היום: אליפות אירופה בכיסאות גלגלים

נבחרת הגברים בכדורסל בכיסאות גלגלים תפגוש היום (17:30) את נבחרת איטליה ותפתח את משחקי באליפות אירופה הנערכת בהולנד. הבית המוקדם אליו הוגרלה ישראל קשה במיוחד, אבל בנבחרת אופטימיים ומקווים להימנע ממשחקי הדירוג שיכולים להוביל לירידה לדרג ב'. (צילום: הוועד הפראלימפי)


| safsal

 

לצד הנבחרות הצעירות של ישראל שעושות חיל באליפויות אירופה השונות, נבחרת נוספת תצא היום לדרך והיא נבחרת הגברים בכיסאות גלגלים. אליפות אירופה דרג א' תיפתח היום ברוטרדם הולנד, כחלק מהמשחקים האירופאיים הפראלימפיים שמאגדים בתוכם מספר אליפויות אירופה שונות תחת ארוע חגיגי אחד. כאמור לנבחרת שלנו מחכה בית לא קל בכלל שכולל מספר נבחרות שמגיעות אחרי אליפות העולם שנערכה לפני כחודש וחצי, כשהמטרה היא לנסות ולהתברג באחד מ-4 המקומות הראשונים בבית המוקדם ולהעפיל לרבע הגמר. במידה והנבחרת לא תגיע לשם, היא תעבור למשחקי הדירוג ותנסה להימנע ממקומות 10-12 שמהם יורדים לדרג ב'. כמו כן אם הנבחרת תצליח להעפיל לשלבים המתקדמים של האליפות היא תוכל גם להמשיך ולחלום על הופעה בפריז 2024.

 

הבית הישראלי: הנבחרת הוגרלה לבית לבית ב' בו נמצאות גם: נבחרת בריטניה שלפני חודש וחצי הפסידה בנקודה בגמר אליפות העולם לנבחרת ארה"ב, והיא גם סגנית אלופת אירופה המכהנת מ-2021; נבחרת איטליה שסיימה חמישית באליפות העולם האחרונה, ונבחרת צרפת שסיימה תשיעית; נבחרת אוסטריה שאמורה להיות פחות או יותר ברמה של ישראל; ונבחרת טורקיה שאומנם עלתה מדרג ב', אבל כלל לא הייתה שייכת לשם (ירדה בעקבות אי השתתפות באליפות הקודמת בגלל הקורונה) ונחשבת לנבחרת חזקה מאוד.

בבית המקביל ישחקו הולנד המארחת, גרמניה, פולין, ספרד, שוויץ ולטביה.

 

הסגל הישראלי: הקפטן אלון דור און (4.5), מהשחקנים הותיקים בארץ ויסגור 20 שנים בנבחרת הבוגרת עם הופעה מספר 10 באליפויות אירופה במדי הנבחרת. דור און שהיה המוסר המוביל של הנבחרת באליפות ב-2021 שיחק העונה אצל האלופה וסגנית מחזיקת הגביע כרישי חדרה - בית הלוחם חיפה. יחד איתו שיחקו העונה בחדרה - חיפה גם עידו מימון (4.5), שנבחר לחמישיית העונה של ליגת העל הישראלית ולפני שנתיים הוביל את הנבחרת הצעירה U23 למקום השלישי באירופה ולהופעה מכובדת באליפות העולם, ו-יניר עוז (1.0) שהיה חלק מהנבחרת גם בקמפיין הקודם ב-2021.

מי שהוביל את הנבחרת באליפות הקודמת ואמור להוביל אותה גם השנה הוא עשהאל שאבו (4.0) שמשחק וחי היום בגרמניה, והוא לא הלגיונר היחיד שלנו. שי ברביבי (3.0) שהיה מהקלעים הבולטים של הנבחרת באליפות הקודמת ואברהים בהו (2.0) שיחקו השנה יחד באמיצי היטלקית וזכו איתה באליפות, כשברביבי היה אחדד השחקנים הבולטים בקבוצה וימשיך בה לעונה נוספת. ראדי דגמין (2.5) ומאור לסרי (3.0) שיחקו גם הם בליגה האיטלקית במדי פורטו ועזרו לה להישאר בליגה. שניהם היו חלק מנבחרת ה-U23 שב-2021 זכתה במדליית הארד באליפות אירופה והעפילה לאליפות העולם, ועבור לסרי שישחק בעונה הבאה בליגה הספרדית זאת תהיה הופעת בכורה באליפות אירופה לבוגרים.

סוגרים את הסגל: כפיר ניימרק (3.5) שגם הוא שחקן ותיק מאוד בנבחרת, והעונה היה מאמן-שחקן בתותחני צה"ל תל אביב; זיו אליהו (4.5) שנבחר גם הוא לחמישיית העונה וגם הוא שחקן התותחנים; ונדב מנחם (1.0) מתותחני צה"ל ת"א וארתור חסון (1.5) שחקן אילן ספיב"ק ארז ר"ג ששיחקו ביחד במקביל בנבחרת הצעירה באליפות העולם וכן בנבחרת הבוגרת באליפות הקודמת.

* המספר בסוגריים מציין את דירוג הנכות של כל שחקן. לאורך המשחק החמישיה של הפרקט מורכבת מסכום דרגות הנכות שאינו יכול לעלות על 14.

מאמן הנבחרת הוא אריאל אוטלנגי, בעצמו שחקן עבר וכיום מאמן גם את בית הלוחם ת"א שנמצא על הקווים בנבחרת מ-2012. עוזר מאמן יריב גולד, מאמן כושר בן רייס, ספורטפיסטית דורית משרקי, יועץ מנטלי מתן מרציאנו, טכנאי כיסאות גלגלים מוני עובד, מנהל הנבחרת דוד קורן.

 

לוח המשחקים (שעון ישראל):

11/8, 17:30 - איטליה
12/8, 21:00 - צרפת
13/8, 20:00 - בריטניה
14/8, 18:30 - אוסטריה
15/8, 17:30 - טורקיה
16-19.8 - משחקי דירוג

 

כל המשחקים ישודרו בשידור ישיר באתר האליפות: https://www.epc2023.tv/wheelchairbasketball