רעננה מהארצית מחזיקת גביע האיגוד!

היסטוריה בגביע האיגוד כשלראשונה קבוצת ארצית זכתה בגביע האיגוד. עם שיר תירוש שעשתה קאמבק, עם גלי קונטס שהחלימה מהפציעה ועם הנערות ירדן גרזון ונועה גבעון שהדהימו את כל הליגה הלאומית, מכבי רעננה שמרה על ההפרש מהניצחון חוץ בשבת (76:65) ולמרות שהיתה בפיגור 24 נקודות ידעה במאני טיים לייצר ריצת 15-0 ולשמור על ההפרש עד ההנפה. בגלבוע שכבר מחקו את ההפרש עוד לפני ההפסקה לא הצליחו לחזור בסיום.


| שי ברק

מכבי רעננה 82 - הפועל 'קרן' גלבוע מעיינות 88 (במשחק הראשון 76:65 לרעננה)

אחד ממשחקי גמר הגביע הכי מטורפים שנראו בגביע האיגוד (ואולי בכלל) הסתיים בהיסטוריה בה קבוצה מהליגה הארצית זכתה בגביע המדינה. אמנם, קשה למצוא עוד הרבה קבוצות ליגה ארצית שיש בהן שחקנית בת 19 שזומנה לסגל נבחרת ישראל ואשתקד היתה שחקנית חמישייה בליגת העל ועוד 4 שחקניות מסגל הנבחרות הצעירות - אבל זו מכבי רעננה והיא מחזיקת הגביע.

הדרמה הגדולה התחילה כבר ביום שבת כשרעננה יצאה למשחק החוץ בגלבוע וחזרה הביתה עם ניצחון מדהים בהפרש דו ספרתי, 11 נקודות, עליו היתה צריכה לשמור בגומלין. רעננה עוד הובילה בפתיחה ב3-4 הפרש (שבסך הכל שווים 15 מצטבר) ונראה היה שהמשחק הצמוד עובד לטובתן, רק שאז בגלבוע צלפו 7 שלשות עד ההפסקה, וחמש דקות וחצי למחצית ההפרש נמחק כשגלבוע עלתה ליתרון 41:29 מול רעננה ההמומה. משם במצב של 43:35 התחילו האורחות לפתוח מבערים ורצו 20-4 ליתרון שיא 63:39 (24 הפרש, חמש דקות ברבע השלישי) ונראה היה שרעננה מתפרקות. אבל כשעלו בחזרה מפסק הזמן הגיבו בקאמבק משלהן 15-0 עד מינוס 9 והמשחק נפתח מחדש. כשהרבע האחרון היה על הפרשים, שלשות גדולות של גרזון , גבעון וקונטס מחקו את ההפרש עד מינוס 4 ובגלבוע כבר לא היו את הכלים לחזור.

זה היה משחק לא אופייני לכדורסל נשים ובטח לא בליגה לאומית-ארצית. מלבד המלחמה, הארגיות, האגרסיביות ההגנתית וכל מה שהופך משחק גמר ל...ובכן למשחק גמר, היה שם גם קצב משחק מטורף, שחקניות שהגיעו מרוכזות וקלעו באחוזים מדהימים (5 מ-6 לבן ישי במחצית הראשונה, כולל 3 שלשות) . 49 נקודות שקלעה הגלבוע בחצי הראשון, 46 נקודות שלקעה רעננה בחצי השני (ליתר דיוק 43 ב-15 דקות) הכל כדי לספק את הדרמה לכ-200 אוהדים שהגיעו לצפות בגמר. המשחק נפתח בצורה צמודה. הדר גוטין קלעה סל מהיר בהתקפה הראשונה של המשחק, ירדן גרזון וגל כהן ענו והפכו את התוצאה , הגלבוע קצת נתקעו ורוני זהות קבעה 6:2 אחרי ארבע דקות משחק. עמית כהן שמרה על ההפרש במתפרצת , נועה שמעוני בסל משוגע ביכולת אישית גבוהה קבעה שוויון 8. לשמעוני בכלל היה משחק הגנתי נהדר כשהצליחה לעצור את הגארדיות הרענניות ובעיקר את שיר תירוש לפרקים ארוכים. היתרון חזר לגלבוע משלשה ראשונה של טלי בן ישי 11:8 , תירוש בשלשה עוד החזירה את היתרון לרעננה והקצב הלך והתגבר. לברון בשלשה השוותה, עמית כהן ענתה, נועה שבת כהן בשלשה קבעה 21:18, ג'ניפר קלכמן הגדילה את ההפרש לשיא ברבע, חמש נקודות ומשם בגלבוע לא שמטו את היתרון עד לסיום 25:20 הסתיים הרבע הראשון, לזכות האדומות.

 

 

שיטה של משחקים על הפרשים היא תמיד מטעה, כשהגלבוע ירדו ביתרון חמש בסוף הרבע, הן עדיין היו בפיגור בסך הכל. אפשר היה להסתכל על זה כיתרון של רעננה ב-6 נקודות הפרש, זה אולי מה שמנע מהן להתעורר בזמן ולהגיב. הרבע אמנם נפתח בנקודות מהירות של גבעון וגרזון שהורידו את ההפרש לנקודה תוך דקה ובאורחות הזעיקו פסק זמן , אך ממנו חזרו במשחק רגוע, חכם , זריקות נוחות וקליעות באחוזים גבוהים. גולדין מחצי מרחק, בן ישי פעמיים מחוץ לקשת וגם נועה שמעוני בשלשה גדולה קיזזו את ההפרש וענבר לברון מבחוץ הקפיצה את היתרון ל-12 ומכאן גם בסיכום שני המשחקים הגלבוע מובילות. נועה גבעון לקחה אחריות עם חמש נקודות חשובות והורידה מההפרש, אבל הסיום של המחצית היה שייך לקרן בויס. לא סתם הפצצה מבחוץ אלא משחק חכם שהתחיל מההגנה וחטיפות והמשיך ל-6 נקודות רצופות שסגרו את המחצית ביתרון מפתיע לגלבוע 49:35.

המומנטום נמשך במחצית השניה שנפתחה בשלשה של רוני גולדין, המשיכה גוטין ועוד 5 נקודות של לברון ובסך הכל 63:39 שהיה קרוב לסגור את הסיפור. רק שברעננה החליטו להתעורר, לחזור לבסיס עם לחץ על כל המגרש, בלאגן בהגנה, קצב סופר גבוה וריצה למתפרצות והכל התהפך. גבעון בשלשה, גרזון בסל ועבירה, גבעון במתפרצת וגרזון מחוץ לקשת. הצמד היה בכל מקום על המגרש. מהמאמץ ההגנתי, דרך הגגות ועד הנקודות בהתקפה השתיים חלקו כמעט את כל הנקודות ברבע עד 63:54 בלבד. גוטין דייקה עם 4 נקודות, אבל תירוש וזהות ענו לה ובסוף הרבע השלישי 69:58. בדיוק 11 הפרש. משחק חדש לקראת הרבע האחרון.

את הרבע האחרון פתחה גרזון בשלשה במעבר. גולדין ענתה אבל עמית כהן וגבעון היו שם למחוק את ההפרש ולתת לרעננה אוויר כשקבעו 71:65 בלבד. המשחק נע סביב 6-9 הפרש ובמצב של 77:68, חמש דקות לסיום נשרקה עבירה חמישית להדר גוטין. גל כהן דייקה מהקו ואז הגיעה טעות הגנתית קשה של הגלבוע שהשאירה את גבעון (דווקא היא) לבד על קשת השלוש והשלשה שקבעה 77:73, גם שינתה משהו באנרגיות של המשחק. רעננה כמעט החזירה את הגלבוע למשחק עם עבירה על גולדין שזרקה מחוץ לקשת. שלוש קליעות עונשין מדויקות הגדילו את ההפרש זמנית. גלי קונטס התקרבה עם שלשה 81:77, נועה שמעוני עוד חלמה על גביע וענתה בשלשה מהירה, גם עמית כהן וכשנותר ההפרש על 6 נקודות , חצי דקה לסיום נדמה היה שהמשחק הסתיים. 

ברעננה עוד ניסו בפעם האחרונה להחזיר את הגלבוע למשחק. מפסק זמן עלו המקומיות וניסו להוציא כדור על פני מגרש שלם. בגלבוע חטפו מסרו לגולדין שעוד קלעה 88:80, 16 שניות לסיום. אבל ברעננה נשמו עמוק, הסתדרו עם הלחץ, הורידו שעון וזהות מהקו חתמה את התוצאה . החגיגות המקומיות פרצו.

שיר תירוש שלקחה כל תואר אפשרי בנערות, תוך כדי שהיא בשירות צבאי משמעותי, אוספת לה עוד תואר הפעם גביע איגוד - אבל את המדליה היא חייבת לחברותיה נועה גבעון בת ה-17 וירדן גרזון בת ה-15.5 שנתנו משחק פשוט אדיר כל הדרך לתואר.

 

 

קלעו למכבי רעננה 'הס':
נועה גבעון 22
ירדן גרזון 20
גל כהן פלר 12
גלי קונטס 9
רוני זהות 8
שיר תירוש 6
עמית כהן 4
זוהר גולדמן 1

קלעו להפועל גלבוע מעיינות:
רוני גולדין 19
טלי בן ישי 17
ענבר לברון והדר גוטין 14 כ"א
נועה שמעוני 9
קרן בויס 6
נועה שבת כהן 5
ג'ני טודורוב 4