בתום דרמה: העתודה נכנעה לצ'כיה

טורניר הצ'אלנג'רס נפתח היום ובבכורה עלו לשחק ישראל וצ'כיה. הנבחרת שלנו נתנה בכורה נהדרת לאליפות עם שליטה במשחק מול צ'כיות אבודות, ויתרון שהחזיק 30 דקות. אלא שאז בחמש דקות מכריעות הצ'כיות רצו 16-4 והשיגו את הניצחון. הנבחרת אמנם שברה שיא היסטורי, אבל לא כזה שמשרת את ההמשך. גרזון 16 נק' וקארש 13 נק' הצטיינו. מחר נגד אירלנד


| שי ברק

קארש 13 נק' ו-7 אס' במשחק הבכורה בטורניר (צילום: FIBA.COM)

 

נבחרת העתודה ישראל 65 - נבחרת העתודה צ'כיה 67

נבחרת העתודה נראתה היום כמו קבוצה שיכולה וצריכה לנצח את הצ'כיות. לפני שנתיים נפגשו הקבוצות במסגרת טורניר הנערות, דרג א', הנבחרת הישראלית נראתה טוב והוליכה ברוב הדקות עד שצ'כיה כפתה שוויון 44 שלוש דקות לסוף הרבע השלישי וברחה ברבע האחרון לניצחון 70:57.

הפעם התקווה היתה שהסיפור יהיה שונה, אז הנבחרת שלנו פתחה עם יתרון 20:15 בסוף הרבע הראשון, הפעם הנבחרת שלנו הוליכה 32:28 במחצית, הסקור שונה, הכיוון זהה. ישראל היתה טובה יותר מול הצ'כיות בכל שלבי המחצית הראשונה. כמו אז, גם הערב ברבע השלישי צ'כיה הצליחה לחזור למשחק, לעלות ליתרון, לכפות משחק צמוד ודקה וחצי לסוף הרבע השלישי שוויון 43. אלא שבניגוד לפעם הקודמת הערב הנבחרת שלנו הראתה אופי ועם משחק מצוין של דניאל קארש הנבחרת יצאה לריצת 18-8. 2 אסיסטים של לכיוף וברגל, שלשה של אייזנר ואז 5 נקודות רצופות של קארש קבעו 61:51 לנבחרת ישראל, חמש דקות וחצי לסיום. שליטה מוחלטת של הנבחרת הישראלית בדרך לניצחון ענק. אלא שאז, כמו במפגשים הקודמים צ'כיה הגיבה, הנבחרת נתקעה והיריבה יצאה בסוף עם הניצחון והנקודות.

זה קרה אחרי שהצ'כיות לקחו פסק זמן, סידרו את ההגנה ובשלוש דקות רצו 10-0 לשוויון ואף עלו ליתרון 62:61.

שתי דקות לסיום אולי המהלך שמעיד על עוצמת ההחמצה. נעה גבעון שלא הרבתה לשחק עד אותו הרגע, חטפה את הכדור הוציאה את הנבחרת להתקפת מעבר ובשלשה גדולה שברה את המומנטום של צ'כיה והחזירה את הנבחרת שלנו ליתרון 64:62. דקה אחרי היא ירדה לספסל. עד הסיום הנבחרת לא הצליחה לייצר סלי שדה ובסיום כאמור הפסד כואב.
זו נבחרת שיש בה הרבה מאד כישרון ו-11 שחקניות שמגיעות אחרי עונה אחת לפחות בליגת העל, ומצד שני זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של נבחרות העתודה ששחקנית שיחקה במשחק פתיחה 39 דקות(!) הפעם האחרונה ששחקנית נבחרת עתודה שיחקה במשחק פתיחה מעל 35 דקות היתה בשנת 2012 ובסך הכל עד היום רק שחקנית אחת לפני יותר מ-15 שנים שיחקה 37 דקות. הערב שתי שחקניות במשחק אחד שברו את השיא. מעניין יהיה לראות לאן לוקחים את הנתון הזה הלאה.

בעשור האחרון נבחרת ישראל וצ'כיה נפגשו סה"כ 4 פעמים, בכולן היה משחק צמוד, ב-3 מהן הובילה ישראל ברבע השלישי ודקות לסיומו התוצאה היתה שוויון 43 (2018), שוויון 42 (2012), עם נבחרת הנערות הפסדנו ב-2016 87:84  ועם נבחרת העתודה ב-2011 נכנענו 61:58. הערב ה'נאחס' היה קרוב מתמיד להישבר, גם הערב זה לא קרה.

 

סיפור המשחק:

הפתיחה היתה חלשה בשתי הנבחרות, דקות של הסרת חלודה עקב מחסור במשחקים רשמיים הסתיימו בנקודות בכורה של דניאל קארש שעשתה את הסיפתח שלוש דקות מהפתיחה. ההגנה הישראלית עבדה טוב ובמהלך שאחרי גילי אייזנר קלעה את השלשה הראשונה של הנבחרת ובסך הכל יתרון 5:0, שהמשיך עד 9:2, חמש דקות בתוך המשחק. צ'כיה הגיעה כעבור שתי דקות והתחילה לחזור ולקזז את ההפרש, לשתי הקבוצות לא היה משחק התקפה משובח ברבע שהסתיים 10:8 לזכות הנבחרת שלנו.
כמו את הרבע הראשון, גם את השני, פתחנו טוב יותר, עם הגנה חזקה וריצה מהירה להתקפה, גרזון עם 4 נקודות ואייזנר בשלשה הקפיצו את ההפרש שוב ל-6 ומהקו קבעה שירה חג'ג' 17:10. כל פעם שצ'כיה הצליחה קצת לחזור (17:16) הנבחרת שלנו הגיבה עם אייזנר, קארש וגרזון שעשו 24:19 באמצע הרבע השני. צ'כיה עוד חזרה לשוויון נדיר (28:28) לפני שאת המחצית סגרה קארש מהעונשין וכיוף בסל שדה אחרי כדור חוזר בהתקפה 32:28 במחצית.

 

 


טל נתן, נבחרתו החזיקה ביתרון עד 3 דקות לסיום. אך לא הספיק לניצחון, אבל כן לשבור שיא היסטורי (צילום: FIBA.COM)

 

הרבע השלישי היה צמוד, אך כמו השני היה בשליטה ישראלית עד שארבע דקות בתוך הרבע השלישי ההגנה של הנבחרת, בצורה לא אופיינית עד אותו רגע, קרסה ופעמיים צ'כיה בשלשות חופשיות דייקו. הראשונה למהפך 37:36 והשניה ליתרון שיא צ'כי 40:36. בישראל הגיבו מהר. דרך ההגנה כפו איבודים על הצ'כיות (סה"כ 30 איבודים לצ'כיה במשחק!!) ועם אסיסט של קארש לגרזון ואז מתפרצת של גבעון כל הדרך עד הטבעת החזירו אותנו לשוויון 40. גרזון בשלשה החזירה את הנבחרת ליתרון והיא עם חג'ג' גם שמרו עליו, 47:43 בסוף הרבע השלישי.

נקודות של נור כיוף בתחילת הרבע האחרון העלו את הנבחרת ליתרון 6, ההפרש נשמר סביב 4-6 נקודות עד שכאמור 6 דקות לסיום שלשה גדולה של דניאל קארש ואחריה מתפרצת ונקודות בלייאפ קבעו את יתרון השיא 61:51 מול נבחרת צ'כית מפורקת. במקום לדרוס, הנבחרת לקחה צעד אחורה, שלחה את צ'כיה לקו, הצ'כיות קיזזו בהדרגה והצליחו עד הסיום לקלוע 16 נקודות בחמש דקות. כלומר הכפילו(!) את הממוצע שלהן במשחק.

למרות הכל המשחק עדיין היה בשליטה ישראלית כשבפיגור 67:65, כיוף הצליחה לחטוף כדור גדול ולישראל נותרו כ-10 שניות עם כדור מתחת לסל הצ'כי. משום מה התרגיל היה דווקא לשלשה, 6 שניות לסיום יצאה הזריקה שלא נכנסה, הצ'כיות השתלטו על הריבאונד והמשחק שפתח את הטורניר נצבע לבן-אדום.

אכזבה גדולה לנבחרת ישראל שהובילה במשך 30 דקות אבל לא הצליחה לנצח. מחר הנבחרת תפגוש את אירלנד ותנסה להשיג ניצחון ראשון בטורניר.

 

קלעו לנבחרת ישראל:

ירדן גרזון 16 נק', 16 כ"ח, 3 אס', 3 חט', 3 חס'
דניאל קארש 13 נק', 7 אס', 1 חט'
גילי אייזנר 12 נק', 6 כ"ח, 1 אס', 3 חט'
שירה חג'ג' 9 נק', 4 כ"ח, 1 חט'
נעה גבעון 5 נק', 3 חט'
תמר ברגל 4 נק', 6 כ"ח
נור כיוף 4 נק', 1 ריב', 1 אס', 4 חט'
אמי רינת 2 נק', 1 אס', 2 חט'
שיחקו ולא קלעו מאי רווח (1 חט'), ניצן עמר, שני ברמן.