נבחרי העונה - הקטגוריות המשלימות

הצעירים, המשתפרים, שחקני ההגנה ואלה שעולים מהספסל ועושים את שלהם. מתחילים לסכם את העונה בארצית עם הבחירות לקטגוריות המשלימות בסקר מצטייני העונה, עם שחקנים שאומנם לא נכנסו לחמישית העונה אבל בהחלט יש לנו על מה לפרגן להם.


| אלירן כהן

* מספרי הסטטיסטיקה הם מטפסי המשחק האלקטרוניים.

 

השחקן הצעיר של העונה

דרום: יהלי שושן (מכבי שהם)

נתון אחד מלמד יותר מכל על הדומיננטיות של יהלי שושן העונה - בעוד שבמרבית העונה שהם הייתה קבוצת צמרת לכל דבר ועניין והתמודדה על מקום בפלייאוף, מהרגע שהתגייס לשירות בצה"ל והפסיד למעשה את כל החודש האחרון של העונה היא החלה לאבד גובה וסיימה את העונה במקום השמיני. שושן - גבוה, חכם, קלעי נהדר ושומר דומיננטי, היה אחד השחקנים המשמעותיים בליגה השנה, כשקלע למעלה מ-17 נקודות בממוצע למשחק (רק משחק אחד ירד מדו ספרתי) והיה בלתי ניתן לעצירה. היינו רוצים לראות אותו לסיבוב נוסף בליגה הזו בעונה הבאה, ספק אם לא נראה אותו לפחות רמה אחת למעלה יותר.

עוד הוזכרו מספר פעמים: רום כיטכס מאליצור רמלה (שהיה גם בחירת המערכת של ספסל) ויואב בוצר מהפועל אריק נצר סרני.

 

צפון: עידו מנצ'ל (הפועל עמק חפר)

הלב של עמק חפר, הרכז הפעלתן עם היכולות האישיות המדהימות התאים ככפפה ליד לשיטה ולצוות המסייע בעמק חפר. לצד משחקים פושרים האופיניים לשחקנים צעירים, הפגין מנצ'ל משחקים גדולים כולל 27 נקודות עם 7 שלשות מול הפועל "אורי" ת"א. מנצ'ל סיים את העונה עם 12.7 נקודות למשחק (הקלעי השני בטיבו בחפר) ועם 2.2 שלשות למשחק, וכדי לעשות את הצעד הבא כקבוצה וכיחיד יצטרך להופיע לכל משחק בספרות כפולות גבוהות. היכולות כבר שם, והמעטפת של עמק חפר היא בדיוק מה שהוא צריך כדי לרשום קפיצת מדרגה נוספת בעונה הבאה.

עוד הוזכר מספר פעמים: תומר ברדוגו ממכבי הוד"ש.

 

השחקן השישי

צפון: רועי בר-חן (הפועל גלבוע ברוש)

רועי בר חן הוכיח שוב כי הוא מסוגל להיות יותר מאקס פקטור ושחקן שישי בליגה. כאשר דן פריבר נפצע, וגלבוע החלה לחרוק, בדיוק אז בר חן לקח את המושכות וענה בצרורות. הגארד מכפר ורדים הציג ורסטיליות גבוהה, משחק הגנה ללא פשרות ונראה שהאתגר הבא הוא יציבות במספרים הגבוהים, הובלת קבוצה בצורה ברורה וחד משמעית והשמיים הם הגבול. האס של גלבוע נתן לה בוסט רציני והציל אותה כל פעם שהייתה עם הגב לקיר. השפן של קציר מסכם עונה טובה פלוס (13.4 נק' למשחק) ונבחר לשחקן השישי של העונה.

עוד הוזכר מספר פעמים: שגיב גורמן מהפועל כפ"ס.

 

דרום: עומר אל-על (מכבי אשדוד)

אחד האקס-פקטורים הכי משמעותיים בליגה בשנים האחרונות. אל-על, שרגיל לראות חמישייה, ורגיל לראות צמרת, קיבל באשדוד את אחד התפקידים הכי מעניינים השנה - לעלות מהספסל ולשנות משחקים. לא תמיד היה צורך בשינוי, אם לומר את האמת, אבל בעומק האשדודי עומר אל-על עשה את כל ההבדל בין קבוצה טובה לקבוצה מצוינת - שחקן ותיק שיודע את העבודה, קולע, חודר, מתעופף והופך את הארסנל ההתקפי של הקבוצה שלו להרבה יותר קטלני. נציין שהיו משחקים בהם כן עלה בחמישיה באשדוד, אבל לא באופן קבוע. סיים את העונה עם 11. 4 נק' למשחק.

עוד הוזכרו מספר פעמים: יובל רחמילביץ מאליצור יבנה ונועם נאור ממכבי אליצור פ"ת.

(צילום עומר אל על: דיגישארק מדיה)

 

השחקן המשתפר

דרום: ניב פילוסוף (א.ס. אשקלון)

בתכנון המקורי של אשקלון, פילוסוף אמור היה להיות השחקן שעולה מהספסל והופך משחקים. בפועל, עקב שחקנים שעזבו ואילוצים שנבעו מהלחימה בדרום - הגארד שודרג לחמישייה של עידן דניאל ומהר מאוד הפך להיות אחד השחקנים המובילים במערך שלה. פילוסוף, שפרץ אשתקד במדי גבעת שמואל, הוא קלעי מחונן (11.8 נקודות העונה), מוסר נהדר ושחקן הגנה אדיר שיודע לעשות את השחקנים שמסביביו ואת הקבוצה שלו לטובים יותר. היכולת הנהדרת שהציג לא מאוד הפתיעה את מי שעוקב אחרי הקבוצה מהדרום שמשנה לשנה נותנת את הבמה לשחקנים צעירים ודוחפת אותם קדימה. עם היכולת שהציג השנה, הוא בהחלט ראוי להימנות עם הסגל של הקבוצה המאוחדת בליגה הלאומית בעונה הבאה.

עוד הוזכר מספר פעמים: טל זהביאן מאליצור רמלה.

 

צפון: טום סיגטי (הפועל מגידו)

בשנים האחרונות הפכה מגידו לחממה נהדרת לפיתוח שחקנים צעירים כשלא אחת נתנה להם את הבמה בלי פחד וקידמה לא מעט שחקנים "אנונימיים". סיגטי זכה לכך העונה, קיבל את הצ'אנס, ולקח בשתי ידיים. האול-אראונד של מגידו סיפק תצוגות טובות עם מספרים יפים (18.5 נקודות למשחק, מקום שלישי בצפון) שלשמחת הקיבוצניקים גם הסתיימו בנצחונות ובעונה נהדרת. עד העונה סיגטי נחשב לשחקן משלים מאוד ופחות בא לידי ביטוי בצד ההתקפי. העונה הוא הוכיח שכשנותנים לו את הביטחון - יש גם יכולת. אין ספק שהזוגיות החדשה שנרקמה במשמר העמק עם סיגטי המקומי העלתה את כמות האוהדים במבצר. מעניין מי יהיו הצעירים בשנה הבאה שיזכו להגיע לחממה של מגידו ולפרוץ קדימה כמו סיגטי, צור, בש והאחרים.

 

שחקן ההגנה

צפון: טל חדד (הפועל כפר סבא שלום)

עם הסייז הנהדר והיכולת הנהדרת לא פחות לנצל אותו היטב - חדד עונה היטב להגדרה של 'שחקנים שאוהבים לשים גוף' והיה השנה לאחד השחקנים המשמעותיים במערך של יעקובי בכפר סבא. פעמים רבות השנה הצליח חדד לעצור את מרבית גבוהי הליגה (ולא רק אותם) מצד אחד, ולסבך אותם היטב בעבירות בצד שני - בעוצמות שרק הוא יודע. לא בכדי כפר סבא סיימה את העונה כאחת מקבוצות ההגנה הטובות בליגה, ולמרות שהגארדים שלה מובילים קו אחורי איכותי, הרי שבצבע, היכולת ההגנתית של חדד נתנה את השקט והנצחונות. הוא גם היה אחראי ל-8.7 נקודות העונה והרבה אנרגיות חיוביות על הספסל.

 

דרום: שקד צפתי (אליצור נחל שורק)

ספויילר להמשך, זהו לא הנציג היחיד של נחל שורק מבין מצטייני העונה. שקד צפתי אמנם היה פקטור פחות משמעותי במשחק ההתקפה של נחל שורק, אבל יזיכר כאחד משחקני ההגנה הדומיננטיים בליגה בשנים האחרונות - שחקן שנדבק לעורקים, מנטרל כוכבים, חוטף כדורים, סוחט לא מעט עבירות תוקף ומוציא את החשק לשחקן שעומד מולו. ליאור רוזן בנה פסיפס נהדר של שחקנים בו כל אחד מצא את מקומו והצליח להביא את היכולות שלו ליידי ביטוי. צפתי הוא עוד דוגמא קלאסית להצלחה הזו.

עוד הוזכר מספר פעמים: בר שינבוים מאליצור יבנה.

 

(צילום ניב פילוסוף: דיגישארק מדיה)