חסון: "כולם שיחקו אחד בשביל השני"

לקובי חסון ולמכבי רחובות יש סיפור אהבה ארוך שנים. המעבר מספסל השחקנים לעמד המאמן היה טבעי עבורו ("לא חשבתי פעמיים") והחיבור הצליח בדיוק כמו שבקבוצה רצו - עם אליפות ומקום חזרה בליגה הלאומית. עכשיו חסון, עדיין על אדי ההתרגשות והשמחה מהישג, מסכם את העונה, וכמוהו גם השחקנים שי גואטה ורוברט רוטבארט. (צילום: חמי קדוסי, מכבי רחובות)


| אלירן כהן

 

״כשפנו אליי בקיץ עם ההצעה לאמן את הקבוצה לא חשבתי פעמיים״, סיפר קובי חסון, מאמן האלופה הטריה של הליגה הארצית דרום, זמן קצר אחרי הזכיה. ״אמנם היו לי קצת חששות כי זו הפעם הראשונה שאני מאמן קבוצת בוגרים בסיטואציה הזו, אבל האמנתי במאה אחוז ביכולות שלי כמאמן, הייתי קפטן המון שנים וזה די עזר לי. היה לי חשוב להביא סביבי אנשים שאוהבים אותי ורוצים בטובתי ולא יכולתי לחשוב על מישהו רלוונטי יותר מאופיר פרחי, הוא היה הטלפון הראשון שלי. אמרתי לאופיר שאנחנו הולכים לשנות את המומנטום השלילי שנוצר פה בשנים האחרונות ויצאנו לדרך. ארז מרקוביץ׳ עם הלב הגדול שלו הציע לעזור לי ולאופיר עם הבניה של הקבוצה והוא עזר לנו המון. אני חייב לציין לטובה את הנהלת המועדון שנתנה כל מה שביקשתי. לא היה שחקן שרציתי ולא היה פה. קיבלנו יד חופשית והם סמכו עלינו כל הדרך״. הוסיף.

על העונה שהייתה אמר חסון: ״כבר אחרי שבוע אימונים אמרתי לשחקנים שלי שהשנה אנחנו עולים. זו הייתה מן הרגשה כזו שמלווה הרבה קבוצות שרוצות לעלות ליגה. החיבור בין כולם היה מיידי, לא היה ריב אחד בחדר ההלבשה. נכון, ניצחנו כמעט את כל המשחקים העונה, כולם שיחקו אחד בשביל השני ועבדו חד בשביל השני, והעיקרון הזה הנחה אותנו בבניית הסגל. החיבור בין השחקנים לבין המאמנים היה נפלא. היה לי קל בתור מאמן בשנה הראשונה, החיבור הזה מאוד עזר לי״.

על בניית הקבוצה הוסיף: ״בנינו קבוצה די מאוזנת. הסתכלתי ולמדתי ממאמנים איך לבנות קבוצה, הלכתי עם האני מאמין שלי, לא רציתי להעמיס 12 שחקנים בכירם. העדפתי קבוצה מאוזנת בה כל אחד ידע את המקום שלו ולדעתי זה היה המפתח להצלחה שלנו. שיחקנו השנה עם המון ביטחון, כל שחקן ידע שיש לו את הגב של השני. אני מסכים למשל שרוברט הוא מעל הליגה. הוא יתרון עצום, אני לא זוכר שחקן ברמה שלו בליגה הארצית. אבל אליפות לא לוקחים עם שחקן אחד, אליפות לוקחים עם קבוצה - עם שחקנים שמשחקים האחד בשביל השני. כל שחקן עושה את התפקיד שלו, רוברט גם הבין את זה. נכון ששיחקנו על היתרון הזה כמה שאנחנו יכולים, אבל רוברט הבין מהר מאוד שהוא יכול לסמוך על מי שמסביבו״.

״יבנה קבוצה מצויינת, יש לה שחקנים עם יכולות אישיות מדהימות״, הוסיף חסון. ״אולם - אנחנו ניצחנו אותם 4 פעמים העונה וזה לא סתם. כקבוצה היינו טובים יותר וידענו מה אנחנו הולכים לעשות על המגרש. לא שינינו כלום כל השנה וזה עבד לטובתנו. גם את שני ההפסדים שלנו - הפסדנו בנקודה. ידענו לנצח את המשחקים שלנו בהגנה גם כשלא היינו טובים בהתקפה״.

״היו לי שני חלומות״, סיכם. ״לעלות ליגה עם רחובות כשחקן - חלום שהגשמתי יחסית מאוחר. ולעלות ליגה עם רחובות כמאמן - חלום שהגשמתי אתמול. עשינו בזמנו שנתיים מדהימות בלאומית ולצערי ירדנו לאחר מכן, אבל אני רוצה שנלמד מזה, אני רוצה שגם נתקע יתד בליגה. יש לנו עיר שאוהבת כדורסל, קהל מדהים שאוהב כדורסל וצמא לכדורסל בליגות הבכירות. רחובות צריכה להיות ברמה הזו ולהשתקע בה. אנחנו צריכים הרבה עזרה מהעירייה ומאנשים שהכדורסל בעיר חשוב להם. רחובות היא עיר שחשובה לכדורסל. אם נס ציונה עושה זאת יפה מאוד במשך שנים - אין סיבה שאנחנו לא נעשה את זה. אני אוהב מאוד את המועדון הזה ואתן את החיים שלי בשבילו, ואני רוצה להודות לכל מי שתמך בי העונה״.

 

רוברט רותבארט, שנבחר ע״י מאמני הליגה לשחקן העונה, סיכם גם הוא: ״שיחקנו כקבוצה לאורך כל העונה. נבנתה פה קבוצה של שחקנים ובני אדם מדהימים והיה לנו חיבור וכימיה טובים כבר מההתחלה. ידענו לפתור בינינו כל בעיה שעלתה ותמיד הסתכלנו קדימה - על המטרה שרצינו להשיג. היה ברור מתחילת העונה שאנחנו רוצים לזכות באליפות, ובכל צעד בדרך בנינו את עצמנו כדי להגיע לזה. גם המשחק וגם הסדרה הם ביטוי לעניין הזה, כשכל פעם מישהו אחר עלה ונתן את ההופעה שלו כדי להביא אותנו לניצחון.

כך היה גם במשחק אמש - היה נדמה שנפסיד את המשחק הזה, אבל בגלל האופי שלנו לא היה לאף אחד ספק שנילחם עד הסוף כדי לנצח את המשחק. השחקנים שהיו על המגרש בדקות ההכרעה התעלו על עצמם - זה היה כמו סוף סרט כדורסל קלאסי והשחקנים ידעו לקחת את המשחק. אני שמח שהייתה לי את ההזדמנות להיות חלק מהקבוצה, לשחק בשביל קובי ואופיר, ההנהלה, העיר והמועדון. זו הייתה אחת החוויות היותר משמעותיות שלי בקריירה ואני שמח שעמדנו במטרה שלנו״.

על שיתוף הפעולה עם קובי חסון, הוסיף: ״אני רוצה להגיד שאפו גדול להנהלה של מכבי רחובות, שלקחו שחקן עבר במועדון, קפטן הקבוצה במשך 15 שנים, ונתנו לו את ההזדמנות לאמן. קובי הרוויח את זה בגדול. הוא אחד המאמנים הטובים ששיחקתי בשבילם. קובי לקח את הקבוצה עם הרבה איכפתיות והבנה בכדורסל וניהל את הקבוצה הזו כמקצוען ברמות הכי גבוהות - מתחילת העונה ועד הסוף. יש הרבה לחץ בתפקיד הזה, כשהמטרות הן כ״כ מוגדרות, אבל קובי עשה את התפקיד הזה במקצועיות רבה וזה חלק מסיפוק ההצלחה של הקבוצה שלנו העונה. לא ראיתי הרבה מאמנים בארץ בשום ליגה שעשו עבודה כזו, ואני אסיר תודה שהייתה לי האפשרות לשחק עבור הבנאם הזה״.

שי גואטה, משחקניה הבולטים של רחובות בשנים האחרונות, שהצטיין במשחק הגמר אמר: ״כיף גדול. זו משימה שאנחנו מנסים לבצע כבר 3 שנים ואני מאוד שמח שהצלחנו לעשות את זה העונה. אני מאוד שמח בשיבל המועדון, מכבי רחובות, בשביל כל האנשים שמנהלים אותו ונמצאים מסביב. זה מועדון שמתנהל ברמת ליגת העל ואני לא סתם אומר את זה. אני מאוד שמח בשביל המאמנים שלנו - קובי חסון ואופיר פרחי, שאמרו שהם מאמנים צעירים וחסרי ניסיון ובכל זאת עשו עבודה נהדרת, והיה אפשר לראות את זה. אני שמח בשביל הקהל הנהדר שלנו, וכמובן - אני שמח בשביל השחקנים, בשבילנו. עבדנו מאוד קשה בשביל הדבר הזה, היינו ממוקדים לאורך כל העונה, ידענו מה אנחנו רוצים לעשות, ואני באמת שמח שעשינו את זה״.

 

יאיר גובר, חבר הנהלת המועדון: "הרבה אנשים לא יודעים, אבל לפני כשנה עשינו שינוי בהרכב ההנהלה ואסף פרנק נבחר ליו״ר המועדון. יחד עם השינוי הזה החלטנו לחזק את הקשרים עם הקהילה ומחלקת הנוער כשהצעד הראשון הוא מינויו של קובי חסון למאמן. יש לנו בסגל ארבעה צעירים רחובותיים בנוסף לאפיק וארז תושבי העיר. בניית הקבוצה לקחה לנו המון זמן כי הקפדנו ובדקנו כל חלק מהפאזל מכל הכיוונים האפשריים. בניגוד לשנים קודמות צמצמנו את מספר השחקנים הבכירים ויצרנו קבוצה עם היררכיה ברורה בצלמם של קובי ואופיר".

"זו הייתה שנה כיפית. לא הייתה שריפה אחת כל השנה וזה דבר מדהים! הוויכוח היחידי היה איזה אוכל להזמין בימי שישי אחרי האימונים. אין ספק שהעובדה שאליצור יבנה הייתה פייבוריטית סייעה להפחתת הלחץ אצלנו, אבל המטרה מההתחלה הייתה עליית ליגה. כבר במחזור הראשון נצחנו ביבנה והבנו שאנחנו בדרך הנכונה. אמנם חווינו במהלך העונה מספר פציעות אבל החוזק שלנו בא לידי ביטוי בכל משחק ומשחק וגם ההפסד לפ״ת היה מעין הפסד יזום כי הרי אי אפשר להיות בלי הפסד כל העונה. אני חייב לציין גם את אמיר עובדיה, האיש שהגיע שעה לפני כל אימון ונשאר שעה אחרי כולם כדי לדאוג לכל פרט ופרט. בלעדיו כל זה לא היה קורה".

"העוצמה שלנו הייתה השקט", מסכם גובר. "קבוצות אחרות פחדו מהשקט שלנו, מהפאסון שלנו. רוברט אפיק וארז עם הנסיון האינסופי תרמו רבות על המגרש ומחוצה לו. עצם העובדה שבשני המשחקים האחרונים רוברט יצא בחמש עבירות ואפיק היה פצוע - ובכל זאת התעלינו - מראה את החוזק האינסופי! כיף גדול!".