שחקנית ההגנה של העשור

אחרי מעל 600 הצבעות ב-24 שעות, גברה טל אנקונה בפער של 28 קולות על דניאל חג'ג' בהתמודדות על שחקנית ההגנה של העשור. שתיים מהשומרות הטובות שידעה הליגה הלאומית הביאו הרבה כבוד למעמד הגמר והרבה עניין בהצבעות וכאמור קשה היה לבחור. אתם הכרעתם


| שי ברק

אירוע בחירת שחקניות ההגנה של העשור היה נקודתי יותר וממוקד ל-24 שעות מרתוניות של הצבעות באינסטגרם ובפייסבוק. נלקחו בחשבון כל ההצבעות, לרבות הודעות פרטיות שנשלחו ונלקחו בחשבון באחוז מסוים גם התוצאות מסיבוב חצי הגמר.

בסיום של יממת הצבעה אינטנסיבית ששברה שיאים, דניאל חג'ג' ניצחה בפער דו-ספרתי קטן בפייסבוק, ואילו טל אנקונה הצליחה לנצח בסקר האינסטגרם בכמה עשרות קולות שהצטמצמו בספירת כלל הקולות כך שבסופו של הסקר המשוכלל גברה אנקונה על חג'ג' 52.5%-47.5%.

 

שחקנית ההגנה של העשור - טל אנקונה

כשמזכירים את השם טל אנקונה מדברים קודם כל על שחקנית הגנה שמכריעה משחקים ומביאה תארים. עוד בתחילת העשור טל אנקונה במדי הפועל פ"ת ולצד שלל הכוכבות שבקבוצה הביאה את מה שהיה הכי חסר. בזמן שרוב השחקניות זכו בהכרה בניהול המשחק, שליטה בצבע או קליעה מכל טווח - אנקונה היתה זו שעצרה את השחקניות המובילות של היריבות בדרך לזכייה באליפות של פ"ת. אנקונה לא היתה הכוכבת הקלאסית של הכדורסל, לא וירטואוז'ית במיוחד (למרות שהיתה קלעית שלשות מצטיינת) אבל היכולות ההגנתיות, הלחץ על הכדור , שחקנית שבלתי אפשרי לעבור באחת על אחת, כל אלה הביאו לה פעמיים בעשור האחרון את תואר שחקנית ההגנה של העונה והדהימה את כולם עם זכיה בגביע האיגוד והעפלה לגמר על האליפות בשנה שבה ברעננה ובאליצור ת"א בנו קבוצות ללכת עד הסוף, אנקונה לקחה את בני יהודה לעונה בלתי נשכחת.

 

ס. שחקנית ההגנה של העשור - דניאל חג'ג'

זה כמעט מוגזם לקרוא למישהי שהפסידה ב-28 קולות את המקום הראשון, סגנית. אבל בתחרות כמו בתחרות.... 

דניאל חג'ג' כבר חצי עשור שלטה בהגנה בליגה הלאומית. מאמנים שאימנו אותה יודעים לספר שהיא יותר מ"שומרת טובה", היא שחקנית ההגנה המושלמת. שחקנית שיודעת להוביל את הגנת הקבוצה גם בשמירה אישית וגם בהגנה קבוצתית. לא הרבה מדברים על היכולת של שחקנית להחזיק הגנה שלמה, לחבר את הקבוצה מבחינה הגנתית ולהבין את השמירה הנכונה מול ההתקפה של הקבוצה היריבה וזה מה שהפך את דניאל חג'ג' לשומרת נדירה בליגה הלאומית, כי מעבר ליכולות אתלטיות ולחץ היא הביאה את האינטיליגנציה למשחק ההגנה. על כך חג'ג' זכתה פעמיים בתואר שחקנית ההגנה של העונה ודיי בטוח שההגנה גם הביאה לה את תואר שחקנית העונה בשנתה האחרונה בלאומית (לפני שהמשיכה לליגת העל).

 

במקום השלישי - שירה בן ברק

במקום הרביעי - מעיין לוי

לא רבים זוכרים, אבל שירה בן ברק שהתחילה את הקריירה בעשור הקודם בעמק יזרעאל ובתחילת העשור הנוכחי עברה לירושלים, היתה מהשחקניות החכמות האינטיליגנטיות וחיות המשחק ברמה הגבוהה ביותר. זו רק ההחלטה שלה לקריירה משמעותית בתחום הרפואה וקריירה צבאית משמעותית אחריה שמנעה ממנה להיות אחת הכוכבות הגדולות בכדורסל הנשים. מי שהרוויחה מכך היתה אס"א ירושלים שבשנותיה הראשונות ללימודים שיחקה במדי אס"א, היתה באנקר בחמישייה ואחת השומרות הטובות בליגה. עם שתי זכיות בתואר שחקנית ההגנה של העונה הובילה את ירושלים 4 פעמים לפיינל פור וסיימה את הקריירה עם הזכיה בדאבל. בן ברק היתה שומרת ברמה הבכירה, אם רק היתה הזדמנות היינו גם בוודאי רואים אותה היום מנטרלת את הכוכבות הזרות.

מעיין לוי, שהיתה ידועה ביכולות ההגנה שלה עוד בעשור הקודם (במדי מעגן מיכאל), חזרה לליגה הלאומית בתחילת העשור והובילה את ההגנה של אליצור ת"א ובנות הרצליה - הרבה בזכות יכולותיה אלה קבוצותיה זכו בגביעי המדינה והעפילו לליגת העל.