מ.ס. צפת - להתחיל בקטנה

אחרי חגיגות העליה בסיום העונה שעברה, בצפת הלכו על בניה קלאסית לא רעה לעולה חדשה במטרה קודם כל להשתקע בליגה ואחר כך כבר נתחיל להתפרע. הזרים שהיו אמורים להיות הדומיננטיים בקבוצה כבר לא שם, ועכשיו המשימה תיפול על כתפיהן של הישראלים שיצטרכו להתעלות ולעמוד במשימה.


| יובי

 

מאמן: לירן שוורצולד
שחקנים: אוראל לב, תומר כהן, אופק בן יעקב, עומר חממה, דביר אוחנה, ניב אבידן, מקסים רומנוב, יובל מיכאלי, אנטון עגייב, אופק ריף, איתי גבע.

אני לא יודע מה הולך לקרות בעולה החדשה מצפת, צריך לומר את האמת. אנחנו מכירים חלק לא קטן מהשחקנים שלהם מהעבר, אבל כיצד זה יתחבר בצורה הנוכחית? נוסיף לזה את העובדה שהן מבין שלוש הקבוצות שלא יצא לראות משחקות ללא הזרים שלהן ונוצר מצב שיש בו המון לא נודע. בקבוצה כמו צפת הזרים היו סופר דומיננטיים וכעת צריך לראות איך הקבוצה תתפקד בלעדיהם.

הקבוצה שיחקה משחק אימון אחד שאני יודע עליו נגד גלבוע/גליל והפסידה בתוצאה 81-74, מה אפשר להסיק מזה? באמת כלום כי את המשחק לא ראיתי, אין סטטיסטיקה שפורסמה, אין אפילו רשימת קלעים ככה שקשה מאוד להסיק מסקנות על הקבוצה ברמה הבסיסית ביותר, אז אני אתעסק במי ומה שאני מכיר. נתחיל מזה שהקבוצה ביצעה שלוש החתמות במהלך הפגרה: ראשית הגיע יובל מיכאלי שמתחיל את עונתו הרביעית בליגה הלאומית אחרי עונה סבירה מינוס באליצור שומרון, אופק ריף שבתחילת הקיץ חתם במ.ס. כפר קאסם ועבר לצפת (וחוזר לשתף פעולה עם שוורצוולד), ואיתי גבע שחזר לקנדציה נוספת.

הקו הקדמי של הקבוצה הוא יחסית עמוק ומכיל את אופק בן יעקב, מקסים רומנוב, ניב אבידן ואנטון עגייב. על הנייר לא נראה שצפת יכולה להיאבק על הפלייאוף עם הסגל הנוכחי, אבל במצב בו יש הרבה משתנים לא ידועים הקבוצה תקווה לכל הפחות לתקוע יתד בליגה הלאומית.

 

מי יוביל את הקבוצה?

כאן צריך להסתכל לשלושת "הותיקים" של הקבוצה. על הנייר מדובר בשחקנים לגיטימיים בליגה הלאומית שיכולים לתת תפוקה יציבה ונתחיל מהבכיר מביניהם - תומר כהן. נחשב כבר שחקן ותיק בליגה הזאת וכעת הוא מגיע כישראלי הכי בכיר בעולה החדשה, ולא רק לא מגיע כישראלי בכיר אלא כישראלי המוביל של הקבוצה. הוא הראה מה יש לנו עוד אז בעונת הפריצה שלו ועכשיו הוא  הוא יצטרך לקלוע באחוזים טובים, ולצידו יהיו ישראלים שיצטרכו לתת את הצעד קדימה על מנת להוביל את הקבוצה הזאת.

אופק בן יעקב תמיד היה שחקן משלים שעולה מהספסל בעונות האחרונות, אבל כעת הוא ישראלי בכיר בסגל שנוצר. הוא יצטרך לשפר את הקליעה, להיות יותר מעורב במשחק ולתת מעבר כי מבין השחקנים שמרכיבים את הקו הקדמי הקיים שכעת הוא חסר חלק כל כך חשוב ממנו בדמות מייקל הוליפילד שהיה אמור לשחק כ-30 דקות למשחק. צפת יצטרכו תפוקה מכל הקו הקדמי שלהם שכולל את עגייב, אבידן, בן יעקב ורומנוב, אבל מצופה מבן יעקב שכבר משחק שנים בליגה הזאת לקחת את הצעד קדימה ואת המושכות לאור הסיטואציה שנפתחה. בצפת יקוו שהוא מסוגל לעשות את זה.

האחרון שאני אדבר עליו הוא אוראל לב, הגארד הותיק כבר שנים חלק מהליגה הלאומית ואף שיחק מעט זמן גם בליגה הארצית, הוא מסוגל וצריך להיות ישראלי משמעותי בקבוצה הזאת, הוא יצטרך לתרום בעיקר מהניסיון שלו.

 

זמן הצעירים?

דביר אוחנה חוזר ללאומית בה שיחק בעבר תקופה קצרה. מדובר בקלעי מאוד כישרוני שאפילו בעבר זכה בתחרות הקלעי של המדינה, מגיע אחרי מספר עונות בהן היה חלק מאוד משמעותי בקבוצה של צפת בארצית וכעת לאחר עליית הליגה ממשיך להיות חלק מהקבוצה ויקווה לבצע עונת פריצה.

מקסים רומנוב בן ה-23 יקווה לנצל את המצב ולפרוץ בעונה הקרובה, אחרי הראה ניצוצות לא רעים בעונה שעברה באשקלון וזכורים לי מספר מהלכים לא רעים שלו במשחק מספר 3 בו אשקלון ניסתה לבצע קאמבק ללא ההצלחה ברבע הרביעי. על הנייר יש לו ארגז כלים די מרשים אם כי מאוד לא מלוטש, הוא מהווה איום לשלוש אך אינו קולע מספיק, שחקן מאוד אתלט ושומר לא רע אבל בסיום מתחת לסל אינו יעיל מספיק. יצטרך לתת את האקסטרה העונה אם יש בצפת רצון לאיים על הפלייאוף העליון.

בגילאים צעירים יותר ניב אבידן נחשב כישרון בעל פוטנציאל ובשנים האחרונות נראה שלא מצליח להתקדם, והוא הגיע לצפת אחרי עונה לא מרשימה שלא הצליח להשתלב ברוטציה של עירוני רעננה ואז עבר לקצה הספסל בקריית אתא בליגת העל. השנה נפתחת בפניו הזדמנות רצינית - אין זרים, העמדה שלו בקו הקדמי לא עמוסה במיוחד והוא צפוי לקבל דקות משמעותיות. מהקצת שלי יצא לראות כדורסל יש לו אבל יש לו עוד דרך ארוכה עד שיוכל להיות שחקן משמעותי ברמות האלו.

 

לסיכום: צפת נבנתה בתחילת הקיץ קבוצת תחתית קלאסית. ישראלים שיכולים לתת תפוקה לא רעה אבל לאו דווקא היו נחשבים בכירים בקבוצות הצמרת, לצידם ישראלים צעירים שיכולים אם יראו את הפוטנציאל שלהם לעשות דברים יפים, ולצידם שני זרים מאוד מאוד מאוד דומיננטיים שהיו אמורים לשחק ביחד בין 60-70 דקות ולקלוע חלק מאוד משמעותי מהנקודות של הקבוצה. כרגע בעקבות המצב שני הזרים עזבו ונשארו רק הישראלים, אני עדיין חושב שמצבה של צפת לא רע ביחס לקבוצות אחרות אבל אני לא מאמין שיש פה סגל שמסוגל לאיים על פלייאוף עליון.