מצטייני הסיבוב הראשון: חלק 2

אחרי שפרסמנו את הבחירות שלנו לקטגוריות הראשיות של נבחרי הסיבוב הראשון, עכשיו הזמן לחלק השני עם קטגוריות מעניינות לא פחות. ההחמישייה השנייה, השחקן הצעיר של הסיבוב, החמישייה הצעירה וההעברה של הסיבוב.


| יניב סהראי

 

החמישייה השנייה:

תומר פורת (הפועל עפולה)

עוד פרוספקט שיכול לחזור לליגת העל בסיום העונה הנוכחית. השיפור מסיום העונה שעברה של הפאוור-פורוורד של עפולה נמשך גם אל תוך העונה הנוכחית, כאשר הדבר הבולט ביותר זהו השיפור ביכולת הקליעה של פורת מחוץ לקשת (36.4% העונה) ומקו העונשין (72.7% העונה) שמרחיבים את סט היכולות המגוון של אלוף אירופה עם נבחרת העתודה. במשך חלק לא קטן מהסיבוב הראשון פורת היה אחד הפורוורדים הישראלים הטובים בליגה ולא מן הנמנע שאם קבוצתו הייתה מדורגת גבוה יותר הוא היה נבחר גם לנבחרת החמישייה הראשונה. לפורת ועפולה יש מטרות משותפות – לחזור לליגת העל בסיום העונה מהדלת הראשית. בבירת העמק יקוו כי שניהם יוכלו לעשות זאת גם יחד.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 14.3 נק', 6.5 ריב', 1.3 אס' ו – 1 חס' ב – 12 משחקים.

 

ג'ייסון סיגרס (עירוני רעננה)

למרות הסיבוב הראשון המאכזב שעשתה קבוצותו, אי אפשר להתעלם מהיכולת של השחקן המוביל שלה ומלך הסלים הנוכחי של הליגה. סיגרס שנע ונד בשנים האחרונות בין העל ללאומית מוכיח גם השנה כי הוא גדול על הליגה הזאת ומקומו בכלל בליגה בה כיכב בעבר ולא פעם אחת – ליגת העל. ב-6 מתוך 14 המשחקים קלע סיגרס מעל 30 נק', כאשר ב-4 משחקים נוספים קלע 20 נק' ומעלה. אין ספק כי אם רעננה הייתה רושמת סיבוב ראשון טוב יותר, סיגרס היה מוצא את עצמו בחמישייה הראשונה ואולי אף נבחר לזר הסיבוב. לבינתיים לסיגרס ורעננה יש עוד סיבוב שלם לשפר מעמדות, ומי יודע, אולי בסיומה של העונה סיגרס עוד ייבחר לזר של העונה.

ממוצעי הסיבוב הראשון : 25.1 נק', 5.4 ריב', 4.4 אס' ו – 1.2 חט' ב – 14 משחקים.

צילום: הראל שורצברג

 

שחר עמיר (מכבי עירוני רמת גן)

הנציגות הראשונה לאחת הקבוצות הטובות ביותר בליגה בסיבוב הראשון מגיעה בדמותו של שחר עמיר. הקריירה של הגארד בן ה – 23 במגמת עלייה כאשר מעונה לעונה רושם עמיר שיפור והעונה הוא כבר רושם ממוצעים דו-ספרתיים בטור הנקודות עם 11.3 נק' למשחק (שני בישראלים בסגל עמוס הכישרון של ברנר). למרות הירידה באחוזים משלוש, עמיר הוכיח כי הוא יכול לספק נקודות בכמה דרכים כשהנשק הקטלני שלו זה לא רק הזריקה לשלוש בלבד, כפי שהיה בעבר. מעבר לשיפור בפן ההתקפי, בצד ההגנתי הפך שחר עמיר ל"בולדוג" של שמוליק ברנר בהגנה ובכלל הוא מוכיח העונה כי הוא נראה בשל ומוכן יותר לקפיצת המדרגה לליגת העל. אולי הוא יעשה זאת גם עם עירוני ר"ג.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 11.3 נק', 2.9 ריב' ו – 1.4 חט' ב – 12 משחקים.

 

ג'ימי הול (הפועל חבל מודיעין)

כבר מספר עונות בלתי מבוטל שג'ימי הול הוא אחד מהסנטרים הטובים שיש בליגה הלאומית (יש אף יגידו כי הוא שחקן ליגת על לגיטימי) ובאופן לא מפתיע כך קורה גם העונה. חובבי הליגה הלאומית התרגלו כבר לפתוח את אתר האיגוד ולראות את תמונתו של ג'ימי הול מופיעה בראש קטגוריית מלך הריבאונדים והמדד של הליגה, אך מעבר לכך העונה הול הפך לנכס התקפי כשהוא קולע באחוזים פסיכיים של 67% (ראשון בליגה) מהשדה ומוסיף לזה יכולת מסירה משופרת (שתמיד הייתה שם) עם 4.5 אס' לערב. הול יחד עם הנציג הנוסף של חבלמו במצטייני הסיבוב, יונתן מור, מרכיב את אחד מהקווים הקדמיים הטובים שיש לליגה הלאומית להציע העונה.

ממוצעי הסיבוב הראשון : 19.3 נק', 13.7 ריב', 4.5 אס' ו – 1.2 חט' ב – 15 משחקים.

 

עמית ביר כץ (א.ס רמה"ש)

בגיל 33 מספק ביר כץ את אחת מהעונות האישיות (והקבוצתיות) הטובות שלו בקריירה. הסנטר הגדול חווה התאקלמות לא פשוטה בליגה הלאומית עם חזרתו אליה אחרי עונה שבה הוא ניצל, בחסות הקורונה, מירידת ליגה עם חבל מודיעין. ביר כץ שפתח את עונתו השנייה ברמה"ש מצא שם בית ומעבר לכך שזה מתבטא ביכולת נהדרת, ניתן לראות זאת גם במשחקים (וכנראה גם באימונים) שם הוא דוחף ומהווה מנטור לשחקנים הצעירים המוכשרים של רמה"ש. השילוב בין ביר כץ לטיילר ווידמן עבד נהדר בסיבוב הראשון והוא צפוי להמשיך ולעשות המון צרות גם בהמשך העונה.

ממוצעי הסיבוב הראשון :  10.4 נק', 6.5 ריב', 1.7 אס' ב – 13 משחקים.

 

השחקן הצעיר של הסיבוב: שוהם גת (19, הפועל חבל מודיעין)

חבל מודיעין קוטפת את הפירות מהסיבוב הראשון הנהדר של הקבוצה ושולחת נציג נוסף למצטייני הסיבוב. הפעם זה תורו של שוהם גת. במערכת הייתה התלבטות רבה בין שוהם גת לאיתן בורג שעשה גם הוא סיבוב ראשון נהדר, אך לבסוף נבחר גת הרבה בעקבות הסיבוב הראשון שעשתה קבוצתו. אורלנד, שהביא איתו את גת ממחלקת הנוער של עמק חפר, נותן לשחקן הצעיר את הביטחון, את היכולת לטעות והכי חשוב את דקות המשחק ולבינתיים זה משתלם לשני הצדדים – לחבל מודיעין שעושה עונה טובה ולשוהם גת שפורץ לתודעה של הכדורסל הישראלי כבר בעונתו הראשונה בבוגרים. מעבר למנטור על הקווים שהיה שחקן עבר בעצמו, גת משתף פעולה עם שחקן מנוסה בדמותו של אייל שולמן שיכול ללמד מניסיונו הרב את הגארד הצעיר בדרך למעלה.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 7.6 נק', 3.3 ריב', 4.7 אס' ו – 1.7 חט' ב – 15 משחקים.

כמעט ונבחר: איתן בורג.

 

משלימי החמישייה הצעירה (21 ומטה):

איתן בורג (19, אליצור עירוני נתניה)

כאמור, בורג לא היה רחוק מלהבחר לשחקן הצעיר של הסיבוב, אלא שלבינתיים הוא יסתפק במקום של כבוד בחמישייה הצעירה. לא יכולנו לעשות חמישייה צעירה מבלי לבחור בשחקן מהקבוצה שדוגלת על חרטה לקדם שחקנים צעירים – אליצור נתניה. אחרי שבשתי העונות האחרונות מי שפרץ שם לתודעה היה איתי מושוקוביץ' (יחד עם עוד כמה שחקנים צעירים שעדיין משחקים שם), נראה כי העונה הפרוייקט של "שחקן אמיתי" מציג לנו לראווה את איתן בורג. הגארד הצעיר, בעונתו הראשונה בליגה הלאומית, הוא הקלע הישראלי המוביל של נתניה כאשר הנשק העיקרי שלו זה הקליעה האדירה מחוץ לקשת (38.6% מטווח זה). בורג ראה מה עשו בעבר שחקנים צעירים במסגרת הפרוייקט של "שחקן אמיתי" ואליצור נתניה ויקווה ללכת בדרכם בדרך לטופ של הכדורסל הישראלי.

ממוצעי הסיבוב הראשון:  12.8 נק', 3.1 ריב', 2.3 אס' ו – 1.7 חט' ב – 12 משחקים.

צילום: לימור מלינוףעומר בן דוד (21, אליצור "איתו" אשקלון)

בשקט בשקט בסיום העונה שעברה פרץ עומר בן דוד לתודעה שלנו היישר מעומקי הספסל של אליצור אשקלון. בן דוד שאת מרבית העונה שעברה בילה על הספסל קיבל את ההזדמנות בעקבות פציעתו של דילייני ומשם השאר היסטוריה. הגארד, שבעצם חזרה הביתה לאשקלון העיר בה גדל, ניצל את ההזדמנות עד תום ובינתיים הספיק לקבל חוזה לעונה נוספת ולהשתלט על עמדת הרכז המוביל עם עזיבתו של ארתור רוזנפלד. בגיל 21 קיבל בוגר מחלקת הנוער של הפועל ת"א משימה לא פשוטה – להיות זה שיוביל מעמדת הרכז את קבוצת הבית שלו חזרה לליגת העל. נכון לעכשיו, למרות שקבוצתו די מקרטעת ולא נמצאת איפה שהיא אמורה להיות, בן דוד רושם אחלה של עונה ומוכיח שיש על מי לסמוך לקראת המשך העונה וההגעה לשלבים המכריעים.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 7.9 נק', 4.3 ריב', 3.4 אס' ו – 1.4 חט' ב – 14 משחקים.

 

יניר בנימין (21, מכבי מעלה אדומים)

את הניצוצות הראשונים מיניר בנימין ראינו עוד בעונה שעברה בדקות המועטות שקיבל בהפועל עפולה. בקיץ האחרון עשה בנימין החלטה מצויינת לקריירה שלו כשבחר לעבור לקבוצה עם שאיפות קצת יותר צנועות ובה הוא יוכל לקבל דקות משחק משמעותיות ולהוביל, וזה מה שקורה בינתיים. הגארד בן ה-21 הפך לשחקן הישראלי המוביל אצל העולה החדשה כשהוא גם הישראלי היחידי בקבוצה שקולע בספרות כפולות. בנימין היה אחראי על לא מעט ניצחונות עבור מעלה אדומים בסיבוב הראשון וביניהם חטיפה + סל ניצחון במחזור הפתיחה והצטיינות בשני המשחקים האחרונים בניצחונות מול קבוצות הצמרת מאשקלון וחבל מודיעין.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 11.2 נק', 3.5 ריב' ו – 1.7 אס' ב – 13 משחקים.

 

גור לביא (21, עירוני קרית אתא)

הפאוורד-פורוורד הצעיר שמושאל לקרית אתא מהפועל חיפה פתח את העונה בסערה כשכבר אחרי המחזור הראשון נבחר לשחקן המצטיין של המחזור עם הצגה מול רעננה. בהמשך רשם לביא עוד מספר משחקים בהם קלע בספרות כפולות ואף ניפק דאבל-דאבל, אלא שלקראת סוף הסיבוב הגיע ירידה קטנה ביכולת שפגעה קצת במספריו. יחד עם זאת, סיפק לביא יופי של מספרים וגם לו מגיע קרדיט לא מועט על הסיבוב הראשון הנהדר שעשתה קבוצתו של אברהמי. לביא מזכיר במשחקו את תומר גינת, שכזכור, פרץ לתודעה אחרי כמה עונות טובות בקרית אתא. אם לביא יעשה את אותה הקריירה כמו של גינת הכדורסל הישראלי הרוויח עוד גבוה ישראלי טוב שיוכל להפוך לימים לשחקן נבחרת לגיטימי.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 11.2 נק', 6.7 ריב', 2.2 אס' ו – 1.2 חט' ב – 13 משחקים.

 

ההעברה של הסיבוב: דונטה קלארק ורום קורנליוס למגדל העמק/יזרעאל.

אם הייתם מספרים לאסף רוטשטיין, מאמן מגדל יזרעאל, שקבוצתו תעמוד כעת על מאזן של 5-8 כנראה שהוא היה צוחק עליכם. הקבוצה המאוחדת מהעמק פתחה את העונה בצורה מזעזעת כששבוע אחר שבוע חטפה מפלות לא נעימות. יש לומר שהעולה החדשה סבלה ממכת פציעות שפגעה בה קשות, אך נקודת המפנה של העונה לא הגיעה עם חזרתם של הפצועים אלא עם השינויים הנהדרים שעשתה הקבוצה. במקומו של סי ג'יי ג'קסון שסיים את העונה כבר אחרי דקות ספורות במשחק הפתיחה, השיבה הקבוצה לארץ את דונטה קלארק שמיד הפך לבעל הבית של הקבוצה. לצידו של קלארק צירפה הקבוצה ישראלי בכיר נוסף שכל כך היה חסר לה בדמותו של רום קורנליוס. יחד עם השניים ואחרי פתיחת עונה רעה, טסה הקבוצה מהעמק לרצף של 4 ניצחונות רצופים שנקטע רק בשבוע שעבר מול רעננה. כעת, אחרי שרק רצתה לשרוד בליגה, יכולה מגדל העמק/יזרעאל לפזול אל עבר הפלייאוף העליון אך אסור לה לשכוח כי התחתית העונה צמודה. צמודה מאוד.

כמעט ונבחר: יונתן רבינוביץ' ואלכס לדר למעלה אדומים.