טור הפריפריה: קל"ב הפעם

אומנם אדי מינץ נסע שעה ומשהו לת"א, אבל יקירת המדור מכבי בית דגן נסעה קרוב למשחק מול קבוצה עם אחד מהשמות המעניינים בליגה - הפועל הצופים יפו. בין הצלבנים לפרסים ללהמתין בחוץ דקות 40, היה גם משחק כדורסל שהיה לא רע בלי אח של אבל עם בן של.


| אדי מינץ

 

טור פריפריה, הפועל יפו - מכבי בית דגן, ליגה א' מחוז מרכז. יקירת המדור, בית דגן, נסעה 10 דקות והתארחה בעיר הגדולה באולם הנאה למדי ששוכן בצמוד לפארק חביב מעט דרומה לנמל המיתולוגי של יפו. כמה מילים על יפו? יאללה. זו אחת מערי הנמל העתיקות בעולם והיא הוזכרה כבר בספר יהושע. מי לא עבר בה? כל העולם ואחותו. המצרים, הפרסים, הפלשתים, היוונים, הרומאים, הביזנטים, הערבים, הצלבנים, שוב המצרים, העותומנים, נפוליון, הבריטים ועד שהגענו הלום, ועכשיו גם שחקני מכבי בית דגן והונדה אחת ישנה. הנמל שלה היה תמיד השער לארץ ישראל והיא הייתה מיושבת מוסלמים, נוצרים (מכל עדה אפשרית) ויהודים מאות בשנים.

קיצר גם אנחנו הגענו אבל היה סגור... 40 דקות מחכים בחוץ עד שנפתח האולם. לעיר יש קצב משלה. הפועלים מיפו ממוקמים להם אי שם במרכז הטבלה (מקום 6) והגיעו עם סגל צנוע של 8 שחקנים בלבד כשהקלע הבכיר שלהם ארטיום קפול בחו"ל. בית דגן לעומתם הגיעו מהתחתית הבוערת (חוף מדר, האח של, פצוע) כשהם גם עברו בתחילת החודש זעזוע בעמדת המאמן.לפחות האוהדים נשארו. היו"ר האגדי של האגודה יורם אביסרור תפס את המושכות אחרי שהקבוצה הפסידה 6 פעמים ברציפות, כולל בבית מול יריבות ישירות נגד הירידה (סוקר פה במדור, חבל אתם לא עוקבים).

בשבוע שעבר בית דגן סוף סוף ניצחה בבית, האם יהיה לזה המשך? תכף נדע. יפו פתחה בלבן עם ברק גורביץ, עידו כחלון, דניאל טימקוב, ניר פרץ וולרי בוריסובסקי. בית דגן עלתה בכחול עם איילון זבולון, שגב גזית, גיל דרוקר, מתן לוי וטל דניאל. רבע ראשון, מה אני אגיד לכם, קשה לצפייה. כמה קשה? כבר חשבתי שטעיתי בענף וזה בכלל כדוריד. אחרי 9 דקות זה רק 6:8 מקומי, אם כי לזכות הקבוצות יאמר שזה בעיקר בגלל הגנות מחויבות ושופטים (שאפו) שפשוט נותנים לשחק. קצת פיסיות לא הרגה עוד אף אחד. בליגת העל כבר היו שורקים על זה לפחות 12-14 פעם.

אז מה עושים בכדי לשבור את המומנטום? חילוף. אביסרור האורח מעלה את דימיטרי שומכר וזה גומל לו מידית מכל טווח אפשרי, כולל שלשה ועבירה (גם את הבונוס הוא קלע) וכך יצא שאחרי 9 דקות שבהם בית דגן קלעה 6 נקודות, היא הוסיפה 9 אישיות של שומכר בשתי דקות ובסה"כ ריצת 11-0 שציינה 17:8 אורח. גם ליפו יש שפנים בספסל וגיא ליכטנפלד משליש מהפינה. שומכר, זבולון ושלשה של אופק אפרים מריצים עוד 7-0 אורח, אמצע שני 24:11 שמציין דו ספרתי לאורחים הנחושים. אחרי דקות ארוכות ללא סל מקומי בוריסובקי וטימקוב מצמצמים. יפו באזורית 2-3 ובית דגן משאירה נקודות על הקו, ניר ברזני המארח עושה 3/4 מהקו שמצמצמות משיא של 13 נקודות ל-7 בלבד, פסק זמן בית דגן. אביסרור משרטט תרגיל ושומכר מבצע בדייקנות, שלשה עם הבאזר ויורדים למחצית עם 29:19 לאורחים (20:11 ברבע) שנראה שפשוט רוצים קצת יותר.

תחילת שלישי, האינטנסיביות עולה מדרגה אבל ההפרש נשאר בעינו. טימקוב ודניאל (הבן של מוטי) נותנים אחד לשני גוף בצבע ומשאירים את הנשמה על הפרקט. כיף לראות. יפו עדיין באזורית ובית דגן לא מתרשמת ועולה מחדש לפער שיא, אמצע רבע 38:23 לאורחים. בן רייס המארח מרים ידיים מהאזורית וחוזר לאישית ואחרי 40:25 יש סימני חיים ביפו. על המגרש לפחות, בחוץ מממ עדיף ללכת יותר לכיוון ת"א. בוריסובסקי מחצי מרחק ושתי שלשות גב לגב של ברזני וזה רק 6. ניר פרץ מוסיף עוד שלשה ולקראת הרבע הקובע יש לנו משחק חדש, 42:39 בלבד לאורחים (13:20 ברבע).

תחילת רביעי, דניאל בכחול ובורוסובקי בלבן מחליפים פאול/סל וסל קשה של אפרים בכחול מציין 49:44 באמצע הרבע. אפרים משלים 5 אישיות בשלשה, 52:44 אורח, פסק זמן יפו. מכאן ועד לסיום למרות מאמצים של יפו לחזור למשחק ולחץ על כל המגרש בית דגן עמדה בפרץ, הפער נע בין 5-10 נק' עד שנגמר, בסיום 62:56 (20:17 ברבע) לבית דגן (למרות שהמזכירות גנבה נקודה) שבורחת מהתחתית עם ניצחון שני רצוף ונצמדת בטבלה ליפו (שתיהן עכשיו במקומות 6-7). בשבוע הבא יפו תתארח בגזר אצל מובילת הטבלה ואילו בית דגן תארח את שכנתה בטבלה בית"ר ת"א. נמשיך לעדכן.

קלעים יפו: 20 נק' למצטיין המקומי ניר ברזני (3 שלשות), 10 נק' לברק גורביץ, 9 נק' לולרי בוריסובסקי, 7 נק' לדניאל טימקוב (סומן ע"י בית דגן ונסגר היטב, המפתח לניצחון), 5 נק' לגיא ליכטנפלד, 3 נק' לניר פרץ ו 2 נק' לעידו כחלון.

קלעים בית דגן: 20 נק' למצטיין המשחק דימיטרי שומכר (3 שלשות), 10 נק' לאופק אפרים, 9 נק' חולקים גיל דרוקר וטל דניאל (אכן, יש גנים של אבא, לוחם גדול), 7 נק' לאילון זבולון (אחלה הגנה), 6 נק' למתן לוי ו 1 נק' לשגב גזית.

שפטו מצוין אופיר בקשי ויניב קדוש. נהניתי, משחק עם הרבה לב של שתי הקבוצות.