ארצית צפון: המצטיינים

רגע לפני שסדרת גמר הפלייאוף המרתקת תצא לדרך - קבלו את מצטייני עונת 21/22 במחוז הצפוני של הליגה הארצית - מרשימות המצטיינים היותר מענייניות ומגוונות שהיו לנו בשנים האחרונות. בבחירה השתתפו מאמני הליגה ואנשים נוספים המסקרים את הליגה בקביעות. (צילומים: הפועל כפ"ס, הפועל עכו, רום שקד)


| אלירן כהן

 

שחקן העונה: שלומי הרוש (הפועל כפר סבא)

זה היה צמוד. והאמת היא - שבניגוד להרבה עונות אחרות, זה גם היה רחוק מקונצנזוס, כשלא פחות מ- 8 שחקנים קיבלו קולות לתואר "שחקן העונה". אבל בסוף התואר הלך לידיו של האיש שחזר באמצע העונה לקבוצת נעוריו במטרה להוביל אותה לליגה הלאומית. אם יצליח - נדע רק לקראת המחצית השנייה של חודש מאי, אבל בינתיים הרוש - יחד עם חבריו לקבוצה - הוביל את כפ"ס לגמר הפלייאוף נגד שומרון, שיצא לדרך ביום ראשון הקרוב.

מי שנתן פייט להרוש, והפסיד על חודו של קול, הוא חן אחרק, שהוביל את שומרון לעונה פנטסטית ולמקום הראשון בסיום העונה הסדירה. תיכף נגיע גם אליו. עוד קיבלו קולות לתואר שחקן העונה: רועי נברו, תומר בר-אבן, צאלי נוימן, עזמי אבו-אחמד, שון לבנובסקי, אליאב אוחנון.

 

משלימים חמישייה

חן אחרק (אליצור שומרון)

לא פחות משישה שחקנים שלבשו העונה את מדי אליצור שומרון הוזכרו ע"י מאמני הליגה כמועמדים לחמישיית העונה, ואין טבעי מזה - עבור אלופת העונה הסדירה ואחת משתי הפיינליסטיות שלה. חן אחרק, שהיה מעל כולם על הפרקט וסיים כקלע המוביל של הקבוצה בלא מעט ממשחקיה העונה, היה זה שכבש את החמישייה ובצדק רב, כשבעונתו השנייה במועדון היה המוציא לפועל העיקרי של דנג'י על הפרקט, וכאמור - סיים כפסע מתואר השחקן המצטיין של העונה.

 

רם זקס (מ.ס. צפת דניאל)

בעונה שעברה היה רם זקס אחד השחקנים המשמעותיים בליגה במדיה של הפועל גלבוע / ברוש, ואף נבחר לחמישיית העונה השנייה. הקפיצה לקבוצה "גדולה" הייתה הצעד הצפוי ומהתבקש, וזקס - עם עונה אישית גדולה במהלכה סיים כאחד הסקוררים הבולטים של צפת - הוכיח שהוא בהחלט בשל לכך. החותמת לעונה הנהדרת של זקס היא כמובן הבחירה בו לחמישיית העונה ע"י מאמני הליגה (כמחצית מהקולות) - אחרי קרב ראש בראש מול חברו לקבוצה רועי נברו.

 

ניר נצר (הפועל עכו)

אם בכל זאת חיפשתם איזשהו קונצנזוס בחמישייה, אז הנה הוא (מחכה לכם עוד אחד בהמשך). למעלה ממחצית ממאמני הליגה בחרו בניר נצר לחמישיית העונה, ולא בכדי. עכו סיימה את העונה במקום החמישי בטבלה והייתה חברת קבע בצמרת הרבה בזכותו. נצר הוא כבר מזמן לא שחקן משלים או משנה מומנטום. הוא כבר הרבה מעבר לכך. היכולות הנהדרות שלו - בהגנה ובהתקפה, בלטו היטב לאורך העונה (וגם במצעדי ההילייטס שלנו בפייסבוק) שהסתיימה השבוע בהופעה מכובדת מאוד בחצי גמר הפלייאוף.

 

עזמי אבו-אחמד (הפועל מגידו)

עם הופעה מכובדת ברבע גמר הפלייאוף והעפלה לגמר גביע האיגוד - בהפועל מגידו יכולים סך הכל להיות מרוצים מעונת בכורה מוצלחת בליגה הארצית ולכוון למקום אחד גבוה יותר בעונה הבאה. אחד הפקטורים המשמעותיים בהצלחתה של מגידו העונה היה עזמי אבו-אחמד, שהחיבור בינו לבין המועדון היה מיידי והוביל לתוצאות שנראו היטב כבר במחזורי הפתיחה. אבו-אחמד, שלראשונה בקריירה קיבל את המושכות להוביל קבוצה מידיו של יאיר קלס שסיפר לכל מי שרק רצה לשמוע כמה הוא מאמין בשחקן, פרע את השטרות והיה לאחד הסקוררים הדומיננטיים בליגה. בקיבוץ התאהבו. אם יהיה לזה המשך סביר ששני הצדדים יצאו נשכרים.

(צילומים: לימור מלינוף, אליצור שומרון, הפועל עכו, מ.ס. צפת)

 

מאמן העונה: לירן שוורצוולד (הפועל עכו)

כמו על תואר שחקן העונה - גם פה היה קרב צמוד. כמו בתואר שחקן העונה - גם הוא הוכרע על חודו של קול. 5 מקולות המאמנים הלכו לידיו של דנג'י, שהוביל את שומרון למקום הראשון בטבלה בסיום העונה הסדירה (ולגמר הפלייאוף). קול אחד יותר נרשם לזכותו של לירן שוורצוולד, שבעונתו הראשונה כמאמן בליגה הארצית הגיע עם עכו למקום החמישי בטבלה וסחב אותה עד לחצי גמר הפלייאוף.

העונה הנהדרת של עכו התאפיינה בהרבה יציבות. שוורצוולד, שעד לפני כמה שנים לבש את המדים של עכו והעפיל איתה לחצי גמר הפלייאוף שוב ושוב כשחקן, הוריד את ה"אני מאמין" שלו לפרקט. בתור מאמן הוא דחף את החבר'ה הצעירים שלו לעונה יוצאת מן הכלל, ובעיקר נתן לראשי המערכת סיבה מספיק טובה להשאיר בידיו את המפתחות גם לעונה הבאה, שהולכת להיות מעניינת לא פחות.

עוד קיבלו קולות לתואר מאמן העונה: מאורו ספאק, שהוביל את גלבוע ברוש לעונה חלומית ולמקום הרביעי בטבלה ועמית בן דוד, שבעונתו הראשונה כמאמן ראשי - בעמק חפר - הוביל את הקבוצה לרבע גמר הפלייאוף.

 

השחקן הצעיר של העונה: דניאל גואטה (הפועל גלבוע ברוש)

משנה לשנה גלבוע ברוש מוציאה מעצמה הרבה יותר מכל מה שיכתבו עליה, והשנה זה אפילו ניכר פי כמה. הליגה אמנם הייתה קצת פחות קשוחה מהשנים האחרונות, אבל דווקא כשההתמודדויות הפכו להיות יותר שיווניויות – הקבוצה הצעירה של מאורו ספאק הוכיחה שהיא יכולה להיות מעל לקבוצות שנחשבות ברמתה.

ימים ספורים אחרי שהסתיימה העונה של גלבוע ברוש (הסתיימה במקום הרביעי, כזכור, ובהדחה ברבע גמר הפלייאוף) – גואטה ששיחק בברוש במסגרת הכרטיס הכפול - כבר לבש מדים, והשאיר את ברוש בעיקר עם הזכרונות הנהדרים מהעונה האחרונה שלו, ואת רשימת המצטיינים עם הקונצנזוס הכי גדול של השנים האחרונות. 75% מהקולות, קרי - 9 מאמנים (ומאורו אחד שלא היה רשאי לבחור בו בהתאם לחוקי הפורמט) – נתנו לו את קולם לשחקן הצעיר של העונה. את יתר הקולות חלקו איתי גבע, סער יהודה ועילאי שאול.

 

השחקן המשתפר: איתי גבע (מ.ס. צפת דניאל)

הרכז הנהדר של צפת אמנם לא קיבל מספיק קולות שישלבו אותו בחמישיית העונה, אבל הבחירה בו כשחקן המשתפר של העונה לא הוטלה בספק לרגע, כשקרוב ל- 40% מהקולות הגיעו לידיו. הרכז הרענני הציג יכולת נהדרת ומגוונת ונתן לצפת את הכל מהכל, בהגנה ובהתקפה. כשגבע היה טוב צפת הייתה טובה - ולרוב גם ניצחה וזה אומר הרבה על האימפקט שהיה לו על הקבוצה. יהיה מעניין לראות אם יקבל לידיו בעונה הבאה קבוצה להוביל לליגה הלאומית, או שינסה להשתלב בה שוב. בעצם, אולם אין ספק שהוא בהחלט יכול וצריך לקפוץ למדרגה הבאה.

 

השחקן השישי: גל ויונטה (הפועל עכו)

נציג שלישי לעכו ברשימת המצטיינים של עונת 21/22, אחרי לירן שוורצוולד וניר נצר. ויונטה שנמצא במגמת התקדמות קבועה ומתמדת הרבה לנצל את ההזדמנויות שקיבל משוורצוולד בכל פעם שעלה מהספסל, וזה הלך וניכר היטב ככל שהתקדמה העונה, כשהשיא היה במשחקי הפלייאוף ובניצחון על אליצור שומרון בחצי הגמר. כ-30 אחוז מקולות המאמנים הגיעו לויונטה. כשעל התואר התחרו בין היתר שני הווטרנים של מגידו – דגן יבזורי ועידו קוזיקרו, אלחי מנצבך, ואיתי גבע – שנבחר – כאמור – לשחקן המשתפר של העונה.

 

החמישייה השנייה:

רועי נברו (מ.ס. צפת דניאל) – עוד אחד מהסקוררים הבולטים של צפת השנה, שפספס את המקום בחמישייה הראשונה על חודו של קול, אבל היה משמעותי מאוד במערך של ליאור קרת.

צאלי נוימן (אליצור שומרון) – ממשיך בגרף ההתקדמות שלו מעונה לעונה, כשהשנה – לצד שון לבנובסקי – לקח חלק באחד מקווי הפנים המגוונים והמעניינים בליגה שהוביל את שומרון למקום הראשון בסיום העונה הסדירה – ולגמר הפלייאוף.

יונתן לוי (הפועל כפ"ס) – עונה שלישית במדי הפועל כפ"ס בליגה הארצית הפכה אותו אולי לגבוה היעיל בליגה. לוי היה דומיננטי מאוד בלא מעט משחקים העונה, והיה לשחקן מטרה משמעותי במערך של דמציאן.

רז מור (הפועל עכו) – חזר לארצית אחרי עונה בלאומית והמשיך בגרף ההתקדמות שלו אחרי העונה במוצקין. סקורר נהדר שלצד ניר נצר והחברה הצעירה של לירן שוורצוולד הוביל את עכו לעונה נהדרת.

יונתן סיבוני (הפועל עמק חפר) – "המבוגר האחראי" בסגל של עמית בן-דוד בעמק חפר. איזן את הקבוצה וסיים כאחד השחקנים הבולטים בקבוצה מרופין, שלמרות העזיבה של יהוא אורלנד בקיץ – שמרה על עצמה בין 8 הראשונות בטבלה.

עוד קיבלו יותר מקול אחד: תומר בר-אבן, עמרי וורטיצקי, אליאב אוחנון, אביאל לוי, נועם חסון, אלחי מנצבך.

 

שחקן ההגנה

ארבעה שחקנים זכו בשני קולות כ"א אבל הכרעה לא הייתה פה: אלון שושני (הפועל עכו), אליאב אוחנון (מ.ס. צפת דניאל), שקד ירושלמי (מ.ס. צפת דניאל) ואיגור סימין (מכבי קרית מוצקין). 4 קולות נוספים התפזרו בין עדי כהן-סבן, תומר בר-אבן, חן אחרק ועומר לוי.