פרספקטיבה: המדור לסיכום אירועי ליגת העל

לפעמים צריך לתת לדברים לשקוע, לעכל ולהבין מה ראינו. לכן, בכל שבוע נסכם את ליגת העל בפינה שתגיע ביום שישי כחלק מה"מגזין החדש". 4 נקודות על המחזור שהיה ואחת על זה שיהיה, מזוית שונה ואחרת, כזו שקל להתעלם ממנה אבל אנחנו לא פספסנו. בקרוב, הפתעות נוספות


| שי ברק

תוצאות המחזור ה-5:

אליצור רמלה - מכבי רמת גן 72 : 77
מכבי אשדוד - א.ס רמת השרון 75 : 85
הפועל פתח תקווה - אליצור חולון 78 : 88
הפועל ראשון לציון - מכבי חיפה 84 : 74
בנות הרצליה - אליצור תל אביב 85 : 73

 

כדורסל אטרקטיבי?

הרבה פעמים כשמשווים בין כדורסל נשים וגברים, לגנות הענף הראשון מציינים משחק איטי, סקור נמוך שפחות כיף לראות. מחזור הליגה האחרון הוכיח ההפך. 10 קבוצות השתתפו ב-5 משחקים. כולן קלעו מעל 70 נקודות. למעשה הקבוצה שקלעה הכי פחות היא אליצור רמלה שנתקעה על 72 נקודות מול רמת גן.  שלוש קבוצות שניצחו עשו את זה עם 85 נקודות ומעלה והקבוצה הרביעית (ראשל"צ) הורידה הילוך ברבע האחרון ולכן סיימה עם 84 נקודות. 
הפועל ראשון לציון שמוליכה את הטבלה קולעת העונה בממוצע 80 נקודות למשחק, היא קולעת 5 נקודות יותר ממכבי ראשל"צ, המקבילה העירונית בגברים, ומקדימה גם קבוצות גברים כחיפה והגליל העליון.
את קבוצת ההתקפה המשובחת מובילה, כמובן, ג'ני סימס עם 24.7 נק' בממוצע ואחריה הישראלית, עדן ציפל (14 נק'). ארבע שחקניות בסך הכל עם ממוצע דו ספרתי ולא הרחק מאחריהן מאי רווח (8 נק' בממוצע) ונגה אטינגר (7 נק' בממוצע).

אפשר ונכון יהיה להגיד שמדובר באחת העונות שההגנות של הקבוצות הן החלשות ביותר שהיו כאן. עד היום קשה לראות טביעת אצבע של מאמן בכל הנוגע להגנה. אי נוכחותו של עדן ענבר בליגה זועקת. נכון, לפרקים בחיפה ולפרקים באשדוד או בראשל"צ, כשמי שבאמת שווה לשים לב אליה היא דווקא הרצליה, היום מדורגת חמישית בליגה בספיגת נקודות, אבל כקבוצה שהורכבה מ-0 ואחרי משחקים נגד יריבות חזקות, נראה שאם יש בשורה בעניין הזה, היא תגיע מהקבוצה של דני גוט.

 

קבוצת צמרת אדומה

כן, זו כותרת מתבקשת על הפועל ראשון לציון. אבל לא עליה הקטע הבא. אם ראשל"צ מובילה כקבוצה ההתקפית בליגה עם 80 נקודות בממוצע, אחריה, בהפרש זעום נמצאת א.ס רמת השרון (79.8 נקודות בממוצע). כן, רק 2 עשיריות מפרידות בין השתיים.
רמת השרון מדורגת כיום במקום הרביעי בליגה, במאזן 2-3, הרבה קולות ורעשי ביקורת נשמעו אחרי שהקבוצה היתה במאזן 2 הפסדים מול ניצחון בודד, לפני שהשבוע האחרון הסתיים בשני ניצחונות גדולים (על הרצליה ואשדוד). 
עכשיו צריך לעצור את הדרמה ולהסתכל על הנתונים: בתאריך 22.10 סמוך לשעה 17:00, שרטט מאמן רמת השרון תרגיל נפלא לשניות הסיום, הוצאת חוץ של דניאל קארש מצאה את ברידג'יט קרלטון אחרי כל ההגנה של הפועל ראשל"צ, ניגשה עד הטבעת הניחה את הכדור לסל קל, שאין קל ממנו, אבל שניה לסיום הוא פשוט סרב להיכנס וראשל"צ ניצחה בנקודה 74:73, עם עוד קצת מזל והכדור היה בפנים, במצב כזה היו א.ס רמת השרון היתה מוליכה את הליגה (בבית משולש עם ראשל"צ וחיפה). קשה לזכור מתי הפעם האחרונה שרמת השרון היתה קבוצת צמרת, במקום רביעי בליגה במרחק פוזשין מלהוביל אותה.

אוהד גל ורמת השרון אמנם רחוקים מלממש את הפוטנציאל שבקבוצה עדיין, אבל גם כשהקבוצה עוד לא בשיאה היא בצמרת הליגה (וזה אחרי שכבר שיחקה נגד המוליכה, נגד רמלה ונגד אשדוד), עם ברידג'יט קרלטון ושאטורי ווקר שאמנם בפתיחת עונה מפלצתית (יחד 42 נקודות בממוצע), אבל גם שדרוג ביכולתה של דניאל קארש שלסירוגין עם גילי אייזנר הרכזת הטובה בליגה ומוליכות את טבלת הישראליות באסיסטים ועם קפיצת המדרגה של רותם שוסטר שבחודש של עבודה כבר קיבלה זימון לסגל נבחרת ישראל הבוגרת. לרמה"ש חסרה עוד שחקנית מובילה לרוטציה (לצד השתיים וצליל וטורי) אבל גם בלעדיה עד כה ברמת השרון יכולים להנות מפתיחת עונה שהרבה שנים לא היתה בקבוצה ומקידום שחקניות ישראליות לצד הזרות ולא על חשבונן, אולי בדרך לצמרת אדומה לצד ראשל"צ ולפניהן.
ברידג'יט קרלטון 4 משחקים ברציפות מעל 20 נקודות והשיא בניצחון על אשדוד 28 נקודות. אבל אחרי כל התצוגות האלה והיכולת הגבוהה, אם העונה לא תסתיים עם תואר, תמיד תרדוף אותה ההחטאה בהפסד לראשל"צ.

 

הישראלית היעילה בליגה

עדן ציפל עושה העונה דברים גדולים כשמובילה את הפועל ראשל"צ בדרך אולי לאליפות (בינתיים מקום ראשון ומאז מושלם). ירדן גרזון קולעת העונה במספרים יפים ואחוזים טובים מחוץ לקשת ומובילה את הקלעיות הישראליות עם 16 נק'. אבל מי שעד כה נותנת עונה אישית אדירה וקפיצת מדרגה משמעותית היא דניאל רבר
רבר היא כבר בת 25 (או "רק" בת 25, עניין של השקפה). תמיד היתה שחקנית טובה, מובילה, שחקנית נבחרת, אבל אף פעם לא בפרופיל גבוה. תמיד היו "כוכבות" ממנה וגם השנה. אבל העונה עד כה היא הישראלית היעילה בליגה, מקום 17 בליגה במדד וראשונה בין הישראליות עם 18 נקודות מדד בממוצע, היא גם ראשונה בליגה בריבאונד הגנה ובעשירייה הראשונה בליגה כולה בריבאונדים - וזה נתון דיי מדהים בטח כשמשחקות לצידה קלסי בון ודניאל אדאמס (המדורגות 16-17 בליגה).

נכון שרבר עשתה ביום שני האחרון משחק עם 38 נקודות מדד, אבל לא על זה הסיפור. היא לאו דווקא היתה שחקנית המחזור (תואר שכנראה ילך לג'ני סימס עם מדד דומה) - דניאל רבר היא יותר ממשחק טוב נגד הפועל פתח תקווה, היא שחקנית עם ממוצע עונתי של דאבל-דאבל ואחת מהסיבות המרכזיות שהמאזן של חולון היום זהה למאזן של האלופה.

ואם כבר דניאל רבר, וחולון. אי אפשר שלא להוסיף מילה על אחת השחקניות הישראליות הטובות היום בליגה גם היא מחולון, דניאל חג'ג'. חג'ג' מחזיקה במדד 13.5 (מקום 6 מבין הישראליות בליגה), באסיסטים היא מקום 11 בליגה כולה ו-3 בין הישראליות, גם בנקודות היא במקום ה-6 בין הישראליות המובילות (עם ממוצע 11.5, כשבכל המשחקים העונה קלעה בדו-ספרתי), וגם באחוזים מהשדה היא בחמישייה הראשונה. כשהיא בכל מדד כמעט בין 10 הישראליות המובילות בליגה, שאלה גדולה איך עדיין לא קיבלה זימון לנבחרת הלאומית ואיך עדיין ממשיכים "לדלג" עליה ברשימת הישראליות הטובות כיום בליגה.

וכל אלה מעלים את השאלה, לאן אליצור חולון היתה יכולה להגיע עם זרות מתאימות ומועילות יותר?

 

הקפטנית עזורי

בהרצליה, צריך לשים לב לליהי עזורי, שבין הישראליות המוכשרות עם הפוטנציאל הגדול לגילה. נכון, יש כאלה ש"סומנו לפניה", אבל בין ה"הייפ" ליכולת האמיתית לא תמיד יש את החיבור (ר' פסקה למעלה). עזורי עדיין צעירה, לא יציבה ועוד צריכה לשפר הרבה אלמנטים במשחק שלה אבל ביכולת שלה בניצחון של הרצליה על אליצור ת"א היה הרבה יותר מ-10 הנקודות שקלעה. עזורי עשתה שיא אישי במשחק הכי חשוב של הרצליה העונה. לפני שהליגה בורחת ואחרי כמה הפסדים במשחקים צמודים הגיעה יריבה לתחתית ובמשחק צמוד הכריעה עזורי את המשחק עבור קבוצת הבית שלה.
שלא יהיו ספיקות, הניצחון שייך לא פחות ואפילו יותר ל-34 הנקודות של קריסטין סימון, אבל עזורי, הקפטנית, הנערה המקומית, הוסיפה אלמנט של נשמה, של מאבק על הבית או הסמל והובילה את הקבוצה לניצחון. הקרדיט שייך, גם כאן, לדני גוט. בין הישראליות יצר כמעט שוויון כשבכל משחק עולה בחמישייה שחקנית אחרת וגם הדקות מתחלקות בין כולן, אבל למשחק הזה החזיר את עזורי לחמישייה וגם נתן לה ביטחון עם 33 דקות על המגרש, זה תורגם ל-7 נקודות במחצית השניה כשהקבוצה היתה זקוקה לה.

ומילה אחרונה על קריסטין סימון, כי אי אפשר שלא להזכיר את העוגן של הרצליה. סימון מזכירה עונות של קריזמה פן או אלכס הארדן. כבר 3 שנים שהיא בישראל, 3 עונות שמפגינה יציבות עם ממוצעים של דאבל-דאבל בכל עונה. אחרי שנתיים ברעננה ופתח תקווה, העונה היא הטובה שלה בקריירה כאן, עם 19 נקודות בממוצע. מעניין יהיה לראות מתי לקבוצת צמרת יהיה האומץ לקחת את השחקנית ולהפוך אותה משחקנית טובה ואנדרייטד בליגה, לחמישיית העונה.

 

המחזור הבא

ננסה להתמקד בכדורסל ולא להזכיר את "השכונה" שיש עם לוח המשחקים והשידורים שרק פוגעת והורסת את המוצר האיכותי שיש פה העונה.

הרבה משחקים חשובים יהיו במוקד. כשהמשחק שיפתח את המחזור מעניין בהקשר של הקבוצה המארחת. מכבי חיפה - אליצור רמלה (18:00, יום ראשון). מכבי חיפה חוזרת הביתה לאולם בו לא הפסידה העונה אחרי שפתחה עם 4 ניצחונות רצופים אבל במחזור האחרון הפסידה לראשל"צ. ראינו כבר בליגה לא מעט פעמים קבוצות שפותחות מצוין את העונה ונשאבות לחלק התחתון ככל שהמחזורים חולפים ולחיפה מבחן רציני. כי לצד הניצחון על רמת גן, חיפה בבית היתה צמודה ואף בפיגור מול אליצור ת"א ואת פתח תקווה ניצחה עם סל נדיר ש"גנב" עבורה את המשחק בשניות הסיום. רמלה מגיעה אחרי הפסדים בליגה ובאירופה והיא נחושה להחזיר לעצמה את הצמרת. עם ניצחון תחלוף רמלה על פניה של חיפה בטבלה.  
אם יש דבר ברור הוא, שרמלה תהיה גם העונה בפיינל פור, לכן הניצחון חשוב יותר לחיפה שמבחינתה זה יכול להיות משחק מפנה לעונה כולה.

אליצור חולון - א.ס רמת השרון (19:00), עד למחזור האחרון זה היה משחק בין שתי קבוצות מרכז טבלה, משחק סולידי, מסקרן אבל בסולידיות. לפתח חולון חזרה לנצח ועוד עם 88 נקודות, רמת השרון הרשימה עם ניצחון על אשדוד ויש קבוצת צמרת וקבוצה ששואפת לצמרת שנלחמות על הפיינל פור. שבוע אחד שהפך משחק מנומנם לקרב אולי על הזכות להשתתף במאבק האליפות.

המשחק השלישי ששווה לשים אליו לב הוא הפועל פתח תקווה נגד הפועל ראשון לציון (19:00). על פניו, משחק קצוות. ולא רק על פניו, ראשל"צ מגיעה למשחק מהמקום הראשון ופתח תקווה כרגע נועלת את הטבלה. אבל פתח תקווה לא קבוצת תחתית קלאסית שני הפסדים היו עם הבאזר והסגל שלה שווה יותר מהמקום בו נמצאת. ראשל"צ נמצאת באופוריה מקום ראשון בלי אף יריבה מאיימת, אבל היא לא קבוצת "על" כוחה באנרגיות, הריכוז והחיבור שמראה. דווקא אחרי שבוע של פסטיבל וחגיגות הן יכולות ליפול נגד יריבה שכבר ידעה להפיל קבוצות צמרת בעבר. 

רמת גן עם הניצחון במחזור הקודם מחזירה לעצמה את הביטחון וכנראה שתצליח לצלוח גם את המשחק נגד הרצליה, למרות שהרצליה היא לא קבוצה שמספידים ורמת גן היא קבוצה שכבר הוכיחה שיודעת ליפול ולהפסיד לכל יריבה. אשדוד כנראה תתאושש על חשבונה של אליצור ת"א.