גם בנשים: חיפה בליגת העל!

קרוב ל-50 שנה שמכבי חיפה לא היתה בליגה הראשונה. הערב, אחרי 2-0 בסדרת הגמר נגד הגליל והפסד ליגה בודד בעונה שהחלה באוקטובר ומסתיימת בסוף מאי - הירוקות חוזרות לליגת העל עם אליפות הליגה הלאומית. בגליל עוד הוליכו 7 הפרש, לפני שריצת 17-1 חיפאית אופיינית סגרה את הסיפור


| שי ברק

 

הפועל גליל עליון 73 - מכבי חיפה 81
(מכבי חיפה מנצחת בסדרה 2-0)

בסוף עונת המשחקים ב-1971 מכבי חיפה ירדה מהליגה הראשונה. מאז ובמשך 48 שנים הקבוצה כמעט ולא היתה קיימת, אף לא בלאומית. לפני כעשור נעשה נסיון ראשון של חזרה אך הקבוצה נקלעה למאבקי תחתית ואמצע טבלה והתפרקה. האגודה החלה לעבוד מחדש ומלמטה וכשעלתה מחדש ללאומית עשתה זאת כדי להישאר. קפטנית הקבוצה, שיר רביב, היתה אז נערה שהשתלבה בקבוצה הבוגרת וראתה את מכבי חיפה נבנית בהדרגה לקבוצה תסיים את עונת 2018-2019 עם אליפות. 

לצד רביב, הצטרפו ספיר תירוש וניר בהיר שהפכו להיות כמעט "חיפאיות", האגודה המשיכה לגדל שחקניות צעירות ומוכשרות את נור כיוף, אבני סימיונוביץ ורוני צביאלי קידמו מהמחלקה הצעירה ובקיץ החליטו שרוצים לחזור לליגה הראשונה. הרביעייה שהובילה את מעגן מיכאל לחצי גמר הגביע הצטרפה. בראשן דניאל חג'ג' (שחקנית העונה של הליגה), עמית גור, שי אלון ואלה יערי וביחד התגייסו למשימה. על הקווים המשיך המנהל המקצועי, עומרי צירלין שהגיע לקבוצה בשנת 2013  כשעלתה ללאומית והיה שם כל השנים בהם סיימה הקבוצה סביב המקום השביעי ועד העונה הנוכחית. 

מכבי חיפה הפסידה בסיבוב הראשון במגרש הקשה בגליל, מאז יצאו לרצף ניצחונות שלא הסתיים וכדי לסגור מעגל הגיעו שוב לאולם בגליל במשחק מכריע שניצחון בו שווה אליפות ועליית ליגה. הן התקשו ואף נפלו לפיגור במהלך הרבע השלישי , אבל ריצת 17-1 שהתחילה 8 דקות לסיום ונמשכה 4 דקות הכריעה את המשחק. הגליל העליון הצליחו להתמודד עם בעיית עבירות קשה שהשיפוט סיבך אותה בהן (3 שחקניות ב-4 עבירות), אבל הוליכו 62:55 ברבע האחרון לפני שחיפה עם ריצה שהחלה בגור, המשיכה בשלשה של ספיר תירוש והסתיימה בשלשה של אופיר לביא ונקודות של חג'ג' שעלתה עד 72:55 ושם גליל עליון איבדה את הראש, האנרגיות והמשחק ובחיפה שמרו על ההפרש בדקות ההכרעה כל הדרך לצלחת.

הפתיחה היתה של האורחות שמול כ-300 אוהדים עלתה ליתרון 6:0 תוך שתי דקות, כשהקבוצה שיחקה פנימה לאבני סימיונוביץ' שעשתה 4 נקודות מתחת לסל. הירוקות זכו לדחיפה משמעותית מכ-50 אוהדים ירוקים, אוהדי קבוצת הגברים שהגיעו חמושים בתופים (ובשירי עידוד שלא קשורים לכדורסל נשים) לדחוף את הקבוצה האורחת. גליל נכנסה למשחק עם נקודות של וטורי , אבל זו גם ביצעה (שוב) שתי עבירות מהירות ברבע הראשון וירדה לספסל. הגליל לא מצאו את הטבעת, בחיפה הגיבו עם שלשה של עמית גור והיתרון האורח כבר 11:4. כשחיפה נשלחה לקו והחטיאה את זריקות העונשין הגליל חזרו עם 6 נקודות אישיות של מיתר אסולין, רק 15:14 לחיפה. שלשה של ספיר תירוש העירה את חיפה מהבצורת והאורחות שמרו על יתרון מינימלי עד סוף הרבע הראשון 22:20.

את הרבע השני פתחה גליל עליון עם לחץ על כל המגרש ועם יכולת טובה של שני לוי הגנתית והתקפית, מה שהוביל למהפך ויתרון ראשון במשחק של הגליל 24:26. חיפה הגיבה במיני ריצה משלה כשאלה יערי (במחצית מצוינת) ודניאל חג'ג' קבעו יחד 30:27, כשבגליל לא הצליחו לנצל את היתרון בריבאונד לנקודות. המשחק היה שקול, סל רדף סל ואחרי חילופי נקודות של רוס ולוי מצד אחד ולביא עם סימיונוביץ' בצד השני חיפה ירדה להפסקה ביתרון 39:35.

המחצית השניה שוב נפתחה ביכולת הגנתית טובה של הגליל, אבל הפעם הן לא הרפו עד שיצרו לעצמן יתרון מבטיח. גליל רצו 0-7 כשסל ועבירה של צליל וטורי קבעה יתרון 39:42. הגליל המשיכו לברוח עם נקודות של שני לוי ושלשה של קרן נחמה שקבעה יתרון שיא 40:47,א דקות ברבע. את הסל הראשון של הירוקות 5 דקות בתוך קלעה השלישי  דניאל חג'ג' אחרי הטעיה יפה. בחיפה קיבלו את האנרגיות מחדש כשנשרקה לצליל וטורי עבירה רביעית והקאמבק נמשך עם נקודות של שיר רביב ושלשה של דניאל חג'ג'. מיתר אסולין עוד הגדילה את ההפרש ל-5 (47:52) , אבל לביא מחוץ לקשת וגור מהקו סגרו ואת הרבע נעלה שי אלון בשלשה.  בתוםר דרמטי ובשליטת הגליל ברובו, הירוקות עדיין מוליכות 55:54, עם עשר דקות לשחק.

כמו ברבע השני והשלישי, גם באחרון הגליל עלו טוב מהספסל. וטורי, לוי, נחמה ורוס רצו 0-8 והחזירו לעצמן את היתרון ועלו עד 55:62. אז החלה הבעיה כשגם לחובת רבקה רוס נשרקה עבירה רביעית וגם לשני לוי ובגליל התקשו לשמור בסגל הזה ובחיפה לא ריחמו. גור נתנה את האות לריצה, ספיר תירוש קבעה שוויון בשלשה, יערי קיבלה כדור גדול משי אלון ויצרה מהפך.  עוד שלשה של לביא, עוד נקודות של גור וחג'ג', חיפה לחצו ודרסו, בגליל לא היו מסוגלות להגיב, וכשניסו עם שלשה של צליל וטורי הגיעה ההרחקה של מיתר אסולין. ההפרש עוד ירד ל-6, אבל אסיסט גדול של חג'ג' לתירוש החזיר את האורחות ליתרון 8. המשחק נע סביב 6-8 הפרש בשתי הדקות האחרונות שהיו בהן יותר עבירות ועונשין מכדורסל (גם שני לוי סיימה את המשחק עם בלתי ספורטיבית) אבל שום דבר כבר לא היה יכול לקחת מחיפה את האליפות. עוד שניה ועוד שתיים חלפו ובסוף השעון הראה 0:00, הלוח הראה 81:73 והחגיגות בירוק החלו.

מכבי חיפה בליגת העל!

 

 

קלעו להפועל גליל עליון:
שני לוי 19
צליל וטורי 16
מיתר אסולין 14
קרן נחמה 10
רבקה רוס 8
אמה רוזנסטון וחן צלציון 3 כ"א


קלעו למכבי חיפה:
דניאל חג'ג' ואופיר לביא 17 כ"א
עמית גור 12
אלה יערי 10
ספיר תירוש 9
אבני סימיונוביץ' 7
שי אלון 5
נור כיוף ושיר רביב 2 כ"א