נבחרי העונה - החמישיות

ממשיכים בחשיפת נבחרי העונה של הליגה הארצית, ועכשיו קבלו את שחקני חמישיית העונה (מינוס השחקנים המצטיינים שיחשפו בערב). באופן טבעי כמעט כל הנציגים מגיעים מקבוצות הפלייאוף, חלקם כבר קבועים שם, אבל יש לנו גם אחד שמגיע אלינו מתחתית הליגה.


| אלירן כהן

 

צפון

אנטון שוטבין (הפועל מגדל העמק יזרעאל)

השחקן שהיה הכי קרוב לתואר מצטיין העונה מבין שאר משלימי החמישיה. הפורוורד בן ה- 35 הוא הקלע המוביל של מגדל יזרעאל עם 17.8 נקודות בממוצע למשחק (רביעי במלך הסלים של הליגה כולה) ולעיתים היה בלתי ניתן לעצירה. יכולות הקליעה המגוונות של שוטבין, המשחק החכם, הזרימה בשטף המשחק - אלה דברים שראינו אצל שוטבין עוד לפני שחגג 20 - גבוה שמשחק כמו גארד, לא כופה את עצמו על המשחק ויודע לשחרר את הכדור החוצה לעת צורך. לא בכדי היה קונצנזוס מוחלט בבחירתו לחמישיית העונה.

 

רם זקס (הפועל גלבוע ברוש)

הופעה שנייה של זקס בחמישיית העונה (כיכב פה לפני שנתיים כששיחק במדיה של צפת) ושלישית בסך הכל אחרי שגם נבחר אשתקד לשחקן ההגנה של העונה. זקס הוא הרוצח השקט של הליגה, שחקן שמסוגל לשמור על כל העמדות, ויתרה מכך - גם לתקוף את כל העמדות, לקלוע מחוץ לקשת, לסיים מעל הטבעת, לייצר, למסור, לשחק בלי הכדור ולהגיע לכל כדור חוזר. זקס הוביל את קלעי ברוש עם 15.6 נקודות בממוצע למשחק (כולל 2 הצגות של 30 פלוס) וכמו שוטבין - נבחר כמעט פה אחד לחמישייה.

 

דן בן-נון (הפועל כפר סבא שלום)

הקומבו-גארד של כפר סבא, מהקלעים הטובים בליגה בשנים האחרונות (ממוצע של כמעט 3 שלשות למשחק) וכרגע עומד על 15 נקודות בממוצע למשחק והיה אחד השחקנים הדומיננטיים במערך של כפר סבא - דבק, שחקן קבוצתי מאוד עם יכולת מסירה טובה וקילר הגנתי ברמה הכי גבוהה שיש, כזה שיודע לשנות מומנטום ולהעניש בהתקפה על כל טעות הגנתית של הצד השני. קרוב למחצית ממאמני הליגה בחרו בו לחמישיית העונה.

 

רועי נברו (הפועל עכו)

הופעה שניה ברציפות של נברו בחמישיית העונה, כשגם אשתקד הוא עשה זאת כשחקנה של הפועל עכו. נברו סיים את העונה כסגן מלך הסלים של הליגה עם קרוב ל- 21 נקודות בממוצע למשחק והוא המשיך להיות הבנקר הכי גדול שלה. שחקן שמופיע לכל משחק, מוציא מים מהסלע והופך את הקבוצה שלו למכונה התקפית משומנת. למרות שסיימה רביעית, עכו סומנה בעיניי רבים כקבוצה שיכולה הייתה לגנוב את הפלייאוף, הרבה בזכות הדומיננטיות של נברו, שכמו קודמיו - על בחירתו לחמישיית העונה כמעט והיה קונצנזוס.

 

עוד שחקנים שהוזכרו יותר מפעם אחת: ירין אינהורן (מכבי חדרה), רז מור (הפועל מגדל יזרעאל), רז צור (הפועל מגידו), יובל הוכשטטר (הפועל עמק חפר, עזב באמצע העונה לאליצור אשקלון מהלאומית), תומר ברדוגו (מכבי הוד השרון), איתן בש (הפועל מגידו), שגיב גורמן (הפועל כפר סבא שלום).

 

דרום

טום ספיר (הפועל חבל איילות)

בשנים האחרונות הפך טום ספיר לבן בית באיילות. הוא ירד עם הקבוצה לליגה הרביעית, לא נטש אותה והחזיר אותה לארצית, וגם השנה - למרות הסגל האלמוני של הקבוצה הדרומית - הוא נשאר באיילות ובהופעות הירואיות השאיר את הקבוצה בליגה כמעט לבדו - עובדה שהובילה לא מעט ממאמני הליגה לבחור בו לשחקן המצטיין של העונה. ספיר הוא קלעי אדיר (18.0 נקודות העונה, שלישי בדרום), שחקן שיכול לשחק בכל עמדה וכזה שעושה הכל מהכל - קולע, חודר, חוסם ומגיע ראשון לכל כדור חוזר. היינו שמחים לראות אותו נותן את הטון גם ברמות הגבוהות יותר. וכן, זו ממש לא הפעם הראשונה שלו בחמישיית העונה והוא גם הוזכר לא מעט כמצטיין העונה.

 

אליאב אוחנון (מכבי אשדוד)

מה עוד לא נאמר על אליאב אוחנון? הבאנקר של אשדוד בצבע. פתח את העונה בצורה נפלאה והיה לאחד השחקנים היעילים בליגה. כמעט תמיד סיים בראש רשימת קלעי הקבוצה והציג שליטה מוחלטת בצבע. אוחנון ההיה בקיץ אחת ההחתמות המשמעותיות והמרכזיות של אשדוד, אליה הגיע אחרי שהוביל אשתקד את צפת לליגה הלאומית. הדומיננטיות והורסיטליות שלו לא נעלמו מעינייהם של מאמני הליגה, כשלמעלה ממחצית מהם בחרו בו לחמישיית העונה. תרם העונה עד כה 13.6 נקודות למשחק.

 

זיו מעוז (אליצור נחל שורק)

העונה הנהדרת והמפתיעה של נחל שורק חתומה לא מעט על שמו של זיו מעוז, שרשם השנה קפיצה משמעותית ביכולת והיה לאחד השחקנים הדומיננטיים בליגה. מעוז, שגדל בגליל ולא קיבל את הצ'אנס ברמות הגבוהות יותר, השתלב במהירות במערך של ליאור רוזן בנחל שורק והוכיח שוב ושוב למה הוא רמה אחת מעל כולם. גארד דומיננטי, רואה משחק נהדר, מוסר בחסד ויודע לנעוץ את השלשה בדיוק ברגע שצריך. כמו אוחנון, גם הוא נבחר לחמישיית העונה על ידי למעלה ממחצית מקולות הבוחרים, שניים מהם בחרו בו גם לשחקן המצטיין של העונה. סיים את העונה עם ממוצע 15.1 נקודות.

 

עמית סנקר (אליצור רמלה)

אחרי שאשתקד קיבל את המפתחות מידיו של ארז רייכרט והתפוצץ על הליגה בדרך לזכייה בתואר השחקן הצעיר של העונה, השנה מצא את עצמו מטפס לחמישיית העונה ומוביל את רמלה למקום השלישי - כל הדרך אל הפלייאוף. סנקר השלים את קפיצת המדרגה שלו מאשתקד, שדרג את משחק ההגנה שלו לצד היכולות ההתקפיות שרק השתבחו והתאמן לא מעט עם הפועל חולון, במדיה שיחק במסגרת הכרטיס הכפול. אחרי עונת הפריצה הזו, נראה שסנקר - שזכה בכ- 50% מקולות הבוחרים לחמישיית העונה (פלוס קול לתואר מצטיין העונה) - מוכן לקפיצת המדרגה הבאה. קלע העונה 14.1 נקודות למשחק.

 

עוד שחקנים שהוזכרו יותר מפעם אחת: איתי קרביוב (אליצור יבנה), שמואל מלכוב (אליצור יבנה), טל זהביאן (אליצור רמלה), איתן ינאי (אליצור נחל שורק), דביר רינגוולד (אליצור רמלה), תמיר שניצקי (הפועל "אריק" נצר סרני), יואב ויטלם (מכבי דימונה), נועם יעקובי (מכבי שהם), בר שינבויים (אליצור יבנה), נעם נאור (מכבי אליצור פתח תקווה).

(צילומים: דיגישארק מדיה, ישי רייך)