חיפה עם הרגל בליגת העל

במשחק שהתחיל חד צדדי והפך לדרמטי במיוחד בדקות ההכרעה עלתה מכבי חיפה ליתרון 1-0 בסדרה מול הגליל העליון אחרי ניצחון 79:72. שי אלון (19נק') ורבקה רוס (20 נק') בלטו במחצית השניה והוליכו את קלעיות קבוצתן. ביום שני, 27.5 (18:3, "הר וגיא") תנסה חיפה לסגור את הסיפור ולזכות בצלחת האליפות.


| שי ברק

מכבי חיפה 79 - הפועל גליל עליון 72
(מכבי חיפה מובילה 1-0 בסדרה)

ביום הכי שרבי בשבוע, כשהטמפרטורה נעה סביב 33 מעלות, במוצאי ל"ג בעומר, התכנסו כ-150 אוהדים באולם שבימים כתיקונם מכיל 110 מקומות ישיבה לקהל. לצורך חגיגת הגמר, הוקם  עוד יציע מיוחד, ונפתחו תאי צפייה בקומה העליונה. האווירה היתה בשיאה, מזג האוויר החם הפך ללוהט, האקוסטיקה ייצרה רעש מחריש אוזניים של עידוד. תפאורה נהדרת לסדרת גמר על האליפות.

אפשר להעביר ביקורת על המחסור במקומות. בקלות אפשר היה למלא אמש גם אולם של כ-500 אוהדים. ההתעניינות היתה בשיאה. לגליל קהל מוצק של כמה עשרות שמלווים את הקבוצה גם למשחקי החוץ ובחיפה הרגישו את ההיסטוריה באוויר וההתעניינות בכרמל - כמו שלא היתה אף פעם.  על אף הכל, שווה לחשוב ולהסתכל על הסיטואציה. 150 אוהדים בערב הוא מספר סביר לכדורסל הנשים (נכון לימים אלה וגם בליגת העל). במקום שייעלמו ביציעי ענק של 2000-3000 מקומות ישיבה, האווירה שמאפשר אולם בייתי ואינטימי שהוא בית לשחקניות כמו גם לקהל הקבוע מאפשר ערך מוסף משמעותי לכל קבוצה בליגה.

בגליל, כך לצורך ההשוואה, אמנם ככל הנראה ביום שני ימלאו את האולם עד אפס מקום וכמות הצופים תנוע סביב 400, אך גם בגליל בוודאי זוכרים את ההרפתקאה האחרונה בליגה העל שאילצה אותן לנדוד מה"בונקר" בקיבוץ דפנה לאולם לכפר בלום על 2,200 מושביו ועד כמה היתה חסרה שם האוירה הבייתית. נקודה למחשבה רגע לפני שאחת הקבוצות תעפיל לליגה הראשונה.

 

שיר רביב מול צליל וטורי, הוכיחה את עצמה במאני טיים.

 

כדי להעפיל לליגה הראשונה, צריך 2 ניצחונות בסדרת הגמר ומכבי חיפה עשתה צעד גדול לקראת ההעפלה. זה קרה בסוף הרבע השני ובתחילת הרבע השלישי. אחרי פתיחה צמודה במשחק הצליחה חיפה לרוץ בחמש הדקות האחרונות של המחצית הראשונה 12-6 ולהפוך יתרון של 9 נקודות ל-15 בהפסקה. הריצה המשיכה לתוך הרבע השלישי עם עוד 5-0 ובסך הכל יתרון 20 נקודות. הרבע השלישי התנהל בהפרש דו ספרתי גבוה לחיפה בין 15-21 נקודות יתרון והסתיים 67:46, לפני הקאמבק של האורחות ברבע האחרון שהספיק רק כמעט. בסך הכל התחושה ששתי הקבוצות יכולות להיות מרוצות. מכבי חיפה שהובילה לכל אורכו של המשחק , ביכולת משכנעת ובהפרש מבטיח. כשמהצד השני גם בגליל יכולות לשאוב הרבה אופטימיות מהמשחק. גם בגלבוע נפלו לפיגור גדול בשלב מוקדם והצליחו לחזור למינוס 11 לפני שניצחו את משחקים 2 ו-3. אז מה זה הפסד ב-7 נקודות הפרש לעומתו?

כאמור, המשחק נפתח בצורה שקולה. אלה יערי ודניאל חג'ג' העלו את חיפה פעמיים ליתרון ובצד השני צליל וטורי ורבקה רוס השוו, 4:4 בדקה וחצי הראשונות. את היתרון יצרה עמית גור כשקלעה שלשה ראשונה אחרי עוד נקודות של חג'ג' (9:4) ומשם שלטה חיפה ברבע כשדניאל חג'ג' , שהוכרזה כשחקנית העונה דקות לפני פתיחת המשחק, סיימה את הרבע הראשון עם 8 נקודות אישיות. אחרי יתרון 17:10 שקבעה סימיונוביץ, שתי דקות לתום הרבע, הצליחו בגליל עם שלשה של רוזנסטון ועונשין של וטורי להקטין את ההפרש עד תום עשר הדקות הראשונות ובסך הכל 17:15.

שלשה של שי אלון שהגיעה אחרי הנקודות העשירית של חג'ג' הקפיצה מחדש את היתרון המקומי. 25:17. בגליל ניסו לחזור עם נקודות של וטורי, אך כאמור לא הצליחו להתקרב מעבר להפרש 8-9 נקודות, עד שהגיעה הריצה של חיפה לכיוון המחצית. שיר רביב בסל חשוב הראתה, במעט הדקות שקיבלה, שהיא שחקנית גם למעמד הגמר ואולי מגיע לה קצת יותר קרדיט כשקבעה יתרון 13 נקודות הפרש ואת המחצית סגרה תגלית העונה, סימיונוביץ ביכולת אישית מרשימה עם מתפרצת, שלשה וסל מריבאונד התקפה, סה"כ 8 נקודות אישיות רצופות עד 41:26 במחצית.

עמית גור פתחה את המחצית השניה כמו שהראשונה הסתיימה, שלשה שלה ונקודות של שי אלון מול "אין הגנה" של הגליל קבעו 46:26 ונראה היה שהמשחק לקראת סיום. חיפה היו נמרצות, אתלטיות, הגיעו לטבעת מתי שרק רצו ובין לבין היו 2 שלשות של גור, אחת של תירוש ועוד אחת של אלון. הירוקות קלעו 26 נקודות ברבע השלישי, לא נתנו לגליל להתקרב ( הכי נמוך שירד ההפרש ל-15, 46:31). קרן נחמה עם 7 נקודות ברבע כולל שלשה חשובה נלחמה להשאיר את המשחק בחיים שלא ייברח לכיוון 30 הפרש, וטורי בשלשה עזרה לה, אבל הבשורה שעוד תשנה את המשחק ברבע האחרון הגיעה מ-6 נקודות שקלעה מיתר אסולין. 

אסולין סומנה כמפתח במאצ'-אפ בין הגליל. לחיפה אמנם יש את סימיונוביץ הגבוהה, אך היא למעשה גארדית/פורוורדית ולא שחקנית פנים קלאסית . המאסה שיש בצבע האדום עם אסולין, שני לוי ובתוספת וטורי היתה אמורה להיות היתרון של האורחות, אך במחצית הראשונה הוא נעלם. חיפה הצליחה לעצור את שני לוי על סל שדה יחיד (עבודה טבוה של סימיונוביץ') ואת אסולין על מספר דומה. השליטה המקומית בריבאונד ההתקפה היתה בולטת ותורגמה לנקודות וכך נוצר ההפרש. ההתעוררות של אסולין במחצית השניה הוביל אותה למשחק אגרסיבי ברבע האחרון, שוב היתה לגליל סנטרית שתשאב כדורים, תייצר נקודות (11 במחצית השניה) ובעיקר תאפשר לגארדיות לצאת למתפרצות ובהתקפה הזדמנות שניה ושלישית. אחרי שהרבע השלישי הסתיים 67:46 הגיע המפנה.

 

מיתר אסולין. מחצית שניה נהדרת, כמעט והובילה למהפך דרמטי.

 

התחושה היתה שהמשחק נכנס לגארבג' טיים, האנרגיות, ההגנה והקצב נראו בהתאם (גם החום, אוי החום.. התיש את כולן, את כולנו). בחיפה נכנסו לשאננות ונרדמו, בגליל ניסו להציל את הכבוד ולקטו נקודות. קצת נקודות של קרן נחמה, רבקה רוס שאספה 6 נקודות רצופות במתפרצות במגרש הפתוח. בסך הכל לסיים את המשחק באווירה טובה והנה 67:55, עדיין הפרש דו ספרתי ואחרי פסק זמן ירוק שלשה של שי אלון 70:55, המשחק כאמור מתקדם לעבר סיומו. אבל אז בגליל התחילו להרגיש שמשהו קורה, שאולי זה אפשרי. מיתר אסולין שהיתה מצוינת במחצית השניה הוסיפה 5 נקודות, הריצה האדומה נמשכה ופתאום 72:64. בריצת 17-5 שכמעט לא הורגשה ההפרש חד ספרתי ועל השעון עוד המון-המון זמן, 4 דקות וחצי. בחיפה שרצו להכריע את המשחק מוקדם גילו שהסתיימו לספסל פסקי הזמן שיכול לקחת והשחקניות שעל המגרש נאלצו להסתדר לבד עד הסיום. ההפרש עוד ירד ל-72:66 ואז הגיעו הבעיות של הגליל , שריקות השיפוט ובעיית עבירות. בלתי-ספורטיבית של אסולין היתה גם החמישית וגררה הרחקה מהמשחק (אך - ובתום דרמה - מבלי שהאירוע יתדרדר לועדת משמעת). הגליל איבדה את הסנטרית, בחיפה דייקה אלון מהקו, 73:66. רוס הורידה את ההפרש ל-5, וגם חטפה כדור עם הזדמנות להוריד את ההפרש ל-3 נקודות, אך לא הצליחה לסיים וצליל וטורי יצאה גם היא עם העבירה החמישית. חיפה שוב על הקו, שוב 1 מ-2, של סימיונוביץ, 75:69, חמישים שניות שנותרו לשחק. התרגיל היה לשלשה של רבקה רוס, הזריקה נכנסה, 75:72, חצי דקה על השעון, ים זמן. 

שיר רביב נשלחה לקו, קלעה פעם אחת, גליל ניסו מחוץ לקשת והכדור לא נכנס, רוס ביצעה ב"ס עבירה חמישית וחיפה הכריעה את המשחק מהקו, 14 שניות לסיום 79:72, את ההתקפה האחרונה כבר לא שיחקו, לחיצות ידיים והפנים ל"הר וגיא" ביום שני הבא. צלחת לחיפה או עוד קאמבק מדהים לגליל? מסתבר שהכל פתוח. 

 

קלעו למכבי חיפה:
שי אלון 19
דניאל חג'ג' 15
אבני סימיונוביץ 14
אלה יערי 10
עמית גור 9
שיר רביב וספיר תירוש 5 כ"א
נור כיוף 2.
שיחקה ולא קלעה: אופיר לביא

קלעו להפועל גליל עליון:
רבקה רוס 20
צליל וטורי 17
מיתר אסולין וקרן נחמה 14 כ"א
שני לוי 4 
אמה רוזנסטון 3
שיחקה ולא קלעה: חן צלציון