לאומית: המאבק על הפסגה

השמות המפוצצים של ראשל"צ, הסגל העמוק (אולי עמוק מדי) של אשקלון, הכסף החדש ברעננה וצמד המאוכזבות מאשתקד מר"ג ונהריה. ביום שלישי הליגה הלאומית תפתח עונה, וזה זמן טוב להכרות עם הקבוצות. מתחילים עם ה-5 שאמורות להיות בצמרת ולהילחם על המקום בליגת העל. (צילום: יעל הראל, מכבי רחובות)


| יניב סהראי

 

עירוני נהריה

אולם: עין שרה (2,500 מושבים)
מאמן: שי סגלוביץ'
נשארו: אופק בן יעקב, עומר פולג, נועם אקריש, יוגב אוחיון, דולב דראפיץ', אלכס צ'וברוביץ'.
הצטרפו: רומלו וויט (קראבנוס, קפריסין) , דומיניז בארנט (וישי, צרפת), אייזיה אייזנדורף (גליל עליון), עומר טל (הפועל חולון), אדר עין גל (קרית טבעון).

מה עשינו בהכנה? מאזן 4-2
9.9: ניצחון ביתי על מכבי חיפה 77:64  
13.9: הפסד בחוץ לנתניה 87:67
20.9: ניצחון בחוץ על עפולה 75:60
22.9: ניצחון בחוץ על הפועל ר"ג 87:62
30.9: ניצחון ביתי על אליצור שומרון 83:74
3.10: הפסד בחוץ למכבי חיפה 79:69

בכמה מילים: עירוני נהריה סיימה את העונה שעברה בטעם מר ועם תחושת אכזבה עצומה, כשכשלה במשימה ולא הצליחה לשוב לליגת העל בתום עונה אחת. למרות הכישלון מהעונה שעברה, בנהריה בחרו לתת את הגב למאמן שי סגלוביץ' שיפתח עונה נוספת על הקווים בעין שרה. המאמן הצעיר שקיבל את הגיבוי מההנהלה בחר לתת את הגיבוי לשחקנים שהובילו אותו לעונה סדירה מצויינת בעונה שעברה ובחר להמשיך עם כחצי מהסגל ובראשם הישארותם לעונה נוספת של יוגב אוחיון ואלכס צוברוביץ' שהיו מהישראלים המובילים בליגה בעונה שעברה.

אל קאדר הממשיכים, המרשים יש לומר, צירפו בנהריה שני ישראלים בכירים מליגת העל שכבר רשמו עלייה משותפת לליגת העל – עומר טל שמגיע מחולון ואייזיה אייזנדורף שמגיע מגליל עליון. את סגל הזרים של הקבוצה יסגרו פנים חצי מוכרות כשאת עמדת הפאוור פורוורד-סנטר יתפוס רומלו וויט שעבר בקדנציה קצרה בהפועל אילת, ואת עמדת הזר השני ימלא דומיניז בראנט, סווינגמן איכותי שאמור להיות האיש של נהריה כשההתקפה תקועה.

שימו לב ל: עומר פולג. על פניו הגארד הצעיר אמור להתחרות על דקות עם שחקנים בכירים ומוכחים כמו עומר טל ויוגב אוחיון, אך הגארד הצעיר הוכיח לא פעם בעונה שעברה שכשהוא נזרק למים, הוא גם עושה עבודה טובה. פולג אמור להיות האופציה השלישית אחרי שני הגארדים הישראלים המובילים, אך כפי שכבר הוכיח בעונה שעברה, לנהריה יש גארד שלישי שנמצא במגמת עלייה שיוכל להכנס לנעליים הגדולות – כפי שהוכיח בסיום העונה שעברה - של אחד משני הגארדים המובילים במקרה של פציעה.

 

מכבי ראשון לציון

אולם: בית מכבי (2,500 מושבים)
מאמן: נדב זילברשטיין
נשארו: גיא פלטין, טל פלד, יוגב עובדיה, יואב בוצר, בן אונצ'ה, מאור נקרשביץ'.
הצטרפו: יונתן מור (חבל מודיעין), ראקים באקלס (סיגורטם איסטנבול, טורקיה), ג'ארד ארמסטרונג (הפועל חיפה), אייזיה קאזינס (מיין סלטיקס, ג'י ליג), חן כלפון (גלבוע גליל), איגור נסטרנקו (הפועל חיפה), אנטון אגייב (הפועל עמק חפר), נמרוד טישמן (נס ציונה).

מה עשינו בהכנה? מאזן 4-0
20.9: ניצחון ביתי על מעלה אדומים 90:82
23.9: ניצחון חוץ על אליצור אשקלון 87:80
29.9: ניצחון ביתי על חבל מודיעין 95:79
3.10: ניצחון ביתי על מעלה אדומים 89:56

בכמה מילים: אחרי 34 עונות רצופות בליגת העל מוצאת עצמה מכבי ראשון לציון בעמדה לא מוכרת – הליגה הלאומית. בראשון מכירים את מקרי העבר, כולל את זה של הקבוצה מנהריה, ובנו קבוצה עם לא מעט פרצופים מוכרים לליגה הלאומית (שגם חוו הצלחה בה) כשאותה יוביל נדב זילברשטיין שכבר רשם עליית ליגה או שתיים ומכיר את הליגה הלאומית היטב. זילברשטיין שמזוהה יותר עם השכנה מנס ציונה, הצליח להשאיר בסגל את גיא פלטין שלא הצליח להשאיר חותם בליגת העל ואת שחקן הבית טל פלד שצפוי להיות כוח משמעותי בסגל של הכתומים.

השמות היותר נוצצים מגיעים מכיוון גזרת המצטרפים כששם סוללת הכוכבים היא ארוכה... ארוכה מאוד. יונתן מור ואיגור נסטרנקו, הישראלי של העונה שעברה והישראלי של עונת 19/20, יסגרו יחד עם ראקים באקלס, שגם הוא כבר הספיק לעלות ליגה ולשחק בליגת העל, קו קדמי מהאיכותיים ביותר בליגה. לצד קו קדמי מפלצתי, בראשון לא חסכו גם בקו האחורי כשצירפו לקבוצה את הבנים האובדים נמרוד טישמן וחן כלפון שיורדים חזרה ללאומית מליגת העל. לצידם יכדרר שם מסקרן לא פחות בדמות ג'ארד ארמסטרונג שקיבל את האזרחות המיוחלת וישלים יחד עם איזייאה קאזינס, ששיחק לא מזמן בגלבוע גליל ובעבר היותר רחוק בהפועל ירושלים, את הקו האחורי הבכיר של הקבוצה.

שימו לב ל: טל פלד. הקלע הצעיר הספיק להראות מה הוא שווה במסגרת הליגה הבכירה, אך לצערו הפציעות עצרו את ההתקדמות שלו. העונה, במידה ויהיה בריא, צפוי פלד לקבל נתח דקות משמעותי עוד יותר ולהיות משמעותי בסגל האיכותי שהרכיבו בראשון.

מכבי ראשל"צ. לא מתכוונים להישאר פה יותר מדי (צילום: פרטי)

 

אליצור "איתו" אשקלון

אולם: היכל הספורט העירוני (3,000 מושבים)
מאמן: אבי סוכר
נשארו: עומר בן דוד
הצטרפו: אלירן חדד (ראשון לציון), יניר בנימין (מעלה אדומים), דאקראי טאקר (עירוני ר"ג), רביב פיטשון (מכבי אשדוד), שגיב דוד (הפועל ירושלים), דור בר (א.ס אשקלון), גל גילינסקי (הפועל תל אביב), שלומי הרוש (הפועל כפר סבא), חן גיא (אליצור נתניה), יובל ורניק (ראשון לציון), קלארק רוזנברג (עירוני נהריה), תומאס גיבסון (דוראדוס, מקסיקו).

מה עשינו בהכנה? מאזן 4-1 + תוצאת תיקו
5.9: ניצחון על אטנאו (פיליפינים) 81:73
9.9: ניצחון ביתי על מכבי רחובות 73:62
20.9: ניצחון ביתי על אליצור שומרון 92:79
23.9: הפסד ביתי לראשון לציון 87:80
28.9: ניצחון ביתי על מעלה אדומים 99:70
3.10: תוצאת תיקו בחוץ מול נתניה 89:89

בכמה מילים: בדומה לשתי הקבוצות שסוקרו קודם גם אליצור אשקלון חוותה אכזבה לא פחות גדולה בעונה שעברה כשאפילו לא הצליחה להיכנס לפלייאוף העליון. כמדי קיץ, גם הקיץ לא היה שקט באשקלון שנאלצה להיפרד בשלב מוקדם מאוד מיניב בורגר שבחר לצאת מהחוזה ולעבור לעירוני ר"ג. במקום בורגר הנחיתו באשקלון שם מוכר שכבר הצליח בקבוצה בעבר – אבי סוכר. המאמן בעל הטמפרמנט החם קיבל לידיו קבוצה שבנויה מלא מעט וטרנים לצד 2 צעירים מוכשרים שרשמו בעונה שעברה את עונת הפריצה שלהם  – עומר בן דוד שהיה היחידי שהמשיך עם הקבוצה מהעונה שעברה ויניר בנימין שהיה הישראלי המוביל של מעלה אדומים.

לצד 2 הצעירים יכדררו כאמור לא מעט וטרנים בראשם שגיב דוד, שלומי הרוש ורביב פיטשון – שלישייה שכבר שיתפה פעולה יחד במכבי אשדוד לפני 2 עונות. קלארק רוזנברג שב לקבוצה אחרי שבקדנציה הקודמת עשה איתה עונה סדירה אדירה. את הסגל הישראלי של הקבוצה ישלימו שני שחקנים ששבים חזרה ללאומית אחרי גיחה קצרה לליגת העל – אלירן חדד שגם לו קדנציה מוצלחת בעבר עם אשקלון ואבי סוכר, וגל גילינסקי שמגיע לקבוצה חדשה בלאומית. לא רק בעמדת הקווים הספיקה הקבוצה לעשות שינוי, אלא גם במצבת הזרים כשוויתרה על קאלב ארווין והחתימה במקומו את דאקראי טאקר שמגיע אחרי עונה מצויינת בעירוני ר"ג. את עמדת הזר השני של הקבוצה יתפוס תומאס גיבסון שאמנם מגיע אחרי שנה שבה לא שיחק כדורסל עקב פציעה, אך לפי משחקי ההכנה נראה כי השתלב טוב בקבוצה.

שימו לב ל: עומר בן דוד. הרכז המקומי הוא היחידי שממשיך מהעונה שעברה בקבוצה ולא סתם. בוגר מחלקת הנוער של הפועל ת"א שגדל באשקלון פרץ לתודעה בשתי העונות האחרונות כשבעונה האחרונה כבר הספיק להשתלט על עמדת הרכז הבכיר של הקבוצה ולעיתים גם היה אחד מהרכזים הישראלים המובילים בליגה. בן דוד צפוי לקבל גם העונה לא מעט קרדיט מקבוצת הבית שלו אולי רגע לפני הקפיצה לליגת העל בעונה הבאה.

 

עירוני ר"ג

אולם: היכל זיסמן (1,400 מושבים)
מאמן: יניב בורגר
נשארו: בן אלטיט, אלייזה הירש, הראל יוגב.
הצטרפו: עידן פז (נס ציונה), יואב ברמן (גלבוע/מעיינות), גיא רושקין (הוד השרון), עוז רוזנצוייג (נוער מכבי ת"א), קווין קייפרס (א.ס רמה"ש), דניאל רוזנבאום (אליצור אשקלון), נאור שרון (גרינדאביק , איסלנד), עידן אלבר (הפועל ב"ש), עידו מנצל (נוער מכבי ת"א), רם אליאספור, שון אוואנס (אולם, גרמניה). 

מה עשינו בהכנה? מאזן 5-1
13.9: ניצחון ביתי על מכבי רחובות 73:69
18.9: ניצחון ביתי על הפועל עפולה 85:78
21.9: ניצחון ביתי על נתניה 82:65
25.9: ניצחון בחוץ על מכבי רחובות 94:89
30.9: ניצחון ביתי על א.ס רמה"ש 82:66
3.10: הפסד בחוץ להפועל עפולה 84:74

בכמה מילים: סיפור נתניה מהעונה שעברה הכה שנית, אך הפעם הוא פגע בעירוני ר"ג. אחרי קיץ מלא במאבקים (לא על המגרש) שלא צלחו על מנת לקבל את הכרטיס השני לליגת העל, בעירוני ר"ג השלימו עם הגזרה והחלו לעבוד ומהר. על אף שהחלו את ההכנות מאוחר נראה כי המטרות של עירוני ר"ג נשארו זהות – הגעה לגמר – שהפעם גם אמורה להספיק להם כדי לזכות בכרטיס לליגת העל. יניב בורגר, שאימן בעבר את הקבוצה בליגת העל קיווה לעשות זאת שוב, אך כשהבין שזה כבר לא יתממש החל לבנות את הסגל על מנת להיות שם בעונה הבאה.

מרבית הסגל הישראלי דווקא כן המשיך לליגת העל, אך השניים שנשארו וישחקו עונה נוספת בזיסמן הם צמד הגבוהים – בן אלטיט ואלייז'ה הירש. בעוד שההמשכיות של הראשון נראית די היגיונית, בר"ג הצליחו להפתיע כשהשאירו גם את הירש למרות לא מעט הצעות שקיבל מהליגה ההבכירה. דניאל רוזנבאום, שהיה גם כן מחוזר לא מעט במהלך הקיץ, בחר להמשיך עם מאמנו מסיום העונה שעברה, ויסגור יחד עם שון אוואנס בעל הרזומה המרשים וצמד הממשיכים את הקו הקדמי של הקבוצה.

את הקו האחורי של הקבוצה יובילו נאור שרון, ששב מעונת גלות באיסלנד, עידן פז, ששב ללאומית אחרי קדנציה קצת פחות מוצלחת בליגת העל, ועידן אלבר, שאחרי שנדד בין כמה קבוצות בליגת העל שב ללאומית בשביל להוביל שוב קבוצה. את הקו האחורי הבכיר יסגור לא אחר מ... קווין קייפרס, המועמד הנצחי לתואר מלך הסלים של הליגה הלאומית שינסה לעשות זאת שוב לאחר שכבר עשה זאת במדי היריבה העירונית.

שימו לב ל: עידן אלבר. עם ניהול קריירה קצת יותר נכון יכול להיות שבכלל לא היינו כותבים עכשיו על עידן אלבר. הגארד הצעיר (עדיין רק בן 22, כן?) היה אמור להיות היום ישראלי מוביל בליגת העל, אך דווקא עונות קצת פחות טובות בליגת העל ובחירת קבוצות לא כל כך טובה הובילה אותו חזרה ללאומית. בליגה השנייה אלבר צריך וגם יקבל את הקרדיט והדקות שמגיעות לו והוא אמור להיות גם כוח משמעותי ואחד מהגארדים הישראלים הטובים בליגה.

מכבי עירוני ר"ג. נבנו מאוחר אבל לא יתנו לזה להפריע להם (צילום: פרטי)

 

עירוני רעננה

אולם: היכל הספורט מטרווסט (1,668 מושבים)
מאמן: ניר קפלן
נשארו: ג'ייסון סיגרס, דניאל הלל, יובל בר
הצטרפו: אנתוני מורס (פיאצ'נטינה, איטליה),ווילי וורקמן (הפועל ירושלים), אלכס לדר (מעלה אדומים), ג'ורדן לואיס (אליצור אשקלון), אלון ספיר (הפועל עפולה), זיו מעוז (עירוני ר"ג), ניב אבידן (נוער מכבי ת"א), רום גפן(גלבוע גליל), גלעד מלניק (הפועל לוד)

מה עשינו בהכנה? מאזן 4:0 וטיול בארה"ב
9.9: ניצחון חוץ מול א.ס רמה"ש 65:59.
13.9: ניצחון חוץ מול חבל מודיעין 81:67
20.9: ניצחון ביתי על א.ס רמה"ש 93:88
24.9: ניצחון ביתי על חבל מודיעין 93:70

בכמה מילים: קיץ של שינויים ולא מעט התחלות חדשות עבר על עירוני רעננה, שבין לבין גם בילתה לה במשחקי הכנה מול קבוצות NBA. אז כמו שבטח הבנתם, השינויים שעליהם אנחנו מדברים הם הצטרפותו של ג'ף רוזן לקבוצה, היציאה המפורסמת למסע המשחקים בארה"ב וגם עלייה בתקציב שהביאה לבניית סגל מהבכירים שהיו ברעננה בשנים האחרונות. ניר קפלן, מהמאמנים הטובים בליגה, יחצה לראשונה את כביש הסרגל כשיעבור לאמן ברעננה. נראה כי אחת המשימות העיקריות של קפלן הקיץ הייתה השארתו של ג'ייסון סיגרס, שהספיק לזכות באליפות הליגה הלאומית יחד עם קפלן בגלבוע/גליל.

לצד סיגרס ימשיכו גם צמד הצעירים דניאל הלל ויובל בר. השניים צפויים לקבל לא מעט קרדיט מניר קפלן ואמורים להיות האקס פקטור של הקבוצה. את הקו הקדמי של הקבוצה מפנינת השרון יעטרו לא מעט וטרנים כשהשם המפתיע ביותר הוא ווילי וורקמן ששב במפתיע לליגה הלאומית לאחד החוזים הגבוהים בליגה. לצד וורקמן יסגרו את הקו הקדמי של הקבוצה אלון ספיר, שימשיך לעונה נוספת עם קפלן, ג'ורדן לואיס הוותיק והטוב ואנתוני מורס, שמגיע מהליגה האיטלקית השנייה ומתברר לפי ההכנה כזר סולידי ביותר. בעוד שהקו הקדמי של הקבוצה נראה איכותי ביותר, הקו הקדמי של הקבוצה הוא קצת יותר קצר ומורכב מרום גפן, ששב לרעננה אחרי מספר עונות לא פשוטות מחוץ לקבוצה בה גדל, אלכס לדר, שמגיע אחרי עונת השתפשפות בלאומית שנעה בין אתא למעלה אדומים וזיו מעוז שמגיע מעירוני ר"ג וינסה לפרוץ.

שימו לב ל: דניאל הלל. על פי משחקי ההכנה הגארד, בוגר מחלקת הנוער של הפועל תל אביב, מסתמן כאקס פקטור של ניר קפלן מהספסל. כפי שכבר רשמנו קודם, הקו האחורי של רעננה מורכב משמות קצת פחות נוצצים (בהשוואה לקו הקדמי של הקבוצה) ובמידה והלל יצליח לנצל את הסיטואציה הזאת, בדיוק כפי שעשה בהכנה, נראה כי נקבל את אחד מהמועמדים לתגלית העונה.

 

 

.