העתודה: ניצחון גדול על גרמניה

אפשר לחגוג את הניצחון הראשון בטורניר על גרמניה החזקה, 63:65 אבל אין צורך. נבחרת העתודה 2022 היא נבחרת לדרג א' והניצחון (הגדול) על גרמניה הוא רק הצעד הראשון בדרך לניצחונות גדולים נוספים במה שיכול להסתיים השנה גם במדליית זהב. אמי רינת, ירדן גרזון ועדן ציפל הראו לאירופה שבישראל יש כדורסל אירופאי וזו רק ההתחלה. המשחק הבא: שלישי נגד ארמניה.


| שי ברק

שחקניות הנבחרת חוגגות ניצחון ראשון, צילום: FIBA.COM

 

נבחרת העתודה ישראל 65 - נבחרת העתודה גרמניה 63

עכשיו אפשר לספר, נבחרת גרמניה היא נבחרת טובה, אבל נבחרת ישראל טובה יותר. במשחק של 50-50, כשהוא המשחק הראשון בטורניר ארוך שההכרעות בו מגיעות בשבוע שאחרי – משחקי פתיחה מוכרעים על הכנה וביטחון. נבחרת גרמניה לא שכנעה במשחקי ההכנה ואת הניצחונות השיגה בדוחק נגד יריבות שרחוקות מלהוות מדד לאליפות. נבחרת ישראל התמודדה מול נבחרות דרג ב', היריבות על העליה (את רומניה אנו צפויים לפגוש בחצי הגמר בקרב על דרג' א' והגמר) וניצחה בצורה משכנעת.

לכל זה יש להוסיף את הסקאוטינג המדויק שהיה לנבחרת הישראלית. באופן מסורתי יריבות בגילאים הצעירים רואות בטורנירים אלה כהכנה לעתיד ומתמקדות ביכולות אישיות (שמירה אישית או "איזורית קלאסית") בעוד נבחרת ישראל שלחה את הסקאוט, רועי לוין, לצפות במשחקי ההכנה של גרמניה ברחבי אירופה. השחקניות שלנו הכירו כל שחקנית, ידעו שמול גארדיות גבוהות, לחץ יהיה אפקטיבי ומול שחקניות כבדות אפשר לרוץ וביצעו את זה בצורה המושלמת ביותר.

"בצורה המושלמת ביותר", כי מעל לכל לנבחרת הזו יש דור מוכשר של שחקניות. שחקניות שיודעות מה רוצות מעצמן ולאן מכוונות (חו"ל). לא בכדי השחקנית הטובה ביותר היתה זו שהגיעה מהמכללות (אמי רינת) ואחריה הצטרפה למשחק ירדן גרזון, שהבינה שמשחקנית דומיננטית כמוה הנבחרת זקוקה ליותר מקליעה מבחו. ונכנסה פנימה כדי לתקוף את הטבעת בצבע וכך סיימה עם 17 נקודות (ורק 2 שלשות). גם גרזון תצא בקרוב מאד למכללות ותמשיך להשתפר. השתיים הן גארדיות מעל 1.80 ואם נוסיף את השחקנית השלישית בטריו עדן ציפל, שמהרבע השני היתה מהטובות על המגרש והוסיפה ל-19 נקודות גם 9 ריב' ו-6 אס' – "היתרון" של גרמניה כבר לא כזה "יתרון". נכון, יש בגרמניה שחקנית בגובה 1.91, ועוד 2 גבוהות מאלה שבישראל, אבל כבר לא מדובר בפערים בלתי אפשריים, הנה אפילו בכדורים החוזרים התוצאה עומדת על 39-34.

מעבר לכל זה, הגארדיות הישראליות ממשיכות להביא את מה שגארדיות ישראליות מביאות איתן, מאבק על כל כדור, לחץ לא מתפשר, אגרסיביות, זינוק על כל כדור אבוד. פעם מול נבחרות פיזיות זה לא היה מספיק, היום עם רינת-גרזון-ציפל, זה האקס פקטור שמחק פעמיים יתרון דו ספרתי של גרמניה וגרם להן לאבד עשתונות ברבע האחרון. מאי רווח ועדן ציפל הראו תיאום כמעט עיוור ושליטה במשחק הישראלי – עם 9 אסיסטים משותפים (מתוך 14 של הנבחרת כולה) הן הפכו את הנבחרת ל"נבחרת". תמר זינגר עם הגנה מצוינת ושלשה חשובה נכנסה היטב לרוטציה הקצרה והכל ביחד הוביל לניצחון ומקום ראשון בבית בדרך לזהב.

 


אמי רינת, פתיחה מוצלחת. (FIBA.COM)

 

תקציר המשחק:
המשחק נפתח בשליטה של גרמניה, הנבחרת עלתה רכה ואיחרה להגיב לשלשות של גרמניה שהובילו את היריבה ליתרון 0:6 אחרי 3 דקות וליתרון דו ספרתי אחרי קצת יותר מחמש דקות. בין לבין ירדן גרזון ואמי רינת בשלשות שמרו את הפער על 6 (12:6) לפני שגרמניה עלתה ליתרון 6:17. שיפור הגנתי הוריד את ההפרש לאיזור ה-7-8, אבל הנבחרת שפחדה עוד לתקוף את הצבע ברבע הראשון התקשתה לייצר נקודות והרבע הסתיים ביתרון דו ספרתי לגרמניות 14:24.

ברבע השני היתה נבחרת אחת על המגרש. הלחץ הישראלי וההגנה של השחקניות שלנו תקעו את גרמניה על 2 נקודות ב-8 דקות. הפתיחה הורידה את ההפרש שוב ל-6 (24:18) מנקודות של רינת וציפל. גרמניה הצליחה לקלוע נקודות נדירות שנתנו להן מעט אוויר אבל השחקניות שלנו לא נתנו לגרמניות לנשום, כפו עליהן הרבה איבודים, הרבה-הרבה, וקיזזו את ההפרש לנקודה. 26:25. שתי דקות חלפו עד הסל הבאה כשגרזון השלימה מתפרצת בנקודות מתחת לסל וקבעה מהפך, 26:27 ובסך הכל ריצת 13-2. המשחק נצמד בדקה וחצי האחרונות של הרבע, גרמניה עוד חזרה ליתרון 3, לפני שגרזון סחטה עבירה עם סוף שעון והורידה את הנבחרת בפיגור מינימאלי 32:30 בהפסקה (ציפל 10, גרזון 9, רינת 7 ולכל ה-3 גם אסיסט אחד).

גרמניה פתחה טוב את הרבע השלישי כשבדומה לראשון מיהרה לברוח ליתרון דו ספרתי, אחרי ריצת 7-0 בשלוש דקות, חזרו ליתרון דו ספרתי 43:32 חמש דקות ברבע. רק מאי רווח (מצוינת) הצליחה לייצר את הנקודות בתחילת הרבע וגרמניה נראתה כמי שהתאוששה מהרבע השני, אבל לנבחרת לא לקח הרבה זמן להגיב. שוב שלשה של רינת שברה מומנטום, גבעון וציפל הוסיפו נקודות משלהן ההפרש ירד וירד, רינת המשיכה להיות נהדרת וצלפה שלשה נוספת שסיימה ריצת 12-2 למינוס נקודה, תוך 3 דקות. גרמניה עוד חזרה ליתרון קטן של 5-7 הפרש לפני שהרבע השלישי הסתיים 51:46.

עם שלשה גדולה של זינגר ונקודות של רווח השחקניות בכחול מחקו את הפיגור תוך דקה ושוויון 51 לקראת הרבע האחרון. המשחק המשיך להיות צמוד, הנבחרות החליפו ביניהן נקודות ועד שאמי רינת בשלשה הרביעית קבעה יתרון שיא לנבחרת שלנו 53:58 שש דקות לסיום ומכאן הנבחרת לא איבדה עוד את היתרון. אמנם נתקענו 3 דקות ללא נקודות, אבל גרמניה הצליחה לייצר רק 4, הורידה את ההפרש לנקודה, אך לא יותר. גרזון עם 4 נקודות ושלשה של ציפל השאירו את הנבחרת ביתרון 59:65 דקה וחצי לסיום וגם כשגרמניה ניסתה לבצע עוד קאמבק אחד ההגנה הישראלית סגרה את ניסיונות הקליעה של היריבה וחגגה בסיום את הניצחון הגדול, פתיחה ברגל ימין במשחק החשוב של הטורניר.

כעת הנבחרת יכולה להתחיל להיערך לשלב הבא. גיאורגיה וארמניה (ששיחקו במקביל במשחק שהסתיים בניצחון ארמני 46:49) הן נבחרות דרג ג', שיספקו בעיקר מנוחה ודקות משחק לכל שחקניות הסגל. ימי מנוחה בראשון, שלישי וחמישי, יביאו אותנו בכושר ואנרגיה בשיא למשחק הכי חשוב של הטורניר בהצלבה עם "בית המוות" של טורקיה ויוון. היריבה הישראלית תיקבע הערב, ביום ראשון, במשחק בין יוון ותורכיה.

 

קלעו לנבחרת העתודה ישראל:
עדן ציפל 19 נק', 6 אס', 9 כ"ח, 7 חט', 1 חס'
ירדן גרזון 17, 2 אס', 8 כ"ח, 2 חט', 1 חס'
אמי רינת 16 נק', 1 אס', 3 כ"ח, 4 חט', 1 חס'
מאי רווח 6 נק', 3 אס', 1 כ"ח, 2 חט'
תמר זינגר 5 נק', 2 אס', 4 כ"ח, 4 חט'
נעה גבעון 2 נק', 1 חט'
עוד שיחקו: נעמה הלוי (1 כ"ח, 1 חט'), אליס חתוקאי, שירה חג'ג' (1 כ"ח, 1 חט')


בלטו בנבחרת עתודה גרמניה:
פרנקה וויטנברג 15 נק'
מארתה פיטש 12 נק', 4 אס'
לינה זונתאג 10 נק'