"המטרה יורובאסקט נשים 2021"

את המטרה הזו הציב מאמן הנבחרת השבדית, מרקו קרספי "המטרה לשחק באותה רמה של תשוקה כמו של היכולת, אנחנו מכוונים ליורובאסקט וחולמים על האולימפיאדה". בראיון לספסל מספר קרספי על ההכנות והמעבר מאיטליה לשבדיה. הערב ב-19:00, היכל שלמה נבחרת ישראל המתחדשת תנסה להגשים בעצמה את אותה מטרה ולפתוח את המוקדמות עם ניצחון על השבדיות.


| שי ברק

(צילום: הפדרציה לכדורסל בשבדיה)

 

נבחרת שבדיה שתהיה היריבה הראשונה של הנבחרת שלנו במטרה להעפיל לאליפות אירופה 2021, מגיעה בשיאה. נבחרת שבקיץ האחרון, סיימה במקום השישי באליפות אירופה והצליחה להמשיך ולהחזיק בסגל עמוס הכישרונות שלה גם לחלון הנוכחי.

הנבחרת בנויה על שחקניות שמשחקות ברחבי אירופה (ואחת, אמנדה זאווי, בליגה הסינית), כמעט ללא שחקניות שמשחקות בליגה השבדית. כך למשל אלין אלדברינק משחק בברוז' הצרפתית, דראמא משחקת בריגה, האלברסון בטראבס. לויד ונייסטרום בספרד, קרטר בסלובקיה ועוד נציגות בטורקיה, כשאפילו לונדקוויסט הצעירה משחקת כבר במונפלייה הצרפתית.

מלבד 3 שחקניות (בנות 30-31) כולן בשנות העשרים לחייהן, 3 שחקניות צעירות בנות 18-20 היו ב-14 השחקניות האחרונות בסגל, כשאחת מהן תשחק נגד ישראל והשתיים האחרות ישחקו במדי הנבחרת נגד מונטנגרו ביום ראשון הקרוב.

 

השינוי הגדול שערכה הנבחרת השבדית בין האליפות הקודמת לזו הנוכחית היא בעמדת המאמן. הקבוצה נפרדה מצוות האימון הצרפתי והחליפה אותו באיטלקי. מרקו קרספי, המאמן הותיק שמגיע לשבדיה עם קרוב ל-40 שנות אימון, עבר בקבוצות כמו סביליה ופזרו, אימן בליגה האיטלקית את סיינה, היה עוזר מאמן בנבחרת איטליה (גברים), ואף שימש כסקאוט תקופה מסויימת בנ.ב.א.  בחמש השנים האחרונות עשה שינוי ועבר לאמן נשים. אחרי שהוביל ב-2018 את נבחרת איטליה נשים ליורובאסקט (ניצח פעמיים את נבחרת שבדיה בבית המוקדם), סיים עם איטליה , את האליפות, במקום התשיעי. בקיץ האחרון, מונה לאמן את הנבחרת השבדית. "הם פנו אלי", מספר קרספי על הסיבות שהביאו אותו לשבדיה. ומוסיף "שבדיה היא נבחרת טובה מאד, שיחקתי נגדן במוקדמות וראיתן אותן באליפות. אני אוהב לאמן ברמות הגבוהות ובעיקר נבחרות עם פוטנציאל להגיע להשגים, אז השילוב בין הפנייה שהגיעה אלי ואיכות הנבחרת הביאה אותי לקבל את הג'וב".  קרספי חתם על חוזה ל-4 שנים עם נבחרת שבדיה, כלומר שהמטרות של הנבחרת הן לא רק לחלון הנוכחי אלא גם לזה שאחריו, וככל הנראה גם לאליפות העולם הבאה. "אני שמח וגאה לאמן את הקבוצה הזו, המטרה שלנו לשחק משחק קבוצתי, הרבה מסירות ובקצב יותר גבוה. כשאני מדבר על משחק קבוצתי אני מתכוון גם בהגנה, שכל אחת מהחמישייה שתהיה על המגרש תעשה הגנה ותהיה מחויבת".

 

בראיון מיוחד, לאתר "ספסל", מרקו קרספי (בן 57), מספר על ההכנות למשחק ולא מקל ראש ביריב הראשונה. "אנחנו משחקות בבית של 3 נבחרות, זה אתגר גדול, כך שכל משחק ואפילו כל דקה בכל משחק היא החשובה ביותר. בסיטואציה של הטורניר, גם להפרשים יכולה להיות חשיבות ולכן אנחנו נשחק את המשחק פוזנשן אחרי פוזשן ולא נחשוב על התוצאה בסוף 40 הדקות". קרספי מכיר את נבחרת ישראל ולא מקל ראש ביריבה, "כשאימנתי את נבחרת איטליה היו לנו במהלך קיץ 2018 שני משחקי ידידות נגד ישראל. אהבתי מאד את המשחק החזק והלחימה הלא מתפשרת של הנבחרת, הקשיחות המנטאלית והרוטציה הרחבה שהנבחרת משחקת בה הופכת אותה לאינטנסיבית. אני חושב שיהיה לנו משחק קשה מאד בחמישי". אמנם הנבחרת מציגה סגל כמעט חדש לחלוטין, אבל התחלת השינוי נראה היה באותו מחנה אימונים, כש-6 שחקניות מתוך הסגל שטס לאליפות יהיה גם בנבחרת הנוכחית בהן רבר, רוטברג, לב וקארש שבלטו במשחקים ההם.

 

מה אתה זוכר או מכיר על היריבה?

לא הרבה. אני יודע שזו נבחרת צעירה ורעבה, שמשחקת משחק קשוח. יש לנו קצת יותר כישרון, אבל אנחנו נהיה חייבות להיות בשיאנו ולהילחם על כל כדור לפחות כמו היריבה. כל אחת מהנבחרות יכולה לנצח.

 

לפני שמונית הנבחרת השבדית הצליחה לסיים, לראשונה, במקום השישי באירופה. אתה מרגיש לחץ מסוים לעמוד בציפיות ולשמור על ההישג?

אני לא מתרגש ולא מסתכל קדימה לאליפות. אנחנו רק מתחילים את המוקדמות. למדתי שהמשחק הבא הוא תמיד שונה מהקודם. אין לחץ מהתוצאה של אתמול, אלא להיות מרוכזים במשחק של מחר. יש לנו תוכנית ארוכה, אנחנו רוצים לבנות משהו יום אחרי יום, לא משדרים שום לחץ לתארים.

 

לא הגדירו לך יעדים? אולי מדליה?

המטרה הראשונה שלנו היא להעפיל ליורובאסקט 2021 וכמובן החלום לשחק באולימפיאדה. אבל הכל מתחיל בלנצח על המגרש.

 

"הם פנו אלי" קרספי על הקווים ביורובאסקט במדי איטליה . "אני גאה ושמח לאמן את נבחרת שבדיה. שיחקתי נגדן במוקדמות וראיתן אותן באליפות. אני אוהב לאמן ברמות הגבוהות ובעיקר נבחרות עם פוטנציאל להגיע להשגים(צילום: FIBA.COM)

 

 "צופה עתיד בהיר לכדוסל השבדי - צופה ל-5,000 אוהדים במשחק הבית"

קרספי מתגורר באיטליה. לשבדיה מגיע, כמו רוב שחקניות הסגל רק סמוך לפתיחת חלון ההכנות. אם בישראל "מתלוננים" על הכנה קצרה של 10 ימים, לנבחרת שבדיה היו 4 ימים להתכונן למשחק נגד ישראל. במוצ"ש השחקניות עוד שיחקו בליגות ברחבי אירופה והגיעו לאימון בכורה רק ביום ראשון האחרון.

 

את עוקב אחרי הכדורסל בשבדיה?

אני עוקב אחרי השחקניות בליגה השבדית, כמו שאני עוקב אחרי רוב הליגות באירופה. רק שחקנית אחת משחקת כיום בליגה השבדית. אז המיקוד שלי הוא לא רק בשבדיה, אני צופה בכל הליגות, צרפתית, סלובנית, פולנית, תורכית, בכל ליגה שיש לנו שחקניות בה.

 

ואיפה אתה ממקם את הליגה השבדית, מבחינת הרמה?

אני לא יודע, אני רק מתמקד ברמת השחקניות ולא ברמת הליגה.

 

אחרי 30 שנה כמאמן גברים, ו-4 שנים בנבחרות הנשים. יש לך עדיפות? ממה אתה נהנה יותר?

אני לא מייחס חשיבות למגדר של הקבוצה שאני מאמן. מבחינתי, מבחינת סגנון ושיטת האימון אני לא רואה הבדלים בין אימון גברים או נשים. ההבדלים הם בייחודיות של כל שחקן או שחקנית שאתה מאמן, זה האתגר האמיתי.

 

ועדיין, בוודאי שהישגים בספורט נשים זוכים לפחות חשיפה מאשר בגברים. לא מפריע לך?

אני חושב שכרגע בשבדיה לנבחרת הנשים יש יותר עוקבים ואוהדים מלנבחרת הגברים. כשאני אימנתי את המשחק בין איטליה לשבדיה, האולם היה מלא. כרגע בשבדיה הפדרציה עושה עבודה מצוינת לתמוך ולחשוף את הנבחרת והמשחקים הקרובים. יש הרבה מאד עבודה עם המדיה, סיקור ומרגישים את העניין אצל האנשים. אנחנו נשחק את המשחק נגד מונטנגרו באולם הגדול וצופים ל-5,000 אוהדים שיגיעו. יש תשוקה אמיתית למשחק ולקבוצה.

 

הגעת לשבדיה עם חוזה ארוך טווח. מה היעדים לטווח הרחוק?

אני מאמן למען הפדרציה והתפקיד שלי לקיים את האסטרטגיה שלהם. לפדרציה השבדית יש מטרה לבנות תוכנית לכמה שנים קדימה. אנחנו משלבים את השחקניות המובילות עם שחקניות שכיום במכללות ושחקניות מנבחרת העתודה והנערות, אנחנו עוקבים, מסמנים ומשלבים כל שחקנית שיכולה להיות חלק מהנבחרת בשנים הקרובות.

 

אתה רואה עתיד לכדורסל השבדי?

התוכניות בשבדיה רציניות מאד, יש התקדמות מדי שנה ויש עתיד בהיר מאד.

 

"מרגישים את העניין אצל האנשים. אנחנו נשחק את המשחק נגד מונטנגרו באולם הגדול וצופים ל-5,000 אוהדים שיגיעו. יש תשוקה אמיתית למשחק ולקבוצה" (הנבחרת ביום פתוח ומפגש עם מעריצים, צילום: הפדרציה לכדורסל בשבדיה)