הסדרות עם התסריט הכי טוב - חלק 2

ממשיכים בסקירת הסדרות המסורתית רגע לפני תחילת הפלייאוף בליגה הלאומית. נמשיך עם מה שאמורה להיות הסדרה הכי צמודה - בין גלבוע גליל לראשל"צ שמגיעות שתיהן במומנטום חיובי וכשרק מקום אחד מבדיל בינהם בטבלה. (צילום: מנהלת הליגה הלאומית)


| יובי

 

הפועל גלבוע/גליל (4) – מכבי ראשון לציון (5)

מה עבר על הקבוצות בסיבוב השני?

בסיבוב הראשון שתי הקבוצות הללו היו מבחינתי מאכזבות הסיבוב, שתיהן היו על סף הכניסה לפלייאוף ושיחקו כדורסל לא מדהים. מדובר בשתי קבוצות שעל הנייר עם הסגל שבנו היו צריכות להילחם למעלה, שתי קבוצות שיכלו להיות העולות לליגת העל או לכל הפחות להיפגש בסדרה שתכריע מי מביניהן תעלה לליגת העל. אבל הנה הקבוצות האלה בסוף נפגשו בסדרת רבע הגמר ואחת מהן תסיים את העונה במפח נפש.

גלבוע/גליל עברה במהלך הסיבוב מספר שינויים כמו ההצטרפות של ג'וש אולדריץ' לאחר סידור הבעיות שהיו לו להירשם כישראלי, אלייז'ה הירש נכנס לעניינים כשחקן המוביל של הקבוצה בקו הקדמי וקלע בכל משחקיו בספרות כפולות, אבל עדיין לאורך הסיבוב השני הקבוצה המשיכה לדשדש על הגבול בין הפלייאוף העליון לתחתון. השינוי האמיתי לקבוצה הצפונית הגיע כאשר התבצע חילוף בעמדת המאמן כש-שי סגלוביץ החליף את גיא קפלן לקראת סוף הסיבוב השני ומאז נראה שהקבוצה במומנטום חיובי ולא מסוגלת להפסיד. גלבוע רושמת כבר 5 ניצחונות רצופים שעזרו לה לטפס במעלי הטבלה עד המקום הרביעי כולל ניצחונות מרשימים על מכבי ראשון לציון ומכבי רחובות. אחד הדברים שניתן לשים אליהם לב בקדנציה של סגלוביץ' הוא רוטציה קצרה יחסית של שמונה שחקנים.

מכבי ראשון לציון כמו שציינתי היא סיפור יחסית דומה, לא מעט שינויים במהלך העונה, שחקנים הצטרפו במהלך הסיבוב הראשון כמו דנאל כוזהינוף, איגור נסטרנקו חזר לאט לאט לשורות הקבוצה ועוד כל מיני כמו הפרידה מבן עברי שלא מצא את מקומו בקבוצה לאחר החזרה מהפציעה. השינוי המשמעותי ביותר הוא ההחתמה של הראל דדון שהגיע ממכבי רמת גן לקבוצה. ההתחלה הייתה מקרטעת עם שלושה הפסדים מתוך ארבעת המשחקים הראשונים שלו בקבוצה, אבל מאז הוא נכנס לעניינים וקולע בכל משחק בדו ספרתי ומהווה חלק בלתי נפרד מהריצה של ראשון לציון - 5 ניצחונות רצופים, רצף שנקטע במחזור האחרון על ידי יריבתה לסדרה.

 

באיזה מומנטום כל קבוצה מגיעה?

גלבוע/גליל נראית כמו אחת הקבוצות הטובות בליגה כרגע, את השינוי ש-שי סגלוביץ הכניס לקבוצה אפשר היה להרגיש מיד כאשר ניצח בכל 5 משחקיו עד כה, בין היתר ניצחונות משכנעים על יריבות לצמרת, שנתנו לקבוצה מגן נר את יתרון הביתיות החשוב לקראת סדרת רבע הגמר.

מכבי ראשון לציון גם מגיעה בכושר מצוין לסדרת רבע הגמר עם 5 ניצחונות ב-6 המשחקים האחרונים וגם הקבוצה מעיר היין נראית מצוין במשחקיה האחרונים. במשחק המרכזי של המחזור האחרון לעונה הסדירה הפסידה את הצ'אנס ליתרון ביתיות עם הפסד חוץ באולם בו תתארח במוצ"ש למשחק הראשון.

 

אילו שחקנים יובילו כל קבוצה?

על הסדרה הזאת רשומה מילה אחת לדעתי והיא ניסיון. שתי הקבוצות לא עמוקות רק ביכולת ואיכות, אלא גם ניסיון במעמדים האלו וגם בעליית ליגה. לא מעט שחקנים משני הצדדים כבר היו במעמדים האלו וניצחו משחקי מאני טיים, וזה יהווה ערך מוסף לכל קבוצה ובטח לקבוצה שתנצח את הסדרה הזאת.

מי שיוביל את הצפוניים הוט כמובן אלייז'ה הירש, אלוף הליגה הלאומית בעונה האחרונה שקולע 19.3 נקודות למשחק ומוריד 8.4 כדורים חוזרים. לצידו יש את חברו לקבוצה מהעונה שעברה עמית אהרוני שתורם 9.1 נקודות ותורם 5.9 אסיסטים למשחק, ועוד אלוף טרי כי למה לא ניתן למצוא את עידו דוידי שעלה ליגה עם קרית אתא ותורם 12.2 נקודות למשחק ו4.3 אסיסטים. ואם זה לא מספיק ישנו גם רועי נציה עולה ליגה טרי עם הפועל עפולה שמוסיף המון להגנה של הקבוצה ומניסיונו.

לצד כל אלה ישנו גם ג'וש אולדריץ' שמהווה איום איכותי מכל טווח וקולע העונה 14.6 נקודות למשחק ב-45.5% אחוזים לשלוש וכמעט שישה כדורים חוזרים למשחק. בנוסף חשוב לציין את הכישרונות הצעירים של הקבוצה שתורמים המון לקבוצה כמו דניאל גואטה שנמצא בעונת פריצה והיה נפלא במשחק האחרון של הקבוצה נגד ראשון לציון ותרם 20 נקודות, בנוסף זיו וייסמן תורם את חלקו מהספסל.

גם במכבי ראשון לציון לא חסר ניסיון ועומק - נתחיל מאלוף הליגה לשעבר שמוביל את הקבוצה במספרים שלו והלא הוא שלו לוגשי שמעמיד 15.9 נקודות למשחק לצד 8 כדורים חוזרים, מכיר את המעמד של קרבות פלייאוף ועליה מעונתו עם קריית אתא שם העלה את רמתו לאחר הפציעה של קני פונדרברק. גל גילינסקי הרכז שאוהב לפלרטט עם טריפל דאבל והשנה תורם 13.4 נקודות לצד 8.7 אסיסטים מכיר את המעמדות הללו על אף שעוד לא עלה ליגה, וניתן לסמוך עליו שיופיע היכן שחשוב.

הראל דדון שהצליח למצוא את מקומו בקבוצה וברוטציה לאחר התחלה פחות טובה הוא ללא ספק עוד שחקן שייתן מניסיונו במעמדים אלו, היה חלק בלתי נפרד מעליית הליגה של מכבי רמת גן בתרומתו ההתקפית וההגנתית הרבה כשיש משחקים בפלייאוף בהם הוביל את הקבוצה לניצחון. בגזרת הניסיון ניתן למצוא גם בקו הקדמי את רביב פיטשון שעבר המון בליגה הזאת והעונה מרגיש שהוא חזר להיות השחקן שהיה לפני כמה עונות, ואת איגור נסטרנקו שכבר עלה ליגה עם הפועל חיפה וגם תורם את חלקו לקבוצה. שאר הצוות המסייע כולל את אריאל דרעי שכאשר הוא חם, הוא לוהט ולא מסוגל להחטיא, דנאל כוזהינוף שנותן עוד אופציה איכותית למוביל כדור, עידו שבת ומאור נקרשביץ שגם יודעים להופיע למשחקים ולתרום את חלקם.

 

מה יהיה בסדרה?

לדידי מדובר בסדרה הכי צמודה ומותחת על הנייר. שתי הקבוצות במומנטום טוב וקשה מאוד לנצח אותן. הראש בראש בין הקבוצות העונה עומד על 1-1 כאשר כל קבוצה ניצחה באולמה הביתי. בשבוע שעבר הקבוצה הצפונית רשמה ניצחון מאוד מרשים אבל חשוב לציין שבמקרים בהם קבוצות נפגשות במחזור האחרון של העונה הסדירה ואז בסדרת הטוב מ-5, המשחק האחרון לאו דווקא מייצג. פה אני הולך בתחושת בטן שגלבוע/גליל תנצח ב-4 משחקים צמודים ואפילו אחד ילך להארכה