פאולינה, היית או חלמתי חלום? / דעה

אליצור רמלה הציגה את הזרה (בוסמנית) החדשה שלה ביום חמישי האחרון במשחק נגד אליצור ת"א. כנראה שאף אחד לעולם לא יידע שהיא קלעה במשחק הבכורה 10 נקודות. ככה זה כשכולם ניזונים מהמנהלת שלא סגורה על הסגלים. וגם, מי יודע מתי השידור הבא? חודש מפתיחת הליגה ושום דבר לא השתנה. טור דעה


| שי ברק

(במרכז התמונה: פאולינה הרסלר, צילום FIBA.COM)

 

פאולינה הרסלר - כמשל

"רמלה החתימה זרה חדשה" הודיעו ב-14/11, כהודעה רשמית של מנהלת ליגת העל. בכותרת המשנה הוסיפו, "שחקנית נבחרת שבדיה תגיע ארצה בעוד שלושה ימים...". זהותה, לוחות הזמנים להגעתה הכל היה ידוע וכולם נערכו לקראת בואה של השבדית החביבה.

אלא שביום 18/11, ארבעה ימים לאחר ההודעה, בצפייה בסטטיסטיקה הרשמית של המשחק לא היה זכר לקיומה של השחקנית. בזמן שהיא מורידה ריבאונד וקולעת עוד שתיים, הדבר לא זכה לתיעוד. וכך, סיימה הרסלר את משחק הבכורה שלה בארץ הקודש עם 10 נקודות (רק 2 שחקניות קלעו בקבוצה יותר ממנה), אבל אף אחד לא יידע על כך לעולם. כי במנהלת, ככל הנראה לא היה נציג במשחק ואת ההודעה לתקשורת הפיצו ללא שמה בין הקלעיות - המנהלת שהפכה את עצמה לגורם בלעדי בסיקור הליגה, הובילה לכך שבאתרי הספורט השונים עושים 'העתק-הדבק' ואין כל מקור שפירסם את השורה הסטטיסטית של שחקנית הפנים החדשה.

זה לא עניין שולי (וגם לא חד פעמי, ר' ערך וויליאמס), זה מראה על חוסר המקצועיות שהופך לחוסר ענייניות ומגיע עד חוסר רלוונטיות לכל מה שקורה בכדורסל הנשים. אי אפשר לדבר בצורה מקצוענית על רשימת קלעיות של רמלה שקלעה 63 נקודות וניצחה את אליצור ת"א שקלעה 65. 
העובדה שאף אחד לא התריע, כתב או ציין, לא עומדת בשבח הסובלנות וההכלה, אלא בכך שאף אחד לא קורה, לא בודק ולא מתעניין. אין טעם גם לשאול את השאלה "מה היה קורה אם זה היה גברים?", כי מיד יגיעו תירוצים על הפליה ותקציב, אבל לא צריך עודף מ-5 ש"ח כדי ש'שחקנית נבחרת שבדיה שהגיעה ארצה' תכנס לרשימות של המנהלת שכאמור, הפכה את עצמה למונופול בתחום הסיקורים.

אז אם אין טעם לקרוא כי הדברים לא נכונים, ומיותר לעקוב כי זה רק יבלבל ובטח לא יסייע - אז אפשר להמשיך הלאה לכתבה הבאה, שכנראה תהיה על כדורסל גברים עם הנתונים המדוייקים.

 

עיצוב התודעה בידיעה לתקשורת

בפעם הקודמת שפורסם הטור, הוא הופנה למילים "הפתעה" ו"סנסציה" על ניצחונה של ראשל"צ. אחרי 4 ניצחונות רצופים במנהלת כאילו הפיקו לקחים ופשוט הפכו את ראשון לציון לפייבוריטית. אבל בלי לשים לב ומתוך רצון ל'לשון ציורית' (שמחפה על היעדר ידע מקצועי ונתונים סטטיסטיים) ממשיכים שם להעמיק את הפער והאפליה, חוסר השוויוניות והיעדר המקצוענות בליגה. 

"בנות הרצליה נראתה כמטרה נוחה" ; "ניצחונות לשאר הפייבוריטיות: רמה"ש, רמלה ואשדוד" ; "השחקניות של עומרי צירלין לא אפשרו לאורחת המפתיעה להגיע לזריקות קלות" ועוד, הם רק חלק מהביטויים שמציירים לציבור תמונת מצב שלא בהכרח תואמת את המציאות. 

אנקדוטה לפני הטענה. משעשע היה לקרוא את משפט הפתיחה של סיקור המשחק בין חולון לאשדוד, תזכורת על היכולת של חולון ממשחק הפתיחה. הן אכן הציגו 86 נקודות בהתקפה אבל הפסידו את אותו משחק (כך צויין בסוגריים בהמשך) , רק ששבוע לאחר מכן חולון ניצחה וקלעה 88 נקודות (יותר מ-86) והדבר לא זכה לאיזכור. עיצוב תודעה, כאמור.

ערב המחזור לרמה"ש היה רק ניצחון אחד יותר מזה של הרצליה, שתי הקבוצות הקשו על רמלה לפני שנכנעו והפסידו בהפרש חד ספרתי לאשדוד. הן גם הקבוצה שהחלה להתכונן הכי מאוחר ועדיין מציגה כדורסל טוב. להציג אותה כקבוצת תחתית על ידי מנהלת שאמורה לייצג אותה, פוגע בצורה ברורה בעבודה שעושים שם בשיווק, במיתוג ובשאיפה לצמרת. האם מישהו במנהלת חשב על זה אי פעם? (או שרק סרטוני וידאו ואנימציות חשובים שם?)

אליצור ת"א היתה קרובה לנצח את אליצור רמלה (ונעזוב את שאלת הספורטיביות בכך שרמלה משחקת כבר תקופה ארוכה עם 2 זרות ושיתופה של הסלר התאפשר 4 שעות לפני פתיחת המשחק). זה קרה אחרי משחק צמוד בפתיחת העונה בחיפה, ניצחון על פ"ת, והפסד לראשל"צ (בהפרש קטן יותר מזה שהפסידה בו אשדוד הפייבוריטית, לצורך העניין). עכשיו במנהלת רוצים שיגיע קהל לצפות באליצור ת"א אחרי שדואגים כך להקטין אותן בהצגתן כאנדרדוג שההפסד היה צפוי, אם ההפסד היה צפוי האוהדים יישארו בבית. ומי אתם מנהלת הליגה שתגדירו הפסד צפוי? הווינר ביחסים נתן לרמלה יתרון 11 מול ת"א ולחיפה 9 נקודות יתרון על פ"ת, בשני המקרים הוא טעה. זה גוף שבמהותו ותפקידו יעריך הפרשים לצורך הימורים. 
למנהלת יש תפקיד אחר ובינתיים היא חוטאת לו.

אה וגם למוסבי קוראים ברניס. אגב.

 

מי יודע מתי המשחק המשודר הבא?

משחק פתיחת העונה שודר ביום ראשון בשעה 18:00. המחזור השני שודר ביום שישי בשעה  15:30. המחזור השלישי ביום שישי גם כן, אך בשעה 13:45 והרביעי בשעה 13:00.  המשחק המרכזי של המחזור החמישי, חוזר ליום ראשון אך הפעם לשעה 17:15. חמישה שידורים בסך הכל ללא יום אחיד ועוד גרוע יותר ללא שעה אחידה. 

זה לא הכל, ההקדמה של השידור מהמחזור השלישי משעה 14:15 לשעה 13:45, גרמה לכך שלא ניתן היה להעביר את המחצית הראשונה בשידור. כלומר אוהדי הכדורסל הסתפקו במחצית השניה בלבד בין הפועל ראשון לציון לאליצור תל אביב. אף אחד במנהלת לא התנצל על זה עד היום או לקח אחריות.

יאמרו האומרים ויזעקו הזועקים, "למה לא לפרגן? הראית כמה אוהדים הגיעו למשחק בחיפה ביום שישי ב-13:00?" התשובה היא "כן". הגיעו למשחק כ-400 אוהדים, מספר יפה לכל הדעות (ביחס לכדורסל נשים, כן? 400 צופים במשחק ספורט זה מהנמוכים שבענפי הספורט המקצועניים), אך הנקודה האמיתית היא האם בחיפה עד היום האולם היה ריק ורק שינוי השעה איפשר זאת? או שגם בעונה שעברה היו משחקים שזכו לכמות של כמה מאות אוהדים בחיפה גם בשעות שאינן יום שישי?

ומה היה מספר הצופים ביתר משחקי המחזור עד היום (נע בין 120-200 אוהדים, לא שונה מכל משחק אחר).  בחיפה התגאו בכמות המקומיים שבאו לצפות, ובצדק. אך האם במנהלת צריכים לדאוג רק לאוהדי חיפה, או לברר מה המשמעויות של אוהדי הקבוצה היריבה שרוצה להגיע למשחק? כי נסיעה מפתח תקווה לחיפה נמשכת כשעה ורבע, כך שעל האוהדים של האורחת היה לצאת לדרך בשעה 11:30 ולחזור לביתם בשעה 16:15 כשהשבת נכנסה ב-16:05.  

כל אלה הן רק נקודות ושאלות למחשבה, כי שיווק משחקים לקבוצה מארחת, כשהצופים לא יכולים לעקוב אחרי השידורים, הקהל האורח לא יכול להגיע והמידע שנמסר לאחר מכן הוא בין שגוי ולא מדויק למטעה וסובייקטיבי - אז מה נשאר לשחקניות ולספורטאיות שרוצות כדורסל מקצועני חוץ מלעבור לחו"ל ולמכללות?

 

משחקי המחזור החמישי

המון משחקים קריטיים יהיו במחזור הקרוב. החל מהמשחק שיפתח את המחזור והוא שיחזור של גמר הגביע מהעונה שעברה וסדרת חצי הגמר הסנסציונית שהעלתה את רמת גן לגמר על חשבונה של רמלה. כשרמלה עם מספר לא ידוע של זרות (כנראה שתיים, אף אחד לא נותן את הדעת גם לעדכון בעניין הזה), מול רמת גן שחייבת לצאת מהמשבר לפני שהצמרת בורחת לה.

משחקים גדולים לא פחות יהיו בקרב צמרת בין הפועל ראשון לציון ומכבי חיפה (שני, 19:00), כשרק אחת תמשיך לשמור על מאזן מושלם ותפתח פער של 3 משחקים על המקום החמישי. 
התמודדות לא פחות מכריעה תהיה במפגש בין בנות הרצליה לאליצור תל אביב. למארחת עדיין אין ניצחון ליגה ולאורחת רק ניצחון אחד דחוק בביתה. המנצחת בהתמודדות הזו יכולה לצאת לדרך חדשה עם הרבה ביטחון, במה שנראה נכון למחזור החמישי כקרב תחתית.
רמת השרון ואשדוד הן קבוצות שרוצות פיינל פור והמשחק ביניהן יכול לתת יתרון גדול למנצחת, כשאשדוד מגיעה בכושר טוב יותר ורצף ניצחונות מאז ההפסד במחזור הפתיחה ורמה"ש, למרות הניצחון בחמישי עדיין לא מספיק יציבה ולא מציגה יכולת משכנעת.
המשחק בין הפועל פתח תקווה לאליצור חולון גם הוא משחק מפתח בין שתי קבוצות שרוצות (לפחות) פליאוף עליון. השתיים במאזן דומה ועד כה פתח תקווה דווקא נראית ביכולת משכנעת יותר. קבוצת הצמרת של חולון אם תפסיד פעם רביעית בחמישה מחזורים תהיה בצרות גדולות ובפתח תקווה מגיעים בטוחים כי לפחות פעם בעונה הקבוצה מצליחה לגבור על היריבה מחולון.