זה לא עוד משחק עונה. זה דרבי

ולא אנחנו לא מדברים על הדרבי התל אביבי שנערך בתחילת השבוע. היום מחכה לנו דרבי לא פחות חם ומעניין (טוב אולי קצת פחות) בין הפועל גזר נען להפועל נצר סירני, שתי קבוצות הקיבוצים השייכים לאותה מועצה ושנלחמות כרגע על המקום הראשון בליגה א' מרכז. מחר זה קורה, והולך להיות שמח. (צילום: גלית יערי)


| ענר חתואל

 

בימים האחרונים אורי, האחראי על אולם הכדורסל בנען, שובר את הראש מאיפה להשיג עוד כיסאות שמתאימים לאולם ה"רפת" המיתולוגי בקיבוץ. זאת כדי לענות על הביקוש העצום למקומות לקראת המשחק שיתקיים שם מחר. האולם המקומי, שבאופן מסורתי מארח את סדר פסח הגדול בארץ, עומד לארח עוד אירוע בסדר גודל דומה, רק שהפעם את ריח הגפילטע פיש ושירי "מה נשתנה" יחליפו שחקנים מיוזעים ושירי עידוד.

הפועל גזר/נען והפועל נצר סרני יעלו היום בשעת צהריים למשחק העונה של מחוז המרכז בליגה א'. שני הקיבוצים השכנים שממוקמים בשטחי המועצה האזורית גזר בשפלה, מקיימים ביניהם יריבות ספורטיבית ארוכת שנים שהתרכזה בשנים האחרונות בליגה הנמוכה. וגם אם הליגה נחשבת באופן רשמי ל"חובבנית", אין שום דבר חובבני באווירה, בכמות הקהל ובעידוד. קהלי שני הקיבוצים מסמנים את משחק "הדרבי" כיום הכי חשוב בלוח השנה הספורטיבי – ממלאים את היציעים ומכינים תפאורה ושירים – כלל לא משנה בביצועיה של קבוצתם באותה עונה.

אז למרות שכמעט תמיד שני המועדונים מעמידים קבוצות טובות וחזקות שרצות בצמרת, זו כנראה הפעם הראשונה שהדרבי המקומי שלהן הוא גם המשחק הכי חשוב בליגה. שתיהן מגיעות מהמקומות הראשונים וללא אף הפסד; נצר סרני במקום הראשון (10 ניצחונות) ונען במקום השני (9 ניצחונות ומשחק חסר). אפשר לומר שאם לא יקרה משהו יוצא דופן בסיבוב השני, אחת מהשתיים גם תזכה בכרטיס האוטומטי לליגה הארצית.

 

בגזר/נען, שתערוך לפני המשחק טקס פרידה לקפטן המיתולוגי שלה אסף שוורץ שתלה את הנעליים בקיץ לאחר יותר משני עשורים כשחקן, בנו קבוצה חדשה בקיץ מתוך מטרה לעלות ליגה ותמצאו בה שמות מוכרים יחסית כיואב דביר, מיכאל בדלוב, אלעד אליהו והקלעי הראל אלקובי. על הקווים עומד זו השנה השנייה רועי בן יהושע שהעלה בזמנו את אליצור איתו אשקלון לליגה הלאומית. נצר סרני שמתבססת על סגל שרץ ביחד כבר כמה שנים ידועה כקבוצה לוחמנית ועיקשת ואף הגיעה כל הדרך לחצי גמר גביע האיגוד בעונה שעברה כשהיא מעיפה בדרך קבוצות בכירות ממנה. נצר סרני מונהגת על ידי בני הדודים - דורון שניצקי על הקווים והקלעי תמיר שניצקי ששיחק עשור דווקא בגזר/נען ובעונה שעברה חזר הביתה להנהיג את קבוצת ילדותו.

אז למי שמתגעגע לכדורסל ולאווירה כמו של פעם, מומלץ לקפוץ ביום שישי בצהריים לקיבוץ נען. ואם יהיה לכם מזל, אולי גם תצליחו למצוא כיסא פנוי. ואם לא אז תמיד אפשר לשבת על המדרגות. בקיבוץ זה מותר.