נערות א': עמק יזרעאל חוזרת לגמר

7 שנים מאז הגמר האחרון שלה, הפועל עמק יזרעאל חוזרת לגמר בנערות א'. הקבוצה של ירדן עיבל שהראתה המון בגרות במשחק השלישי במגרש הנייטרלי ובמחצית השניה ברחה ליתרון דו ספרתי כדי להשיג את הניצחון. נעמה הלוי עם 30 נקודות הצטיינה. הגמר נגד ראשל"צ יחל ביום ראשון


| שי ברק

הפועל עמק יזרעאל 77 - א.ס רמת השרון 70
(2 - 1 לעמק בסדרה)

הפועל עמק יזרעאל הרשימה העונה במחוז הצפוני כשהובילה את הבית הצפוני ברוב שלבי העונה, ניצחה לפחות פעם אחת כל אחת מהיריבות שבצפון, עד שבסוף חודש פברואר נכנעה לוינגייט ועם הפסד אחד יותר סיימה את הליגה הסדירה במקום השני לקראת משחקי ההצלבה. כשהיא פגשה את רמת השרון שגם היא סיימה במקום השני נקבע שבמקרה של משחק שלישי הוא יתקיים במגרש ניירטלי. כך יצא שקיבלנו את אחד המשחקים המרתקים והמותחים על העליה לגמר. כל קבוצה שמרה על הבית שלה בניצחון משכנע ויכולת מרשימה והגיעו לרגע הקובע, אמש, באולם במכמורת.

מאחר והפועל ראשון לציון (היריבה שהמתינה בגמר אחרי ניצחון כפול על מכבי חיפה בחצי הגמר), נחשבת פייבוריטית מובהקת לזכייה באליפות, ומאחר ושני המועדונים שהתמודדו הן עמק יזרעאל והן רמת השרון, נעדרו ממעמד הגמר שנים ארוכות ובנו את עצמן מחדש, הניצחון בחצי הגמר הפך לקריטי ולו לצורך הצהרת כוונות לקראת השנים הבאות (ברור גם שכל אחת מהקבוצות רואה עצמה כמסוגלת לזכות בצלחת, אך גם הגמר הוא הישג בפני עצמו) ומכאן למשחק המכריע שענה על כל הציפיות של אוהדי הכדורסל.

אז מה קיבלנו במשחק? ראש בראש נהדר בין נעמה הלוי מהעמק עם 30 נקודות אישיות לאלה נר שמרמה"ש עם 25 נקודות משלה.
גם משחק צמוד ורווי דרמות. רמת השרון שעלתה ראשונה ליתרון (2:7) והחזיקה בו במהלך הרבע הראשון. רבע שני צמוד ושוויוני. מחצית שניה בה עמדה העמק להכריע את המשחק כשעלתה ליתרון 15 נקודות, ארבע דקות לסיום, וקאמבק גדול של רמה"ש עד פיגור 5 בלבד (דקה וחצי לסוף), קאמבק שלא הספיק. ושלשת ניצחון של בר קין שהשלימה את הקאמבק שלה אחרי תקופה ארוכה שנעדרה עקב פציעה ונראתה מצויין.
קיבלנו תפאורה מדהימה של קהל שהגיע לדחוף את שני המועדונים ובסוף עולה אחת לגמר. מה צריך יותר מכך?

ההישג של ירדן עיבל. קל להתמקד ב-30 הנקודות של נעמה הלוי (וגם צריך להתמקד בהן וביכולות הנהדרות שלה). אבל עמק יזרעאל הגיעה לגמר כקבוצה. רמה"ש ידעה והצליחה לפרקים לעצור את הלוי או להתמודד איתה. הערב, היו אלה מיקה ינאי במשחק אדיר בצבע, אורי אהרוני עם שתי שלשות קריטיות, ליאן אשל שהנהיגה, שמרה היטב, שיחקה חכם ולקחה אחריות כשדברים נתקעו וחייבים להזכיר את שלשת הניצחון של בר קין. עמק יזרעאל היא לא נעמה הלוי, עמק יזרעאל היא קבוצה נהדרת שנעמה הלוי שחקנית נהדרת בתוכה. והמחמאות הן לירדן עיבל שהצליחה לייצר את התלכיד שמצליח להבליט את היתרונות של כולן ולא אחת על חשבון השניה.

 


מיקה ינאי. משחק נהדר שלה.

 

סיפור המשחק, כאמור רמת השרון פתחה טוב יותר את ההתמודדות וכבר אחרי פחות מדקה עתה ליתרון 3 עם סל ועבירה של אלה נר. חלפה דקה עד שליאן אשל במבצע אישי העלתה את קבוצתה על הלוח, אך האדומות מרמה"ש שיחקו טוב יותר, מיהרו לרוץ וללחוץ, דחפו את הכדור קדימה ועם רוני נוה ורותם ורסנו עלו ליתרון 5 ושמרו עליו ברוב שלבי הרבע כשאחרי 2:7, ו-4:9, חזרו העמק עך שוב היתה זו נר לקבוע יתרון 14:19, פחות משלוש דקות לסוף הרבע. שחקניות העמק המשיכו לרדוף ולאט-לאט נכנסו למשחק כשנעמה הלוי עם 13 נקודות מה-19 הראשונות של קבוצתה הגיעו מידיה. אך המהלך ששינה את המומנטום היה דקה וחצי לסוף הרבע, כשאורי אהרוני צלפה שלשה גדולה, קיזזה את ההפרש ל-23:22 והקפיצה את האנרגיות בעמק. מיד אחריה ובתוך דקה אשל וינאי מיהרו להמשיך את ריצת 0-7 והעלו את קבוצתן ליתרון ראשון במשחק 23:26 כשעד לסוף הרבע היתרון נשאמר עם שלשה של מיקה ינאי ובסופו של רבע ראשון ההתקפה של העמק נראתה בשיאה עם 29 נקודות(!), 25:29 בסוף הרבע הראשון.

משם למעשה עברה רמת השרון להיות בצד הרודף אך לא הצליחה עוד להחזיר לעצמה את היתרון. עם פתיחה טובה של הרבע השני סולומון ונר קבעו שוויון 29, הלוי וטל החזירו את העמק ליתרון 31:36, לפני שרוני נוה הגיבה עם חמש נקודות משלה לשוויון 36, אך כאמור לא יותר מכך. אחרי כל שוויון, הצליחו העמק לייצר עצירה ולהחזיר לעצמן את היתרון. עם ינאי ובר קין עלתה העמק ליתרון 39:45 במחצית שהסתיימה 40:45.
גם ברבע השלישי המשחק המשיך צמוד בפתיחתו כשמול קין והלוי היו בן אלי ונר לענות עד 46:50 ושם נתקעה רמת השרון. הלוי ואשל העלו הילוך בהתקפה, כל עמק יזרעאל שמרו היטוב ומשם ברחו ליתרון דו ספרתי ראשון עד 46:57, שלוש דקות לסוף הרבע. עם ים וסולומון שהצליחו לשבור קצת את המומנטום של היריבה התקרבה רמה"ש למינוס 7, אך את הרבע חתמה הלוי עם הנקודה ה-27 שלה וקבעה 50:59.

ברבע האחרון נתקעו התקפות שתי הקבוצות מה ששירת את המוליכה. אחרי 3 דקות ברבע היתה התוצאה 1-3 (51:62), ואחרי חמש דקות ברבע הצליחו העמק עם שלשות של אהרוני וינאי לעלות ליתרון שיא 55:70. היתרון נשמר גם בדקה הבאה (57:72) ואז היה נראה שהמשחק הוכרע. נדמה  שגם בעמק הרגישו כך, הורידו הילוך, שיחקו התקפות ארוכות וללא המחץ שהוביל אותן ליתרון הזה ואמנם במשך שתי דקות נראה היה שזה מספיק כי ההפרש נותר דו ספרתי (61:72) רק שאז הנקודות של נר במתפרצת פתאום החזירו את התקווה והביטחון לרמת השרון. הקבוצה האדומה, לחצה, שיחקה אגרסיבי, הוציאה את הכדורים מהר קדימה, הובילה את העמק שהופתעו לאיבודי כדור בחצי המגרש שלהן ונר עם בן אלי סיימו עם נקודות מתחת לסל עד 67:72, משחק פתוח כשנותרו עוד דקה וחצי לשחק. 

המהלך הבא, היה היפה במשחק ואולי הגדיר טוב מכל למה העמק היא העולה לגמר. בשיאו של הלחץ, בדקת המאני טיים כשהיריבה ממול רצה 0-10, העמק שיחקו התקפה מסודרת, ארוכה, הנעת כדור בין כל שחקניות הקבוצה, פנימה והחוצה ואז ליאן אשל חתכה בצבע קיבלה כדור וסיימה עם נקודות קריטיות את ההתקפה הנהדרת, 67:74, דקה לסיום. אמנם ורסנו עוד הגיבה עם שתיים משלה, אבל לעמק חזר הביטחון, ובהתקפה שאחרי יולי טל מצאה את בר קין לשלשה גדולה שחתמה את גורל המשחק חצי דקה לסיום.

עמק יזרעאל חזרה לגמר, אבל מחמאות והרבה הרבה אופטימיות מהיכולת של רמה"ש שעשתה עונה נהדרת בדרך להיות אולי המועדון המוביל בגילאי נערות בשנים הקרובות. את המקום השני בבית הדרומי ואת ההגעה לחצי הגמר עשתה עם סגל שברובו בגיל נערות ב' (ועם אלה נר ושירה בן אלי הבוגרות המצוינות).

 

קלעו להפועל עמק יזרעאל:
נעמה הלוי 30, מיקה ינאי 16, בר קין 11, ליאן אשל 8, יולי טל 3, אורי אהרוני 3, יעלי אורן 3.

קלעו לא.ס רמת השרון:
אלה נר 25, רוני נוה 11, שירה בן אלי 9, אריאל סולומון 8, רותם ורסנו 7, נעמי כהן מינץ 6, יערה ים 2, עפרי מנור 2.

 

משחקי הגמר:

מאחר וראשון לציון סיימה ראשונה בבית הדרומי ועמק יזרעאל במקום השני בבית הצפוני, לראשל"צ יתרון הביתיות בסדרת הטוב מ-3. הסדרה תפתח כבר ביום ראשון הקרוב ובמידת הצורך תחזור ביום ראשון שאחריו למשחק שלישי.
22.5.22, 19:00 הפועל ראשון לציון - הפועל עמק יזרעאל (גימנסיה ריאלית)
25.5.22, 20:00 הפועל עמק יזרעאל - הפועל ראשון לציון (גבת)
29.5.22, 19:00 (במידת הצורך) הפועל ראשון לציון - הפועל עמק יזרעאל