ליגה לאומית – דירוג העוצמה

אמצע אוגוסט, שיאו של חלון העברות, לא מעט סגלים כבר סגורים לעונה הבאה ויש את אלו שעדיין סוגרות פינות. זמן מצויין לבדוק מה המצב ומי כרגע מובילה במירוץ החימוש, ולמי התחזיות מצפות עתיד בצמרת ולמי קצת פחות. דירוג העוצמה - חלק א' עם קבוצות החלק העליון של המדרג.


| יובי

 

השעה היא צהריי יום שישי, עומס חום נוראי וקיבלתי אתגר. לכתוב טור של אלף מילים על הליגה הלאומית בכדורסל ומאזני הכוחות בין הקבוצות. במילים פשוטות דירוג עוצמה. אנחנו רואים השנה משהו שונה קצת בלאומית בבניית הקבוצות. אחרי שראינו בשנים האחרונות גלאקטיקוסים שנכשלים כמו בנהריה וראשון לציון ודווקא קבוצות עם סגלים פחות מפוצצים אבל מאוד מחוברים עולים כמו בעפולה וקרית אתא, השנה אין קבוצה שהלכה אול אין על עלייה ובנתה סגל שמפוצץ בכוכבים.

יש כמה סגלים טובים, חלקם אפילו מאוד, וחלק נראים כרגע פחות מרשימים. עוד עונה עם שתי עולות, נראה ששוב תהיה מלחמת עולם הליגה הראשונה (נזכיר שנה שעברה שתי הסדרות על עליית ליגה הגיעו למשחק חמישי ואפילו סדרה אחת הושפעה מטילים בעזה) אז בלי יותר מדי חפירות נתחיל.

 

1. הפועל גלבוע/גליל
מאמן – גיא קפלן
שחקנים: עידו דוידי, ניב למפרט, רועי נציה, אוהד דקל (נפצע באימון ולא יתחיל את העונה), דאלאס וולטון, ג'וש אלדריץ', דניאל גואטה, עמית אהרוני, מארק לובינג, לירן אזולאי, ניב בלול, זיו וייסמן
מקושר על פי תקשורת זרה: דורי סהר

היורדת הטרייה נראית כמו הקבוצה שעל הנייר הכי רוצה לחזור לליגת העל בסוף העונה. ההחתמה המרשימה הראשונה הייתה בדמות המאמן, גיא קפלן, שחוזר לקבוצה שהוביל בליגת העל במטרה אחת שהיא לחזור לשם בסוף העונה. הסגל עצמו נבנה בצורה מאוד מעניינת ומחושבת שכוללת מספר שחקני בית צעירים ומוכשרים: ניב למפרט, שחוזר אחרי עונה בחוץ בעקבות פציעה קשה במטרה להיות בורג משמעותי בקו האחורי של הקבוצה; דניאל גואטה, שהראה ניצוצות לא רעים במהלך העונה האחרונה והיה שחקן רוטציה חשוב בנבחרת העתודה שהגיעה לגמר אליפות אירופה האחרונה; וגם זיו וייסמן שיכול להיות חלק מהסגל הסופי של הקבוצה וגם הוא הראה דברים לא רעים בכלל במעט דקות שקיבל בעל. האחרון היה מצויין בקבוצת הבת של גלבוע/ברוש שכמעט מצאה את עצמה בליגה הלאומית אך לבסוף הפסידה בסדרת גמר מותחת לצפת שנגיע אליה בסוף (ספוילר) ועל הדרך נבחר לשחקן הצעיר של העונה.

מבחינת "שמות בכירים" חתמו בגלבוע שחקנים שמכירים לעומק את הליגה הלאומית ועליות ליגה. הרכז הנפלא עמית אהרוני שיחלוק את עמדה 1 יחד עם למפרט עלה ליגה כבר פעמיים בקריירת הבוגרים הקצרה שלו יחד עם נתניה ומכבי רמת גן בעונה האחרונה. רועי נציה עלה ליגה עם עפולה ועידו דוידי הנפלא שהיה ההחתמה הראשונה של הקבוצה עלה ליגה קרית אתא (זיכרון רע לכותב הטור).

בנוסף הגיע ניב בלול לקו הקדמי שמתפתח בגלבוע והוא מביא כמו תמיד אספקטים של סייז לא רע בכלל וקליעה טובה. ובנוסף לקו הקדמי הגיעו שני זרים ומתאזרח. המתאזרח ג'וש אלדריץ', הפורוורד מארק לובינג והסנטר הענק דאלאס וולטון. לא נבנה בגלבוע איזה גלאקטיקוס מטורף דוגמת ראשון של שנה שעברה, אך קבוצה של שחקנים טובים לליגה הלאומית, עם עומק, איכות וכמה צעירים מאוד מעניינים וכמה צעירים מוכחים. אולי זה מה שצריך כדי לחזור תוך עונה לליגת העל.

עמית אהרוני. 2 עליות ליגה בקריירה

 

2. עירוני רעננה
מאמן – יהוא אורלנד
שחקנים: יוגב אוחיון, אלכס לדר, עידן אלבר, יונתן אטיאס, יונתן מור, דאקארי טאקר, ג'וליאן דוקארי, יואב ושלר, יואב סודמי, יואב ברמן, אורי חי

ג'ף רוזן מאוד רוצה לעלות לליגת העל עם רעננה, אחרת קשה להסביר את ההרכב שחיבר לו שם ברעננה יחד עם יהוא אורלנד. נתחיל בראש ובראשונה עם הרכז שעושה כבר שנתיים בית ספר לליגה הלאומית - יוגב אוחיון. אין לי באמת מה להוסיף אז נסגור על זה שהוא הרכז הכי טוב בליגה ובעונות שלו בנהריה היה הבדל של 180 מעלות בין כאשר הקבוצה שיחקה איתו על המגרש ובלעדיו. ההחתמה הגדולה הבאה הייתה יונתן מור שיחד עם סייז גדול וכישרון לכדורסל שאמור להיות בליגת העל, די ברור למה הוא אחד הישראלים האיכותיים בליגה והוא מתאחד עם יהוא אורלנד אחרי קדנציה מוצלחת של השניים בחבל מודיעין.

אורי חי חוזר לרעננה אחרי עונות לא רעות ברמת השרון, עידן אלבר שהגיע ממכבי רמת גן ממשיך אחרי סוף עונה מדהים ברעננה שבו הוא הוביל את הקבוצה בסדרה נגד עפולה וכמעט הוביל להדחה של העולה לליגת העל; יואב ברמן שהראה ניצוצות במכבי רמת גן מגיע בהשאלה להתפתח בקבוצה, הוא שומר מצויין על גארדים אבל חייב לשפר קליעה מכל הטווחים והורדת כדור לרצפה.

והאקס האחרון של מכבי רמת גן בסגל הנוכחי הוא דאקארי טאקר שהוא קלעי מטורף, שומר ברמה גבוהה ואתלט מצויין. הוא מגיע אחרי עונה ששוב פספס עלייה ברגע האחרון במטרה העונה לשבור את הנאחס. לעמדת הסנטר הגיע ג'וליאן דוקארי. מהספסל יעלו בנוסף אלכס לדר שהראה בשנתיים שלו בארץ ניצוצות, יונתן אטיאס שמגיע לחפות את עמדת הסנטר ושניים שאולי חברים בקבוצת הווטסאפ של ה'יואבים' - יואב ושלר ויואב סודמי. כמיטב המסורת של קבוצות של ג'ף רוזן הקבוצה תשחק מול קבוצות NBA בהכנה לעונה.

3. מכבי ראשון לציון
מאמן – מיקי גורקה
שחקנים: גל גילינסקי, ג'ימי הול, שמחה הלפרט, וינס קול, שלו לוגשי, עומר שדה, בן עברי, עידו שבת, רביב פישטון, יואב בוצר

בתחילת הטור דיברנו על קבוצות גאלקטיקוס שנכשלות וראשון לציון של שנה שעברה היא כנראה הדוגמה הכי טובה לכך. בעיר היין בנו קבוצה במטרה לפרק את הליגה והושקע שם המון כסף, וכגודל הציפיות ככה גודל הכישלון כשהקבוצה סיימה את העונה הסדירה במקום השישי והודחה על ידי אליצור 'איתו' אשקלון כבר בסדרת רבע הגמר. הסגל שכלל שמות מפוצצים כמו איגור נסטרנקו, טל פלד, גיא פלטין, תומר כהן, נמרוד טישמן, יונתן מור, ג'ארד ארמסטרונג ועוד שחקנים איכותיים על הנייר סיים בקול ענות חלושה.

השנה נראה ששינו בראשון גישה והביאו שחקנים טובים ושחקנים משלימים במקום קבוצה עם המון כוכבים. גל גילינסקי מגיע אחרי עונה אישית מצויינת באשקלון, בה היה קרוב מספר פעמים לטריפל דאבלים מרשימים. בנוסף הגיע ג'ימי הול הסנטר הותיק אחרי עונת עליית ליגה עם עפולה וינסה לעשות זאת שוב עם ראשל"צ; שמחה הלפרט הקלעי המתאזרח שהגיע למעלה אדומים עוד כשהיו בארצית ועשה איתם שתי עונות לא רעות בלאומית מגיע ככח אש מבחוץ על חשבון טל פלד הצעיר שעזב. עוד שחקן שהגיע ממעלה אדומים הוא עידו שבת שכרכז מחליף לגילינסקי מדובר בהחתמה מאוד משמעותית, הוא מגיע אחרי עונה לא רעה שלו במעלה אדומים בתקווה שיוכל לעשות את הצעד קדימה ולהיות משמעותי גם בקבוצה עם שאיפות לעלות ליגה.

עוד שחקן עם ניסיון בעליית ליגות הוא שלו לוגשי שחותם לראשונה בקבוצה במרכז, ואחרי עונה ראשונה בליגת העל שבה לא הצליח לבוא לידי ביטוי (בקרית אתא) חוזר ללאומית. השם הותיק האחרון שהגיע הוא רביב פיטשון שמצטרף גם הוא כמו גילינסקי מאשקלון, והוא אחרי עונה פחות טובה אך כשחקן ותיק מביא ניסיון שאני בטוח שיוסיף המון לכל הפחות בחדר הלבשה. אל הקאדר הזה מצטרפים שלושה ישראלים צעירים שיקוו לפרוץ בראשל"צ בדמות עומר שדה שירד ליגה עם חבל מודיעין, בן עברי שמגיע גם הוא ממעלה אדומים ויואב בוצר בוגר מחלקת הנוער שממשיך בקבוצה. בנוסף הגיע לקו האחורי השחקן הזר וינס קול שהוחתם כיומיים לאחר ג'ימי הול.


גל גילינסקי. ייקח את ראשל"צ לליגת העל?

 

4. א.ס. רמת השרון
מאמן – גיא קנטור
שחקנים: דיאנטה ווטקינס, יובל בר, עמית ביר כץ, עומר שפר, חן כלפון, אופק מלכה, דור ענבי, ג'סטין רובינסון, דניאל ראובן, אילי ארז, יונתן מטלון, אמיתי חושן

יש מספר קבוצות שההמשכיות שלהן עם המאמן הראשי כבר מרגישה ברורה מאליה. ברמת השרון זה לגמרי המצב כשגיא קנטור הוא המאמן הכי ותיק בליגה באותה קבוצה. בעונה שעברה רמת השרון חוותה רכבת הרים - סיבוב ראשון מחריד שבו הקבוצה נראתה רע ומשיחקה כדורסל יותר רע, וסיבוב שני שבו היא אחת המרעננות של הליגה עם משחק התקפה איכותי ויפה לעין. את הסיבוב השני היא סיימה עם המאזן השלישי בטיבו מה שהוביל לכך שהיא תצליח להיכנס לפלייאוף ותפגוש את מכבי רמת גן ברבע הגמר בסדרה משוגעת.

ללא ספק העונה של רמת השרון השתפרה עם החיזוקים שהגיעו במהלך העונה כמו עמית עבו ודיאנטה ווטקינס, ולכן זה מרשים גם יותר שהיא הצליחה לשמור על אותו זר איכותי. בנוסף בתחום ההמשכיות ברמה"ש ניתן לראות שעמית ביר כץ הקפטן ועומר שפר הקלעי הצעיר ממשיכים גם כן. אליהם מצטרפים הקלעי המצויין אופק מלכה אחרי עונה סבירה במכבי חיפה, חן כלפון שמגיע מראשון לציון, ג'סטין רובינסון שגם הוא שחקן עם קליעה לא רעה ובנוסף אתלט קיצוני מגיע כדי להיכנס לנעליו הגדולות מאוד של טיילר ווידמן.

דניאל ראובן שהוא שומר נפלא מגיעים מאליצור נתניה שהייתה מרחק פסע מעליית ליגה. ואם דיברנו על כמעט עליית הליגה של נתניה, נעבור לשחקן שהגיע מהקבוצה שמנעה מהם את עליית הליגה, דור ענבי, שהוא 4 עם קליעה נחמדה ויקווה לשדרג את המשחק שלו ברמה"ש כדי להיות בעתיד ישראלי משמעותי בליגה הלאומית. בנוסף הגיע יובל בר הצעיר מעירוני רעננה. כרגיל רמה"ש מקדמת לסגל הבוגר שחקנים מקבוצת הנוער והפעם השלושה הם אילי ארז, יונתן מטלון ואמיתי חושן.