"מרגיש בבית". רועי לוין פותח עונה בפ"ת

בגיל 28 רועי לוין פותח על הקווים בפ"ת עונה' לראשונה כמאמן ראשי בליגת העל/ אחרי 4 עונות כעוזר (ב-6 השנים האחרונות). לוין הוא יהיה המאמן הצעיר בליגה. גיל סלע, הימר על לוין שהתחיל במועדון כעוזר של לזר והמשיך בעונה שעברה כעוזרו שלו. האם לוין יצליח להצעיד את פ"ת חזרה לפלייאוף העליון? ראיון פתוח וכן.


| צבי קצבורג

במשך עונות רבות נחשבה הפועל 'בני' פתח תקווה כקבוצה שמהמרת, ולא אחת, על שחקניות אמריקאיות צעירות כאלו שיימשכו את הקבוצה. אבל מחר, עם פתיחת עונת 2021/22 במשחק הביתי מול הפועל רמת השרון, היא תציג באופן רשמי את שינוי הקונספציה שלה' לפחות לגבי העונה הנוכחית. למגרש תעלה חמישייה עם שלוש שחקניות אמריקאיות שלהן כבר יש ניסיון בליגת העל, כולל קאדיג'ה קייב שחוזרת לעונה שנייה בקבוצה בה התחילה את דרכה בארץ.

ההימור הפעם, במידה מסוימת, הוא בעמדת המאמן. רועי לוין (28) יאמן בפעם הראשונה קבוצת בוגרות.ים, אחרי שלמעשה נכנס לתפקידו כבר בעונה שעברה עת במחזורים האחרונים, אז עבר מעמדת הסקאוטר של הקבוצה לצידו של גיל סלע כמאמן בפועל. למעשה הוא מקבל את ההזדמנות הגדולה במקום בו הוא עשה את צעדיו הראשונים בכדורסל הנשים עת מונה לתפקיד עוזר המאמן של רועי לזר בעונת 2015/6, עמו המשיך לאחר מכן (כעבור שנתיים), לעבוד גם בהפועל ראשון לציון.

לוין מביא איתו לתפקיד גם מספר עונות בהן היה שותף לצוותי האימון של הנבחרות הצעירות (נערות וקדטיות) והאקדמיה. הוא נכנס לתפקיד אחרי שנתיים קשות של המועדון, והוא מודע היטב לעיניים שייבחנו אותו.

"כן, אני מודע לזה. בשנה שעברה עשיתי לקבוצה סקאוט, והייתה נקודת זמן שגיל דיבר איתי לגבי האימון. הוא הרגיש מכל מיני סיבות שלו שהוא לא יכול להמשיך לאמן, והוא הביא אותי למשחקים האחרונים. ברגע שנשארנו בליגה באופן סופי החלטנו שאנחנו ממשיכים לעוד שנה. אני מודע לזה שאני חסר ניסיון כמאמן ראשי, וזו שנה ראשונה שאני פותח עונה בעמדת המאמן הראשי, אבל ביחד עם זאת אני מאוד מאמין בעצמי ויש לי גיבוי מלא מגיל", הוא אמר בגילוי לב בשיחה בסוף השבוע, לקראת פתיחת העונה.

"אבל אני באמת לא מתעסק בזה. אני חושב שאני זה לא העניין. באופן כללי אני חושב שאנחנו המאמנים פחות העניין, וזה צריך להיות ככה. העיסוק הזה במאמנים מי הם ומה הם הוא לא מה שחשוב, מה שחשוב הן השחקניות שעולות על המגרש והתפקיד שלנו  לתת להן את כל מה שהן צריכות כדי לשחק הכי טוב ומשם מתקדמים", הוא הוסיף.

 

אבל אתה לא חושב קצת על העתיד, אם תצליח או לא?
"אם אני אצליח או לא אצליח? אני לא יודע. אני מרגיש שאני מוכן, אני מרגיש שעשיתי את המסלול כדי להיות פה. אני לא חושב שיש מסלול שהוא מדע מדויק שצריך לעבור אותו כדי להיות מאמן בליגת העל לנשים. ברמה האישית אני מרגיש שאני מוכן, אם לא הייתי מרגיש ככה, לא הייתי מסכים לקבל את התפקיד הזה. ולא רק עכשיו, גם לא בשנה שעברה ברגעים מאוד לא קלים".

ובכל זאת אתה תהיה אחד המאמנים הצעירים בליגה.
"אני יודע ומבין שאני צעיר מבחינת גיל, אבל ברמת המסלול עברתי ארבע שנים כעוזר מאמן בליגה הזו, דרך אקדמיה שנתיים, דרך נבחרות ישראל הצעירות, ובסופו של דבר אם אתה מסתכל על זה המסלול שעברתי והוביל אותי לתפקיד הוא טבעי - הרי בסופו של דבר עוזר מאמן הופך למאמן. אני לא מרגיש שאני צריך להתנצל על זה, אבל אני יודע וגם מבין שחובת ההוכחה עלי. אין ויכוח על זה ואני אעשה הכל כדי להצליח".

כאמור הזרות שישחקו בעונה קבוצה כבר הספיקו לרוץ כמה מגרשים הלוך וחזור בליגת העל לכדורסל נשים. הסנטרית קייב (26, 1.92 מ'), שהוזכרה כבר לעיל, חוזרת לקבוצה אחרי שנתיים בהן שיחקה ברמת השרון ובמכבי אשדוד עמה הגיעה לגמר-סל. ג'ורדן הופר, פורוורדית אתלטית (29, 1.88 מ') אמנם שיחקה בעונה שעברה בבלארוס, אבל לפני כן עברה שנתיים באליצור חולון וברמת השרון. את השלישייה משלימה הגארדית קאנישה בל (25, 1.75 מ') שמגיעה עם עבר בחולון.

"לגבי הזרות זה נכון, קיבלנו החלטה להביא שחקניות שכמה שיותר מנוסות בליגה שלנו. פעלנו בכל הכוח להביא אמריקאיות שמכירות את הליגה ושחיקו פה. זה השילוב שמצאנו לנכון להרכיב לקראת העונה שבפתח", סיפר לוין.

 

 


"ברמת הציפיות מכוון לרמה הכי גבוהה. לא תשמע ממני תשובה שהמטרה היא להישאר בליגה".

 

 

וצירפתן לצידן ישראליות עם ניסיון, הדר חדד שתשתמש כקפטנית ואיילה רוט.
"לא מאוד מדויק. זה לא רק שהן עדיין יחסית צעירות, אלא שעדיין לא הובילו קבוצה בליגה, תמיד היו משלימות. למרות שיש להן ניסיון בליגה הן עדיין לא קיבלו את המפתחות להוביל וזה השילוב שיצרנו בכוונה. ידענו שהישראליות שלנו יהיו צעירות ואנחנו סוג של נהמר כשניתן להן את המפתחות ביד, והן כאן מסיבה אחת מאוד פשוטה: אנחנו מאמינים בהן".

ורמת הציפיות שלך מהן?
"לגבי הדר ואיילה אנחנו מצפים שהן יגדלו עם ההתקדמות של משחקי הליגה לתוך התפקידים שלהן, הן עומדות להיות הישראליות הבכירות שלנו, בחמישייה, כשעד היום היו בעיקר מחליפות. הן לא יהיו מושלמות מהיום הראשון, וזה בסדר, אבל יש להן את הגב שלנו והן יודעות שזה בסדר גם לטעות כי זה חלק מהתהליך, ואנחנו איתן. שלא תטעה, אנחנו מצפים מהן מאוד ומאמינים בהן מאד".

והזרות?
"הן צריכות להיות פה השנה לא רק כשחקניות חיזוק שבאות לעשות מספרים, אלא גם להחזיק את חדר ההלבשה, להוביל ולעזור לישראליות הצעירות. אני מצפה מהן לעשות את זה, והן יודעות שאני מצפה לזה, וגם זה לא יקרה ביום כי זה קונספט קצת הפוך בליגה שלנו, אבל לשם אנחנו מכוונים".

והכל ביחד למה הוא מוביל כשאתה חושב על המקום אליו תגיעו העונה?
"לא דיברנו ברמה הזו אני וגיל. אני מאמין שברמת השחקניות שהחתמנו אין סיבה שנגיע למאבקי ירידה. גיל השקיע מספיק כדי שנמנע מהדברים האלה. אני לא יודע להצביע על מקום ספציפי. אני ברמת השאיפות מכוון לרמה הכי גבוהה. אני לא מכיר משהו אחר. מה אתה רוצה שאומר להישאר בליגה? זו לא תשובה שתקבל ממני".

איך אתה מרגיש עם רמת המוכנות של הקבוצה?
"ברמת המוכנות לליגה יש לנו עוד מה לעשות. אנחנו יודעים שאנחנו צריכים עוד לעבוד מאוד קשה וביחד. אנחנו צריכים ליצור את התיאום וזו האחריות שלי, אבל אנחנו נגיע מוכנים למשחק הראשון בליגה".

אחד המוטיבים בסלוגן של הקבוצה הוא 'יותר ממשפחה'. מרגיש ככה?
"כן בענק. עברתי בהרבה מאוד מקומות, כולל קבוצות בנים. אני חושב שברמת הצוות פה, ברמת היחס, ברמת החברות, הסלוגן יותר ממשפחה זה פשוט נכון. זה בא לידי ביטוי בדברים הקטנים והגדולים. כולם עושים הכל. אני מרגיש בבית כל פעם שאני נכנס לאולם. הפועל פתח תקווה הוא מועדון קטן וצנוע, וכולם פה נותנים יד להצלחה שלו. אני לא מכיר הרבה מועדונים שעובדים ככה, שכולם מרגישים נוח אחד עם השני. זה מייחד את המועדון הזה מאחרים".