לאומית: הסוס השחור

אנחנו מכירים את הליגה הלאומית כבר מספיק שנים כדי לדעת שבתכלס הכל פתוח ואי אפשר באמת לצפות מי יהיו בצמרת. לקראת תחילת העונה אנחנו ממשיכים בסקירת קבוצות הליגה, והפעם הקבוצות שאולי לא נספרות כרגע כמועמדות לאליפות אבל בהחלט יכולות להפתיע. אחת מהן כבר עשתה זאת אך לפני שנתײים.


| יניב סהראי

 

אליצור עירוני נתניה

אולם: היכל ישורון (1,000 מושבים)
מאמן: רובן נייברגר
נשארו: ג'סטין רובינסון, איתן בורג, גל יוסף, דניאל ראובן, עמית אדיבי, רפאל מסילתי, איתי וייסברג.
הצטרפו: עילי שאול (מכבי חדרה), יהל פלג (מגדל העמק/יזרעאל), ים בן שבת (הפועל עכו), אריאל אייזיק (הפועל ר"ג), אל וואג'יד אמינו (לאבריו, יוון), יונתן אטיאס (עירוני נהריה), מרקוס גלר (מכבי שוהם), בן שרף (נוער עמק חפר), נדב סהר (מכבי שוהם)

מה עשינו בהכנה? מאזן 2:1 + תוצאת תיקו
13.9: ניצחון ביתי על נהריה 87:67
19.9: ניצחון ביתי על הפועל ר"ג 86:72
21.9: הפסד חוץ לעירוני ר"ג 82:65
3.10: תוצאת שיווין בבית מול אשקלון 89:89

 

בכמה מילים: אליצור נתניה ממשיכה באותו קו שמלווה אותה בעונות האחרונות – בניית קבוצה שמתבססת על צעירים לצד שני זרים גבוהים שאחד מהם גם ממשיך מהעונה שעברה. רשימת הנשארים של נתניה היא ארוכה וכחלק ממדיניות המועדון גם כוללת לא מעט שחקני בית שהוקפצו לקבוצה הבוגרת, אך השלישייה המרכזית מבין כל הרשימה הארוכה הם: ג'סטין רובינסון, שימשיך לעונה נוספת לאחר שהשתלב טוב בקבוצה מיד עם שחרורו מרעננה, איתן בורג, שפרץ לתודעה בעונה שעברה ואמור לרשת את עמדת הישראלי המוביל של הקבוצה לאחר עזיבתם של פריצקי ואהרוני לליגת העל, ודניאל ראובן, שימשיך תחת נייברגר ויקווה להיות השחקן הבא שפורץ לתודעה בקבוצה הצעירה של נתניה.

רשימת המצטרפים לנתניה גם כן ארוכה וכוללת, איך לא, לא מעט שחקנים צעירים מוכשרים וזר צעיר מוכשר בדמות אל וואג'יד אמינו שיפתח את עונתו השלישית בלבד מחוץ לארה"ב וינסו להוביל את הקו הקדמי של נתניה יחד עם רובינסון. יונתן אטיאס ויהל פלג יתפסו את עמדת הגבוה והרכז המוביל בהתאמה אחרי עונת השתפשפות בצפון. חברי מכבי שוהם בעונה האחרונה – נדב סהר ומרקוס גלר – ינסו לעשות מה שלא מעט שחקנים צעירים עשו בנתניה ולנצל את הבמה כדי לבצע את קפיצת המדרגה. אריאל אייזיק ובן שרף, בוגרי מחלקת הנוער המוצלחת של עמק חפר, יקבלו גם הם את ההזדמנות להראות את יכולותיהם. הראשון כבר רשם עונת בכורה בלאומית בהפועל ר"ג, בעוד של השני נדבר בפסקה הבאה.

שימו לב ל: בן שרף. עוד שחקן שיוצא ממחלקת הנוער המוצלחת של עמק חפר וצפוי להיות שחקן משמעותי מאוד בכדורסל הישראלי. הסיפור של שרף הוא מיוחד שכן הוא החליט לוותר על עוד עונות בנוער כדי לשחק בגיל 16 (כן כן, בגיל 16!) בליגה הלאומית. הרכז הצעיר (מאוד) צפוי להיות הדבר הבא של הכדורסל הישראלי וניצוצות ראשונים ממנו יכולנו לראות בטורניר הנהדר שעשה עם נבחרת הקדטים. ההחלטה של שרף לקפוץ למים העמוקים ולהתמודד בליגה של הגדולים כבר בגיל 16 היא אמיצה מאוד, אך נראית כאחת כזאת שעוד תתרום המון לכישרון הגדול.

 

א.ס רמת השרון

אולם: קריית יערים (500 מושבים)
מאמן: גיא קנטור
נשארו: ים יהונתן, אורי חי, טיילר וויידמן, גיל אמיתי, עמית ביר כץ, עומר פפו, עומר שפר, אדם קליין, איליי ארז
הצטרפו: רנדי היינס (רייפיזן גראץ', אוסטריה), אופיר גולדשטיין (מכבי הוד השרון), גיא פרבר (עירוני רמת גן), שגיא זילברשלג (מכבי הוד השרון)

מה עשינו בהכנה? מאזן 0-7
3.9: הפסד ביתי לאטנאו (פיליפינים) 73:69
9.9: הפסד ביתי לרעננה 65:59
16.9: הפסד ביתי לאליצור שומרון 70:63
20.9: הפסד בחוץ לרעננה 93:88
23.9: הפסד ביתי לעפולה 90:71
30.9: הפסד ביתי לעירוני ר"ג 82:66
7.10: הפסד ביתי מול אליצור מ.א. שומרון 93:83

 

בכמה מילים: גם העונה, בדומה לעונות האחרונות, רמה"ש תתבסס על סגל שממשיך עם הקבוצה כבר מספר שנים בצירוף של כמה שחקנים ממחלקת הנוער של המועדון. על הקווים, מיותר לציין, כי גיא קנטור ימשיך לעונה נוספת בקבוצה (מישהו סופר כמה?). מי שימשיכו לכדרר בקרית יערים ויקוו לשחזר את העונה הטובה אשתקד הם טיילר וויידמן, שהיה לאחד הזרים הגבוהים הטובים בליגה בעונה שעברה, יהונתן ים, שצפוי לתפוס גם השנה את עמדת הרכז הראשון לאור התלות בכושרו של גיל אמיתי, כשהאחרון יקווה להעביר עונה בה הוא יסבול מפחות פציעות שימנעו ממנו לשחק.

שניים נוספים שימשיכו בקבוצה והיו משמעותיים מאוד בקאדר של קנטור בעונה שעברה הם אורי חי, הקלע הנהדר שמצא בית ברמה"ש ויפתח עונה נוספת בקבוצה, ועמית ביר כץ שימשיך לתת מרפקים בצבע ולתרום מהניסיון שלו לקבוצה שכוללת לא מעט שחקנים צעירים. מי שינסה להיכנס לנעליו הגדולות של קווין קייפרס הוא רנדי היינס שמגיע מהליגה האוסטרית ולפחות על פי משחקי ההכנה נראה כסקורר לא פחות קטן מקייפרס והגו-טו-גיי של הקבוצה. אם כבר הזכרנו את קייפרס שעבר לעירוני ר"ג, מי שעשה את הדרך ההפוכה הוא גיא פרבר שיעמיק את הקו הקדמי של הקבוצה ויספק עוד פתרונות קליעה לקבוצה של קנטור.

שימו לב ל: אדם קליין. בוגר מחלקת הנוער של המועדון הספיק כבר לקבל דקות בכורה בליגה הלאומית בעונה שעברה וצפוי גם להמשיך לקבל דקות גם העונה ואולי אפילו אף יותר. קליין הוא חלק מקו אחורי שמורכב מווטרן בדמותו של גיל אמיתי ועוד שחקנים ששיתפו איתו פעולה במחלקת הנוער של המועדון. כפי שכבר אמרנו, הכשירות של גיל אמיתי בעונות האחרונות מוטלת בספק עקב מכת פציעות ממנה סובל השחקן ולא מן הנמנע שעקב כך יקבל קליין לא מעט דקות בהן אמור הגארד הצעיר להרביץ בהגנה ולהוכיח כי הוא שייך לרמה.

א.ס. רמה"ש. המשכיות על הקווים ובגזרת הישראלים

 

מכבי חיפה

אולם: היכל הספורט רוממה (5,000 מושבים)
מאמן: עופר רחימי
נשארו: דניאל קופרברג, איתן בש, אדמון גילדר, עמית מנחם, אילאי חן, דניאל כוזהינוף, ארז פורן.
הצטרפו: נועם ויינברג (בני הרצליה), די ג'יי שארפ (אליצור אשקלון), תמיר סבן (ראשון לציון), דשאן פרסונס (אליצור נתניה), אופק מלכה (עירוני רעננה), אלי אבייב (הפועל באר שבע), תומר כהן (עירוני נהריה)

מה עשינו בהכנה? מאזן 2-2 + 2 תוצאות תיקו
9.9: הפסד בחוץ לנהריה 77:64
13.9: הפסד ביתי להפועל עפולה 78:68
16.9: תוצאות תיקו מול רחובות 72:72
20.9: ניצחון על חבל מודיעין 93:79
30.9: תוצאות תיקו מול עפולה 79:79
3.10: ניצחון ביתי על נהריה 79:69

 

בכמה מילים: אחרי עונה מאוד הפכפכה ומוזרה מכבי חיפה מצאה עצמה מודחת ברבע גמר הליגה מול נהריה ומגיעה, בדרך לא דרך, לגמר הליגה הבלקנית. אם לומר את האמת אז גם הקיץ שעבר היה מוזר ולא שגרתי עבור קבוצת כדורסל. בחיפה הודיעו בשלב די מוקדם על המשכיותו של עופר רחימי על הקווים והשארתו של הקפטן דניאל קופרברג לעונה נוספת, אך דווקא משם קפאה הקבוצה והודיעה על שאר החתמות הקבוצה בשלב מאוחר יחסית של הקיץ. מלבד קופרברג, רחימי בחר להמשיך גם עם דניאל כוזהינוף, שיהיה הרכז הראשון של הקבוצה גם העונה, ואדמון גילדר, שהגיע בעונה שעברה כדי לשחק עם חיפה בליגה הבלקנית והותיר רושם חיובי על הצוות המקצועי שבחר להמשיך איתו לעונה נוספת.

את מצבת הממשיכים מהעונה שעברה ימשיכו כמה מבוגרי מחלקת הנוער ובראשם איתן בש, עילאי חן ועמית מנחם עליו נרחיב מאוחר יותר. די ג'יי שארפ ואופק מלכה שהגיעו מאשקלון ורעננה בהתאמה יתפסו את עמדת הקלעי של הקבוצה וישלימו לצד כוזיהנוף וגילדר את הקו האחורי הבכיר של הקבוצה. מי שישלים את גילדר במצבת הזרים הוא דשאן פרסונס שמגיע אחרי עונה טובה בנתניה ויקווה לעשות גם אחת כזאת עם הקבוצה מהכרמל. אל פרסונס יצטרפו בקו הקדמי תומר כהן שמגיע מנהריה כהחתמה משמעותית, אלי אבייב שמסתמן על פי משחקי האימון כבינגו של רחימי ונועם ויינברג שמגיע ממחזיקת הגביע וינסה לפרוץ.

שימו לב ל: עמית מנחם. בוגר מחלקת הנוער של מכבי חיפה עושה את קפיצת המדרגה אל הליגה של הגדולים ויהיה מעניין מאוד לראות כיצד הוא ישתלב השנה ברוטציה של עופר רחימי שאמור לייעד לו את עמדת הרכז השני לצד כוזהינוף. מנחם הוא אמנם רכז יחסית נמוך אבל בנוער רשם ממוצעי דאבל-דאבל של נקודות וריבאונדים ולעיתים גם רשם משחקים של טריפל דאבל ומשחקים של 30, 40 ו – 50 נקודות. בחיפה יקוו ללמוד ממקרי העבר בהם שחקני בית מוכשרים של המועדון איבדו את עצמם בקבוצה ויקוו שהפעם הם יעבדו נכון עם מנחם וגם יוכלו להנות מיכולותיו.

 

הפועל חבל מודיעין

אולם: אולם ספורט נחשון (370 מושבים)
מאמן: יהוא אורלנד
נשארו: שוהם גת, אביתר מור יוסף, שמואל מלכוב, עומר שדה.
הצטרפו: נווה בן שמן (אליצור נתניה), אפי טיומקין (הפועל ר"ג), דימטריוס טרידוול (הפועל ר"ג), ניב בלול (ראשון לציון), עומר חממה (הפועל ר"ג), אלעד בקשי (נוער מכבי ת"א), קורי סנדרס (מרינרוס, הרפובליקה הדומיניקנית)

מה עשינו בהכנה? מאזן 1-4 + תוצאת תיקו
8.9: ניצחון ביתי מול מעלה אדומים 96:75
13.9: הפסד ביתי מול רעננה 81:67
20.9: הפסד בחוץ מול מכבי חיפה 93:79
23.9: הפסד בחוץ מול רעננה 93:70
29.9: הפסד בחוץ מול ראשון לציון 95:79
3.10: תוצאת תיקו מול רחובות 70:70

 

בכמה מילים: עונה חלומית, כך אפשר לתאר את העונה שעברה על הפועל חבל מודיעין. אחרי עונת בכורה מוצלחת מאוד על הקווים בליגה הלאומית, בחבלמו בחרו, איך לא, להמשיך עם יהוא אורלנד לעונה נוספת על הקווים. המאמן הצעיר, שיפתח את עונתו השנייה בלבד על הקווים באחת משתי הליגות הבכירות, יקווה לעשות עונה לא פחות מוצלחת מהעונה שחלפה. לשם כך השאיר אורלנד לעונה נוספת את חניכיו מעמק חפר – שוהם גת ואביתר מור יוסף – שהיו חלק בלתי נפרד מההצלחה של הקבוצה בעונה ורשמו עונת פריצה. לצד גת ומור יוסף ימשיכו בקבוצה הקלעי שמואל מלכוב והגארד הצעיר עומר שדה.

חבלמו איבדה הקיץ לא מעט שחקנים משמעותיים ולכן נאלצה לצאת למסע רכש נרחב. אפי טיומקין יעשה את הדרך מהפועל ר"גבעתיים וינסה להיכנס לנעליו של אייל שולמן, כשיחד עם טיומקין הגיעו מהאורדונים גם דימטריוס טרידוול הנהדר ועומר חממה הצעיר שיקווה גם הוא לספק עונת פריצה. את החלל הגדול שהותיר יונתן מור ינסו למלא נווה בן שמן שמגיע מנתניה וניב בלול שמצטרף לקבוצה אחרי עונה פחות מוצלחת בה הספיק לרדת ליגה גם עם אשדוד וגם עם ראשון לציון. מי שישלים את מצבת הזרים של הקבוצה הוא קורי סנדרס. מדובר באחד הזרים עם הרזומה המרשים ביותר שנחתו הקיץ בליגה וכולל עונות בליגות הראשונות באיטליה ויוון.

שימו לב ל: ניב בלול. לפורוורד הצעיר מצפה משימה לא קלה בכלל העונה. עזיבתו הצפויה של יונתן מור השאירה חלל גדול בחבל מודיעין שאותו יצטרך, בין היתר, בלול למלא. בלול יקבל את הדקות ולפחות על פי ההכנה אורלנד מייעד לו תפקיד מרכזי בקבוצה בתור אחד הישראלים המובילים של הקבוצה. בלול שהיה לא יציב ונע ונד בשנים האחרונות בין העל ללאומית יקווה למצוא בית חם בחבל מודיעין וללכת בדרכו של יונתן מור.

הפועל חבל מודיעין. נבנתה מחדש

 

הפועל עפולה

אולם: היכל הספורט העירוני (1,000 מושבים)
מאמן: רועי פרל
נשארו: רועי נציה, אורי עטייה.
הצטרפו: תומר אסייג (מגדל העמק/יזרעאל), תום ספקטור (אליצור נתניה), קורן ג'ורנו (קרית אתא), דניאל נג'ר (הפועל ר"ג), צחי יטאח (מכבי כרמיאל), לוקאס גולדנברג (פלאטנסה, ארגנטינה), טורליאן פיצ'פטריק (פיטסטי, רומניה), ג'ימי הול (הפועל חבל מודיעין), דור ענבי (מעלה אדומים).

מה עשינו בהכנה? מאזן 3:2 + תוצאת תיקו
13.9: ניצחון בחוץ על מכבי חיפה 78:68
18.9: הפסד בחוץ לעירוני ר"ג 85:78
20.9: הפסד ביתי לעירוני נהריה 75:60
23.9: ניצחון על א.ס רמה"ש 90:71
30.9: תוצאת תיקו מול מכבי חיפה 79:79
3.10: ניצחון ביתי על עירוני ר"ג 84:74

 

בכמה מילים: אחרי העונה המאכזבת שהסתיימה בסוויפ כואב מול עירוני ר"ג בשלב רבע גמר הפלייאוף, בקבוצה מבירת העמק החלו בהכנות לעונה הקרובה ונראה שהפעם הציפיות הן צנועות הרבה יותר. רועי פרל המקומי שחזר לקבוצה לקראת סוף העונה שעברה קיבל את המושכות לעונה נוספת ובנה קבוצה כמעט מחדש. שני השרידים היחידים מהעונה שעברה הם אורי עטייה המקומי והקפטן רועי נציה שימשיך לעונה נוספת בה יכהן כקפטן הקבוצה מבירת העמק. תומר אסייג, שפרץ בעונה שעברה אצל השכנה ממגדל העמק, יחצה את הכביש ויחזור לקדנציה שנייה בעפולה.

אל אסייג בקו האחורי יצטרפו קורן ג'ורנו שרשם עליית ליגה היסטורית עם קרית אתא וינסה לשחזר זאת גם העונה, דניאל נג'ר שמגיע אחרי עונה אותה העביר בין מכבי חיפה להפועל ר"ג, ותום ספקטור שאמור להוסיף לקבוצה של פרל מימד של קליעה. השניים האחרונים יחד עם הקפטן רועי נציה יוצרים בעפולה קו אחורי הגנתי שיעשה לא מעט צרות להתקפות היריבה.

פרל, כמו שהוא אוהב, בחר ללכת שוב על 2 זרים גבוהים בצבע ולצד ג'ימי הול המוכר והטוב, שיתחרה גם השנה על תואר מלך המדד, ישחק גם טורליאן פיצ'פטריק שמגיע אחרי בליגה הרומנית הראשונה ומחזיק ברזומה עונות בליגה הראשונה ביוון וצרפת. לוקאס גולדנברג, מתאזרח יהודי-ארגנטינאי הוא שם מעניין נוסף שנחת הקיץ בעפולה ולפחות על פי ההכנה נראה כישראלי הבכיר של עפולה. מי שיסגור את הקו הקדמי של עפולה הוא דור ענבי שמגיע אחרי עונת השתפשפות במעלה אדומים וינסה לפרוץ תחת רועי פרל.

שימו לב ל: דור ענבי. הפורוורד הצעיר שהגיע ממעלה אדומים היה אמור לחלוק את הקו הקדמי הישראלי של עפולה יחד עם אנדריי קוליש, אלא שחוק המתאזרחים החדש מנע בסופו של דבר מקוליש להיות חלק מהסגל של הקבוצה מבירת העמק. בעקבות הסיטואציה שנוצרה המשמעות של ענבי לעפולה תהיה משמעותית עוד יותר כשכעת הפך לאופציה הראשונה כמחליף של הגבוהים ואמור לקבל קרדיט נרחב מרועי פרל. ענבי כבר הוכיח בהכנה כי הוא מוכשר התקפית, אך נוטה לא פעם להסתבך בבעיית עבירות. הפורוורד בן ה – 21 ינסה לנצל את הסיטואציה שנוצרה ולרשום עונת פריצה בקבוצה מבירת העמק.

 

 

.