ארצית: מצטייני העונה

מאמן אחד הגיע מקבוצת בת וכבש את הפסגה. מאמן אחר עשה את הבלתי יאומן והעלה קבוצה של שחקנים אלמוניים למדי לחצי גמר הפלייאוף. שחקן אחד שהיה מתחת לרדאר אבל השתלט על הליגה ונבחר למצטיין ללא עוררין, שחקן שני שהתבלט במשך עונה שלמה בסגל של עשרה שחקנים שכל אחד מהם הוא שובר שוויון. קבלו את מצטייני העונה בארצית.


| אלירן כהן

 

דרום

שחקן העונה: גרנט גרינברג (אליצור יבנה)

כשמסתכלים על מספרים גרידא - קשה לומר שזו הייתה העונה הכי מוצלחת של גרינברג בחמש שנותיו בארצית, אבל זה לא משנה את העובדה שאחרי שלוש הופעות רצופות בחמישיית העונה - הגיע העת שלו לקחת את הטייטל. בקבוצה של למעלה מעשרה שחקני רוטציה - קשה לצפות מהאינדיבידואל להתבלט, ובכל זאת - זה קרה. גרינברג, שסוגר 3 שנים ביבנה, היה הבאנקר בהתקפה של אורי קוקיה בשנתיים שחלפו ונשאר כזה גם תחת שלומי כהן. הניסיון, קור הרוח, היכולות המגוונות בהתקפה והממוצע הדו-ספרתי בסגל בו כמעט כל שחקן אחר יכול היה לסיים עם ממוצעים דומים הקנו לו ביושר את תואר מצטיין העונה. גרינברג זכה בכ- 30% מקולות הבוחרים ומאמני הליגה, ובקרב הצמוד שהתפתח גבר על טום ספיר, זיו מעוז ואיתי קרביוב - חברו לקבוצה - שגרפו כ"א יותר מקול אחד.

 

מאמן העונה: ליאור רוזן (אליצור נחל שורק)

ב"שחקן אמיתי" עשו את הסוויצ' משוהם לנחל שורק, ועל פניו נראה כי התיאוריה של "משנה מקום משפר מזל" עובדת לא פחות ממקבילתה. ליאור רוזן קיבל לידיו קבוצה של שחקנים אנונימיים וצעירים, וכמו בשנים עברו - ידע היטב מה לעשות איתם, כיצד לקדם אותם, ואיך להוציא מחומר השחקנים שלו הרבה יותר מסך חלקיו. התוצאה, כפי שראינו - הפתיעה את כולם. ספק אם היא הפתיעה אותו.

כנגד כל התחזיות, נחל שורק סיימה את העונה במקום הרביעי, העפילה לחצי גמר הפלייאוף והוכיחה שהיא יכולה לעמוד כשווה גם נגד הגדולות והחזקות של הליגה. למרות שנראה היה שתמונת הפלייאוף הושלמה כמה שבועות לפני תום העונה הסדירה, בנחל שורק לא וויתרו והמשיכו להילחם עד למחזורי הנעילה, בדרך להבטחת המקום הרביעי בטבלה. חצי שנה אחרי, ומי בכלל זוכר שהקבוצה פתחה את העונה עם שלושה הפסדים רצופים והיה נדמה שהיא בדרך להסתבך במאבקי התחתית.

למעלה מ- 85% ממאמני הליגה בחרו בליאור רוזן למאמן העונה. לא שחשבתם אחרת. עוד הוזכרו: עידן דניאל, ארז רייכרט ושלומי כהן.

 

צפון

שחקן העונה: נועם חסון (הפועל כפר סבא שלום)

בעונה שעברה הוא כמעט ונכנס לחמישייה ונבחר לשחקן המשתפר. בעונה הזו היה קונצנזוס מוחלט על מקומו בחמישייה, נתון שכמעט מאבד משמעות אל מול העובדה שלמעלה ממחצית ממאמני הליגה בחרו בו לשחקן המצטיין. חסון סיים את העונה עם 16.2 נקודות בממוצע למשחק - לא הטופ-סקורר של הליגה, אבל שחקן ורסטילי ונהדר - קולע, חודר, מוסר - איש של מאני טיים, שמביא איתו כל ערב הרבה אופי וקור רוח ויודע לעשות את המהלכים הנכונים בזמן הנכון. בכל פעם שכפ"ס נזקקה למושיע שיוצא אותה מהבור - חסון היה שם - כולל משחק נהדר של 34 נקודות נגד היריבה הגדולה ממגדל העמק / יזרעאל.

 

מאמן העונה: אלעזר יעקבי (הפועל כפר סבא שלום)

אם למישהו היה ספק שההתמדה משתלמת, הוא קיבל הפעם את התשובה המוחצת לכך. אחרי שלוש שנים של סגל מפלצתי ונסיונות כושלים להעפיל ללאומית, הפועל כפר סבא עברה למוד פיננסי, העמידה סגל צנוע שמתבסס על לא מעט מבוגרי מחלקת הנוער של המועדון, והעמידה על הקווים את אלעזר יעקבי - עד לפני שנתיים - מאמנה של קבוצת הבת של המועדון הפועל כפ"ס / כוכב יאיר - ששיחקה בכלל בשנים האחרונות בליגה הרביעית.

יעקבי נקרא לעמוד על הקווים בכפ"ס הראשונה בקיץ 22, הוביל אשתקד את הקבוצה לחצי גמר הפלייאוף מהמקום השישי בטבלה, והשנה כבר בנה אופרה אחרת - קבוצה יציבה ואיכותית שמשחקת כדורסל טוב, שיטתי וקצבי עם לא מעט שחקנים שהוא עצמו פיתח וקידם בשנים האחרונות. כפ"ס הייתה הקבוצה הטובה בליגה לאורך כל העונה, כמעט ולא שמטה את המקום הראשון, ומפעם לפעם הוכיחה שהשלם שלה גדול מסך חלקיו. משפט שאפשר לחבר רק למאמן, כזה שגרף 75% מקולות המצביעים.

עוד זכו לקולות: קורי קאר (מכבי חדרה), יאיר קלס (הפועל מגידו) ודן קציר (הפועל גלבוע ברוש).