בני יהודה תפתיע את כפ"ס?

בחצי גמר הפלייאוף השני של הלאומית נשים יש לנו את מצד אחד את הפועל כפ"ס, שעדיין לא הפסידה העונה ונראית בכושר מצויין, מול בני יהודה שרשמה הישג מרשים בכך שהעפילה לפלייאוף אבל ממש לא מסתפקת בכך. האם היא תצליח להתעלות ולהפתיע או שכפ"ס תעפילה לגמר רביעי ברציפות?


| safsal

 

במשפט אחד: הפועל כפ"ס היא מועדון צמרת בליגה הלאומית (3 גמרים וזכיה אחת בשנים האחרונות) והגיע הזמן שיממשו את הצעד הבא למעלה – האם זה השנה? בני יהודה מועדון שבונה את עצמו מחדש ומראה עתיד ורוד. במפגשים בין השתיים העונה ידה של כפ"ס הייתה על הליונה עם שני נצחונות בדו ספרתי. כמו שיראה המשך הפריוויו, בני יהודה חייבת להתעלות על עצמה.

 

הדרך של כפר סבא לפיינל פור: כשהתחילה העונה נראה היה שהפועל כפ"ס נמצא בצומת דרכים עם התארגנות מאוחרת, וחילופי מאמנים במהלך הקיץ כשארז דגן התחיל את ההכנות ויניב פילו סיים אותן. אבל כפ"ס כמו בשנים האחרונות הציג בסופו של קיץ את אחד הסגלים המפוארים והעמוקים של הליגה העונה, סגל שמזכיר את עונת הדאבל - והציפיות בהתאם. מלבד עזיבתן של גלי קונטס ואופיר ויינטרוב את הקבוצה, כפ"ס הצליחה לשמור את כל הסגל שהוביל אותן לגמר והתחזקה בנגה אטינגר ורוני גולדין. גם מאיה זילברשלג שעזבה בתחילת השנה חזרה אחרי כחודשיים ובכך כפ"ס הפכה לעמוקה עוד יותר ביחס לעונה הקודמת.

כל אלה הובילו את הקבוצה למאזן מושלם בעונה הסדירה. כבר למעלה מחצי עשור שלא הגיעה קבוצה בלתי מנוצחת לפיינל פור ובכך אלופת העונה הסדירה גם מגיעה בכושר מלא ובסגל מלא למאני טיים של העונה.

שחקנית המפתח: ענבר לברון. אחת הותיקות בליגה, מחפשת אליפות לראשונה מאז 2012. היא הגיעה לפיינל פור עם הגלבוע, הגליל העליון וכפ"ס בעונה שעברה אבל כל העונות הסתיימו בכמעט. נראה שהשנה זו השנה שלה, כשהיא בסיבוב השני העלתה הילוך והפכה להיות השחקנית הטובה בכפ"ס, אולי הטובה בליגה, ובכושר הטוב ביותר שהיתה בו מזה שנים. היא מובילה את הליגה במדד עם 21.3 נקודות (בצוותא עם אליסון זלין מב"ש), שניה בליגה באסיסטים (6.2), בחמישייה הראשונה בריבאונדים (10.3) ובמקום השלישי בליגה באחוזים מחוץ לקשת (37% עם 109 זריקות שלקחה העונה). היא גם שחקנית שאסור לעזוב לבד. בכך היא מחברת בין שחקניות הפנים לגארדיות, מנהלת את המשחק של כפ"ס ואת הקבוצה כולה בדרך לסגור אולי סוף-סוף מעגל אחרי למעלה מעשור.

עתיד הענף: מאיה זילברשלג שחזרה העונה לכפ"ס אחרי שעברה הקיץ לוינגייט היתה מכוכבות נבחרת הקדטיות לפני שנתיים (ובקיץ הקודם כשנשארה בדרג א'), היא סומנה כבר בגיל 15 לשחקנית העתיד של הענף והעונה הצליחה להרשים במיוחד בלא מעט משחקים. אם יש הצדקה שכפ"ס יממשו את העפלה לליגת העל, היא לבנות מקום שבו זילברשלג תוכל לפרוץ בליגה הראשונה. אטינגר גם היא עתיד הענף, למרות שיש שיחשיבו אותה כבר כהווה שלו. בת ה-19 אמנם לא גדלה בכפ"ס (עונה ראשונה מחוץ לראשל"צ), אבל הבמה שקיבלה העונה להוביל את כפ"ס לליגת העל הופכת אותה לשחקנית מובילה ומנהיגה כבר בגילה הצעיר.

אטינגר ולברון. מצעידות ביחד את כפ"ס לעונה מוצלחת

 

הדרך של בני יהודה לפיינל פור: בזמן ש-שלוש הקבוצות הראשונות השיגו את הכרטיס בשלב דיי מוקדם של העונה, בני יהודה למעשה הבטיחה את מקומה בפיינל פור רק במחזור האחרון. היתה זו עונה בה 3 קבוצות נאבקו על המקום (עם רמה"ש ועמק יזרעאל), אבל החיבור בבני יהודה היה זה שבסופו של דבר הצליח לנצח את המשחקים הצמודים נגד היריבות הישירות ובהפרשים שהספיקו לה. תוסיפו עוד ניצחון מרשים אחד על נס ציונה, והנה החזרה בני יהודה לפיינל פור לראשונה מאז 2021, ושוב זו מאמנת על הקווים.

אחרי טלי נוי, העונה זו טל דוויק בעונת הבכורה שלה. בני יהודה פתחו את העונה עם הפסד, אבל גם הכנה לא אידיאלית כשרעות מסילתי סיימה את המילואים ערב פתיחת העונה והחיבור של מורן ספיר-אייל, מסילתי ומגי איזה עם המצטרפות החדשות נטע רפאל והדר לזרוב לקח קצת זמן. אבל במאני טיים בני יהודה מיקסמה את יכולותיה, ניצחה בחוץ את נס ציונה כאמור ובהפרש גבוה מזה שהפסידה בו לרמת השרון ומשם כבר צברה ביטחון, היתה קרובה להפתיע בגלבוע ובמהלך הסיבוב השני הוכיחה שהיא שייכת לצמרת ולפיינל פור.

שחקנית המפתח: כל שחקניות הקבוצה שלצד מורן ספיר-אייל. האחרונה נמצאת בעונת השיא שלה בקריירה, ומעמידה מספרים מצוינים עם 6.8 אסיסטים (ראשונה בליגה), 12.7 נקודות, 7 ריב' ו-19.7 מדד (שלישית בליגה). היא משחקת כמעט 40 דקות למשחק והכי משמעותית בכל משחק של בני יהודה. אבל ספיר-אייל לבדה לא תצליח להפתיע את הבלתי מנוצחת, ולצד הדומיננטיות שלה בקבוצה, המפתח של בני יהודה יהיה לתת לשחקניות שלצידה את הביטחון והבמה לעשות כל מה שיודעות מול היריבה הכי חזקה בליגה. לבני יהודה יש אינספור כלים מבחוץ (לזרוב), מבפנים (איזה) ואת הורסטיליות של רפאל ומסילתי שכבר הוכיחו שיכולות להוביל את הקבוצה לניצחונות כשלכל אחת מהן הופעות בחמישיית המחזור העונה. כל אלה צריכים להתחבר ל-80 דקות של מיקסום היכולות בשביל לייצר את הסנסציה הכי גדולה שהיתה בליגה מאז 2009.

עתיד הענף: אם נשאל את הצופה הממוצע על הקטגוריה הזו בבני יהודה יהיה קל לפספס, כי הדור הצעיר עוד לא פרץ כמו אורן מנס ציונה או זילברשלג מכפ"ס. אבל השנה בני יהודה התבססה על ספסל מקומי צעיר עם רותם מלאכי, אגם ג'אנו ומאי טוויג ששיחקו כמעט בכל משחק העונה ובממוצע 8 דקות. הן הראו את היכולות, הכישרון וצברו את הנסיון לצד הבוגרות שיאפשרו להן להוביל את המועדון בשנים הקרובות, ואם הסנסציה לא תתרחש השנה הן יהיו השחקניות שיהפכו את בני יהודה לפייבוריטיות בעונה הבאה. והעובדה שמגי איזה בת ה-20 היא שחקנית הפנים הדומיננטית בליגה ועם ממוצע דאבל-דאבל (15.5 נק'  , 11.3 ריב' – שלישית בליגה) היא מרשימה אופטימית ומעודדת ביותר.

איזה וספיר-אייל. בני יהודה תתעלה על עצמה ועל המוליכה?

 

שאלת המפתח - מי תבוא מוכנה יותר ל-40 דקות: הפעם הקודמת שקבוצה במאזן מושלם הגיעה לפיינל פור היתה אליצור נתניה שפגשה בגמר על האליפות את בני יהודה. הפסד אחד היה לנתניה באותה עונה, בסדרת הגמר לבני יהודה. שם בסופו של דבר ניצחו הנתנייתיות 2-1 בזכות יתרון הביתיות. השנה כשהמשחקים על הפרשים, אם בני יהודה תהיה זו שתנחיל לכפ"ס את הפסד הבכורה זה יכול להיות גם משמעותי בסיום.  איך כפ"ס יתמודדו כפייבוריטיות ואיזה שינויים והפתעות יכינו בני יהודה לירוקות יהוו את השאלה המרכזית של סדרת חצי הגמר. השתיים נפגשו פעמיים, כפ"ס ניצחה בקלות והיא גם מגיעה למשחק בסגל מלא כשאורבך מתאוששת מהפציעה שהשביתה אותה והאחרות חזרו לכושר עוד קודם. בבני יהודה, אמנם ללא אלה שוסטר, אך עזיבתה היתה ידועה והקבוצה נערכה לכך מגיעות גם כן בסגל מלא – כעת נשאר לראות מי יוציא מהסגל שלו יותר.

פרט פיקנטי לסיום: עונת הבכורה של שרית ארבל כמאמנת בליגה הלאומית הסתיימה עם אליפות מהמקום הרביעי (עם מעגן מיכאל), גם טלי נוי זכתה בעונת הבכורה שלה באליפות, ללא יתרון ביתיות (אז עם גני תקווה השיטה היתה שונה, מחוזות) וסיון בלליס גם היא סיימה עם אליפות בעונת הבכורה שלה. כעת על הקווים של בני יהודה טל דוויק.