ישראליות במכללות - סיכום 10 ימים

ליגת המכללות נפתחה לפני 10 ימים מועד רשמי (לא כולל משחקי הכנה) ו-16 נציגות שלנו המשחקות ברחבי ארה"ב התחילו עוד עונה שתקדם אותן להיות טובות יותר עבור עצמן וקבוצתן. 5 רוקיות הצטרפו, 4 שחקניות משחקות 'שנה חמישית' ונלווה אותן בצורה שוטפת


| שי ברק

(בתמונה: אמי רינת, רוקית השבוע. RhodyWBB in twitter)

לפני 10 ימים נפתחה ליגת המכללות 2021-22 בסימן חזרה לשיגרה. הקהל חוזר לאולמות ואנחנו רואים בין מאות לאלפי אוהדים שמגיעים שוב לצפות במשחקים, לוח המשחקים גם הוא כשיגרה (תוך התחשבות באילוצים), וגם השחקניות לא קופחו על "אובדן" השנה הקודמת וכל מי שהיתה צפויה לסיים את גיל המכללות בעונה שעברה קיבלו עונה אחת נוספת "שנה חמישית". מה שהשאיר את דור סער, שיר לוי, שירה ששון ומיכל ששון לעוד עונה בארה"ב.

מספר שיא של 16 שחקניות משחקות העונה ברחבי ארה"ב ב-3 הדיוויז'נים של ה-NCAA.  מתוכן 14 שחקניות נרשמות בסגלים, כשרומי לוי, רוקית הקונפרנס בעונה שעברה, נפצעה ערב פתיחת העונה ותחמיץ את העונה הקרובה באובורן ועמית לוסטגרטן היא 'רד-שירט' ביוטה לקראת מעבר מסתמן בעונה הבאה, לאור גילה הצעיר מדובר במחיר סביר מבחינתה, אך בינתיים ממשיכה להתקדם ולעבוד ביוטה סטייט.

 

דור סער – מידל טנסי סטייט (C-USA EAST)

מידל טנסי במאזן מושלם 3 - 0 מתחילת העונה . בביתה עם 2 ניצחונות ובחוץ ניצחון 1.  

לוח משחקי ההכנה  של מידל טנסי היה נוח. הקבוצה קיימה שני משחקי אימון שלא נספרו במאזנה החל מסוף אוקטובר. הן פתחו עם ניצחון קל על ליין קולג' 49:103, שבוע לאחר מכן ניצחה את אונ' טנסי 93:52. 

משחקה הרשמי הראשון בעידן ה'טרום קונפרנס' נפתח עם ניצחון גדול על איסט קרולינה 70:49, מאחר שכבר במחצית היה ההפרש דו ספרתי 31:18, הרוטציה היתה ארוכה ודור סער שעלתה בחמישייה הסתפקה ב-26 דקות, אבל הספיקה לתרום 18 נק' (4 שלשות) וגם מסרה 4 אס' והורידה 3 כ"ח. המשחק השני היה משחק חוץ לא קל נגד VCU. למרות 33:11 במחצית הן איבדו את יתרונן במחצית השניה בדרך לסיום צמוד, כשדור סער שוב עולה בחמישייה ומשחקת 32 דקות, שוב קלעה 18 נקודות והפעם עם 6 אס' ו-3 כ"ח.

המשחק השלישי היה נגד מכללת ונדרבליט. טנסי התקשתה לברוח ואחרי יתרון 6 ברבע הראשון, היריבה חזרה למינוס 2 במחצית ונשארה צמודה גם במחצית השניה, אך היתרון הקטן בו החזיקה טנסי הספיק לניצחון 55:46. הפעם דור סער קלעה "רק" 12 נקודות, עם 5 אס' ו-7 כ"ח.

פתיחת עונה מצויינת לסער שהגיעה למכללה חדשה והשתלטה על עמדת מובילת הכדור והיא עד כה הקלעית המובילה של הקבוצה.

ממוצעיה עד כה העונה: 16 נק' , 5 אס', 4.3 ריב' - ב-30 דקות

 

ליאור גרזון – וילאנובה (BIG EAST)

וליאנובה במאזן שלילי, ללא ניצחון עדיין 0 - 2 מתחילת העונה.

בניגוד למידל טנסי שנכתב קודם ששיבצה בלוח משחקי 'טרום קונפרנס' יריבות נוחות וילאנובה פגשו בתחילת משחקיה העונה יריבות חזקות מאד. הראשונה היתה אונ' פרינסטון והשניה אחריה משחק חוץ נגד מרילנד החזקה. לכן, לא מפתיע, שהקבוצה פתחה את העונה עם שני הפסדים. 

מה שמעודד היה לראות, לצד ההפסדים, את היכולת המאד משכנעת של ליאור גרזון שממשיכה את עונת הבכורה המוצלחת שלה. גרזון הפכה להיות שחקנית חמישייה ועוגן מרכזי בקבוצה, היא עלתה בחמישייה במשחק הראשון ושיחקה 32 דק', אותן סיימה עם 6 נק', 4 ריב' וגם 2 חס' ו-2 חט'. 

וילאנובה עוד הוליכה 16:10 בסוף הרבע הראשון, אך רבע שני של 4-20 של פרינסטון הורידו את וילאנובה בפיגור דו ספרתי להפסקה וברבע השלישי ההפרש צמח עד 59:42 לפרינסטון בסיום, לעיניי 1,500 אוהדים. נגד מרינלנד גם כן, הרבע הראשון היה צמוד (21-20) אך בשני הרבעים הבאים מרילנד פתחה מבערים וברחה עם 52 נקודות לניצחון 88:67. עם זאת, ליאור גרזון הרשימה מאד עם 15 נקודות (5 שלשות) ועוד 2 אס' ו-1 ריב', ב-29 דקות שאותן מתחילה גרזון בחמישייה.

ליאור גרזון זוכה להרבה מחמאות על יכולותיה מתחילת העונה

ממוצעיה עד כה העונה: 10.5 נק',  1 אס', 2.5 ריב' - ב-30 דקות בממוצע

 

אמי רינת – רוד איילנד יוניברסיטי (A10)

רוד איילנד במאזן חיובי 4 - 0 מתחילת העונה. אחרי שני משחקי בית ושני משחקי חוץ

אמי רינת בעונת הבכורה שלה במכללות, מרשימה במיוחד. כישרונה היה ידוע עוד מהעונות הקודמות בישראל אם ברעננה בנערות ואם בליגת העל והלאומית בחולון ות"א בעונה החולפת, אך ספק אם מישהו סבר שהיא יכולה להתעלות על כל השנים הקודמות ולהציג יכולת משובחת כבר בימיה ומשחקיה הראשונים במכללות. ברוד איילנד אמנם בחרו לוח משחקים קל פתיחת העונה, אך בצדק כדי לחבר את הקבוצה והשחקניות והדבר עבד נהדר עבור רינת.  במשחק הראשון נגד דארת'מאות ניצחון 83:37, אמי רינת עלתה לראשונה לפרקט, שיחקה 14 דקות ותרמה 3 נק' ו-3 כ"ח. במשחק השני נגד מרימאק השיגה רוד איילנד ניצחון גדול (106:42) ושברה הרבה שיאים, כשניצחה בהפרש הכי גדול בהיסטוריה וקלעה מעל 100 נקודות לראשונה מאז 1996. לאמי רינת, כבר במשחקה השני בליגה, היה חלק נכבד בהישג כשהתפוצצה עם 17 נק' (5 שלשות), 3 ריב', אס' וחסימה והיתה הטופ סקוררית במשחק. 

הקבוצה המשיכה למשחק שלישי נגד קופין סט. מבולטימור. רוד איילנד ברחה עם 19-9 ברבע השני ועד ניצחון 74:45, אמי רינת עם עוד 6 נק' ו-3 כ"ח.  לפנות בוקר, המשחק הצמוד ביותר של רוד איילנד, אך עדיין הובילה בכל שלבי המשחק וניצחה 66:53 את פרובידנס. ב-16 דקות במשחקה הרביעי קלעה רינת 4 נק' וסיימה גם עם 2 ריב' ו-2 אס'.

כתוצאה ליכולותיה בשבועיים הראשונים של הליגה נבחרה אמי רינת לרוקית השבוע של הקונפרנס A10, הישג נפלא לרינת שמשכה המון תשומת לב ברחבי הליגה על יכולותיה.

ממוצעיה עד כה העונה: 7.5 נק',  1.3 אס', 2.8 ריב' - ב-16 דקות

 

 

ליאור הלוי – מילווקי (HORIZON)

מילווקי במאזן שלילי  0 - 3 מתחילת העונה. רק משחק בית ומפגש מול אחת הקבוצות החזקות בליגה, אך עדיין ללא ניצחון

ליאור הלוי ממשיכה לעונה שניה במכללת מילווקי ועם הניסיון והוותק גם מגיע שידרוג במעמדה והעונה, החל ממשחקי האימון ודרך המשחקים הראשונים נראה שהקבוצה סומכת עליה יותר והלוי משתלבת ברוטציה. 

עם זאת, מילווקי עם לוח משחקים קשה עדיין ללא ניצחון בשלושה משחקים. אחרי הפסד דרמטי וכואב בהארכה במשחק החוץ נגד בול סטייט (84:75), הגיע הפסד שני צמוד נוסף הפעם משחק בית נגד צפון דקוטה 69:58. אחרי שאת המשחק הראשון סיימה ללא נקודות, במשחק השני קלעה 2 נק', אך היתה בעיקר סטופר הגנתי, עם 3 חט', 3 כ"ח והרבה אלמנטים שלא רואים בסטטיסטיקה.

במשחק השלישי יצאה מילווקי למשחק שהיה אתגר גדול בפלורידה סטייט אחת מ-25 המכללות החזקות בארה"ב (מדורגת 16), וכצפוי היריבה היתה גדולה על מילווקי עם 12 הפרש בסוף הרבע הראשון ויתרון 37:15 במחצית, ניצחה פלורידה את מילווקי. ליאור הלוי קלעה במשחק הזה 3 נק'.

ממוצעיה עד כה העונה: 1.7 נק',  1 אס', 1 ריב' - ב-11 דקות בממוצע.

 

אלכס גיטצ'נקו – ג'ורג'יה סטייט (SBC)

ג'ורג'יה סטייט במאזן 2 - 2 מתחילת העונה . עם שלושה משחקי בית (1-2) והפסד אחד במשחק החוץ.

אלכס גיטצ'נקו, גם היא, מצטרפת חדשה לליגת המכללות ואת עונת הרוקי שלה פתחה בצורה חיובית. הקבוצה מנגד פתחה ברגל שמאל אך בשבוע האחרון נראה היה שיפור משמעותי. המשחק הראשון של ג'ורג'יה סטייט במשחק חוץ בפלורידה והפסידו שם 84:70, עם החזרה הביתה ספגה ג'ורג'יה הפסד נוסף, הפעם במשחק צמוד. אך בסוף השבוע האחרון כבר השיגו שני ניצחונות משכנעים על לייף וברווטון-פרקר.

כבר במשחק הראשון במכללות עלתה גיטצ'נקו בחמישיית קבוצה ושיחקה 20 דקות. למרות שסיימה ללא נקודות, תרמה 2 אס' ו-1 ריב'. גיטצ'נקו המשיכה לשמור על מקומה בחמישייה גם במשחק השני, שהיה הראשון לעיני קהל בייתי. היא קלעה 6 נק', מסרה אסיסט וגם הורידה 2 ריב' ב-21 דקות, אך לא מנעה את ההפסד לטנסי סטייט 70:67.
במשחק הניצחון הראשון של ג'ורג'יה המשיכה גיטצ'נקו בחמשייה ושוב מסרה 2 אס', אך סיימה ללא נקודות, בניצחון 69:47. במשחק הניצחון השני חזרה גיטצ'נקו לקלוע, סיימה עם 6 נק' וגם 3 ריב' ו-1 אס', ב-14 דקות משחק. 

ממוצעיה עד כה העונה: 3 נק',  1.5 אס', 1.8 ריב' ,  ב-17.5דקות

 

ניצן עמר – UNCG אונ' צפון קרולינה גרינסבורו (SOCON)

גרינסבורו במאזן 1 - 1 מתחילת העונה . היא בלתי מנוצחת בביתה (1 - 0).

ניצן עמר עם פתיחת עונה חיובית מאד בליגת המכללות. ביום המשחקים הראשון ב-9 בנובמבר ניצחה עמר עם קבוצתה 52:48 את אשוויל. עמר בהופעת בכורה פתחה בחמישייה ושיחקה 32 דקות (אמון וביטחון שקיבלה מעט מאד בליגה הישראלית) והחזירה עם יכולת טובה וגם 2 נקודות ו-3 אס' עם 2 ריב' בניצחון קבוצתה. 

בתחילת השבועהגיע המשחק השני, משחק חוץ נגד וויק פורסט. גרינסבורו הפסידה, 56:45, אך עמר משכה הרבה תשומת לב עם סל וירטואוזי ביכולת אישית גבוהה ובסך הכל סיימה עם 5 נקודות ו-3 אסיסטים ב-37 דקות(!) השחקנית ששיחקה הכי הרבה בקבוצתה, הוכחה לאמון הרב והביטחון של הקבוצה בשחקנית כל זה לעיניי כ-400 אוהדים. גריסנבורו נפלה לפיגור מוקדם 28:18 במחצית אך חזרה ועלתה אף ליתרון ברבע השלישי 37:36, אך ברבע האחרון נתקעה והיריבה עם 20-8 הכריעה את המשחק.

ממוצעיה עד כה העונה: 3.5 נק',  3 אס', 1 ריב' - ב-35 דקות

 

 

אבני סימיונוביץ – איסט קנטאקי (ASUN)

קנטאקי במאזן שלילי 1 - 2 מתחילת העונה . היא בלתי מנוצחת בביתה (1 - 0), אך טרם ניצחה בחוץ.

איסט קנטאקי פתחה את העונה טוב עם ניצחון בייתי נגד טראנסילבניה 47:51, אך בשני המשחקי שאחרי נגד צפון קנטאקי (76:61) ואבנשוויל (67:57) הפסידה ונפלה למאזן שלילי.

אבני סימיונוביץ, בעונתה הראשונה בליגת המכללות, זוכה להרבה תשומת לב ואמון שיכולה להשתלב ולהיות משמעותית בקבוצה, אך במשחקים הראשונים טרם שולבה.

ממוצעיה עד כה העונה:  טרם שיחקה

 

עידן שלוש – אונ' סט. ג'ון (BIG EAST)

סט. ג'ון במאזן חיובי 2 - 1 מתחילת העונה . בלתי מנוצחת בביתה ועם 1-1 במשחקי החוץ

כמו רינת, סימיונוביץ, גיטצ'נקו, עמר גם עידן שלוש היא רוקית בליגת המכללות ובסך הכל משלימה מעבר של 5 שחקניות לליגה האמריקאית. עידן שלוש התקבלה בחום והרבה התלהבות בקבוצתה אבל עדיין בשלבי התאקלמות ועוד לא זכתה לדקות בכורה בשבועיים הראשונים של העונה.

קבוצתה פתחה את העונה עם משחק בית נוח נגד פרייליךך-דיקנסון וניצחה 89:68, אך במשחק השני כבר יצאה למשחק חוץ קשה נגד סטוני ברוק הזכורה לנו ממאבקיה נגד דור סער ומיין בצמרת הקונפרנס אמריקה איסט. סט ג'ון הפסידה 72:60. במשחק השלישי יצאה למשחק חוץ נוסף באונ' טמפל וניצחה שם 76:67.

ממוצעיה עד כה העונה: טרם שיחקה

 

שיר לוי – וושינגטון סטייט (PAC-12)

וושינגטון סטייט במאזן חיובי 5 - 3 מתחילת העונה . היא עדיין בלתי מנוצחת בביתה (4 - 0) והפסדיה כולם בטורניר אחד.

שיר לוי, בשנתה הרביעית בוושינגטון. במשחקי ההכנה נראתה טוב מאד עם 5 נק' ו-3 ריב' וגם 2 חס' ב-13 דקות נגד סיינט מרטינ'ס כשניצחו 89:38. במשחק אימון נוסף סיימה עם 1 נק' ו-2 ריב' בניצחון 113:46. 

אחרי היכולת הטובה בהכנה והביטחון איתו הגיעו וושינגטון סטייט לפתיחת העונה הן גם המשיכו את רצף הניצחונות עם 56:86 על סן חוזה סטייט ובסופ"ש האחרון במשחק בית נוסף גם ניצחון את צפון אריזונה 54:62. שיר לוי שותפה אך לא קלעה עדיין

ממוצעיה עד כה העונה

 

שירה ששון ומיכל (מיקי) ששון – אינדיאנפוליס

אינדיאנפוליס במאזן שלילי 0 - 2 מתחילת העונה

עונה חמישית של האחיות ששון באינדיאנפוליס ומרגש לראות את המעמד שלהן בקבוצה, לא רק כשחקניות מובילות, גם כמנטוריות וחונכות את דור ההמשך באוניברסיטה. התוצאות אמנם פחות מעודדות עם שני הפסדים 79:64 למאלון והפסד נוסף לאשלנד החזקה 59:45, שני המשחקים הם משחקי חוץ.

נגד מאלון, מיכל ששון עלתה בחמישייה ושיחקה 25 דקות, סיימה עם 7 נק', 4 אס' ו-7 ריב'. שירה ששון אמנם עלתה מהספסל אך שיחקה 28 דקות וקלעה 6 נק' (4 ריב' ו-1 אס'). 
נגד אשלנד (מדורגת 8 בליגה), מיכל ששון עם 28 דקות ומקום בחמישייה קלעה 10 נקודות והורידה 6 ריב'. שירה ששון לא קלעה אך לקחה 5 ריב' ב-20 דקות משחק.

מיכל ששון - ממוצעיה עד כה העונה: 6 נק',  3 אס', 3.1 ריב' - ב-27 דקות

שירה ששון ממוצעיה עד כה העונה: 1.4 נק',  0.5 אס', 1.3 ריב' - ב-10 דקות

 

גל דהן – קרדינל סטריץ'

קרדינל סטריץ במאזן שלילי 1 - 6 מתחילת העונה. ניצחון בית יחיד ורצף של 5 הפסדים רצופים. 

גל דהן וקרדינל סטריץ' פתחו אמנם את העונה עם הפסד גדול לאונ' קלארק (80:51) אבל במשחק השני גם ניצחו את מישיגן-דרבורן 33:47. גל דהן שיחקה בשני המשחקים כ-15 דקות למשחק, לא קלעה אך מסרה 2 אס' ולקחה 2 ריב' בכל אחד מהמשחקים.

אחרי הפתיחה הזו החל כדור שלג שלילי כשקרדינל סטריץ' הפסידה 61:40 למאיוויל סט., ואחריה גם 59:47 לטריניטי קריסטן, 58:83 ל-אונ' סיינט פרנסיס וההפסד המדהים ביותר היה בסופ"ש האחרון כספגה 133 נקודות (גם קלעה 91 נקודות במשחק נטול הגנות) נגד אוליבט נזארן.

גל דהן קלעה נקודות בכורה עונה במשחק השלישי נגד מאיוויל כששיחקה 23 דקות וסיימה עם 5 נק' ו-3 ריב'.  במשחק שאחרי הסתפקה עם 2 נקודות, אבל בשני המשחקים שאחרי, כבר פתחה דהן בחמישייה שיחקה מעל 20 דקות בשני המשחקים וסיימה עם 7 נק' בכל אחד מהמשחקים וגם 1 אס' ו-4 ריב'. במשחק האחרון שהסתיים באותה תוצאה מדהימה 133:91, לא שיחקה.

ממוצעיה עד כה העונה: 3.5 נק',  1.2 אס', 3 ריב' - ב-19 דקות

 

יובל ניצן ושי רחמים – אונ' ישיבה

ישיבה יוניברסיטי  במאזן שלילי 1- 2 מתחילת העונה. ניצחון בית וללא ניצחון במשחקי החוץ.

העונה של יובל ניצן (שנה שלישית במכללה) ושי רחמים (עונה שניה) נפתחה ברגל ימין עם ניצחון 50:64 נגד להמן. השתיים עלו בחמישייה ויובל ניצן ממשיכה ללהוט גם השנה ותפרה 24 נקודות כולל 7 אס' וגם 3 חס' ו-4 חט' (ב-35 דקות). גם שי רחמים הראתה יכולת טובה ב-28 דקות, קלעה 6 נקודות מסרה 4 אס' ולקחה 6 כ"ח.

שלושה ימים אחרי יצאו למשחק באקדמיה הימית (מרצ'נט מארין אקאדמי) ונכנעו 72:40. שי רחמים סיימה כקלעית המובילה עם 12 נקודות ויובל ניצן אחריה עם 11 נקודות אך לא עזרו לקבוצה לנצח, ולפני יומיים הגיע ההפסד השני,הפעם לסט. ג'וזף 86:59. יובל ניצן שוב הפציצה 24 נקודות (6 ריב' ו-2 אס') ושי רחמים הוסיפה 13 נקודות אישיות כששתיהן ממשיכות לשחק מעל 30 דקות משחק ולפתוח בחמישייה.

יובל ניצן - ממוצעיה עד כה העונה: 19.7 נק',  3 אס', 3 ריב' - ב-33 דקות (פתחה בכל המשחקים)

שי רחמים - ממוצעיה עד כה העונה: 10.3 נק',  2.4 אס', 3 ריב' - ב-33 דקות (פתחה בכל המשחקים)

 

נמשיך לעדכן עדכון חודשי עד לחודשי ההכרעה במרץ.