הסדרות עם התסריט הכי טוב

מחר בערב (רביעי) יחלו סדרות הפליאוף בליגה הלאומית, עם 8 קבוצות שחולמות (מי יותר ומי פחות) לסיים את העונה עם כרטיס לליגת העל. נתחיל בסקירת הסדרות המסורתית עם המפגש בין רחובות לאשקלון, שעד לא מזמן הוליכו יחד את הטבלה ועכשיו מגיעות לפלייאוף כל אחת במומנטום אחר. (צילומים: מנהלת הליגה הלאומית)


| יובי

 

אז זה קרה, העונה הסדירה בליגה הלאומית נגמרה ועכשיו לתכלס של העונה ולקביעה מי יהיו העולות (או עולה אם אתם שואלים את המנהלת, אבל לא ניכנס לזה), היורדות ומי יצאו עם טעם חמוץ מהעונה. העונה מאוד נהניתי מהליגה הלאומית - היה כדורסל כיפי, ליגה תחרותית ולמרות ההחלטה הלא ברורה לא להחזיר את הזרים עדיין היה מעניין בליגה. הפלייאוף מתחיל במתכונת הרגילה, סדרות הטוב מחמש ברבע ובחצי הגמר, והגמר משחק אחד לפרוטוקול מי תניף צלחת. לכבוד המאורע נמשיך במסורת ונסקור את הסדרות שמחכות לנו ברבע הגמר.

 

מכבי רחובות (1) – אליצור 'איתו' אשקלון (8)

מה עבר על הקבוצות בסיבוב השני?
את הסיבוב הראשון הקבוצות סיימו כשהן מובילות את הליגה, ואף במחזור האחרון של הסיבוב נפגשו למשחק שהכריע מי תהיה אלופת הסיבוב, המשחק שהוכרע בהארכה לטובת המארחת מרחובות. בעוד רחובות די המשיכה מאיפה שסיימה את הסיבוב הראשון, באשקלון המצב לא היה יכול להיות הפוך יותר. הקבוצה שהובילה את הטבלה ברוב הסיבוב הראשון סיימה את הסיבוב השני עם המאזן הגרוע בליגה של 3-9 והתרסקה אל המקום השמיני. גם מחוץ למגרש המצב של אשקלון לא היה מדהים כאשר בעיות של משכורות, פרידה ממאמנה נחום סגל ולבסוף פרידה מאליעד טל, כוכבה של הקבוצה הובילו גם כן לחוסר היציבות הבא לידי ביטוי ביכולת.

באיזה מומנטום כל קבוצה מגיעה?
רחובות לאורך כל העונה הייתה הקבוצה הדומיננטית של הליגה, רשמה ניצחונות משכנעים ומאז שנטלה את ההובלה בסוף הסיבוב הראשון לא נראה שיש קבוצה שתאיים עליה. הסגל העמוק של רחובות קיבל לאחרונה חיזוק שאמור היה לקחת את הקבוצה צעד קדימה ממועמדת בכירה לעלייה לפייבוריטית, וזה כמובן השחקן אליעד טל. אבל נראה שמאז שהצטרף וגם קצת לפני העסק שדרס את הליגה ללא יריב החל לחרוק, ורחובות עם 3 הפסדים ב-5 המשחקים האחרונים. למרות זאת הקבוצה עדיין הצליחה לסיים את העונה הסדירה במקום הראשון מה שהבטיח לה יתרון ביתיות בסדרת רבע הגמר וחצי הגמר במידה ותעפיל וזה חשוב כי מאזנה הביתי של רחובות העונה עומד על 10-2 מאוד מרשים.

יש כבר הרגשה שכל עונה אשקלון פותחת טוב ומשהו בדרך מתפקשש, מחוץ למגרש, בתוך המגרש ובאופן כללי. אני המון זמן לא זוכר התרסקות כזאת של קבוצה בסיבוב השני שהיה הפוך לגמרי מהסיבוב הראשון. אשקלון מגיעה רע לסדרת רבע הגמר, במומנטום הכי שלילי בליגה בפער. למרות חיזוקים בדמות בן עברי שהגיע מראשון לציון ויובל הוכשטטר שקפץ מהארצית, הקבוצה עדיין לא מצליחה להיראות טוב והבור שהשאיר אליעד טל לא תורם גם כן. קשה לי לראות איזשהו שינוי קורה בשבוע הקרוב ופתאום אשקלון תהפוך שוב להיות אחת הקבוצות הטובות בליגה, או לפחות כזאת שתוכל להוות איום על היריבה שלה. כמו שנאמר אשקלון הייתה הקבוצה הכי חלשה בליגה בסיבוב השני וזה הורגש מאוד.


אילו שחקנים יובילו כל קבוצה?

איזה קבוצה עמוקה ואיכותית נבנתה לה ברחובות בכל עמדה יש שחקן בין האיכותיים בליגה, אם לא האיכותי בהם. עומר בן דוד היה הרכז המוביל של הליגה, מצטיין הסיבוב הראשון ובסיבוב השני המשיך להיות משמעותי לקבוצתו. העונה מעמיד מספרים מפלצתיים של 16.7 נקודות, 6.9 ריבאונדים ו-8.8 אסיסטים ויכולת כללית מצויינת. ג'וש פרוינד, מלך הסלים של הליגה עם 20.6 נקודות למשחק, 7.3 נקודות למשחק וכנראה הישראלי הכי איכותי מבחינה התקפית בקו הקדמי שיש לליגה הלאומית העונה להציע, עם אחוזים טובים מכל הטווחים, בעונתו השנייה ברחובות נראה כמו נכס שיעזור לקבוצה במאבקי עליית הליגה.

טל פלד, הקלע האדיר שהגיע מראשון לציון, רושם עונת שיא אישית בתור שחקן מוביל. השחקן הצעיר שיחגוג השנה 22 נמצא בעונה אדירה עם מספרים נפלאים - 13.8 נקודות למשחק ב-42.2% לשלוש כשהוא זורק כ-4.3 זריקות למשחק. יש לציין שנמצא בירידה בחודש וקצת האחרונים והקבוצה תצטרך אותו להמשך. אליעד טל, הפורוורד הנפלא שכאמור הגיע מאשקלון ומעמיק את האיכות של רחובות אפילו יותר. באשקלון נחשב לשחקן הטוב בליגה לצד עומר בן דוד וכעת מגיע לשתף עימו פעולה בציוות שיכול להיות קטלני לקו האחורי של רחובות. נראה שלאט לאט משתלב בקבוצה ויהיה מעניין לראות כיצד יתמודדו במאני טיים.

ואם חשבתם שהאיכות של רחובות נגמרת בכוכביה, אז נפלה טעות בידכם כי הצוות המסייע של הקבוצה כולל את: שגיב דוד שקולע גם כן בספרות כפולות, עידו רויומי, אלירן חדד, דניאל שרון המקומי, שי גואטה, עומר הראל ותומר אברמוביץ' שנותנים לקבוצה עומק שקשה מאוד להתמודד איתו.

אצל אשקלון למרות המצב הקבוצתי הלא קל ניתן לסמן כמה שחקנים משמעותיים. נמרוד טישמן הותיק מוביל את הקבוצה ובעיקר בתקופה האחרונה עם מספרים טובים של 12.1 נקודות למשחק ואחוזים טובים מכל הטווחים, ובעיקר מהווה אי של יציבות בקבוצה; הקלעי המוביל של הקבוצה הוא קלארק רוזנברג שקולע 14 נקודות למשחק אבל צריך לציין כי נמצא בתקופה רעה מבחינה אישית לאחרונה, ג'ארד ארמסטרונג גם יחסית יציב לאורך העונה בתרומתו ואפשר לציין את צמד המצטרפים הטריים יובל הוכשטטר ובן עברי שנראו לא רע מאז המעבר לקבוצה.

 

מה יהיה בסדרה?
מדובר בשתי קבוצות שנמצאות במצבי קיצון שונים לגמרי, הראשונה מובילה את הטבלה והשנייה נראית רע מאוד לאורך כל הסיבוב השני. מבחינת כל הפרמטרים של איכות, עומק ויכולת נראה שהמטוטלת נוטה לצד של רחובות, פרט אולי לניסיון שיש לאשקלון במעמדים האלה עם שחקנים ותיקים כמו טישמן, רוזנברג, ארמסטרונג ואפילו אייזנהארט שהיה שותף לעלייה של הפועל באר שבע לליגת העל. אני צופה ניצחון בשלושה - ארבעה משחקים לטובת מכבי רחובות.