על לירן מורן, הפועל עכו ושיאים אחרים

משחק משוגע במיוחד היה לנו היום בליגה הלאומית, בו ניצחה הפועל עכו \ מטה אשר 141:119 את מכבי קרית מוצקין. וזה עוד בלי הארכה. הגנות כאן לא היו, אבל היה גם אחד לירן מורן שקלע 51 נקודות ואחד גם רועי נבארו שקלע "רק" 43. אז לכבוד המאורע נכנסו לארכיון ובדקנו - כמה שיאים נשברו או לא נשברו במשחק הזה? כנסו ותגלו.


| לילך וייס

 

התחתית בליגה הלאומית כבר הוכרעה, 3 יורדות יש, בקרוב גם יהיו לנו 2 עולות לליגת העל. אז שתיים מהיורדות נפגשו להם למשחק די חסר חשיבות, ואם לשפוט על פי התוצאה - גם די חסר הגנות ושלשתי הקבוצות לא ממש היה אכפת מה קורה בו. אבל הי, לפחות עכשיו הולכים לדבר על המשחק הזה ועל שתי הקבוצות האלו בהקשר קצת יותר חיובי מהחזרה לארצית. אז הבטחנו לכם נתונים ושיאים - ובואו נתחיל.

141 נקודות קלעה הפועל עכו מטה אשר במשחק ללא הארכות. מאז שיש לנו סטטיסטיקה רשמית בליגה הלאומית (החל מעונת 05/06) - זהו מספר הנקודות הגבוה ביותר שנקלע על ידי קבוצה אחת. לפני זה היה לנו את הוד"ש שקלעה 136 נקודות על הראש של אליצור אשקלון אי שם בעונת 15/16. השרונים אגב עשו את זה עם 16 שלשות בלבד, עכו מנגד עם לא פחות מ-27 כאלו.

אבל רגע - האם מדובר בשיא? אז התשובה היא לא. אולי מבחינה סטטיסטית כן - אבל מבט אחורה במחברות של ישראל פז ואלישע שוחט ז"ל מגלה לנו מספרים הרבה יותר גבוהים. בשיא הלא רשמי מחזיקה אחת הפועל ירושלים, שבעונת 56/57 ניצחה 34:187. אחריה יש את מ.מ. גבע"ש שבעונת 93/94 קלעה 165, ועד שנגיע ל-141 של עכו יש לנו 9 תוצאות יותר טובות. אז עכו על פי הסטטיסטיקה הזאת במקום ה-12 המכובד יחד עם מכבי נתניה שקלעה 141 בעונת 93/94.

אוקי בואו נחזור רגע לשלשות. כאן אין לנו נתונים מלפני עונות הסטטיסטיקה, אז נתייחס רק למה שיש - וזה אכן שיא ליגה לאומית. ובגדול. בשיא הקודם החזיקו ביחד הפועל חיפה ומכבי הוד"ש (כן, שוב היא) שקלעו כ"א 21 שלשות. שתיהן עשו את זה בעונת 16/17, השרונים על הראש של עירוני ר"ג והצפונים על רמה"ש. מברוק.

ומה לגבי 11 השלשות שקלע לבד לבד לירן מורן? מצד אחד, זה לא שיא ליגה חדש - זה השוואת השיא הישן של דוד הוארטס מהפועל חיפה שעשה זאת באותו משחק שדיברנו עליו למעלה. מצד שני - זה שיא ליגה עבור ישראלים. הרבה זוכרים את אורן מנסקי שהפציץ 10 שלשות במשחק אחד, אבל היה גם את טל פרסלני שכמוהו קלע 10 מחוץ לקשת.

נמשיך עם אדון מורן, שסיים את המשחק עם 51 נקודות. נשמע מרשים נכון? אז צר לנו לבאס, אבל זה לא מכניס אותו אפילו לעשיריה הראשונה בנקודות למשחק. אתם כנראה זוכרים את קווין ברדאו האגדי שקלע 100 נקודות במשחק אחד, ואחריו היו עוד כמה אגדות כמו זופר אבדיה (71), אמיר כץ ודיוויד אנקראם (57), דארט בויד (54) ועוד רבים וטובים. כמה הארכות היו במשחקים של כל אלו? וואלה, אין לנו מושג. זה היה בתקופות נטולות סטטיסטיקה רשמית. מכירים מישהו שכן יודע? מוזמנים לעדכן אותנו.

ומה לגבי מיקומו בסטטיסטיקה הכן רשמית של הליגה? או, כאן הוא כבר ממוקם יותר טוב, במקום השני יחד עם אלכס קראקמו במדי אשדוד בעונת 07/08. מי ראשון? טוב ששאלתם - לורנזון גורדון הפציץ 60 נקודות בעונת 16/17 במדי רמה"ש, והקטע ההזוי - הוא עשה את זה בלי אף שלשה. 25 סלי 2, 10 סלי עונשין. רוצים בכל זאת שלירן מורן ישבור איזה שיא בנקודות? קיבלתם. הוא ראשון בקרב הישראלים בעונות המדוברות. עקף את פול דילייני (שאז שיחק כזר) שקלע פעמיים 48 בתחילת העשור הקודם, ואת מנסקי (כן, שוב הוא) שקלע גם כן 48 באותו משחק של 10 שלשות.

מכל ההתלהבות מלירן מורן, יכול להיות שלא שמתם לב ל-43 שקלע רועי נבארו בצד השני היום. הנקודות האלו שמות אותו בתוך העשיריה הראשונה בעונות הסטטיסטיקה ו-4 בקרב הישראלים. לא רע. רגע אבל היה לו גם מדד 60! טוב זה כבר מטורף, אבל יותר טוב מזה - זה שיא ישראלי. כן כן, נבארו עוקף אגדה אחרת העונה לשם סטנלי ברנדי, שבשנים הטובות שלו נתן כמה הצגות כולל משחקים עם מדד 55, 54, (בראש העין) ו-53 (נצרת עלית). מבחינת כל הליגה, נבארו נכנס ישירות למקום השלישי בצוותא עם טוני ווישאם (עונת 06/07 עם חולון), כשמקדימים אותו אדריאן יוטר ולורנזו גורדון, שניהם עם 63.

עוד קצת וסיימנו - מבטיחים. עכו ומוצקין קלעו ביחד 260 נקודות. גם כאן זה קצת שיא וקצת לא. מבחינה רשמית - השתיים עברו את 258 הנקודות שקלעו להן יחדיו איתו אשקלון וחבל מודיעין בעונה שעברה (132:126 לחבלמו). הן אגב עשו את זה עם 4 הארכות. אז מבחינת סטטיסטיקה רשמית - שיא. מבחינה לא רשמית - בעונת 96/97 הפועל עפולה ניצחה את בית"ר ר"ג \ רמלה 141:155, מה ששם אותנו על 296 נקודות מאוחדות. כמה הארכות היו? גם כאן באמת שאין לנו מושג. סיכוי סביר שהיו כאלו. 3 שנים קודם לכן מ.מ. גבע"ש ניצחה את מכבי טבריה 109:165, 274 סה"כ. וזהו, המשחק של עכו ומוצקין שלישי ברשימה.

וזהו, סיימנו לחפור על מספרים. נגיד שוב תודה לאלישע שוחט וישראל פז ז"ל שעל בסיס המחברות שלהם קם אגף ההיסטוריה בספסל, שמלא בעוד נתונים ומספרים מעיינים. מוזמנים להעיף שם מבט.