הקדטיות מול שבדיה על עליה לדרג א'

אחרי ההפסד הקשה בחצי הגמר, תתמודד היום נבחרת הקדטיות נגד שבדיה על המקום השלישי בטורניר שבאופן מסורתי מזכה בכרטיס השלישי לדרג א'. הודעות של פיב"א על פרוצדורה שיכולה לצמצם את מספר העולות תיבחן בחורף ובינתיים, כמו שנבחרת העתודה "לא כשלה" אחרי ההפסד למונטנגרו, גם נבחרת הקדטיות עוד יכולה לעשות היסטוריה הערב, 19:45 נגד שבדיה.


| שי ברק

נבחרת הקדטיות ישראל - נבחרת הקדטיות שבדיה
(19:45, שידור בספורט 5+)

"הכרטיס האחרון לדרג א' היה על הפרק הערב בסקופיה, ובמשחק על המקום השלישי באליפות אירופה דרג ב' ניצחה ישראל...", "אחרי 15 שנה: נבחרת העתודה נשים עלתה לדרג א'!" - כך נכתב ב-17.7.

הערב, האם נקרא טקסט דומה: "הכרטיס האחרון לדרג א' היה על הפרק הערב בפודגוריצה, ובמשחק על המקום השלישי באליפות אירופה דרג ב' ניצחה ישראל..." וגם "לראשונה בהיסטוריה: נבחרת הקדטיות עלתה לדרג א'!" ?  - התשובה, תלויה בנבחרת הקדטיות שתתמודד הערב נגד שבדיה על המקום השלישי והכרטיס השלישי. 
כל ההסברים למה אנחנו צריכים להתייחס למשחק הערב באותה חרדת קודש וחשיבות אמיתית כמו זה שהיתה למשחק של העתודה מול סלובניה: 

 


זילברשלג מסמנת "3". תחגוג הערב מקום שלישי והיסטוריה בדרך לדרג א'? (צילום: FIBA)

 

נתחיל בעובדות. הפעם האחרונה שנבחרת צעירה (כלשהי) העפילה שלא ממקום שלישי, היתה ב-2005. נבחרת העתודה התמודדה ב"שיטה הישנה". רק 7 קבוצות נרשמו לדרג ב' של אליפות אירופה. בית אחד, כולן נגד כולן, שישה משחקים סה"כ ונבחרת ישראל עם שי דורון סיימה במאזן מושלם ובמקום הראשון בבית. את שבדיה שסיימה אז במקום החמישי ניצחה הנבחרת ב-6 הפרש, את סלובניה שסיימה רביעית ב-7 הפרש. משחקים צמודים, 6 ניצחונות מ-6 משחקים ודרג א'.

מאז שונתה שיטת המשחקים, יותר נבחרות מתמודדות על אותו מספר כרטיסים, ונבחרת ישראל לעולם לא סיימה במקום גבוה מ'מקום 3'. עם הפסדים בחצי הגמר וניצחונות במשחקים המכריעים עשו נבחרת הנערות היסטוריה והעפילו פעמיים (2014, 2018). 

ואז הגיע שנת 2022....

אחרי שנתיים ללא אליפויות (בעקבות מגיפת הקורונה), חזרה האליפות עם אירוע היסטורי חדש - מלחמה ביבשת רוסיה (ובלארוס) עם אוקראינה. רוסיה ובלארוס הוקפאו מכל תחרות ומפעל ספורטיבי בינ"ל ופתאום נבחרות שירדו דרג נשארו ובאופן כללי נוצר בלאגן. כדי לא לפגוע ברוסיות, ולא ליצור "בלאגן" בקיץ הבא, הוחלט שיהיו 3 עולות לדרג א', אבל מקומה של הנבחרת השלישית הוא "על תנאי" שהנבחרת הרוסית לא תחזור לאליפות. אם הרוסיות יחזרו - הן יתפסו את המקום של העולה השלישית, כך נקבע בחוזר. 

מכאן, שהמקום השלישי עדיין הישג כבכל שנה, אבל לא מבטיח עליה - ועכשיו שאלה: האם אפשר לחגוג עליה שתבוטל בחודש יולי הבא? או עדיף להתאכזב מהדחה שיכולה להפוך לחגיגה ביולי? התשובה: כנראה שתלוי מי את ובאיזו נבחרת את משחקת.

עתודה 2022: לפני חודש וקצת יותר, נבחרת העתודה, טל נתן, שקיבל נבחרת חלומית לעלות דרג (כזכור בין היתר: גרזון, ציפל, רינת, רווח, גבעון, זינגר, הלוי...), נבחרת מוכשרת מעתודה 2005 (שם לצד דורון שיחקו נוסל, דורי, אברמזון ושחר אלתרמן).  המטרה היתה דרג א' ואפילו מדליה מוזהבת, אך הנבחרת הגיעה לא מוכנה למשחק החשוב ביותר שלה נגד מונטנגרו והודחה בחצי הגמר. למעשה כאן נשארה בדרג ב', אלא שהכותרות אז זעקו "תתמודד מול סלובניה על העליה לדרג א". בעוד שבפיב"א סיקור המשחק התמצא בציטוט הבא: "Slovenia were not a match for Israel in the Third-Place Game as they went down 82-64. Both nations at a low ebb after missing out on promotion..." (בתרגום חופשי: "שתי הנבחרות מתוסכלות אחרי שהחמיצו את העליה") אם רק היו יודעים איך הדברים הוצגו במקביל בישראל, על ההישג לחזור אחרי 15 שנים לדרג א'.

והאמת? כאמור שתי הגרסאות נכונות, העתודה סיימה במקום בו עולים לדרג א' לראשונה מזה 15 שנים, אבל העפלה לא מובטחת. אז מה עדיף? לחגוג עד יולי או להיות עצובים וביולי לשמוח? בעתודה בחרו - בצדק - באפשרות הראשונה. השחקניות הישראליות עשו טורניר מופלא, רק הפסד אחד (לא מחויב), שיחזרו את הישגי נבחרת הנערות ובסבירות לא מבוטלת גם יהיו בדרג א', החלטה פוליטית לא משנה מההישג.

 

 

ואז הגיעה נבחרת הקדטיות 2022,  נבחרת צנועה, ללא שמות גדולים, שחקניות שלא הגיעו עם הבטחות להיות "הדבר הבא" (הן יהיו, אבל זה לא היה ה'טייטל'), מאמנת שלראשונה קיבלה את הנבחרת שהוגדרה נבחרת "ללא ציפיות". וכולן שם עבדו.  דרך טורניר ההכנה במונטנגרו ועד משחקי האליפות בבית ג'. בכל מקום הנבחרת שיחקה היטב וניצחה - התקדמה, בניגוד לתחזיות והגיעה למשחק השיא על חצי הגמר.  אם העתודה הגיעה כפייבוריטית, הקדטיות הרי היו אנדרדוג מובהק. שני המשחקים הסתיימו בהפסד ועכשיו משחקים בתודעה, וחבל שעושים את זה על הגב של השחקניות הצעירות.

היום (19:45), נבחרת הקדטיות תשחק על המקום השלישי נגד שבדיה. הכותרת צריכה להיות ממש כמו שהיתה אי אז ב-17.7.22, "...תתמודד מול שבדיה על העליה לדרג א", יכול להיות שבסוף הנבחרת תסיים במקום השלישי והחלטות פוליטיות יימנעו ממנה לשחק בדרג א', אבל זה כאמור ייבחן ביולי הבא.
האינטרס של מי להקטין את ההישג של הקדטיות ולהעצים את זה של העתודה (שתיהן התמודדו על המקום השלישי, אך לקראת משחק של הקדטיות פורסם באתר רשמי מאד "החלום לעלות לדרג א' ימתין לקיץ הבא". ואם בסוף רוסיה לא תחזור לתחרות - אזי שביולי נשמח, אבל מה עד יולי? למה להקטין את סיפורן של השחקניות שעשו את הבלתי ייאומן? שנלחמו נגד כל הסיכויים ועשו הישג חסר תקדים? למה לגשת למשחק הכי חשוב של הנבחרת עד היום בתחושה שמדובר ב"משחק ראווה"? נכון, גם הפסד ומקום רביעי אפשריים. אבל זה לא מה שקבעה הכותרת אז לקראת המשחק של העתודה נגד סלובניה, וחבל שבגלל שעל הקווים של הנבחרת אין "טל נתן", אז הטורניר סוכם למרות שההישג - אם יהיה - יהיה גדול ומשמעותי יותר מכל קודמיו.

 


יחגגו הערב היסטוריה? נבחרת הקדטיות 2022 (צילום: FIBA)

 

אז מה הסיכויים לעלות לדרג א'?

מקצועית - טובים. את נבחרת שבדיה, החזקה, הנבחרת הישראלית פגשה בבית המוקדם, ניצחנו אותן 55:71 בשליטה מוחלטת במשחק (יתרון השיא של שבדיה היה נקודה והחזיק התקפה אחת). אמש בחצי הגמר שבדיה קרסה מול סרביה, פיגרה אחרי 3 רבעים בתוצאה חסרת תקדים 15:50(!) ללא נקודות בכלל ברבע השלישי ורק גארבג' טיים ארוך ברבע האחרון עזר להן לקזז קצת מההפרש ולסיים בהפסד 44:64. ישראל במקום החמישי במדד הנקודות למשחק (שבדיה מדורגת 8), מקום שלישי באחוזי קליעה מהשדה ומהעונשין (שבדיה 13), רביעית בחטיפות ושישית באסיסטים (שבדיה 15). 
למרות ששבדיה עדיפה בניסיון ובסייז, הנבחרת שלנו עשתה טורניר מוצלח יותר וצריכה לסיים אותו בניצחון היום על השבדיות (הפסד, אם יהיה, יהיה רק מנטאלי וחבל).

פוליטית - גם כן לא רעים. ההכרזה של פיב"א תיבחן בתחילת 2023, האם אכן רוסיה תתפוס את מקומה של הקבוצה השלישית, האם תתווסף כקבוצה נוספת לדרג א' או כל קונסטלציה אחרת. יש סיכוי גבוה יותר שיהיו לבסוף, כמדי שנה, 3 עולות על פני שתיים בלבד. 

אז אסור להוריד את הראש, צריך לשחק על מדליה, על מקום שלישי, על דרג א'. איך אמר טל נתן "עברנו נבחרות קשות ועלינו...זה כבוד גדול וחגיגה גדולה מאד לכדורסל הנשים בישראל". אמר על העתודה, הערב נראה אם התכוון גם לקדטיות.

תרימו את ראש רוצים מדליה!! אל - אל, ישראל!