כחומר ביד היוצר / טור דעה

ליאור מור צפה בשבוע שעבר במשחקי נבחרת ישראל במוקדמות אליפות אירופה 2021 וחזר עם מסקנות, כדי להעפיל שוב ליורובאסקט אנחנו צריכים לחזור ולהשקיע בכדורסל ולהתקרב מחדש לכדורסל האירופי. טור דעה לקראת תוכנית פודקאסט נוספת בשבוע הבא.


| שי ברק

 

מנהלים, יו"ר, מאמנים.

משחקי המוקדמות של נובמבר 2020 לקראת יורובאסקט 2021, הוכיחו שוב כי השחקנית הישראלית נמצאת בשפל מקצועי חדש.

התוצאות ודרך המשחק של הנבחרת הלאומית, אינן קשורות בהכרח לגילן הצעיר או לחוסר הניסיון שלהן בליגה הישראלית. הן כן קשורות למחסור ביסודות כדורסל ובהתפתחות מקצועית במעבר מגיל נוער להמשך הקריירה. נבחרת ישראל הובכה בצורה קשה לא אחת מול נבחרות אירופאיות לאו דווקא כי היא צעירה, אלא כי היא חסרת כלים בהתמודדות מול השחקנית האירופאית.

אם נסתכל לרגע אחורה, נראה נבחרות מוכשרות יותר שאכזבו או נבחרות מוכשרות פחות שהצליחו, אך כולן השכילו להתמודד בכבוד מול נבחרות לא פחות גדולות משבדיה. לכולן היה דבר אחד משותף- היו להן שחקניות רבות שחוו את הכדורסל האירופי. שי דורון, ליעד סואץ, לירון כהן, אלישה קלארק, קטיה אברמזון, קטיה לויצקי, לימור מזרחי, אלומה גורן ואחרות שיחקו בליגות בכירות באירופה או שיחקו במפעלי היבשת דרך קבע ולאורך זמן.

כן, אני יודע שזה לא נוח. לא כיף לשלם תוספת מס לשחקנית אירופאית כשאפשר להביא שחקנית אתלטית ופיזית שתשתמש ביתרונות הפיזיים שלה ולעתים במחיר נמוך יותר. כן, לא קל לבזבז כספים וזמן על טיסות למקומות נידחים בבולגריה, סלובקיה או אוקראינה. כן, זה לא נחמד במיוחד להוציא כסף מתקציב לא גדול בשביל לאכסן בבתי מלון את השחקניות שלכם. כן, לא נוח לשנות חוקים שבסך הכול לא עושים לכם כאב ראש.  

אבל התוצאה בפועל היא שבידיים שלכם אתם מחריבים את השחקנית הישראלית, את השאיפות שלה למקצוענות ואת סיכויי הנבחרת לייצג את האומה בכבוד. העידן הנוכחי באירופה מוכיח פעם אחר פעם שהצלחה לא קשורה לגיל של שחקניות, לשמה כאימפריה ספורטיבית או לגודלה של מדינה, אלא להשקעה המקצועית בה.

ואתן, שחקניות יקרות, ראיתן את הדור מעליכן שובר את הכלים ומפסיק לשחק כדורסל כשהחליט להוריד את מספר הזרות מ4 ל3. הן נלחמו על מעמד ועל שכר. הגיע הזמן שגם אתן תשברו את הכלים לשם הפיכתכן לשחקניות כדורסל לגיטימיות דרך החזרת חוק בוסמן וחבירה למפעלים האירופאים. הגיע הזמן שהשחקנית הישראלית במאה ה21 תלמד להניע כדור טוב יותר, תלמד לראות מגרש טוב יותר, תפתח אינטליגנציית משחק גבוהה יותר ובעיקר תלמד לשחק כדורסל שמתאים למבנה הפיזי שלה ולא תנסה להפוך את עצמה לאמריקאית שהיא לעולם לא תוכל להיות.