הנערות פתחו עם הפסד

הכנה לא מדויקת ליריבה ספרדית בינונית הובילה לפיגור 32:12, כל מה שקרה אח"כ, היה מזעור נזקים והוכחה שאפשר היה לפתוח עם הניצחון בטורניר הזה ונותרנו (שוב) עם ההחמצה. למרות הכל, עדיין אפשר לתקן וגם המקום השני עוד לא אבוד, מחר (15:00) צריך להתחיל טוב מהפתיחה ולנצח את הפולניות הבינוניות


| שי ברק

הובילה את קלעיות הנבחרת, תמר זינגר (צילום: FIBA.COM)

 

נבחרת הנערות ישראל 42 - נבחרת הנערות ספרד 55

יש כלל מנטאלי עתיק יומין, שאומר "אתה צריך להאמין בעצמך ותגלה שהכל אפשרי" (קונג פו פנדה). נבחרות ישראל, כמעט באופן מסורתי (למעט אולי נבחרת הנערות 2014), מגיעות עם הצהרות של אנחנו אנדרדוג מובהק מול אריות אירופה. לפני שנתיים ספרד באמת סיימה על הפודיום בגיל הקדטיות ובמקום החמישי בנערות, אבל יש אנשי מקצוע שנוהגים להסביר שמה שהיה לפני שנתיים לא רלוונטי ולכן להגיד שמדובר בקבוצה בלתי מנוצחת רק בגלל ההיסטוריה שלה נועד לספר שכל תוצאה יכולה להיות הצלחה. הספורטאים שמתמודדים כעת בטוקיו מיטיבים להדגיש שהמטרה היא ניצחון, לשם כך התכוננו ולא משנה אם היריב.ה עדיפ.ה , נבחרת הנערות כנראה הגיעה לא מוכנה נגד יריבה לא "אקטואלית", כי אם יש משהו אחד שכן אפשר ללמוד מהטורנירים הלא רלוונטיים שלפני שנתיים, הן על הכישרונות של השחקניות. כי שחקנית טובה לנצח תהיה שחקנית טובה, ואם שחקנית טובה לא מופיעה לטורניר ולא לובשת מדים אדומים, אז בספרד תהיה שחקנית אחת פחות כמובילה.
ספרד עלתה בחמישייה עם השחקנית לנגריטה הרננדז שרק לפני שנתיים היתה השחקנית ה-12 ברוטציה, זה לא שהיא השתפרה, היא סיימה עם 3 נקודות ב-15 דקות. לעומתה השחקניות המובילות פרים ואוקאפור פתחו על הספסל הספרדי. הספרדיות ,כפי שהצהירו בכל החודש האחרון, הגיעו כדי לבחון ולפתח את הסגל, השחקניות המובילות לא הגיעו ולכן גם הרוטציה היתה היום של 12 שחקניות, אף שחקנית לא שיחקה יותר מ-23 דקות ורק 2 שחקניות חצו את 20 דקות המשחק. כל הסגל שיחק, כולן מספר דו ספרתי של דקות. ספרד באה לא מוכנה, לצערנו אנחנו עוד היינו מוכנות פחות.

כדי לדבר על הפיגור המוקדם, צריך לדבר מספרים, ספרד הוליכה אחרי 6 דקות 6:3. כלומר נבחרת ספרד הגדולה נתקעה על 2 סלי שדה כמעט שש דקות, אנחנו קלענו סל אחד. נבחרת ספרדית שקולעת ברבע שלם 13 נקודות, ביחס ריבאונדים 19-13, וקולעת רק 4 סלי שדה הוא משהו שאפשר לחיות איתו, אם היינו מאמינים בעצמנו, אם לא היה הפחד להצהיר ניצחון, אפשר גם היה להשיג אותו.

הניצחון בריבאונד משקר. אמנם ספרד ניצחה זה נכון, אבל לא ביתרון גובה, צריך לראות כדי להבין, הכדורים שזרקה נפלו רחוק, מהסל, אחד מהסלים ששינו את המומנטום היו אחרי 2 החטאות עונשין רצופות ברבע הראשון, הכדור נפל כמעט על קו העונשין, יצא החוצה לשלה ומשם ספרד עלתה ליתרון 13:3. והסטטיסטיקה? נקודות מהזדמנות שניה 16 לספרד, 13 לישראל.  רק 3 הפרש. למה "רק"? כי הנבחרת בחרה על גישה שונה, משחק מהיר, מתפרצות, מעברים, לנצל את הגובה למשחק מהיר.  אלא שהנבחרת שלנו ב-40 דקות ייצרה רק 3 נקודות במתפרצות, מנגד הספרדיות קלעו פי 3.  הספרדיות איבדו 28 כדורים ורק 3 נקודות בהתקפה מתפרצת. הספרדיות מסרו יותר אסיסטים, הניעו כדור פנימה והחוצה, לא הרשימו, לא הבריקו, היו מוכנות.

חבל, כי השחקניות שלנו מוכשרות יותר מ-42 נקודות למשחק. זה היה משחק שאפשר וצריך לנצח, כתבנו על זה עוד לפני המשחק ואחריו זה מתחזק. להחמיא לעצמנו על רבע שלישי שחזרנו מ-20 הפרש ל-6, זה לעשות הנחה - צריך לשאול את עצמנו למה בכלל היה 20 הפרש, ולמה אחרי שההפרש ירד ל-6, הספרדיות אחרי תדרוך בין הרבעים חזרו עם 9-0 שהכריע את המשחק. לא כי איבדו פחות, לא כי שלטו בריבאונד. הן קלעו ברבע האחרון 4 שלשות ורק 3 סלים מהצבע. אפשר וצריך היה לנצח. חבל.

 


הופעת בכורה טובה במדים הלאומיים (צילום: FIBA.COM)

 

תקציר אירוע המשחק: 

ביכולת חלשה של שתי הנבחרות שהורידו חלודה. ישראל פתחה עם החמישייה שתורגלה בחודשים האחרונים, ספרד... מעניין מאד לראות את המשחק נגד צרפת, התחושה שהן פתחו עם סגל שלא יפתח בהמשך הטורניר. אחרי 2 דקות ללא נקודות הספרדיות עלו ליתרון מוקדם 5:0. נקודות ראשונות של הנבחרת הגיעו מתמר זינגר שהלכה לטבעת וקלעה נקודות בכורה במדים הלאומיים. אחרי 5:2 חלפו כמעט 4 דקות ללא סלי שדה בשני הצדדים, הקבוצות הרבו להחטיא ורק נקודת עונשין אחת היתה לספרד. הנבחרות ביצעו רוטציות ארוכות, שכל השחקניות "ירגישו את טמפרטורת המים" ואז 3 דקות לסוף הרבע השתחררה ספרד ראשונה, 2 החטאות עונשין וריבאונד התקפה הפכו לשלשה של פרים ואחריה מסרה הגארדית שפתחה על הספסל, כדור להתקפת מעבר שהסתיימה בסל ועבירה 12:3 לספרד, עד סוף הרבע הקבוצות לא הרבו לייצר וחצי דקה לסיומו שלשה חשובה של רותם שוסטר קבעה 13:6. 

הרבע השני לא היה מסעיר יותר, נפתח עם 2 דקות ללא נקודות ואז הגיעה שלשה של ספרד, 16:6. בסך הכל 5 סלי שדה ב-13 דקות משחק הספיקו לספרד ליתרון דו ספרתי. ההפרש עוד צמח עד 20:6 והקבוצות ירדו לפסק זמן. ממנו חזרה הנבחרת טוב יותר, מגי אזה שעלתה להופעת בכורה ונתנה דקות נהדרות קלעה את הסל ששבר בצורת של חמש דקות ואחריה גם הילה קארש (הטובה במחצית הראשונה ...וברוב שלבי המשחק למעשה) החזירו את הנבחרת והעלו למספר דו ספרתי של נקודות. בספרד לקחו פסק זמן ובדקות שנותרו להפסקה עשו 7-2, לא מרשים אך יעיל בדרך ליתרון 29:12 בהפסקה.

הרבע השלישי עוד נפתח דומה.שלשה ספרדית מהירה קבעה 20 הפרש (32:12), ואז הנבחרת הבינה שהשד לא נורא כל כך, דווקא אז. חמש נקודות של תמר זינגר, שלשה יפה של קארש ועוד אסיסט של קארש לשלשה של נעמה הלוי החזירו את הנבחרת בריצת 11-2, לפיגור 11 נקודות בלבד. הקבוצות קצת נתקעו אבל ספרד לא היתה במשחק ואחרי 2 דקות ללא נקודות הקאמבק  הישראלי נמשך במהלך אישי יפה של ליהי עזורי שבג'אמפ מחצי מרחק חתכה את היתרון לחד ספרתי. עוד שלשה של נעמה הלוי השלימה רבע מרשים שאחרי יתרון השיא סך הכל רצה הנבחרת 16-2, לפני שספרד סגרה את הרבע עם 36:28. 

הסל האחרון של ספרד נתן את האות לאותה ריצת 9-0. כן, זה לא ממש ריצה כשקולעות 9 נקודות בחמש דקות, אבל הבריחה הזו והיעדר הנקודות בחמש דקות מכריעות של הרבע האחרון קבעו 45:28 ולמעשה הכריעו את המשחק. עונשין של חתוקאי ולשלשות של שוסטר וזינגר השאירות את הנבחרת סביב 13-15 הפרש, אך בסקור נמוך שכזה הספיקו לספרד 10 נקודות בחמש הדקות האחרונות כדי לשמור על יתרונה הדו ספרתי עד הסיום.

מחר נבחרת הנערות תפגוש את פולין שלא התקשתה היום מול יוון החלשה, הזדמנות לניצחון ראשון בטורניר נחזיר אצבעות.

 

קלעו לנבחרת הנערות:
תמר זינגר 14 נק' , 2 ריב', 2 אס'
הילה קארש 8 נק', 9 ריב', 1 אס', 2 חט'
רותם שוסטר 6 נק', 4 ריב', 2 אס', 2 חס'
נעמה הלוי 6 נק', 2 ריב', 3 אס', 2 חט'
ליהי עזורי 2 נק', 3 ריב', 1 חט'
מגי אזה 2 נק', 3 ריב', 1 חט'
אופיר פרפרה 2 נק', 1 ריב'
אליס חתוקאי 2 נק'
עוד שיחקה: עמית טרנר (1 ריב', 1 חט'), פיי אולהאולה (1 ריב', 1 אס')