"הכי חשוב בטורניר, לא לשכוח להיות ביחד"

בשנת 2016, עדן רוטברג היתה בדרג א' עם נבחרת הנערות. אחרי הפסד גדול במשחק הפתיחה נגד מעצמה אירופאית, הנבחרת התאוששה היתה קרובה מרחק פוזשן מרבע גמר והגיעה למשחק מכריע נגד הצ'כיות, שהסתיים רק בהארכה. אחרי המשחק אמש ורגע לפני סגירת מעגל אפשרית נגד צ'כיה, ביקשנו מרוטברג קצת טיפים איך מתאוששים וממשיכים מכאן.


| שי ברק

אם עבור הנבחרת המשחק נגד צ'כיה היום הוא חשוב למקום שלישי בשלב המוקדם, הפעם הקודמת שהנבחרת פגשה את היריבה הצ'כית היתה הכי מכריעה שיש בטורניר כלשהו. משחק אחרון של האליפות, משחק שקובע מי תישאר בדרג א' ומי תרד לדרג ב'. המשחק היה צמוד ומלא תהפוכות, את הרבע האחרון התחילה הנבחרת ביתרון 2 והמשיכה עד יתרון 66:60, חמש דקות לסיום. שתי דקות לסיום, כשהנבחרת ביתרון קטן, נשרקה עבירה חמישית לעדן רוטברג. עוד הובלנו ב-2 נקודות חצי דקה לסיום אבל צ'כיה לקחה את המשחק להארכה, ניצחה 87:84 ומאז נשארה בדרג א' ולנו לקח שנתיים כדי לחזור לדרג הראשון ו"לסגור את החשבון הפתוח".

אמנם הנבחרת הצ'כית השתנתה, אך הסגנון הצ'כי דומה, ועדן רוטברג (11 נק', 5 אס' במשחק המכריע) מספרת על היריבה כמו שחוותה אותה: "המשחק מול צ׳כיה היה פספוס מבחינתנו. שיחקנו לדעתי ברוב המשחקים כדורסל באמת יפה וקבוצתי וגם נגד צ'כיה היינו קרובות כ"כ לנצח ובאמת להישאר בדרג א, אבל בסוף קרה מה שקרה והפסדנו אותו. לצ'כיות יש גבוהות טובות, אך הן לא קבוצה גבוהה במיוחד. היתרון שלהן, שהיו זריזות. אבל אם אני זוכרת נכון התרכזנו בעצמנו ופשוט רצינו לשחק הכי טוב ולנצח, האמנו שזה נטו תלוי בנו".

 

אמש, ספגה נבחרת ישראל הפסד גדול נגד אחת הנבחרות החזקות באירופה, אם לא הטובה שבהן, נבחרת צרפת 95:39. רבע ראשון של 18-2 לצרפתיות ומחצית בה הנבחרת קולעת 14 נקודות, היא משהו שהשחקניות שלנו לא נתקלו בו עדיין בשנים האחרונות בנבחרות ישראל. אמר זאת, היטב, מאמן נבחרת צרפת אמש "נבחרת ישראל גילתה לראשונה את הדרג הראשון זה גם מסביר את הסיבה להפרש שהיה במשחק".

המפגש הקודם של נבחרת ישראל עם מעצמה אירופאית (תורכיה), הסתיים בצורה דומה. אז הנבחרת נכנעה לתורכיות 80:43 (37:15 במחצית - לא רחוק מההפרש אמש). אז, פלג פלץ, תירוש, יצחקי, סער ואחרות פגשו לראשונה את הרמה האירופאית הגבוהה. מי שסיימה את המשחק כקלעית המובילה היתה עדן רוטברג שסיימה עם 10 נקודות בלבד. שאלנו את רוטברג איך התמודדה עם ההפסד הגדול ואיך נכון לקחת את ההפסד ליריבה פייבוריטית חזקה לקראת השבוע העמוס שמצפה לה ולנבחרת: " קודם כל באנו מאוד מוכנות לטורניר , בידיעה שיש קבוצות שהם סופר חזקות , אולי הכי חזקות בעולם. שמחנו לבוא לטורניר כזה, לחוות , לשחק מול קבוצות עם שחקניות ששוות מאות אלפי דולרים כבר בגיל 18. הפסדנו את המשחק הראשון אבל ממש לא נכנסו לדיכאון, ידענו שכיוונו למטרה כלשהי והכנו את עצמנו טוב טוב למשחק הרביעי. "

ביקשנו מרוטברג "טיפים" ממי שחוותה את דרג א' "צריך להבין שבטורניר כזה השיטה היא מיוחדת. צריך לדעת לאיזה משחקים בדיוק מכוונים, ובמשחקים האלה לבוא מוכנות , מנטלי ופיזי לנצח. אני חושבת שהדבר המרכזי שהייתי רוצה לומר לבנות זה שאף פעם לא לשכוח להיות ביחד. זה הדבר הכי חשוב בטורניר. חווים הפסדים ונצחונות, אכזבות ושמחות אבל הביחד נשאר יציב תמיד ורק צריך לשמר אותו.

 


(מרטינה פוקורנה, אמש נגד ספרד. צילום: FIBA.COM)

 

לקראת המשחק השני:  צ'כיה

הנבחרת הצ'כית שמפרידה בין נבחרת הנערות שלנו למקום השלישי בבית ומשחק נוח יותר בשלב ההצלבה, היא נבחרת חזקה ומסוכנת אך מוגבלת יותר מהנבחרת שהופיעה באליפות לפני שנה.

לשם השוואה, לפני שנה בדיוק, שוב בבית ג' וכמעט באותה שעה התמודדה צ'כיה מול ספרד, הובילה נגדה במשך שלושה וחצי רבעים עד המהפך שעשתה ספרד בדרך לניצחון דחוק 71:67. שלוש הקלעיות המובילות מאותו המשחק סיימו את גיל הנערות ולא ישחקו הערב נגד הנבחרת שלנו.

לכן, הנבחרת הצ'כית תתבסס על הדור הצעיר של צ'כיה, שחקניות לא פחות מוכשרות, שסיימו את גיל קדטיות במקום השני בטורניר של 2018.  מבין השחקניות שסיימו במקום השני בטורניר עד גיל 16, השחקנית המצטיינת של הצ'כיות נשארת עוד שנה בגיל קדטיות (הסנטרית המובילה), אך רוב הסגל מצטרף לנערות ויתמודד הערב נגד הנבחרת הישראלית.

מוליכות הכדור, הגארדיות, פטרה מאליקובה (9.1 נק', 5.6 ריב'), קטרינה זיית'המרובה (9.6 נק', 3.4 אס') ומוניקה פוצ'יקובה (5.3 נק', 8.9 ריב'). רק שלוש שחקניות מעל 180 ס"מ יש בסגל הצ'כיות לקראת המשחק הערב, מהן רק טרזה הלטקובה שממשיכה משנה שעברה וגם היא בת 17 בלבד.

בסך הכל, לנבחרת הנערות רק 3 שחקניות בנות 18 והשאר בנות 16-17, צ'כיה תרצה לעשות את הטוב ביותר בטורניר הנוכחי לקראת אליפות 2020 שהולכת להיות נבחרת דומיננטית במיוחד.

כמו שסיכמה רוטברג, צ'כיה היא נבחרת ברמה שלנו, שאפשר לנצח אם נהייה הכי טובות שאנחנו יכולות.

 

אמש, במשחק נגד ספרד, הספרדיות פתחו חזק מאד ועלו ליתרון 6-0 מהיר והמשיכו עד 10:4 אחרי 3 דקות של משחק. אז בצ'כיה עם אדלה בורטובה ואלישקה המזובה (בספק למשחק הערב) הובילו את הקאמבק וזיית'המרובה עם 4 נקודות בצבע החזירו את צ'כיה לשוויון 13, אמצע רבע ראשון. השוויון החזיק למעלה משתי דקות בהן התקשתה ספרד לייצר נקודות ולפני שהרבע הסתיים 19:15. בורטובה (שלשה) והמזובה עוד החזיקו את צ'כיה עם חמש נקודות עד 26:20, חמש דקות להפסקה. ספרד התעוררה והגיעה לאליפות באמצע הרבע השני וברחה 42:24 במחצית ועד לניצחון 80:48 בסיום.