נוער: מכבי ת"א וירושלים בגמר גביע

הצהובים חוזרים לגמר אחרי 3 שנים היעדרות אחרי ניצחון לא קל ונקמה קטנה בעמק חפר, כשבין לבין השרונים הציגו קאמבק מרשים במיוחד. הפועל ירושלים שלא הייתה בגמר כבר מעל לעשור ניצחה את מכבי ראשל"צ הודות לרבע אחרון טוב וכמעט טריפל דאבל של יאיר ידין. (צילום: יעל אמסילי)


| safsal

 

חצאי הגמר:

מכבי טדי ת"א - הפועל עמק חפר 82:90
הפועל עזרא ירושלים - מכבי איציק ראשל"צ 59:70

 

בקצרה:

מעל עשור חלף מההופעה האחרונה של הפועל ירושלים בגמר גביע המדינה לנוער, אז היא ניצחה את גלבוע מעיינות עם אחד אדם אריאל בשורותיה ואחד דניאל ששר על הקווים. והערב היא חזרה לשם, עם משחק לחימה מרשים ושליטה מוחלטת בריבאונד ובעוד פרמטרים במשחק אחרי ניצחון על מכבי ראשל"צ. ירושלים אומנם נמצאת בתקופה לא טובה בבית העליון בליגה (מדורגת בתחתית הבית עם 3 נצחונות בלבד), אך ידעה לשים את כל זה מאחוריה ולקחת את המשחק החשוב הזה. 

ירושלים למעשה ניצחה את המשחק במאני טיים - 3 הרבעים הראשונים היו סופר צמודים, היתרון זז מצד לצד ואף קבוצה לא הצליחה לפתוח פער גדול יותר מ-6 הפרש. הגנה טובה של ירושלים ברבע האחרון עם סלי מאני טיים בצבע עזרו לה לפתוח יתרון דו ספרתי שהגיע עד 14, ומזה ראשל"צ כבר לא הצליחה לחזור. משחק טוב לרום כיטכס שסיים את המשחק עם 22 נקודות (8/10 ל-2), יאיר ידין שהיה אחראי לכמה מסלי המאני טיים ברבע האחרון לא היה רחוק מטריפל דאבל כשקלע 15 נק' והוסיף 12 רב' ו-8 אס'. בצד השני יואב בוצר ואורי זהבי עם 12 כ"א. 

שנתיים ברציפות הפועל עמק חפר הדיחה את מכבי ת"א בשלבים המוקדמים של המפעל בדרך ל-2 הופעות רצופות בגמר הגביע, והיום הגיע הנקמה הצהובה. אלו היו שנתיים בהן חפר הייתה אחת מהקבוצות הטובות בליגה (כולל זכיה בדאבל וחצי גמר פלייאוף), והעונה מאזן הכוחות קצת השתנה כשת"א היא הקבוצה הדומיננטית בליגה כרגע ומוליכה בגאון את הבית העליון עם הפסד בודד. בעשור הקודם ת"א הייתה בלא פחות מ-6 גמרים (וזכתה ב-5 מהם), והנה עכשיו היא תנסה להתחיל רצף חדש של זכיה בתארים.

המשחק עצמו היה מעניין במיוחד. ברבע הראשון קיבלנו קצב מטורף של ת"א שקלעה באחוזים נהדרים כולל מחוץ לקשת (עומר מאייר פתח את המשחק עם 3/3 מהטווח) בדרך ל-31 נקודות ב-10 דקות. חפר לא הצליחה לעמוד בקצב והתוצאה הייתה כבר ברבע הראשון יתרון דו ספרתי גבוה שעמד בשיא על 18 הפרש. ברבעים הבאים המשחק כבר התיישר והיה יותר שקול מבחינת המומנטומים השונים, כשחפר אט אט מצליחה לקזז את הפער עד למצב שהיא במרחק נגיעה ובפיגור 4 בלבד. אבל הסוף ידוע והקאמבק לא השולם, כשבמאני טיים יכולת טובה של אורי כהן לעומת חוסר ריכוז ואיבוד נקודות רבות מהקו של חפר השאירו את הצהובים ביתרון עד לסיום.

כהן סיים את המשחק עם 17 נקודות באחוזי קליעה טובים, אחוזים מצויינים גם למאייר שסיים את המשחק עם 5/8 ל-3 בדרך ל-21 נקודות. 17 נקודות גם לשחר דורון, 14 לעופרי נוה שהוסיף 12 רב' ו-4 אס'. בחפר יואב ושלר קלע 20, איתם כהן הוסיף 17 ואריאל סלע עם 14 נק', 14 רב' ו-7 אס'. 

 

המספרים:

אחד הדברים הבולטים שהפסידו לעמק חפר את המשחק זה הנקודות מהקו, בעיקר במאני טיים. לשרונים היו מספר הזדמנויות לצמצם עוד את הפער בדקות הסיום, אבל הכדורים מהעונשין לא נכנסו ובסה"כ 14 נקודות קריטיות אבדו. ת"א גם השאירה 10 נקודות בקו, אבל היא בסופו של דבר סיימה עם הניצחון אז זה נסלח. מנגד, אפשר לציין לטובה את הניצול המוצלח של חפר בכדורים החוזרים - 14 ריבאונד התקפה הפכו ל-25 נקודות מהזדמנות שניה, בניגוד לת"א שייצרה 15 נקודות מ-22. 

מאייר וכהן. הובילו את ת"א לגמר (צילום: יעל אמסילי)