על נשים: פתיחה סוערת

מחזור פתיחת העונה סיפק לנו לא מעט תוצאות מעניינות - האלופה פתחה עם ניצחון חוץ לא קל על ר"ג, הסגנית מאשדוד גם הזיעה בדרך לניצחון על פ"ת. רמה"ש וחולון אחרי הנצחונות באירופה הפסידו בליגה לירושלים והרצליה בהתאמה, חיפה ניצחה בבית את ראשל"צ. וגם - המספרים המטורפים שראינו השבוע ובעיות הסיקור של הליגה.


| safsal

 

התוצאות:

א.ס. רמת השרון 82 - אס"א ירושלים 96
בנות הרצליה 83 - אליצור חולון 58
מכבי חיפה 74 - הפועל ראשון לציון 68
מכבי רמת גן 74 - אליצור רמלה 81
הפועל פתח תקווה בני 76 - מכבי בנות אשדוד 82

 

בקצרה: הליגה נפתחה, איזה כיף לאוהדים. הפעם בלי ארוע פתיחה או מסיבות עיתונאים, וגם בלי שידורים (למעט אחד, בניגוד לעל גברים, לאומית גברים ונשים, נוער ונערות) אבל עם לא מעט קהל ביציעים השונים שזה כבר חיובי. את התוצאה המפתיעה של המחזור רשמו בנות הרצליה עם הניצחון על חולון כשהיא עם זרה פחות ואס"א ירושלים, כשניצחה בחוץ את א.ס. רמה"ש בתצוגת שיא של שלישיית הזרות שלה (ראו פירוט בהמשך). אס"א נבנתה לליגה ממש ברגע האחרון, אבל בנתיים נראה שעשתה בינגו עם הזרות שלה ופתחה ברגל ימין. האורחת הובילה לאורך כל המשחק ולפרקים גם בדו ספרתי גבוה, כשברבע האחרון רמה"ש הצליחה להוריד לפיגור מינמלי אבל ירושלים ברחה שוב ושמרה על הניצחון.

בנות הרצליה שגם היא נבנתה מאוחר, פגשה נציגת יורוקאפ נוספת ואת עדן ענבר על הקווים, ולמרות שהופיעה ללא הזרה הדומיננטית שלה - השרוניות ביום קליעה מרשים מחוץ לקשת פתחו פער של 20 הפרש כבר ברבע הראשון וגם בהמשך המשחק המשיכו להגדיל אותו עד יתרון שיא של 34 נקודות0!) והכריעו את המשחק בשלב מוקדם.

מכבי חיפה ניצחה בבית ראשל"צ, כשגילי אייזנר ומאי רווח שיחקו מול קבוצתן לשעבר. אחרי פתיחה שקולה יחסית חיפה השתלטה על המשחק עם הגנה טובה והחלה לברוח כשעד המחצית הפער כבר התקרב ל-20. הצפוניות שמרו על הדו ספרתי ברוב המחצית השניה כשרק לקראת הסיום הורידו קצת רגל מהגז וראשל"צ צמצמה. 

הפועל פ"ת אירחה את אשדוד סגנית האלופה מאשתקד וגרמה לה לעבוד קשה כדי לצאת עם הניצחון. אשדוד הובילה כל המשחק וגם התקרבה לדו ספרתי, אבל פ"ת ידעה לחזור והייתה צמודה אליה ממש עד לדקות הסיום. אבל במאני טיים פ"ת רשמה יותר איבודים מנקודות ואשדוד הצליחה לשמור על היתרון עד לסיום. משחק שקול נוסף היה בר"ג שם המארחת הפסידה לאלופה המכהנת רמלה. ר"ג הצליחה לקחת את ההובלה ממש עם הבאזר של המחצית הראשונה, אבל פרט לכך היתרון היה של רמלה שברבע האחרון גם הצליחה לשמור על דו ספרתי.

 

שימו לב ל:
1 - מה שעובד באירופה לא עובד בארץ? גם רמה"ש וגם חולון אחרי ניצחונות כפולים במוקדמות היורוקאפ הגיעו לליגה והפסידו. חולון נראתה רע באופן כללי עם אחוזי קליעה מזעזעים, וגם ללא ג'ני סימס עדיין היו אמורות להיראות יותר טוב. אגב פרט לאחוזים בכל שאר הפרמטרים חולון הייתה כמעט זהה להרצליה אבל בסופו של דבר צריך לשים את הכדור בטבעת.

שתי תהיות עולות בהמשך לתוצאות האלה - האם הנציגות האירופאיות שניצחו חולון ורמה"ש בסיבוב המוקדם חלשות מקבוצות "בינוניות" בליגה הישראלית? ועד כמה משמעותית העובדה שבחולון ורמה"ש אחרי הכנה ארוכה יחסית לעונה (שוב, בעקבות אירופה) זה למעשה היה המשחק הראשון שהקבוצות שיחקו בסגל הזה. חולון התכוננה ולמדה לשחק עם סימס וללא טולפרי וכאן היתה להפך וברמה"ש שיחקו מצוין עם איבנוביץ אבל את מחזור הפתיחה של העונה קיימו בלעדיה ועם ג'ונס שטרם תורגלה כזרה שלישית לבד (ללא הבוסמנית ששיחקה במשחקי ההכנה).

2 - יכולת סיום הרבעים של מכבי חיפה. השניות האחרונות של כל רבע שהוא לא הרבע האחרון במשחק צמוד, לרוב עוברות בנינוחות עם עוד איזה התקפה גומרת שעון. אתמול בחיפה ראינו את כל 3 הרבעים מסתיימים בחטיפה, לאחד מהם התווסף לאחר מכן גם אסיסט גדול של מאי רווח לתמר זינגר. לא מוותרות על אף כדור בכרמל.

3 - הדומיננטיות של הזרות היא משהו שידוע לרוב בליגה ואנחנו רואים את זה לא מעט בשנים האחרונות. אבל מחזור עם כאלה תצוגות קליעה בקבוצה אחת לא קורה כל שבוע. זה מה שעשו הזרות השבוע בירושלים: דניאל אדאמס עם 31 נקודות, 10/14 מהשדה, טיילור וורץ 30 נקודות, 6/11 ל-3, שיי קולי 29 נקודות, 10/24 מהשדה. ירושלים נבנתה די ברגע האחרון וכשלא היה יותר מדי שחקניות ישראליות פנויות בשוק, והן צריכות לקוות שהתלות הזאת בזרות לא תפגע בהן בהמשך העונה.

4 - בארון 15 נק', פרסלי 10 נק', וטורי ו-רוטברג 11 נק' כ"א. רק 4 שחקניות ישראליות קלעו מספר דו ספרתי של נקודות (3 מהן במשחק בין ר"ג ורמלה), הפערים בין הזרות והישראליות בליגה מעולם לא נראו גדולים יותר. דווקא בשנה של אליפות אירופה, אבל גם בכלל, הדברים צריכים להעלות סימני שאלה.

5 - עומס משחקים מתהווה. הקבוצות שלנו באירופה יתחילו להרגיש את העומס השבוע ומעניין לאן הדברים ילכו. ברמה"ש, חולון, רמת גן וחיפה שיחקו משחק פתיחה ביום חמישי והמחזור השני ייפתח כבר ביום ראשון. ברמת השרון ג'נקינס שיחקה 40 דקות, קולייר 34, ובכלל הקבוצה שיתפה רק 6 שחקניות ברוטציה (שוסטר השביעית שיחקה פחות מ-3 דקות). בחולון שיחקו רוטציה ארוכה קצת יותר אבל 4 שחקניות שיחקו מעל 30 דקות (במשחק שרובו היה גארבג'). גם רמה"ש וגם חולון ישחקו פעם נוספת ביום רביעי - והעומס, מה איתו? ליריבות שלהן אמנם לא מחכה משחק באירופה אבל גם הן לא נתנו הרבה מנוחה לחמישייה (הופקינס 35, אייזנר 35, אוקונקוו 35, בולג'אק 33) וכך גם בר"ג (איילין וקולדוול 36, בראון 34). רמלה, אגב, היא הקבוצה היחידה שאף שחקנית בקבוצה לא שיחקה מעל 35 דקות.

 

מספרי המחזור: עם כל הכבוד לכל זרות שקלעו השבוע 27 פלוס נקודות ואליהן עוד נגיע בהמשך, את השורה הסטטיסטית המרשימה ביותר רשמה השבוע אופיר לביא שחזרה לארץ אחרי שנתיים בצ'כיה. לביא הייתה קרובה מאוד לרשום טריפל דאבל היסטורי, אבל סיימה בסוף את המשחק 'רק' עם 12 נק', 9 רב' ו-7 אס'. עוד כמה ישראליות שהרשימו אותנו השבוע: דניאל רבר לקח 16 ריבאונד בחולון, ונראה שהיא ממשיכה את היכולת שלה משנה שעברה כאחת הריבאונדריות הטובות בליגה (ישראליות וזרות) אולי תופתעו אבל זה אפילו לא השיא האישי שלה בתחום; דור סער ברמה"ש, יערה יצחקי באשדוד ו-ניקול מיכאילץ בירושלים מסרה 7 אסיסטים כל אחת. עוד 5 ישראליות מסרו 5 אס' כל אחת.

ועכשיו לזרות. על אלו של ירושלים דיברנו פסקה למעלה, בואו תראו איזה עוד מספרים מרשימים היו לנו השבוע. קחו נשימה זה יהיה ארוך: ג'יליאן אלין בר"ג קלעה 25 נקודות, אבל הרשימה אפילו יותר עם 17 כדורים חוזרים. חברתה לקבוצה בריטני בראון קלעה רק 6 נקודות, אבל הוסיפה 11 אסיסטים. שאקירה אוסטין ברמלה קלעה 21 לצד 14 ריבאונד, אותה כמות כמו של ברניס מוסבי.

באשדוד קאלאני בראון עם 37 נקודות ולא פחות מ-17 זריקות שצללו פנימה (מ-22 זריקות), ועל הדרך גם 14 כדורים חוזרים. עוד באשדוד שאטורי ווקר קלעה 22 לצד 12 רב', 5 חט' (!) ו-5 אס'. בצד השני בפ"ת מיקיילה קאולינג עם 24 ו-13. ברמה"ש אליסיה ג'נקינס עם דאבל משלה של 25 נקודות ו-17 ריבאונד, לורין גודווין בהרצליה 6 חטיפות, ובחיפה אמי אקונאקו עם 32 נקודות (12/18 ל-2).

 

ומה יהיה עם הסטטיסטיקה? כל הנתונים שמוצגים בכתבה הם בעירבון מוגבל, לאור תקלות קריטיות בסטטיסטיקה ולכך שעד כה לא הועלו לרשת כל משחקי המחזור (וגם אלה שעלו לא מלאים כולם).

 

משחקי המחזור השני

לא היה זמן להתאושש ולעכל את המחזור הראשון (וכמו שמאמן הפועל פתח תקווה כתב ברשת החברתית, אפילו לא הספיקו להעלות לערוץ היו-טיוב את משחקי המחזור הראשון, כדי שנספיק לצפות בהם ולהתכונן למחזור השני) ותוך 72 שעות נפתח מחזור ליגה נוסף. הצורך הדחוף לדחוס משחקים קשור לחלון הנבחרת בנובמבר - אבל לא יותר פשוט היה להתחיל את הליגה שבוע קודם? כל השחקניות כבר היו בארץ, מה רע במחזור פתיחת עונה בחול המועד סוכות כשכולם בחופש ויכולים להגיע ולצפות בקבוצתן האהובה? בכל אופן... מים מתחת לגשר, ואם נסתכל קדימה מחכים כמה משחקים קריטיים למחזור השני.

ביום ראשון, א.ס רמת השרון תארח את מכבי עירוני רמת גן (19:00, "אורנים") שתי הקבוצות ששאפו לפתוח את העונה עם ניצחון ורואות את עצמן כמועמדות למאבקי האליפות, לא רוצות למצוא את עצמן עם שני הפסדים וללא ניצחונות במחזורי הפתיחה. רמה"ש עוד צריכה לטוס בהמשך השבוע לבלגראד במה שיכול להפוך לכדור שלג שסופו לא ברור.

המאצ' אפ המעניין: אלישה ג'נקינס היתה כוכבת ר"ג בעונה שעברה, את העונה במדי רמה"ש פתחה עם 25 נק' ו-16 ריב' מרשימים, אבל גם עם הפסד לירושלים ולטיילור וורץ בצבע. ג'נקינס סיימה עם 38 נקודות מדד. מולה ברמת גן תשחק ג'לין איילין שקלעה 25 נק', לקחה 17 ריב' והמדד שלה 41 נקודות. אחרי שרמה"ש לא הצליחה לעצור את שחקניות הפנים של ירושלים שקלעו 60 נקודות, היא מקבלת את איילין בכושר שיא.  מי שתקבל פרחים בפתיחת המשחק היא צליל וטורי ששיחקה ב"אורנים" בעונה שעברה. במחזור הפתיחה קלעה 11 נקודות ועוד מסרה 4 אס', כך שגם היא מגיעה בכושר טוב למשחק נגד האקסית.

משחק נוסף שיתקיים ביום ראשון יפגיש את אליצור חולון עם מכבי חיפה (19:00, "שמיר"). לחולון שתשחק עדיין ללא ג'ני סימס, אין הרבה סיבות לאופטימיות לקראת המשחק נגד חיפה. בחיפה שניצחון בצורה מרשימה את הפועל ראשל"צ יקבלו למשחק גם את טל לב שנעדרה מהמשחק הקודם, ותוסיף להן עוד עומק, קליעה וכוח בצבע. בנוסף ל-23 הנקודות שכבר קיבלה מהישראליות חיפה יכולה להיות אופטימיות מול 16 נקודות של הישראליות מחולון.

המאצ' אפ המעניין: צ'לסי הופקינס סיימה את המשחק הקודם עם 0 מ-6 מהשדה, טולפרי מחולון סיימה עם 0 מ-9. הופקינס חיפתה על אחוזי הקליעה עם 9 אסיסטים ו-9 ריבאונדים, אבל שתיהן יצטרכו להיות אפקטיביות יותר במשחק השני של העונה.

 

יתר משחקי המחזור:
מכבי אשדוד - בנות הרצליה (17:00, "הקריה"). המשחק המרכזי שישודר בספורט 5+. אשדוד חוזרת הביתה עם הניצחון הקשה בפתח תקווה ותפגוש את הפתעת המחזור מהרצליה. בהרצליה יגיעו בוודאי מעודדות מניצחון הפתיחה, אבל הפעם יפגשו סגל עמוק יותר וקלאני בראון אחת בלתי ניתנת לעצירה (37 נקודות במחזור הקודם).

אליצור רמלה - הפועל פתח תקווה (19:00, "קרית מנחם"). המשחק שאף אחת ואחד ברמלה לא יקלו בו ראש. אולי לא יריבה לצמרת, אבל יריבה שניצחה בשנה שעברה 3 פעמים(!) את רמלה, כולל באולמה הבייתי. רמלה זוכרת ותעשה הכל להימנע מכותרת "סנסציה" שתגיעה מאולמה. בפתח תקווה יכולות לקחת הרבה דברים טובים מהמשחק הראשון, אבל כשבראון קלעה עליהן 37 נקודות ובמשחק הבא מחכה אלופת העולם אוסטין (שנגד רמת גן קלעה 21 נקודות), פתח תקווה צריכות למצוא מהר פתרונות לשחקנית פנים דומיננטית.  קאולינג שהרשימה במדי פתח תקווה עם 27 נקודות היא המפתח גם למשחק הבא.

אס"א ירושלים - הפועל ראשון לציון (19:00, "קוסל"). בעונה שעברה היתה קבוצה אדומה שפתח את הליגה בסערה עם יכולת מדהימה של שחקנית זרה, קבוצה שהתחברה מעל ומעבר לציפיות ואחרי הפתיחה הטובה סיימה את העונה במקום הראשון ועם גביע. קראו לה "הפועל ראשון לציון". העונה ירושלים אחרי ניצחון החוץ המרשים והדומיננטיות של הזרות, חוזרת הביתה ותארח את ראשל"צ. ניקול מיכאילץ' שחקנית ראשל"צ בעבר תפגוש לראשונה את המועדון בו גדלה. מאז עזבה את ראשל"צ שיחקה בלאומית כך שזו ההתמודדות הראשונה שלה מולן ואם תנצח ירושלים תתבסס בצמרת וראשל"צ תישאר ללא ניצחונות בפתיחת העונה הקשה ביותר ב-3 השנים האחרונות.

 

 

.