"זה הולך להיות ארוך, אבל אנחנו ננצח"

בין מאות אלפי אנשי המילואים שנמצאים כרגע בגזרות השונות, ניתן למצוא גם לא מעט שחקנים, שחקניות ומאמנים. בין המוקפצים יאיר גבירץ מאמנה של מכבי מעלה אדומים ושי גואטה קפטן מכבי רחובות שלוחמים ביחידות מובחרות. "נערכים ומוכוונים לבצע את המשימה שלנו על הצד הטוב ביותר- כי פשוט אין דרך אחרת." (צילומים: פרטי)


| safsal

 

"רוצה לחזק את עם ישראל שגם במציאות בלתי אפשרית כזאת לשמור על מורל גבוה, עם ישראל חי!" כך אמר מהחזית יניב ירוחם. ביום יום הוא שחקנה של הפועל ר"ג גבעתיים (וגם סטודנט), השבוע יחד עם עוד מאות אלפי מילואימנקים ברחבי הארץ גוייס בצו 8 למלחמה ומשרת ביחידת רוכב שמיים. ירוחם הוא ממש לא השחקן היחיד שהחליף השבוע את מדי הכדורסל במדי צה"ל. גם חברו לקבוצה עידו שליו גוייס ומשרת בפיקוד העורף, ויחד עם הצוות שלו הם הראשונים להגיע לזירות של נפילת הרקטות שם הם מסייעים בחילוץ של התושבים. סתיו אהרון, שחקנה של מכבי אליצור פ"ת ואחד ממצטייני הליגה הארצית בשנים האחרונות, גוייס גם הוא ושלח מסר מעודד: "כולנו איבדנו חברים בימים האחרונים. תיהיו חזקים אחד בשביל השני. עברנו דברים קשים, נעבור גם את זה ב-י-ח-ד. אוהב אותכם עם ישראל!"

"בדרך כלל המעבר ממדי כדורסל למדי צה''ל נעשים אצלי בטבעיות. אני משרת מילואים פעיל מאז השחרור ויצא לי לעשות מילואים הרבה פעמים תוך כדי עונת כדורסל, אבל הפעם כמובן זה היה שונה." אומר קפטן מכבי רחובות שי גואטה, שכמו שאמר כבר יצא לו בעבר להפסיד קצת אימונים או משחקים לטובת מילואים. בגיל 18 גואטה התגייס לאחת הסיירות ואחרי מסלול הכשרה ארוך בהמשך גם יצא לפיקוד. אחרי השירות חזר לכדורסל והיה חלק מהעליה של מכבי רחובות לליגה הלאומית, והיום כאמור הוא חלק מהלחימה בדרום. "כולנו ראינו את הזוועות בעוטף עזה - אסון, אין מילה אחרת. הפעם למדים נוספה גם תחושת שליחות מיוחדת - הגנה על הבית, על הזכות להתקיים במדינה שלנו בצורה חופשית. אני עם הצוות המטורף שלי, מתאמנים, נערכים ומוכוונים לבצע את המשימה שלנו על הצד הטוב ביותר - כי פשוט אין דרך אחרת. התחושות בשטח משולבות - מצד אחד כאב וצער, לכל אחד מחברי הצוות יש מכר שחווה את התופת בדרום, אך מצד שני אנחנו באווירה טובה. 

הראש והלב נמצא עם המשפחות השכולות ומשפחות הנעדרים, מקווה שישובו הביתה בשלום ובהקדם. לצד זה חשוב לי להגיד שגיוס לצבא וההגעה למילואים מבחינתי הם קודם כל חובה. אין לנו מישהו אחר שיגן על המדינה שלנו. העורף האזרחי הוא חלק בלתי נפרד בכוח שלנו, והוא מורגש היטב. הצד היפה של העם שלנו יוצא דווקא בזמנים אלה - רתום, מחובר ומפנק. כל חצי שעה מגיעה אלינו משפחה - מחבקים, משמחים ומביאים פינוקים (הרבה פינוקים). אנחנו מעריכים ונטענים מכל ביקור כזה ובייחוד ממכתבי הילדים שלא מפסיקים לזרום אלינו! מחמם את הלב. זה הולך להיות ארוך אבל אנחנו ננצח."

ולא רק שחקנים גברים תמצאו בין המגוייסים - גם שחקנית בני יהודה רעות מסילתי שלפני כמה שנים ויתרה על משחק פעיל לטובת שירות משמעותי (ורק לאחרונה חזרה לשחק) גוייסה גם כן ליחידת רוכב שמים. נציין גם את סרן יובל הולצמן שגם כן בחרה לוותר על הכדורסל לטובת שירות צבאי (ולמרות זאת הצליחה כן לשלב כמה עונות בליגת העל לצד זה), והיום היא מ"פ בגדוד ברדלס שמוצב בעוטף עזה. כמו מסילתי והולצמן, גם מאמן מכבי מעלה אדומים יאיר גבירץ עצר בגיל 18 את קריירת הכדורסל שלו לכמה שנים לטובת שירות ביחידה קרבית מובחרת והצטרף עכשיו למילואים.גבירץ מסר ש- "כרגע הדבר הכי חשוב זה לשמור על המולדת. המורל מאוד גבוה למרות האבידות הקשות ואנחנו נחושים מאוד להמשיך כמה זמן שניתן עד שנמוטט את חמאס לחלוטין. מודה לכולם על התמיכה והדאגה האין סופית זה מאוד מחמם את הלב"

גם לליגת העל יש נציגים, כשמאמן הפועל חולון עמית שרף שהיה לוחם בעבר משרת היום בתפקיד עורפי כ-קמב"צ. גם עוזרו עידו לויט ואיש צוות נוסף מהפועל חולון אושר מיכאלי משרתים כלוחמי מילואים בגזרה הדרומית, וכן מנהל הקבוצה של הפועל ב"ש לידור רוטמן. עוד בין המגוייסים גם כתב 'ספסל' בעבר ניב שמולי, שהיום עובד באיגוד הכדורסל ועוזר לנהל את הליגה הלאומית וליגת העל לנוער, שנמצא כרגע במילואים בחזית הצפונית. גל קסטיאל מנהל מחלקת הנוער של עירוני קרית אתא הוא רס"ן במילואים, והצטרף לחטיבה 5. צחי כהן מנהל קבוצת א.ס. אשקלון היה מראשוני המוקפצים כשכבר בשבת בצהריים הצטרף לצוות שטיהר את נתיבות, ועדיין נמצאים בשטח. בר שינבוים מאליצור יבנה גויס לחיל האוויר ומשרת כטכנאי מסוקים במסגרת טייסת תחזוקה.

עוד מגוייסים מהליגות השונות: נטע רודד עוזר המאמן של מ.ס. צפת מהלאומית שמשרת בגזרה הדרומית; אורי גרמיזו שחקנה של א.ס. אשקלון; סטניסלב זנלניאק שחקנה של הפועל נוף הגליל; גיא ויס שחקנה של מכבי חדרה; אלרועי גולד שחקנה של מכבי אליצור פ"ת; יובל חזן ודניאל רון מהפועל כפ"ס; אורי גרמיזו מא.ס. אשקלון; ליעד גרינבלט, אור לוין ומתן מלינוף מהפועל מגידו; ראיין דניאל ושקד אוסקר מעירוני 'שיקו' קרית אונו; אופק גולדשטיין מהפועל 'אריק' נצר סירני.

 

* פיספסנו מישהו? מוזמנים לעדכן אותנו במייל safsal2011@gmail.com