נערות: הפסד מבאס לצ'כיה

במשך 26 דקות הראתה הנבחרת שמסוגלת להתמודד מול השישית באירופה. אבל אז הגיעו 6 דקות בהן צ'כיה ברחה 20-2 ולקחה את המשחק בדרך למקום השלישי בבית. כעת הנבחרת צריכה לנוח ולהתכונן למשחק המכריע ביום שלישי, כשניצחון אחד יספיק לרבע גמר. 32 נקודות של סלס וקארש לא הספיקו לנבחרת.


| שי ברק

(אבני סימיונוביץ', נקודת אור לקראת ההצלבה. FIBA.COM)

 

נבחרת הנערות ישראל 57 – נבחרת הנערות צ'כיה 70

יממה אחרי ההפסד לצרפת התעוררה הנבחרת לבוקר חדש. באליפויות שנמשכות 9 ימים אין זמן לשקוע אחרי הפסדים. הנבחרת גם ראתה את צרפת, ללא שתי שחקניות חמישייה, מנצחת את ספרד (64:63) עדות נוספת לעוצמתה של היריבה. הנבחרת גם ראתה את רוסיה מובסת מול הונגריה 76:34 והבינה שגם אימפריות כדורסל לפעמים נקלעות ליום התקפה גרוע. אחרי כל התובנות האלה עלתה בשעה 19:30 למשחק נגד הצ'כיות במה שהסתמן כקרב על המקום השלישי. הצ'כיות הגיעו למשחק, גם הן, אחרי הפסד במחזור הפתיחה (80:48 לספרד) וכמו הנבחרת שלנו קיוו להתאושש במשחק השני של האליפות.

במשך שני רבעים וחצי נבחרת ישראל נראתה מצוין. גאיה סלס היתה בלתי עצירה מחוץ לקשת (6 שלשות, מהן 5 במחצית הראשונה), דניאל קארש עשתה ככל העולה על רוחה בצבע של היריבה ועדן ציפל חילקה את האסיסטים. הנבחרת שמרה ותיסכלה את הצ'כיות, שנשארו קרובות, אבל במשחק שהיה כולו בשליטת השחקניות בכחול לבן. אז ואחרי 44:41, פתאום נלחצה הנבחרת ויצאה מקצב המשחק. צ'כיה השוותה ועלתה ליתרון 49:44, הנערות שלנו לא הצליחו לעצור את המומנטום של היריבה שרצה 20-2 וכשהמומנטום נצבר גם שלשות התחילו להיכנס באחוזים גבוהים ברבע האחרון וכשהריצה נעצרה על 15 הפרש , 8 דקות לסיום כבר לא הצלחנו לחזור.

הבשורה הטובה, למרות ההפסד, התוצאה לא חשובה. בית ד' איתו נצטלב, הוא שוויוני, עם כל יריבה אפשר להתמודד, וכל מה שנותר ביומיים הקרובים זה הפקת לקחים, בניית ביטחון ואמונה ולהתכונן למאני טיים ביום שלישי.

את המשחק פתחה הנבחרת באותה החמישייה שעלתה לשחק גם נגד צרפת וכבר מהפתיחה היה ברור שמדובר במשחק שונה לחלוטין כשבהתקפה הראשונה במשחק הגיעה קארש עד הטבעת והעלתה את הנבחרת ליתרון ראשון 2:0. הצ'כיות יצאו מהר להתקפות מתפרצות אבל האגרסיביות ההגנתית שינתה להן את הזריקות ולמרות 6 הזמנויות בשתי דקות רק סל אחד קלעו לשוויון 2. שלשה צ'כיה זכתה לתגובה של קארש בשלשת נגד בהתקפת מעבר. על נקודות צ'כיות ענתה גרזון שקיבלה אסיסט גדול מציפל להניח את הכדור בטבעת. ההגנה הישראלית הימרה על הקליעה מבחוץ של הצ'כיות ובחמש הדקות הראשונות זה עבד. היריבות עמדו חופשיות לחלוטין מחוץ לקשת והחטיאו 5 זריקות ברציפות, ומנגד שלשה של גאיה סלס החזירה את הנבחרת ליתרון 10:8 באמצע הרבע הראשון. סלס המשיכה לירות מבחוץ, קארש המשיכה לחדור את ההגנה הצ'כית ושלוש דקות לסוף הרבע עלתה ישראל ליתרון 15:10 והכריחה את הספסל האדום לקרוא לפסק זמן. הצ'כיות חזרו עם לחץ בהגנה אבל גם עם פאניקה בהתקפה והעיפו איירבולים כשבצד השני  המשיכה סלס להפציץ מבחוץ עלתה הנבחרת ליתרון 18:12, ברבע שהסתיים 20:15 מנקודות של שמשי.  עם חמישה אסיסטים ל-8 סלי שדה (ציפל 3) וניצחון בריבאונד 16-12. הנבחרת נראתה נהדר בעשר הדקות הראשונות.

בדקה וחצי הראשונות של הרבע השני הצ'כיות הגיעו מרוכזות בהגנה, נצמדו לקלעיות שלנו, כפו איבודי כדור ועם שלשה מהפינה ונקודות בריבאונד התקפה סגרו עד שוויון 20 ופסק זמן ישראלי ראשון, 8 דקות וחצי להפסקה. השלשה הרביעית של סלס החזירה את הנבחרת ליתרון. זו היתה הצגה של שתיים במחצית הראשונה. סלס הוסיפה גם את השלשה החמישית, אחריה קארש שוב הגיעה עד הטבעת והנבחרת שמרה על היתרון סביב 3 נקודות כשצ'כיה אמנם ענתה אבל לא הצליחה לייצר  מומנטום. עוד אסיסט של קארש לסימיונוביץ ועוד נקודות של הרכזת הישראלית החזיר את הנבחרת ליתרון אחרי שהיריבה כבר חזרה לשוויון, ובהפסקה יתרון ישראלי 34:33. גאיה סלס 15 נק' (ו-5 כ"ח), דניאל קארש 12 נק' (2 אס') ונבחרת ישראל כולה בשוויון בכ"ח ועם 8 אסיסטים.

במחצית השניה עלתה הנבחרת עם מהלכים הפוכים מהרבע הראשון, במקום הזדמנויות מרחוק, הכדורים הלכו פנימה, פעם לציפל ופעם לגרזון שהסתדרו עם הגבוהות הצ'כיות וייצרו נקודות ששמרו את הנבחרת ביתרון 38:35, שתי דקות ברבע. צ'כיה חזרה לשוויון והמשחק הישראלי היה נראה תקוע ללא נקודות בשתי דקות, עד שסימיונוביץ' הראתה קור רוח והמון כישרון מתחת לסל והחזירה את הנבחרת ליתרון שתיים, אבל המשחק הצמוד נמשך ועצירה אחת אדומה הצליחה להחזיר אותן ליתרון אחרי דקות ארוכות של שליטה ויתרון ישראליים. סימיונוביץ' המשיכה להיות השחקנית החמה של הנבחרת עם הגנה טובה, 3 כ"ח בהתקפהף חטיפה קריטית ונקודות מהקו שקבעו שוויון. השלשה השישית של סלס החזירה אותנו לעוד יתרון, צ'כיה ענתה בשלשה משלה בדרך לעלות ליתרון שיא 49:44.  הפיגור הנדיר הוציא את הנבחרת מהקצב משחק שחזרה להפציץ מבחוץ ואיפשרה לצ'כיה להשתחרר, ולמרות שההגנה הצליחה למנוע מהן לברוח, הן שלטו בדקות האחרונות של הרבע ועם הבאזר קבעו 52:46.

פתיחת הרבע הרבע האחרון המשיך את המומנטום הצ'כי בשלוש שלשות בשתי הדקות הראשונות של הרבע, ובסך הכל ריצת 20-2 בחמש דקות בהן ההגנה הישראלית נעלמה (61:46). הריצה נבלמה עם שתי קליעות עונשין של עדן ציפל. ציפל וסימיונוביץ' היחידות שתפקדו ברגעים בהם נראה שהמשחק מוכרע והתחילו להתקרב עד 64:52, ארבע דקות לסיום. היריבה לקחה פסק זמן וחזרה נחושה לנצח את המשחק, בלי הרבה כדורסל אבל הרבה יותר מלחמה מהנערות שלנו וכמובן הפרש דו ספרתי שהקל על המלאכה שלהן לשמור על הניצחון עד לסיום. שלשה של גרזון ונקודות של קארש עוד הורידו את ההפרש, דקה וחצי לסיום (67:57)

כעת ברור שהנבחרת תסיים במקום האחרון בבית (אלא אם ננצח את הספרדיות) וביום המחר נתחיל להתכונן למשחק הב-א-מ-ת חשוב בהצלבה נגד בית ד', כשניצחון אחד יספיק לשמונה הגדולות, כך שדבר למעשה לא קרה עדיין וחייבות להרים את הראש.  

מחר בשעה 15:00 (שעון ישראל), תפגוש נבחרת ישראל את הספרדיות במשחק שינעל את משחקי הבית המוקדם.

 

קלעו לנבחרת הנערות ישראל:
גאיה סלס (7 ריב', 2 אס', 1 חט') 18 נק'
דניאל קארש (2 ריב', 2 אס', 1 חט') 14 נק'
ליאור גרזון (5 ריב', 2 חט') 8 נק'
אבני סימיונוביץ' (7 ריב', 1 אס', 1 חט', 1 חס') 7 נק'
עדן ציפל (4 ריב', 4 אס', 2 חס') 6 נק'
שירה חג'ג' (1 ריב') ונועה שמשי (1 ריב') 2 נק' כ"א
שיחקו ולא קלעו: גילי אייזנר (6 ריב', 5 אס', 3 חט', 1 חס'),  שחר ברנר (1 חט') , ניצן עמאר ומאי נשר

בלטו בנבחרת נערות צ'כיה:
זייתהמרובה 14, בורטובה 13, מאליקובה 12