורית.

הגדיל לעשות שרון ניסים, שדר צ'רלטון שרשם את ההודעה הבאה: 'קורה כאן משהו, עוד ועוד אירגוני אוהדים תומכים בהחלטת מועדון הכדורסל של הפועל ת"א ויוצאים בקריאה להתאחד אל מול היחס כלפי האוהדים בארץ.'