הזמן לחשוב מקצועית / דעה

אחרי המשחק במוקדמות אליפות אירופה ולקראת משחקי הנבחרות הצעירות בקיץ כבר ברור – אם רוצים שהכדורסל הישראלי יצליח צריך לשים בצד את הפוליטיקה ולקבל החלטות מקצועיות ופחות על "לרצות את כולם". איפה מתחילים? כבר בצוותים שייאמנו את הנבחרות הקיץ ולמה איזנברג, העליון חייבים לעמוד על הקווים. טור דעה על דברים שכנראה לא יקרו.


| שי ברק

(תמונות: איגוד הכדורסל)

 

טור דעה, נכתב על דעת הכותב בלבד, הכותב מעולם לא אימן נבחרת לאומית.

הדברים עולים רגע אחרי הגרלת משחקי הנבחרות הצעירות לקיץ 2020, מספר ימים אחרי ההכרזה שהשנה נבחרת העתודה תשחק את משחקי האליפות בישראל, לעיניי הקהל המקומי וחודש אחרי ההפסד לשבדיה במוקדמות אליפות אירופה 2021. הדברים נכתבים כי כולם מדברים על לעשות את הדבר הנכון, ומתרצים את ההפסד בכך שדברים נכונים לא קרו. אז הנה, יש עוד 7 חודשים עד לתחילת הטורנירים לגילאים הצעירים ו-11 חודשים עד למשחק הבא של הנבחרת הבוגרת. נצח לקבל את ההחלטות הנכונות - וכדי לקבל החלטה מושכלת צריך להתחיל בנתונים -

 

נתון ראשון

כשזומן סגל הנבחרת הלאומית לקראת משחקי מוקדמות אליפות אירופה והמשחק הבייתי נגד שבדיה, הכותרות הדגישו – 4 שחקניות מנבחרת העתודה נמצאות בסגל הנבחרת הבוגרת.  דניאל קארש, גילי אייזנר, רומי לוי ואלכס גיטצ'נקו מצאו את עצמן בין 12 הנציגות שלנו על הבמה המרכזית במדי הנבחרת הבוגרת, כל הארבע גם ישחקו בקיץ הקרוב עם נבחרת העתודה. ומי איתן? לא מעט שחקניות עם פוטנציאל להשתלב בנבחרת הבוגרת בחלון הקרוב, החל מליאור גרזון, דרך גאיה סלס, אופיר קסטן רז ואפילו איילה רוט שלמרות שלא היתה חלק מנבחרת העתודה בקיץ האחרון נותנת עונה טובה ברעננה.  לצד אלה, האם מישהו יכול להמר שלא ניראה ממש בקרוב גם את עדן ציפל וירדן גרזון לובשות את המדים הלאומיים של הנבחרת הבוגרת? לא יהיה זה תקדים לכישרונות בגיל 16-17 שמקבלות הזדמנות בנבחרת הבכירה. הן  כבר היום משחקות מעל 20 דקות בליגת העל, לא נופלות מזרות, הן העתיד והעתיד כבר כאן.

 

נתון שני

(לצערנו) עונת הכדורסל הישראלית מסתיימת בחודש אפריל. נבחרת ישראל הבוגרת תשחק את משחקיה הבאים בחודש נובמבר, כך היה השנה כך יהיה לפני שנה. חצי השנה האחרונה היתה מהמבוזבזות אי פעם בענף. 8 שחקניות נבחרת (להוציא את ה-4 מהעתודה), ישבו בבית וחיכו שהפגרה תעבור, הן התפרנסו בוודאי מעבודות אחרות או שמרו על כושר, אבל מסגרת מקצוענית אין. מה עוד לא היה? מאמן נבחרת לאומית....

בזמן שאפשר היה לקיים משחקי הכנה נגד יריבות שהתכוננו לאליפות אירופה, אצלנו לא היתה נבחרת ולא היה מאמן. המינוי היה בחודש אוגוסט, ההכנה בספטמבר, למשחקי הכנה לא נסענו ויממה אחרי ההפסד לשבדיה חזרנו לליגת העל. מה צפוי בקיץ הקרוב? עוד מאותו דבר.

 

נתון שלישי

היה מי שהצהיר שהנבחרת הלאומית לא תיבחן על הישגיה לשנה הקרובה, שהנבחרת תיבנה לאליפות אירופה ב-2023. מחשבה קדימה, מביאה להצלחות – תראו את שבדיה.  מחשבה קדימה היתה תמיד מה שהניע את מאמן הנבחרת הלאומי, אלי רבי, עוד בתפקידיו הקודמים, הנבחרות הצעירות נועדו לשרת ולגדל שחקניות לנבחרת הבוגרת. בשנים האחרונות זה קרה הרבה פחות. מהנבחרות שעלו דרג בשנים האחרונות פרשו בין היתר עדן פורת, טל יעקב, נועה שמשי ואחרות . הרבה שחקניות שכיכבו בגילאים הצעירים התקשו בבוגרת כי פשוט היה חסר להן סט יכולות שבאירופה גדלים איתו.

בזמן שאפשר היה לבנות דור שחקניות שיהיה בנוי כולו לבוגרת הגענו למצב של חילופי דורות בכוח, ואקום שנדרש למלא ושחקניות שהיו חמישיות טורניר ומצטיינות לא הגיעו לבוגרת – לפעמים נחמד "לרמות" נבחרות אירופאיות עם התחכום הישראלי, אבל אנחנו בתקופה קריטית, האם באמת השגנו את המטרה?

 

("4 מתוך...?"  - שחקניות נבחרת העתודה בקיץ הקרוב במדי הנבחרת הבוגרת. דרושה תוכנית מסודרת כדי שיעפילו לאליפות אירופה 2021)

 

המסקנה המתבקשת: שירה העליון ורועי איזנברג צריכים לאמן את הנבחרות הצעירות 

שירה העליון ורועי איזנברג הם הצוות שנבחר לאימון הנבחרת הבוגרת, תחת או לצד המאמן הלאומי אלי רבי. אין מחלוקת לגבי סט היכולות, הכישרון וההתאמה שלהם לתפקיד, אבל גם אם נשים בצד את הרזומה שלהם כמאמנים בליגת העל, בליגות הצעירות ובנבחרות הצעירות - אין נכונים מהם להוביל בקיץ את נבחרות ישראל הצעירות.

בקיץ הקרוב מאמן נבחרת העתודה יעבוד בצמוד ל-5-6 שחקניות נבחרת בוגרת ואולי יכשיר עוד נוספים, מאמן נבחרת הנערות יעבוד עם 2-3 שחקניות פוטנציאליות לעתודה ולבוגרת עוד בקמפיין הנוכחי. זו תהיה עבודה שתחל בחודש יוני ותסתיים באמצע אוגוסט. חודשיים של הכנות.  הנבחרת הבוגרת, אגב, תתכנס פעם נוספת רק בספטמבר לקראת משחקי נובמבר, כרגיל.

בזמן הזה, זמן קריטי לכדורסל הנשים, נדרשת תוכנית סדורה ומי שהיה שם על הספסל במשחק נגד שבדיה ובהכנה שקדמה לה, יודע בדיוק על מה צריך לעבוד ב-6 משחקים נגד יריבות אירופאיות שכל מטרתם להכשיר את השחקניות הלאה. הם מכירים את השחקניות, עובדים איתן ומלווים אותן קדימה. לפחות בקיץ הקרוב (ורצוי גם בזה שאחריו) הם צריכים לעמוד על הקווים.

גם אם בכל זאת רוצים לדקדק בכשירות שלהם לתפקיד, הרי שהשניים כבר עבדו יחד בנבחרת הנערות, איזנברג היה מאמן ראשי בנבחרת הנערות והעתודה, עוזר בבוגרת זו קדנציה שניה שלו. העליון היתה מאמנת ראשית בנבחרת הנערות והעתודה, וזו הקדנציה השניה שלה כעוזרת מאמן בבוגרת. איזנברג כיום מאמן בליגה לנערות א', במקביל להיותו מאמן קבוצה בליגת העל, העליון אימנה בשנים האחרונות בליגת העל ובעברה אימנה בנערות ואף היתה בצוות האימון של הגילאים הצעירים ברמת חן.  מה עוד חסר?

 

ומה עם המאמן הלאומי?

אלי רבי יהיה מעורב, שותף, יעקוב וגם ידאוג לכל הבוגרות בנבחרות ישראל. במהלך ההכנה מחפשים לרוב משחקי אימון, פעם בליגת קיץ ופעם נגד "האוסף". כשיש מאמן לאומי ופנוי קאדר של 9 שחקניות נבחרת בנות 21 ומעלה, הן יכולות לעבוד עם המאמן הלאומי ולהוות יריבות לנבחרות הצעירות. הן יכולות להשתלב באימוני נבחרת העתודה, לייצר מערך ששומר על כושר של 30 שחקניות פוטנציאליות לנבחרת ישראל, יהיו מחוברות יחד ויתחרו זו נגד זו. המאמן הלאומי יקבל את הדיווחים מעוזריו, המערכת תרוויח.

 

סיכום, יש עוד ראויים – וחשוב שישולבו

נעמי קולודני עשתה עבודה טובה בעונה האחרונה עם נבחרת העתודה ועושה עונה נהדרת כמאמנת ראשית ברמת השרון, חשוב שתמשיך להיות בצוות האימון של אחת הנבחרות הצעירות גם הקיץ. עדני דגן (דמות מובילה בפני עצמה לחזור ולאמן בנבחרות הצעירות) הוביל את ליאור גרזון והעונה גם את ירדן גרזון להיות שחקניות מובילות בליגת העל, הוא עובד כבר שנתיים עם רוט וקסטן רז שחקניות העתודה, ובאימוניו משתלבות השנה גם שחקניות המחלקה הצעירה של רעננה, דגן היה בכל צומת אפשרית בכדורסל הישראלי – הוא רלוונטי ומצליח מתמיד, בטח בכל הקשור לדור העתיד, הוא חרוץ (טס לאליפויות אירופה האחרונות לצפות בשחקניות הצעירות של האגודה), הוא צריך להיות ,לכל הפחות , חלק ולהביא מניסיונו. בעולם אחר, היה מקום להזכיר כאן גם את זיו ארז כמי שאחראי על 50% משחקניות הנבחרות הצעירות בשנים האחרונות ואם מה שהיה חסר לו זה ניסיון בליגת העל, השנה הוכיח שגם שאת זה יש – אבל כמאמן דומיננטי כ"כ, אפשר להשאיר את שמו כראוי , אך לא כרגע.

כל אלה ועוד רבים וטובים שמאמנים השנה בליגת העל ובנערות (עומרי צירלין, קורי קאר...) יכולים לסייע במלאכה החשובה שנמצאת בפנינו הקיץ, אבל אם נשים בצד את ה"צורך לסדר כמה שיותר ג'ובים לכמה שיותר מאמנים" – מינויים של העליון ואיזנברג ביחד ולצד רבי לנבחרות הצעירות , יכול להוות צעד קטן בכיוון הנכון.