מצטיינות העונה בלאומית נשים 21-22

בסקר המסורתי של "ספסל" מצטיינות העונה של מאמני הליגה הלאומית , שיר תירוש היתה "מעל הליגה" והיא ה-MVP גם עם 100% מהקולות לחמישייה. טל יעקב שמרה על התואר כשחקנית ההגנה ואיזו שנה נהדרת לנעמה הלוי(!) עוד בחרו מאמני העונה את חמישיית העונה, השחקנית שעשתה את פריצת העונה ומאמן העונה.


| שי ברק

 

שחקנית העונה 
שיר תירוש , הפועל כפר סבא
8 קולות 

בעונה שעברה שיר תירוש היתה מכוכבות הליגה, ממצטיינות העונה, שחקנית ההגנה של העונה, חמישיית העונה ובסופה של העונה זכתה באליפות עם יד שבורה. מי היה מאמין שהשנה היא אפילו תהיה דומיננטית עוד יותר? תירוש השתלטה על הליגה והפכה ל-כוכבת של הליגה הלאומית. לפרקים היה נראה שמדובר בשיר תירוש ועוד 15 קבוצות. תירוש הגיעה העונה להפועל כפר סבא יחד עם חברותיה מתל אביב (קונטס ונחמה) התאחדה גם עם ליעד אורבך וגם זכתה לשחק עם אפשטיין. מדהים לראות שבקבוצה "כוכבות" כזו שיר תירוש עוד הצליחה לסיים את העונה עם 20.5 נקודות בממוצע. סגנית מלכת הסלים לעונת 2022, סקוררית מוחלטת, שחקנית הגנה אדירה, כוכבת בלתי מעורערת בליגה. עד כמה בלתי מעורערת? כ-ל מאמני הליגה בחרו בה לחמישיית העונה(!).

שיר תירוש הובילה את כפר סבא העונה לזכיה בגביע האיגוד ובכך שמרה על גביע האיגוד (זכיה שניה ברציפות, הקודמת היתה במדי מכבי רעננה) ורצף בלתי נגמר של 0 הפסדים בגמרים. פעמיים העונה קלעה 34 נקודות (נגד רמה"ש ועמק יזרעאל). נגד מכבי רעננה קלעה 28 נקודות ובסך הכל ב-11 משחקים קלעה מעל 20 נקודות למשחק.

מאז חזרה לשחק שיר תירוש היא שובר שוויון אמיתי בליגה הלאומית, היא ניצחה יריבות מהלאומית עוד כשהיתה בארצית (את הגלבוע החזקה בגמר הגביע 2019), העלתה את עירוני נתניה לליגה הלאומית ובשנה שעברה את אליצור תל אביב לליגת העל, כעת היא במסע עם הפועל כפ"ס לעשות היסטוריה גם עבור המועדון הזה. אחרי שסיימו את העונה הסדירה במקום הראשון וללא הפסדים היא בדרך להשלים דאבל ראשון בבוגרות.

למקום השני הגיעה – נעמה הלוי (4 קולות). הלוי הפגינה השנה "סטאר-קוואליטי" ששמור למעטות ביותר. שחקנית נערות א' של עמק יזרעאל תחגוג רק בעוד חודש 18, אבל כבר בגיל 17 היא שרפה את הליגה הלאומית. העולה החדשה מעמק יזרעאל אולי סיימה "רק" במקום התשיעי, אבל את ההישארות בליגה וההתבססות במרכז הטבלה אפשר לשייך לנעמה הלוי וליכולות האדירות שלה על המגרש. במהלך העונה גם קיבלה זימון ראשון לנבחרת הבוגרת. לקראת הקיץ זומנה לסגל נבחרת הנערות והעתודה. היא גם מלכה הסלים של הליגה (25.6 בממוצע), תגלית העונה ועוד דברים עליהם נכתוב כשנספר עליה בחמישיית העונה.

זכו בקולות לתואר הישראלית המצטיינת של העונה: נעמה הלוי, ענבר לברון, קרן נחמה, מיכל אפשטיין, ליעד אורבך (1 קולות כ"א)

 

שחקנית ההגנה 
טל יעקב, מכבי רעננה
4 קולות 
 
פעם שניה ברציפות שטל יעקב זוכה בתואר שחקנית ההגנה של העונה. בשנה שעברה כששיחקה בכפר סבא היא היתה השחקנית למשימות מרכזיות בכפ"ס. יכולותיה לשחק במספר עמדות הפכו אותה לשומרת האולטימטיבית של כל שחקנית בכל עמדה בשורות היריבה. העונה טל יעקב הגיעה לרעננה, קבוצה חדשה לחלוטין וגם ברעננה היריבות מספרות שהתקשו במיוחד מול ההגנה של יעקב. לא נהוג לחשוף כאן את בחירות המאמנים, אז רק נרמוז שבין הבוחרים יריבות על האליפות וכשיעקב עומדת בינם לבין האליפות אפשר לומר שהיא שומרת על התואר בגאווה.

הרבה שמות זכו לאיזכורים העונה לתואר שחקנית ההגנה, מעניין בעיקר לראות אצל המוליכה 4 שחקניות חמישייה שקיבלו קולות (ומסמנים את כפ"ס כקבוצת הגנה חזקה), כשאצל הסגנית זכתה רק שחקנית אחת לקולות ומול פיזור הקולות אצל יתר השחקניות 25% מקבוצות הליגה זה הישג לא מבוטל בפני עצמו.

למקום השני הגיעה עלית כהן (2 קולות). כהן אולי לא חזרה לתואר שחקנית ההגנה בו זכתה כבר בעבר, אבל חזרה להיות אחת השחקניות שקבוצות מסמנות כמכשול, כבעיה הקשה להתמודד איתה מול מג'דל כרום, כשחקנית הגנה מצוינת. עלית כהן, כמו טל יעקב, היא שחקנית ורסטילית. הסייז שלה בליגה הלאומית מאפשר לה לשחק במספר ובעיקר לשמור על מגוון שחקניות ועמדות. בזמן שבמג'דל כרום ג'ואן מוחמד ושדא כנעאן תופרות את היריבות התקפית, עלית כהן היתה בצד השני של המגרש כדי להוריד את היריבות מהסקור שלהן. התרומה שלה, לא פחות משלהן הובילו את מג'דל כרום להישג ההיסטורי, פיינל פור וחצי גמר על האליפות.

עוד קיבלו קולות: שיר תירוש, קרן נחמה, אופיר פרפרה, ליעד אורבך, אליס חתוקאי, עופר כספי, מיקה ביתן, אדג'ה האוטרה.

 

תגלית/פריצת העונה 
גל רביב, אקדמית וינגייט 
5 קולות 

זו היתה עונה מוצלחת במיוחד לאקדמית וינגייט. עם סגל צעיר במיוחד ברובו שחקניות בגיל י"א ומטה, האקדמיה הצליחה לצבור ניסיון תוך כדי תנועה, להשיג ניצחונות גדולים נגד יריבות חזקות (זכור במיוחד הניצחון על מג'דל כרום והניצחון על מכבי רעננה). וינגייט סיימה את העונה במקום השביעי, מאזן זהה לרמה"ש שבמקום השישי. את ההצלחה הגדולה אפשר לזקוף לזכות מספר שחקניות שהרשימו בוינגייט אבל מעל כולן נצצה גל רביב.

רבקה ויוואג, דשה סמרו ואחרות כבר זכו לחשיפה בשנה שעברה ובכלל. רביב הגיעה לעונה דיי אלמונית. השחקנית שחגגה בדצמבר האחרון יום הולדת 15, תפסה את ההנהגה מעמדת הגארדית. סיפקה משחקים נהדרים משני צידי המגרש, הראתה הרבה מנהיגות וגם קלעה לא מעט. 22 נקודות קלעה נגד קבוצות הצמרת מכפר סבא ורעננה. שיא עונתי עשתה נגד רמת השרון עם 26 נקודות ובסך הכל סיימה את העונה עם ממוצע 13.6 נקודות שמדרגות אותה בעשירייה הראשונה של הקלעיות בליגה, קצת לפני בר סלע הותיקה.

רביב צברה לא מעט ניסיון בין בוגרות הליגה ותנסה להביא אותו לנבחרת הקדטיות(!) בקיץ הקרוב וכשיש לה עוד שנתיים לפחות באקדמייה יהיה מעניין לראות כמה רחוק וטובה יותר עוד יכולה להיות בלאומית ובכלל. 

למקום השני הגיעה – נעמה הלוי (5 קולות), לפני שנה נעמה הלוי עוד היתה שחקנית מוכשרת בנערות א' בעמק יזרעאל ובליגה הארצית לבוגרות. שחקנית טובה אך לא מוכרת. השנה פרצה כל כך בגדול שהגיעה לחמישיית העונה בלאומית נשים ולסגנית שחקנית העונה. לכן וכשהיא מהמשמעותיות בליגה היא מקבלת את המקום השני בתגלית העונה ומשאירה לגל רביב את הבמה לתואר.

מיקה ביתן (2 קולות), אליס חתוקאי, ליאן אשל, מורג'ן סעדה (1 קולות כ"א)

 

חמישיית העונה 

שיר תירוש (הפועל כפר סבא)

הכל כבר נכתב. שחקנית העונה, סגנית מלכת הסלים, השחקנית שכל מאמני הליגה ורוב אוהדי הליגה (שבחרו בסקר באינסטגרם) ציינו אותה כשחקנית חמישיית העונה - היא השם הראשון בחמישייה. אין מה להרחיב,את כל השאר כבר קראתם 

 

נעמה הלוי (הפועל עמק יזרעאל)

השחקנית שמגיעה מהעולה החדשה, הקבוצה שסיימה במקום התשיעי, קיבלה 11 קולות לחמישיית העונה. כמו בקטגוריה על שחקנית העונה, נעמה הלוי היא שניה רק לשיר תירוש. כבר סיפרנו למעלה שהלוי קיבלה 4 קולות לאמ.וי.פי ו-5 קולות לתגלית העונה. גם סיפרנו שסיימה את העונה כמלכת הסלים עם ממוצע נקודות 25.6. כעת נשאר רק לספר שכבר במחזור הפתיחה קלעה 44 נקודות ושברה שיא נקודות בן 6 שנים בליגה הלאומית.

הלוי קלעה 6 פעמים מעל 30 נקודות ורצף משחקים בין המחזור ה-16 למחזור ה-27 שלא ירדה מעשרים נקודות למשחק(!) אבל הלוי היא לא רק קולעת המון, היא גם מנהיגה ומכוונת, הכל עובר דרכה וגם כשהיריבות ידעו ויודעות, הכירו ולמדו את הלוי הן לא הצליחו לעצור אותה והלוי היא הדור החדש עבור עמק יזרעאל, החייאתה מחדש את המועדון המפואר, בליגה לנערות א' היא עוד יכולה להוביל את העמק לגמר על האליפות (בעת כתיבת תוצאות הסקר היא ב-1-1 בסדרה נגד רמה"ש) פשוט עונה נהדרת שמאמני הליגה לא היו יכולים להישאר אדישים לה.

 

ליעד אורבך (הפועל כפר סבא)

אז...מה...? לכתוב על ליעד אורבך שהיא שחקנית מובילה ובולטת בליגה הלאומית? ליעד אורבך היא החמצה של כדורסל הנשים. לפני קצת יותר משנה היא לבשה את המדים הלאומיים של נבחרת ישראל הבוגרת, שיחקה באליצור חולון שהעפילה לחצי הגמר על אליפות ליגת העל וחצי גמר גביע המדינה. אורבך סומנה כבר בגיל 17 להיות אחת השחקניות המובילות בענף, שיחקה בליגת העל 5 שנים, אז כעת כשהיא בליגה הלאומית יש אפשרות שלא תצטיין?! 

נכון, ליד שיר תירוש ומיכל אפשטיין, קשה להיות "כוכבת", אבל אורבך היתה בהחלט בולטת, בהחלט משמעותית, בהחלט שחקנית שקשה מאד לעצור וקשה עוד יותר לעבור בהגנה. היא סיימה עם ממוצע 12.4 נקודות למשחק, הרשימה עם 23 נקודות נגד רעננה ו-21 נקודות נגד העמק. בשאר הזמן היא תרמה בדיוק מה שהקבוצה היתה זקוקה לו. מחצית ממאמני הליגה בחרו בה לחמישיית העונה. הפורוורדית ה"טבעית" היחידה בחמישייה. כוכבת בלאומית, מחזיקת גביע ואולי בקרוב דאבליסטית.

 

טל יעקב (מכבי רעננה)

צריך לומר את האמת. זו לא היתה העונה הכי גדולה או הכי דומיננטית של טל יעקב בכדורסל הנשים. בין האליפות ההיסטורית של ראשל"צ בנערות א', לעליית הדרג עם נבחרת הנערות ועד העליה לליגת העל עם הפועל פתח תקווה והעונה המצוינת אשתקד עם כפר סבא והזימון לנבחרת ישראל הבוגרת. את העונה הזו התחילה טל יעקב כשחקנית לנבחרת ישראל ב-3X3 באליפות אירופה והמשיכה לעונה מורכבת ברעננה. אמנם סיימה במקום השני בליגה (בעונה שעברה סיימו במקום השלישי במחוז הדרומי) אך זו היתה עונה לא פשוטה.

ואחרי שאמרנו את כל זה - שימו לב לנתונים הבאים: יעקב היא בין חמש הקלעיות הטובות בליגה עם 15.5 נקודות בממוצע העונה, היא שחקנית ההגנה של העונה עפ"י בחירת המאמנים וכנראה שכשילוב כל אלה היא גם בחמישיית העונה שנה שניה ברציפות. בין 21 נקודות בניצחון על הגליל ל-27 נקודות בניצחון על וינגייט (בסיבוב הראשון), יעקב נתנה עונה טובה מאד וכעת נשאר לה לסיים רק עם תואר.

 

ג'ואן מוחמד (הפועל מג'דל כרום)

את השם ג'ואן מוחמד חייבים לזכור ולצרוב בראש שחקניות הליגה הלאומית. בשנה שעברה בחמישיית העונה היו: שיר תירוש וטל יעקב שהמשיכו שנה שניה ברציפות לחמישיית העונה. השחקנית השלישית שעושה את זה לצד 2 סמלים של הליגה היא לא אחרת מג'ואן מוחמד. כן-כן, השחקנית בת ה-20 הפכה להיות אחת השחקניות המובילות בליגה, שנתיים ברציפות ואי אפשר להתעלם מזה וממנה. בעונה שעברה כשהיו מחוזות בליגה היא נבחרת לשחקנית העונה של המחוז הצפוני, העונה במחוז המאוחד היא אמנם לא שחקנית עונה אבל בחמישייה ובצורה מובהקת.

הסיבה כנראה, שהיא כבר לא שחקנית מפתיעה, הליגה למדה להכיר אותה כשחקנית מובילה והציפיות ממנה בהתאם. מוחמד עמדה בציפיות. היא סיימה את העונה בין 3 הקלעיות המובילות בליגה עם 18.5 נקודות בממוצע. קלעה פעמיים מעל 30 נקודות, קלעה עוד 10 פעמים מעל 20 נקודות, היתה לשחקנית הדומיננטית במג'דל כרום ששוב עשתה היסטוריה ואחרי שבשנה שעברה הגיעה לרבע הגמר השנה המשיכה לחצי הגמר. מוחמד היא חלק מוביל במועדון הנהדר הזה. מוחמד היא היום כוכבת בליגה הלאומית.

חמישיית העונה:
שיר תירוש (14) נעמה הלוי (11), ליעד אורבך (8), טל יעקב (6), ג'ואן מוחמד (6)

חמישייה שניה:
ענבר לברון (5) ,מורן שטרית (3), קרן נחמה (3), שיר רביב (3), עלית כהן (3).


עוד זכו לקולות :
רג'י גליידה (2), בר סלע (2), קרן מוזס. תמר אנגל, מורן ספיר, שחר עמית, אליס חתוקאי, מיכל אפשטיין, מיקה ביתן, עדן פורת  – קיבלו קול 1 כל אחת.

 

מאמן העונה 
יניב פילו, הפועל כפר סבא  
7 קולות

עונה ראשונה של פילו בליגה הלאומית ואיזו עונה מושלמת. אפשר לומר שלפילו יש חמישיית חלומות, עם כוכבות כדורסל כתירוש, אורבך, אפשטיין ונחמה "קל" להצליח. אבל כשרואים את רעננה וגליל עליון שסומנו להיות צמודות ולהיאבק בכפר סבא מבינים את הגדולה, את השקט שמכניס פילו, את הסדר וההיררכיה לקבוצה. את שילוב שחקניות המחלקה הצעירה (אופיר וינטרוב, עלמה כהן, שחר גרנות...) לצד הכוכבות.

כפר סבא שיחקה כמו מכונה בליגה הסדירה וסיימה במאזן מושלם, כפ"ס הרשימה בגביע כשעברה גם את רעננה (במשחק חוץ) וגם את הגליל העליון (עם 2 ניצחונות) וזכתה בגביע. נדיר שהמאמן של הקבוצה המובילה זוכה למאמן העונה (לרוב מייחסים את ההצלחה לשחקניות) הפעם שילוב בין שחקניות למאמן שהגיע מבחוץ ו"למד את העבודה" תוך שמכבד את הענף ולוקח אותו ברצינות - הכתיר את פילו כמאמן העונה בפער גדול.

למקום השני הגיעו חמודי מנאע (הפועל מג'דל כרום) – מאמן העונה מהשנה שעברה הוא כבר לא הפתעה. יכולותיו של מנאע כבר ידועות בליגה ואיתן מגיעות הציפיות. מג'דל כרום בסך הכל שנה שלישית בליגה הפתיעה לפני שנתיים ששרדה ולא ירדה, הפתיעה שנה שעברה עם כניסה לרבע הגמר ומפתיעה השנה כשהקדימה קבוצות עם תקציב גדול יותר ונכנסה לפיינל פור אחרי 2 ניצחונות על הגליל העליון, מרחק משחק ממקום 3. מנאע המשיך להפוך את מג'דל כרום למכונה, לקבוצה חזקה, מסוכנת, איכותית, לגדל את דור העתיד ולשחק כדורסל אטרקטיבי.

ושי זרצקי (הפועל כאוכב) - בחודש מרץ כאוכב כבר "ירדה" ליגה. אף אחד לא נתן לה סיכוי לשרוד. ההסתבכות בתחתית הפציעות, הסגל החסר, הקושי להביא שחקניות רכש... הרבה סיבות אובייקטיביות, ה"ירידה" התקבלה בהבנה. אבל זרצקי לא השלים עם זה, גייס את השחקניות, יצר שיטה, תוכנית משחק, תוכנית 'מלחמה' ויצא לחודש אפריל. 5 ניצחונות מ-6 משחקים. ניצחונות בירושלים ורמה"ש ניצחונות על יבנה ונתניה כל מה שהיה צריך במסע שהשאיר את כאוכב בליגה נגד כל הציפיות. כבר קשה זכור אבל כאוכב הפסידה ב-2 נקודות לגליל ובהפרש דומה למג'דל כרום, ירושלים ו-וינגייט. הן היו שקולות ליריבות צמרת הן היו שלם שגדול מסך חלקיו ואת ההצלחה אין אלא לייחס למאמן, זרצקי.

עוד קיבלו קולות: יונתן אורן, זיו ברתנא, דן ג'י