זמן לסכם ולפרגן

אלופה חדשה כבר יש לנו (רמה"ש), ועם הצלחת גם נחשפו מצטיינות ומצטיין העונה של ליגת העל לנערות א'. ועכשיו זה הזמן שלנו לפרגן לשחקניות שנבחרו וגם לאלו שנשארו מחוץ לטקס אבל סיפקו יופי של עונה או עשו התקדמות משמעותית. (צילום: דני מרון, איגוד הכדורסל)


| safsal

 

עונת 23/24 הגיעה לסיומה בשבוע שעבר עם סדרת גמר שהתעלתה על הציפיות. שתי הקבוצות החזקות בליגה סיפקו לנו שני משחקים ברמה גבוה, עם אווירה טובה ביציעים ועם מתח ממש עד לסיום. ועכשיו הגיע זמן הסיכומים והפירגונים. הסיכום פה מתבסס על הבחירות כפי שפורסמו על ידי איגוד הכדורסל, ואנחנו הוספנו את הפרשנות ועוד כמה שראויות לאיזכור. 

 

הבחירות הנוספות - מאמן העונה, תגלית העונה, שחקנית ההגנה והחמישיה השניה

מילה טובה - השחקניות שנשארו מחוץ לפרסומים הרשמיים ובחרנו לפרגן להן

 

שחקנית העונה - איילה אורן (עירוני נס ציונה)

אורן הייתה בחמישיה גם בעונה שעברה, והעונה אחרי שהתאוששה מהפציעה בנבחרת המשיכה ביכולת הטובה וכידוע הובילה את נס ציונה אל גמר הפלייאוף. וממש רגע אחרי שהוכרזה כשחקנית העונה, היא סיפקה את אחד המשחקים הטובים שלה העונה עם 33 נקודות. היא פשוט שחקנית טובה ו-ורסטילית: יכולות קליעה מחוץ לקשת ליד יכולות חדירה לסל, אחת המוסרות המובילות בליגה ועם הטיימינג המדוייק כדי לחסום וחטוף. ובנוסף לזה, יש לאורן אופי מיוחד, משהו שהוא מעבר למספרים. יש לה ביטחון עצמי גבוה, וגם במשחקים שבהם פחות הולך לה מבחינת אחוזי קליעה, היא עדיין תהיה זאת שתיקח את הכדור האחרון ולרוב תעשה זאת בהצלחה (ע"ע חצי גמר הפלייאוף). הדברים הנ"ל הם קרוב לודאי מה שהכריעו לטובתה בקרב על שחקנית העונה למול חברתה לקבוצה מעין כהן (שגם נתנה עונה מצויינת ואליה נגיד מייד). 

המספרים: 13.9 נק', 7.0 רב', 6.4 אס', 2.5 חט' למשחק.

 

חמישיית העונה

מעין כהן (עירוני נס ציונה) - כהן הציגה עונה פנטסטית עם מספרים גבוהים במיוחד. היא אחת הקלעיות המובילות בליגה בכלל וקלעית שלשות מצויינת בפרט, והיא מדורגת שלישית מבחינת המדד העונה. כמו אורן, הובילה את קבוצתה רחוק מאוד כשהיא מציגה מספרים מרשימים לצד הגנה טובה ויכולות אישיות גבוהות. 3 פעמים העונה סיימה משחק עם יותר מ-30 נקודות, ועוד די הרבה פעמים הייתה קרובה לשם כולל במשחק הראשון בגמר הפלייאוף מול רמה"ש - שם קלעה 28 נקודות והייתה זאת ששמרה את נס ציונה בתמונה עם שלשות בנקודות קריטיות במשחק כשרמה"ש ברחה. 

המספרים: 18.1 נק', 8.7 רב', 4.0 אס', 2.4 חט' למשחק.

 

מאיה זילברשלג (הפועל כפ"ס) - השחקנית היעילה ביותר בליגה (מדד 21.7), שהובילה את כפ"ס למרחק נגיעה בחצי גמר הפלייאוף והיא רק בת 16 וקצת. לזילברשלג יש סייז מצויין (רק תסתכלו עליה בתמונת החמישיה) והיא יודעת לנצל אותו היטב בצבע שם קשה לעצור אותה כשהיא מקבלת כדור בדרך לטבעת. היא קולעת קרוב ל-20 נקודות למשחק (שניה רק ליולי טל) ולוקחת מספר דו ספרתי של ריבאונדים, וגם בצד השני היא עושה עבודה טובה בהגנה עם קרוב לחסימה למשחק ומעל 2 חטיפות. זילברשלג גם יודעת למסור החוצה כשצריך, ויש לא אחוזי קליעה קרובים למושלמים מקו העונשין.

המספרים: 19.7 נק', 12.2 רב', 3.2 אס', 2.2 חט'.

 

נטע מישר (הפועל לב ירושלים) - עונה מצויינת למישר שהייתה אחת הסיבות העיקריות להצלחה של הפועל לב ירושלים, שכמעט ועשתה סנסציה בהופעה היסטורית בגמר הפלייאוף. היא קלעית מצויינת וראינו ממה כמה הצגות העונה של מעל ל-30 נקודות, יש לה ביטחון עצמי גבוה וחוצפה חיובית לקחת זריקות שאולי נראות מהצד משוגעות אבל צוללות פנימה, והיא מהשחקניות שיודעות להעיר את הקבוצה שלהן בדקות בהן יש היתקעות התקפית. מישר גם העלתה הילוך במאני טיים כשקפצה מ-12.3 נק' בסיבוב הראשונה של העונה למעל ל-22 נקודות בשלב הבית העליון (!), נתון די מדהים. גם בחצי גמר הפלייאוף היא הייתה מצויינת וכמובן שאי אפשר לרגע לשכוח לה את אותה שלשה שכמעט כמעט הובילה את ירושלים לפלייאוף. 

המספרים: 15.8 נק', 6.2 רב', 4.2 אס'.

 

רוני נוה (א.ס. רמה"ש) - לדעתנו גם בעונה שעברה נוה הייתה צריכה להיות בחמישיה, אך שם קיבלה 'רק' את תואר שחקנית ההגנה. גם העונה נוה הובילה את רמה"ש כשהיא כבר מזמן נחשבת לאחת הגארדיות הטובות בליגה (וגם בנבחרות הצעירות), והעונה היא גם סוף סוף הצליחה להוביל אותה לאליפות. נוה עושה פחות או יותר הכל מהכל בגזרת המספרים - נקודות, ריבאונדים, אסיסטים וחטיפות, ולצד זה גם מביאה הרבה מנהיגות והגנה.

המספרים: 12.0 נק', 8.8 רב', 3.7 אס'